Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ESEJ: Jak porozumět progresivnímu liberalismu

Cílem tohoto článku je představit čtenářům kořeny dnešního progresivního liberalismu – tedy ideologie, která aspiruje na dominanci v západním světě. Téma je aktuální i v souvislosti se společenskými konflikty, jaké pozorujeme v USA a dalších západních zemích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MG

Podstatou islámu je negace křesťanských myšlenek Nového zákona, které jsou inspirovány progresivistickými myšlenkami. Proto je muslimské obyvatelstvo imunní vůči progresivismu. To platí jak pro obyvatelstvo v islámských zemích, tak i pro muslimské přistěhovalce do Evropy. Progresivistickou převýchovu vnímají jako násilnou evangelizaci a podle toho i reagují, často i velmi násilně. Bude to znít paradoxně, ale nám zatím islámský teror nehrozí, protože zatím nejsme progresivistická země. To se ale může změnit s vítězstvím pirátů.

Podle mého názoru je dlouhodobý celosvětový progresivistický tlak Západu na muslimské obyvatelstvo hlavním zdrojem islámského fundamentalismu.

0 0
možnosti
VC

Zajímavé úvahy. pravda je že mi progresivismus s neomarxismem taky splýval ale vnímám tyto paradoxy:

1) sociální rozdíly se zvětšují jakkoliv se mluví o rovnosti a potření starých elit

2) korporace a kapitálové elity jako by podporovali neomarxisty (oni spíš podporují progresivistické novinky a zvyšování role státu firem a státu ve změně občanů - kultury) připadali mi jako rudí kapitalisté

3) V některých záležitostech dochází ke spojování zájmů konzervativců a demokratických socialistů (třeba podpora Trumpa)

Může to být trochu jinak ale hodně věcí článek vysvětluje. Například je pravda že sociálně demokratické strany mají progresivistickou agendu a Piráti jak ultralevicovou tak progresivistickou rovněž.

0 0
možnosti
DB

Velmi dobrý článek, ale přesto mi v něm chybí pohled na vznik liberalismu/klasického/ a čí zájmy hájil a proti komu a koho přehlížel. Zodpovězením se rozjasní a ukážou nedostatky, které se snažila řešit freiburská škola a to se značnými úspěchy až jim "museli" do toho hodit vidle fikaní neomarxisti.

Samotné „Laissez-faire“ opravdu nestačí, toho je důkazem celé 19.storočí.

0 0
možnosti
RB

pro pana Macha - ad jeho - "vystupuje proti homosexuálům"

Ten, kdo tvrdí, že manželství je svazek ženy a muže, tímto nijak proti homosexuálům nevystupuje. Pouze se chová jako konzervativec, protože odmítá jejich požadavek na změnu této tradiční instituce.

0 0
možnosti
VP

Progresivní liberalismus je dost zavádějící název. Já to nazývám antropologický univerzalismus. Vytváření univerzálního člověka bez rodiny, bez národa, individualistu bez skurpulí, který ovšem se nedokáže spolčovat a proto není nebezpečný globální oligarchii.

0 0
možnosti
VC

Ano ty pojmy nejsou ustálené. Já používám název progresivismus, ale universalismus už tu nedávno kdosi vysvětloval a jak to píšete je to možná přesnější.

0 0
možnosti
TN

Jen nechápu, proč se to nazývá liberalismus. Měl by to být NEliberalismus.

0 0
možnosti
MG

Podle mě je progresivní liberalismus mnohem starší. Tyto myšlenky je možné najít již u starořeckého kynického učení, jehož hlavním představitelem byl Díogenés ze Sinópé. Tato filosofická škola ovlivnila rozhodujícím způsobem starořecký stoicismus a později i křesťanství. Učení stoiků poznamenalo i pozdější filosofii, vliv stoicismu lze nalézt jak u křesťanských otců, tak i v dílech renesančních a novověkých myslitelů. Tyto myšlenky jsou tedy dominantní v evropském myšlení po dobu nejméně 2300 let.

0 0
možnosti
VP

U muslimských klanových uskupení nemají ideologové liberalismu šanci ,Individualizací a atomizací bíleho obyvatelstva oslabí i sebe , muslimové v Evropě a v okolí , žijí představou o porážce a převzetí Evropy a mají k tomu blízko!

0 0
možnosti
PZ

P52e52t25e29r 65Z54i41n91g13a

2. 12. 2020 13:12

"Jakýkoliv požadavek na dodržování zvykových (nebo i podzákonných) norem, může být šmahem odsouzen jako diskriminační."

Ano, ale to se týká pouzé "domácích". U "hostů" se dodržování archaických zvyků toleruje.

Jinak výborná práce.

0 0
možnosti
Foto

Pro progresivistu je archaické progresivní. Možná bychom k polygamii prosazované v merkelistánu měli vymáhat do evrořádu polyandrii a sňatky pro chlapce od 12 let - máme emancipaci.

0 0
možnosti
IS

Zajímavé čtení. V podstatě jde o snahu těch, co jsou u moci, si svoji moc prodloužit, podržet či nejlépe posílit. Jsou systémy, které jim v tomto jejich přirozeném jednání brání (s větším či menším úspěchem), nazýváme je demokratickými, a nebo naopak systémy, ve kterých se jim daří. Těm říkám autoritářské nebo totalitní. Příkladů z historie je bezpočet. Je evidentní, že euroatlantická civilizace má z hlediska osobní svobody a prosperity "za své" to nejlepší za sebou. Jedeme z kopce, rychlost se zvyšuje. Poznámka na závěr, nepodmíněný příjem je socialismus jako prase v duchu mantry "každému podle jeho potřeb".

0 0
možnosti
Foto

Souhlas, jen heslo: "Každému podle jeho potřeb" mělo podle klasiků marxismu platit až v komunizmu. V socializmu se rozdělovalo: "Každému podle jeho práce". (Zlatý voči)

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz