27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ESEJ: K historii přistupujme s úctou

Kdysi za minulého režimu se mi dostala do rukou brožura dvou později renomovaných historiků Karla Bartoška a Karla Pichlíka „Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945“, kterou vydali v roce 1951.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.10.2019 13:40

Souhlas. !!!!

J. Jurax 3.10.2019 14:24

Opakuju furt a pořád - státy se neřídí morálkou, nýbrž svými zájmy, které pak úměrně době a šíři svých ramen prosazují tu více, tu méně bezohledně.

Smlouva Molotov-Ribbentrop byla jen výslednicí prosazování těch zájmů. Velká Británie ani Francie neměly zájem na protihitlerovské koalici se SSSR, protože pro ně byl již desetiletí puncovaným padouchem Stalin a Kominterna, kdežto Hitler byl demokraticky zvolený politik, jenž byl podporován svým lidem, pozvedl Německo z marasmu a potíral komunisty, akorát měl poněkud osobité názory na Židy, ale ty nebyly tehdy v Evropě zas tak ojedinělé, byť ne v tak vyhrocené formě. A byl blíž než Stalin zeměpisně i kulturně a vzpomínka na hekatomby Velké války ještě nevyšuměla. Takže proč dráždit - a kdyby se Hitler vrhl na SSSR, byla by to značka ideál, i podpořit by se dal ...

No a Stalin chtěl zajisti bezpečnost své země, a když to nešlo s jednou stranou, dohodl se s druhou. Jistě zase on čekal, že kdyby se Hitler vrhl na západ, byla by to značka ideál. Pak by Stalin jen čekal, až bude Hitler masivně angažován boji ve Francii a případně invazí do Británie a boji v severní Africe, aby jej napadl sám. Ovšem potřeboval čas na přípravu, který doufal získat taky onou smlouvou Molotov-Ribbentrop; územní zisky byly jen bonusem navíc. A pak by Stalin mohl osvobodit kontinentální Evropu a přinést jí "spravedlivý společenský řád" a bolševickou okupaci. Nezapomínejme, že v oné době měl mezi obyvatelstvem Evropy slušné sympatie.

A zpočátku mu to vycházelo ... tehdy prakticky nikdo (snad mimo Hitlera) nepředpokládal, že Francie se do měsíce zhroutí (o Dánsku, Norsku, Holandsku a Belgii nemluvě) a že Německo převálcuje i Jugoslávii a Řecko, s nímž si Itálie nebyla schopna poradit.

P. Rychetsky 3.10.2019 1:08

Sokujici, v IVK nahle probublala nahoru prorusacka agenda. Narativ pana Weigla o racionalnim a na situaci toliko reagujicim Stalinovi je roztomily. Stalin preci potreboval ziskat cas, protoze vyvrazdil cely svuj velitelsky sbor. Vyvrazdovani vlastnich sboru je takova nemila prirodni katastrofa, ktera se prihodi leckomu, pak se ale musi jednat racionalne a hrat o cas, ze. Nebo se zabiraji Pobalti a Finska, ale k zabrani Polska nejak Stalina dohnal Hitler, ze. Nebo se tak nejak prihodi, ze Stalin presune, zgulaguje ci pomlati znacnou cast vlastniho obyvatelstva, ale pak ve valce je to celkem racional akter, ktery jen nerad musi reagovat na zrady Zapadu, ze. A do naruci Stalina taky dohnal Benese Zapad, ale o tom, ze narozdil od povalecneho zapadniho, todle naruci bylo proklate zistne, se neni treba zminovat, ze. Ach vy klausovske rusalky, vy vy.

J. Kalipso 3.10.2019 2:03

Souhlas!!

P. Labaj 3.10.2019 3:06

Až budete mít chvilku, tak si možná ten článek přečtěte ještě jednou. Raději pomaleji. A zkuste se zaměřit na celý text, ne jen na klíčová slova jako Stalin a podobně.

Š. Hašek 3.10.2019 9:09

Souhlas.

P. Han 3.10.2019 10:47

To je pro toho pána moc písmenek.

J. Jurax 3.10.2019 14:02

Musel by slabikovat hodně pomalu ...

J. Prikner 3.10.2019 4:04

Pane Rychecký, vy jste jeden z falšovatelů a ohýbačů historických faktů. Vaše dnes již rozšířená interpretace dějin má za následek debilizaci mladé generace a prodlužování cílům Propagandy EU .

I. Mertl 3.10.2019 8:56

Jak Vás tak čtu, patříte do té již zdebilizované mladé generace, pane.

P. Han 3.10.2019 10:50

Zatímco vy do té debilní staré, že?

Š. Hašek 3.10.2019 9:19

Souhlas. Ten pán je vláčen emocemi a fakta ho moc nezajímají.

Docela si umím představit rozpoložení presidenta Beneše po "mistrovské záchraně míru v Evropě" Francií a Británií v Mnichově. A dále po konci toho "míru" v roce 1945, "kdy sovětský voják byl pánem Berlína".

Nějak pozoruji, že "největšími radily a posuzovateli činů presidenta Beneše" jsou ti z dnešních politiků, kteří se roztřesou již před reportérkou/manekýnou televize, Grétou, či výpadkem nějaké bruseldotace, ... .

Já si je představuji tak v letech 1938, 1939, 1943, 1945, ..... . Kleplo by je, přesto krafají a rozdávají rozumy ....

J. Jurax 3.10.2019 14:01

No jo, no ... Váš názor, sice pitomý, ale Váš. Važte si ho, když nemáte na lepší.