9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hobo 7.1.2008 16:52

Re: Re: Autorovi: Díky za kvalitní článek a popis historie vzniku ekologistických aktivit

A já taky! :-)VV:-D

Raff 7.1.2008 23:21

Re: Re: Autorovi: Díky za kvalitní článek a popis historie vzniku ekologistických aktivit

A já taky

Jirka 7.1.2008 17:26

Re: Autorovi: Díky za kvalitní článek a popis historie vzniku ekologistických aktivit

Schumacher 7.1.2008 15:01

Pokud by si lidé uvědomili volbu mezi potenciálním rizikem jednoho cizorodého genu v rýži a jistotou milionů slepých dětí, běželi do kanceláří Greenpeace po celém světě a chtěli by zpátky své peníze ?

Vůbec ne. Rozumní by se zeptali, proč ty děti jsou slepé, proč tamní obyvatelé nepěstují plodiny s potřebnými živinami, co pro to sami dělají aby měli potřebné živiny, proč pro to nic nedělají, zda a co pro to něco budou dělat i zachráněné děti, nebo i jejich děti a děti jejich dětí budou odkázáni na potravinovou pomoc odjinud a proč, proč tam jinde pěstují potřebné plodiny,  proč je pro ně zemědělská výroba nejen dostačující, ale přebytková, proč na výměře půdy potřebné při určitém způsobu hospodaření pro deset lidí jich dnes žije dvacet a zítra třicet, proč třebaže tamní populace roste, se nám o ní  říká, že se má špatně, kdežto o jiné, která se ztenčuje se říká, že se má dobře....Pokud by si lidé tohle všechno uvědomili, žádali by zpátky peníze od svých vlád vyhozené na takové nesmyslné projekty. Když už ti chudáci mají dost půdy a vody na pěstování rýže, určitě by našli kousíček například pro mrkev. MYslím, že naučit je pěstovat mrkev by bylo velmi, velmi levné. Je-li podstata problému v tom, že se nechtějí učit , ať jsou slepí. To je obecným osudem všech, kteří se nechtějí učit. Přeneseně to platí i o nás. A je to jednou z příčin, proč  platíme takové nesmysly.

qwert 7.1.2008 15:08

Re: Pokud by si lidé uvědomili volbu mezi potenciálním rizikem jednoho cizorodého genu v rýži a jistotou milionů slepých dětí, běželi do kanceláří Greenpeace po celém světě a chtěli by zpátky své peníze ?

jistě by bylo zajímavé srovnat zda licenční poplatky za GM osivo nedělají více, než by stál nákup syntetických vitamínu v pilulích. Vzhledem k velikosti případné zakázky by to mohlo vyjít levněji než používaní licencovaného osiva.

Ladislav N. 7.1.2008 15:22

Re: Re: Pokud by si lidé uvědomili volbu mezi potenciálním rizikem jednoho cizorodého genu v rýži a jistotou milionů slepých dětí, běželi do kanceláří Greenpeace po celém světě a chtěli by zpátky své peníze ?

Bože, bože, jak se ti zelení odhalí světu hned první větou... ;-D

qwert 7.1.2008 16:04

Re: Re: Re: Pokud by si lidé uvědomili volbu mezi potenciálním rizikem jednoho cizorodého genu v rýži a jistotou milionů slepých dětí, běželi do kanceláří Greenpeace po celém světě a chtěli by zpátky své peníze ?

Nevím, co vás bere, nicméně vaše věta nijak neodhaluje, zda v případě pomoci "milionům slepých  dětí" není výhodnější a rychlejší opatření přibalení vitamínové dávky k rýži. Takže o ty slepé zas tolik nejde, co? V přincipu je přeci jedno, zda se peníze dostanou k producentu GM osiva nebo do famaceutického koncernu. Jen ten farmaceutický koncern by byl jistější a bez zbytečných debat.

Historik 7.1.2008 16:09

Spíše je tady ten problém, zda by se podařilo ty vitamíny dopravit

až k těm dětem, nejspíše by to zkonfiskoval místní vojenský mocipán a prodal třeba pod cenou.

qwert 7.1.2008 17:18

Re: Spíše je tady ten problém, zda by se podařilo ty vitamíny dopravit

nepochybně, a když ne mocipán, tak nějaká místní bojůvka nezařaditelná pod nějaký -ismus.

Ladislav N. 7.1.2008 17:59

Re: Re: Spíše je tady ten problém, zda by se podařilo ty vitamíny dopravit

Nehledě na skutečnost, že mrkev se v suchých oblastech pěstovat nedá a dostat z ní (pro)vitamin A do lidského organismu zase není tak jednoduché.

Dana 8.1.2008 10:27

Rýže potřebuje sakra dost vody

Nu, kde se pěstuje rýže, dá se pěstovat i mrkev. Mluvíme-li o té vláze.

Schumacher 7.1.2008 15:37

Semínka mrkve jsou ještě levnější.

Jenže kdo by na tom vydělal, když už by si tam  : 1. Mrkev pěstovali sami 2. Vymřeli pro lenost pěstovat mrkev. ;-P

Historik 7.1.2008 16:03

A pak by se objevil nějaký "spasitel" a nabídl řešení - tamhle ti jsou

bohatí, pojďme jim to sebrat.

Podotýkám, že pro primitivní kmeny úplně stačí takto nadhozený problém, vznešeně znějící ideologické zdůvodnění téhož se začala vymýšlet až někdy koncem středověku, někde ovšem ještě později.

bd 7.1.2008 14:39

Však ona to Kuchtová tomu zrádci vysvětlí

stejně jako Švejnarovi:

 "My jsme s panem Švejnarem o této věci ještě nehovořili. Ale pokud bude mít chuť se o tom s námi bavit, tak na něj jistě budou platit ekonomické argumenty. V zemích, kde nemá jaderná energetika státní podporu, se nerozvíjí." řekla místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová.

Pro mě zatím zcela jednoznačně kandidát č.1 v soutěži o nejdemagogičtější výrok roku (ale máme teprv 7. ledna, tak doufám, že to paní učitelka ještě vylepší). Našly by se i jiné přívlastky, ale to nemá cenu rozvádět, protože se jedná o Kuchtovou.

Jenik 7.1.2008 15:00

Re: Však ona to Kuchtová tomu zrádci vysvětlí

Plným titulem   BSE Kuchtová

honzak 7.1.2008 15:37

Re: Však ona to Kuchtová tomu zrádci vysvětlí

je to prostě zlehkodívčená, zadefekovaná swině.

Kotec 8.1.2008 15:21

Re: Re: Však ona to Kuchtová tomu zrádci vysvětlí

Atomový reaktor do každé zahrady (ušetříme za svícení)! Jaderný odpad je surovina (třeba pro výrobu bomb, co já vím, ale hlavně že je to surovina)! Ať žijou honzááááááci a jejich krásná, úžasná představa budoucnosti!

Corsini 8.1.2008 15:48

Re: Re: Re: Však ona to Kuchtová tomu zrádci vysvětlí

Reaktor do každé zahrady? To snad někdo navrhuje? Můžete dát odkaz? Nebo si jenom nevidíte do huby?

Pavel 7.1.2008 14:16

Alespoň jeden zelenej dozrál

Je to fakt, chceme-li žít na této kosmické lodi zvané Země všichni dohromady, je třeba hledat řešení společně, ne vydírat občany pomocí nesmyslných zákonů, komunisticky odhlasovaných pod hrozbou politické korektnosti.

Spekulantům typu Gora to ovšem přinese prachy, ale čí prachy? Zelenáčů?

libero 7.1.2008 14:42

Re: Alespoň jeden zelenej dozrál

Naše, ovšem.

Jako už sypeme místnímu Pávkovi, Kužvartům .........

Dana 8.1.2008 10:29

Re: Alespoň jeden zelenej dozrál

Chápu, hlavně ne-o-me-zo-vat! Odhadla jsem vás správně? ;-P

Demokrat. 7.1.2008 13:47

Na víc bohužel nemám,

takže alespoň děkuji panu Brezinovi za tento článek. Ti, kteří tradičně s ním nesouhlasí, ať nenapadají osobu, ale ať se "perou" s argumenty... Jenom poznámka: Greenpeace nebojuje s kouřením, ale proti letecké dopravě "brojí"?

Hanák 7.1.2008 13:04

Jidáš Iškariotský

Kdyby nebylo Jidáše (v té versi, jak ho představuje platný Nový zákon), tak by Krista nechytili, neukřižovali a my bychom jeho jméno asi vůbec neznali. Nevzniklo by tudíž ani křesťanství, a my bychom se dnes klepali stále ještě před římskými, germánskými nebo slovanskými bohy, (nebo bychom vyznávali pokrokovější židovské náboženství?).

To rozšířené označování za Jidáše mne vždy nazvedne. Bylo-li všechno tak jak cirkev tvrdí, tak ten chlap byl vlastně hrdina a udělal toho víc než sv. Petr.

cb 7.1.2008 13:29

Re: Jidáš Iškariotský

Kdyby nebylo Pavla, ktery Jezise ani nepotkal, tak bychom neznali ani jednoho. Jezis byl jen zidovsky sektar, jakych byly v te dobe stovky.

VLK 7.1.2008 14:43

Re: Jidáš Iškariotský

Zaharatušra. V toho bychom věřili. Kdyby nebylo křesťanství, tak se Římské říše zmocní tento perský kult.

Pavel41 7.1.2008 15:03

Re: Re: Jidáš Iškariotský

Jednak bychom se asi "neklepali před různými bohy" - a také třeba Mithra by asi neměl monopol. Přijetí státního křesťanství byl zpočátku chladný kalkul - skýtalo tehdy nejlepší nástroj pro organizaci světové říše s jejími problémy. Jinak  totiž přece jako každé "další nové náboženství" dostalo přidělený svátek a svoji sochu mezi ostatními ... Sršatost, nesnášenlivost a pocit výlučnosti, který převzali první křesťané přes snahu Pavla ze svojí židovské podstaty, se pak dal vhodně použít.

Pavel41 7.1.2008 15:11

Re: Re: Re: Jidáš Iškariotský

Doplňuji: ... zvláště, když byl vhodně kombinován s ochotou trpět a umírat pro víru. Pak samozřejmě máme právo totéž vyžadovat od svých protivníků - spasíme je, osvobodíme od nich samých. Toto je jedna z klíčových vlastností každého mesiášského náboženství a ekologisté to dobře pochopili. Prozření je pak ale možné jen u toho, kdo skutečně věřil  (protože jen o víru, nikdy ne o fakta jde), ne u těch, kteří jenom potřebovali vlajku pro svůj fanatismus...

Stredocech 7.1.2008 12:45

Protože si myslím totéž, ale neumím to lépe nebo stručněji vyjádřit, uvádím v doslovném znění poznámku Karla Kříže, otištěnou v příloze Finanční noviny Lidových novin ze dne 25.11.1992: Svět v placaté kouli

 Ať je to jakkoliv smutné, významný podíl na vývoji lidských dějin má demagogie. Se vznikem socialistické (a komunistické) ideologie, s formováním tzv. průmyslové společnosti a s rozvojem masmédií dostala demagogie v první polovině našeho století další významné impulsy. Tyto impulsy byly tak silné, že nakonec vedly k uplatnění všeobecného diktátu apriorní hodnoty.

 Hodnotou, o níž "mezi humanisty" první poloviny 20. století vůbec diskutovat znamenalo etické a společenské faux pas, byl - jak správně tušíte - pojem socialismus.

 Docházely-li argumenty, pak kouzelná věta "vždyť jsem pro socialismus", respektive "vždyť je to proti socialismu" spolehlivě představovala spásné východisko. Myšlenkový systém apriorní hodnoty ovšem nejen umožňuje ignorovat jakkoliv průkazné zpochybňující argumenty a zároveň stavět pomyslné můstky ve vlastním myšlenkovém systémy vždy tam, kde zeje díra. Zejména otevírá cestu k prosazování (a později i k provádění) stoprocentních, totálních a konečných řešení. Konečná řešení měla komunistická (a v určité fázi či podobě i socialistická) ideologie připraveno de facto pro každý problém.

Stredocech 7.1.2008 12:48

část 2 Protože si myslím totéž, ale neumím to lépe nebo stručněji vyjádřit, uvádím v doslovném znění poznámku Karla Kříže, otištěnou v příloze Finanční noviny Lidových novin ze dne 25.11.1992: Svět v placaté kouli

Socialismus sám o sobě je postaven na axiomech natolik povrchních a zavádějících, že bez toho, aby byl považován za apriorní hodnotu, se samovolně hroutí.Jako myšlenkový systém byl proto mrtvý už dávno předtím, než se koncem 80.let definitivně rozložil a zhroutil v praxi.Lidé, jejichž myšlenkový svět je zploštělý do placaté koule, ovšem byli poměrně hojní už před socialismem a jsou i po něm. Procházejí napříč dějinami jako jistá lidská odrůda,která mění ismy, ovšem nikoliv už pravou podstatu svého konstruktivistického, kolektivistického a pyšného uvažování.Kde se nyní tedy poděli tito lidé,když (nejpozději v 70.letech) pod tlakem praktických zkušeností,museli se smutkem apriorní hodnotu socialismu opustit? Přesvědčení humanisté (s případným dovětkem "bez politických ambicí") dnes působí jako profesionální revolucionáři v oblasti ekologie.To je ta nová víra-nekritizovatelná,vrcholně humanistická, neoddiskutovatelná a pokroková.Opět je možné mít stoprocentní ideologii.Ideologii, jež žádá konečné řešení,jež je neúprosná ve svých požadavcích,jež chce všechno a hned, jež sama sobě zdůvodní i ta nejdrastičtější opatření ve prospěch definitivního dobra.Stejně jako se jen těžko může najít člověk, který by měl radost z obecné chudoby, stejně tak snad neexistuje obluda, která by si libovala ve znečistěném životním prostředí.Jádro pudla je ovšem v tom, jakými cestami tuto chudobu omezovat,respektive jakými cestami stav přírody zlepšovat.Dvacáté století velmi plasticky a věrohodně ukázalo, kam vedou návrhy, a posléze i realizace, radikálních řešení.Ukázalo, že prospěch i negativní dopad různých opatření je třeba poměřovat lékárnickými vahami.Je nutno vážit potenciální výnosy s možnými doprovodnými náklady,tak, aby celkový výsledek byl co nejlepší a abychom se vyhnuli katastrofálním koncům.Radikálové toto nikdy nedokázali.Přestože oproti první polovině století změnili svou ideologii ze socialistické na ekologickou,pro společnost tím v konečných důsledcích méně nebezpeční nejsou.

Corsini 7.1.2008 12:56

Re: část 2 Protože si myslím totéž, ale neumím to lépe nebo stručněji vyjádřit, uvádím v doslovném znění poznámku Karla Kříže, otištěnou v příloze Finanční noviny Lidových novin ze dne 25.11.1992: Svět v placaté kouli

Stručně to lze shrnout známým výrokem: boj s blbostí nelze vyhrát, ale nelze přestat bojovat.