28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Putování od Brontosaura ke Gretě

Nedávno proběhl za téměř nulové pozornosti další Den Země. Jen Google jej připoměl roztomilou hrou se včelkou, jinak měl svět úplně jiné starosti. A není to vlastně normální, že má lidstvo i jiné starosti?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 28.4.2020 8:45

Věcně naní problém v "gretenismu" - jak si kdekdo namlová a zároven se snaží nepříjemné pejoratizovat. Je v už měnící se realitě světa.

To, že okolnosti lépe vnímá náctiletá dívenka než životem rádoby ostřílení pochopitelně navozuje dotyčným konzumem otupělým egoistům až záchvaty nepříčetnosti. Další se pak o G. kde můžou otřou aby byli alespon vidět poblíž a zastřeli tak i vlastní prázdnotu.

J. Lukavsky 28.4.2020 8:36

no ale hlavně předběžná rychlá zkouška ze znalostí, alespoň na úrovni učebnice Oduma a Lomborga. Ono je to ale zákonité, v diskuzích o domácích porodech také NIKDY nepozvou porodníka co přivedl na svět alespoň 500 dětí. Ten by jim asi "vypucoval žrádlo" a to by bylo nekorektní. Dnes platí, že odborníci jsou v diskusi nežádoucí. probatum est.J.L. end

J. Lukavsky 28.4.2020 8:29

"např fosforu (hnojení NPK... už jen na cca 30let)" no přesněji snadno a ekonomicky těžitelných zásob P může být na 30 let. Ovšem totéž se tvrdilo o ropě, poprvé to Římský klub vědecky propočítal na 20 let myslím v r. 1964, pak to v r. 1984 pošoupli o 20 a teď už nevím. Ony totiž těžařské firmy pečlivě podporují názor, že "už to dochází" a tají, že mají zakoupena jinde práva na xx let a vytipované lokality na xx let.... Ale k fosforu: to je prvek v zemské kůže na 10. místě, čili dosti hojný. Problém je ekonomická těžba. Ale kdysi byl hliník dražší nežli zlato a král Ludvík hostil svého nejvzácnějšího hosta talířem hliníkovým, ostatní se museli spokojit se zlatým. Takže "tydlencty starosti a Róčildovy prachy na mojí hlavu"! Zapomnáte, že člověk kdysi opustil pazourek a přešel na bronz a pak na železo.. a pazourku je pořád dost! Proč asi? J.L end

J. Lukavsky 28.4.2020 8:17

"chtějí komunikovat rovnou s nejvyššími politiky a manažery" přesněji chtějí přikazovat rovnou nejvyšším politikům a manažerům co mají dělat. Ono asi zákonitě každé ideové hnutí na začátku mění evidentní špatnosti a je ochotno pro to nejen makat ba i trpět, pak ale jenom jede setrvačností na vlně a nakonec škodí neb parazituje a vymýšlí si blbosti. Máte pravdu, že ekologie je složitá a naprostá většina "úžasných" nápadů se ukáže býti pitomostí. Zajímavé je, že někdy se zuřivě vyžaduje "předběžná opatrnost" (jaderné elektrárny, stavba dálnice či železnice, GMO, genová léčba......), jinde nikoli (větrníky, soláry......). Buch - a honem s tím do zákona! J.L. end

P. Victorin 28.4.2020 8:11

Tesaříku, nikoliv jak "ohromně vtipně" uvádíte, pouze oproti vám mi vadí primitivní agresoři... Pochopeno?

R. Tesařík 28.4.2020 8:06

Vy máte dozor na chodbě?

A. Bocek 28.4.2020 7:52

Možná by vstupenkou do jakékoliv ekologické diskuze měl být počet vysázených stromů,naplněných popelnic,metrů vyčistěných příkopů,potoků.

S. Hejda 28.4.2020 7:37

Ach, ach, kdeže ty osmdesátky jsou: vzpomínám na vášnivou večerní debatu v létě 1988 na Zvířeticích, (Br. tábor), kdy nás, (tehdy novinářská ikona MS), Pepa Velek navštívil: jeho "ekologie je ekonomie a ekonomie je ekologie" se mi dere na mysl vždy, když greténismus nabírá na obrátkách... (Autorovi děkuji za vzpomínku na nepřekonatelného novináře a ochránce přírody J. Velka)

P. Victorin 28.4.2020 7:17

Správně melo být "... výhrady k vašemu PŘÍSPĚVKU", nikoliv k článku, jak chybně uvedeno... Sorry.

P. Victorin 28.4.2020 7:15

Pane Rado, předem všeho mi promiňte, ale to vaše "suběktu" /správně má být "subjektu"/, mne jako rodilého Čecha a vlastence, opravdu zabolelo. Jinak k tématu - věcné výhrady k vašemu článku opravdu nemám, až na již mou dříve zmíněnou výhradu "generelní", která ovšem zapříčiňuje, že váš článek postrádá nezbytnou racionální vyváženost, aby zasloužil plný respekt rozumně uvažující části společnosti... Přátelsky zdravím!

P. Rada 28.4.2020 6:59

"Vášnivost" je motivována postojem zaujatého a živého. Při pohledu s jiné planety nebo strojovým - by dění jež se suběktu vůbec netýká, asi opravdu netrápilo.

Projevuji tedy zároven i trochu radosti, že věcné výhrady nemáte.

P. Victorin 28.4.2020 6:17

Langře, chtělo by to vámi zmíněného pomýleného bolševika mít ve výslechové kanceláři StB a tam z něj odpověď na vaši chytrou, "správně bolševickou" otázku, po "Grebeníčkovsku, rázně vymlátit, co?

P. Victorin 28.4.2020 6:13

Staronový, máte úplnou pravdu, až na "maličkost". Unikla vám, nikoliv nepodstatná skutečnost, že Brontosauři působili za tzv. reálného socialismu, zatímco, gramotně psáno oproti vám - Greenpeace, jsou aktivní za naprosto jiného společenského systému... Pochopeno?

P. Victorin 28.4.2020 6:07

Vážený pane Rado, argumentujete docela logicky, avšak příliš vášnivě, abyste zaujal střízlivě racionální názor...

P. Victorin 28.4.2020 6:06

Langře, pokuste se krotit svou primitivní agresivitu, pls. Děkuji za všechny slušné diskutéry...

P. Victorin 28.4.2020 6:00

Langře, příště zkuste své, dle vás nesmírně chytré myšlenky, okrášlit zvládnutím ČJ. Správně se píše "kydy" a nikoliv, jak jste nad svým automatickým jazykovým editorem ve svém blábolu zvítězil...

P. Victorin 28.4.2020 5:56

Ekologie je nesporně svého druhu "pavěda", ovšem nikoliv zcela postradatelná, jako další pavěda, kterou je např. zcela postradatelná teologie. Ekologie má svůj racionální význam v pokládání dílčích překážek civilizačnímu rozvoji tehdy, kdy by škodil přírodě lokálně či dokonce globálně...

R. Langer 28.4.2020 5:50

Ano. Jenom by mě docela zajímalo, jestli to tady ten místní Zelený bolševik dělá za peníze, nebo zadarmo.

R. Langer 28.4.2020 5:49

Nelži zase, ty prolhaná Zelená zrůdo!

J. Krásenský 28.4.2020 5:49

Souhlasím s Vámi, s Vaším pohledem, na otázku "kdy se to zvrtlo?" odpověď zní - "ve chvíli, kdy získali moc." Moc bez odpovědnosti.

Při pohledu na české lesy, na lesy, které naši předkové pěstovali aniž by se dobrali současné katastrofy, - které od nepaměti využívali, jako obnovitelný zdroj, paliva, staviva a mnoha dalšího, co k životu potřebovali - dávno před tím, než na svět přišel první ekolog, je na místě otázka, zda-li jsou ještě pro přírodu přínosem nebo zkázou. Jejich nápady, které realizovaly, vedou ke katastrofám jako jsou biopaliva prvního stupně, které ničí ovzduší, půdu i tropické pralesy, slibovaný druhý stupeň v nedohlednu, větrníky zabíjejí ptactvo a jejich "infrazvuk" nesnášejí živočichové, kdo ví, nejsou-li příčinou současného sucha, spolu s fotovoltaikou ničí půdu betonem a co s odpadem též nikdo neví. Betonu na výkon spotřebují mnohonásobně více, než JE, takže "betonová lobby" si přijde na své lépe a spolehlivěji, než kdekoli jinde neb není nikoho, kdo by se vázal řetězy či pět minut před dvanáctou podával rozklad, který by celou stavbu (po)zastavil.

A ekologové se proti ekologistům dosud nevymezují. Měli by to dělat, jinak je veřejnost nerozliší. Měli by co nejhlasitěji proti nim vystoupit. Ale je vůbec možné je rozlišit? A pak - ekologisté mají moc a "umí" s ní zacházet. Mají moc a dokážou sehnat peníze.

R. Langer 28.4.2020 5:48

Ano, na to si také velice dobře vzpomínám. Hlavně na ty prolhané kidy i tom, jak je to drahé a nikdy se to nezaplatí. U OZE to naopak kupodivu vůbec nevadí, o deformaci cen energií na trhu ani nemluvě.

M. Krátký 28.4.2020 3:54

a do každého elektroauta sadu liščích ohonů a ebonitových tyčí - dobré ráno

L. Novák 28.4.2020 3:14

Kdyby Ing. Josef Velek viděl, jací pitomci obsadili "ekologické" aktivity a jek si při tom počínají, asi by radost neměl. Napsal pěknou knížku "Jak jsem bránil přírodu".

No a ještě sem přidám sobotní titulek z Lidovek převzatý z propagační agentury ČTK:

26. dubna 2020 11:16

Stát chce do deseti let navýšit počet elektromobilů na statisíce. Smělý plán hovoří až o půl milionu

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/auto/stat-chce-do-deseti-let-navysit-pocet-elektromobilu-na-statisice-smely-plan-hovori-az-o-pul-milionu.A200426_111602_ln-auto_tmr

L. Novák 28.4.2020 3:02

Zelení magoři nastoupili ze zahraničí ideologicky vyškolení u Greenpeace hned po převratu a otevření hranic. A hned na ulicích začali kampaň proti jaderné energetice a Temelínu. Pamatuji si na některé diskuse s nimi... Totálně vypatlaní magoři bez znalostí, jen s naučenými mantrami omílanými stále dokola. Něco jako místní pošuk "Rada". :-)

J. Jurax 28.4.2020 1:38

Asi tak ...

J. Jurax 28.4.2020 1:37

Moudře napsáno. Souhlas.

Ono jedni sázejí stromky a odstraňují odpadky z lesa a potoků. Druzí chodí za školu a pořvávají po náměstích. Ti první jsou ochránci přírody a ti druzí holt greténi.

P. Rada 28.4.2020 0:53

K autorově otázce ..."Kdy se to celé zvrtnulo?"...

Mám za to, že se to u nás "zvrtnulo" zejména s důvodů které autor kdo ví proč zcela opomenul. Konkrétněji s důvodu nárůstu akutních konzumních a konkurenčních tlaků, které po prvých úspěších s odsířením a odpopílkováním vytěsnily s mysli mnoha lidí u nás uvažování nad dlouhodobou udržitelností. To přesto, že zároven globalizace a informatika umožnily i globální bilancování zásob surovin, či vyhodnocování dlouhodobých dopadů na životní prostedí.

"Zvrtlé" pak s principu životadárné stability obecně zůstalo, že s nástupem průmyslové revoluce byly přecenovány reálné technologické možnosti. Kriteriem se stal zejména momentální zisk bez ohledu na dlouhoddobé dopady nezapočítávaných externalit... a tak byly a jsou často opomíjeny recyklace a obnovitelné technologie. Svět se proto z relativně stabilní situace záhy začal stále více odklánět směrem k nerovnováze až krizovosti. Oproti předcházejícím tisíciletím jsme např. nedomyšlenou změnou technologičnosti za poslední století zásadně pozměnili cykly nejdůležitějších biogenních prvků. Mimo jiné tak nasytili atmosféru o cca 40% větší koncentrací CO2, biosféru o 200% aktivního dusíku (dusičnatá hnojiva..) ... a naopak zásadně snížili zásoby klíčových surovin - např fosforu (hnojení NPK... už jen na cca 30let). Obecně jde o projevy narušení mezí planetární stability.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

Takovéto dlouhodobé ale s hlediska lidského života a shonu v něm relativně vleklé vlivy, kde-kdo snadno přehlíží a tak zmínění Brontosauři či Gréta burcovat davy zahlušené reklamou nestačí. To přesto, že lidstvu stále více hrozí až fatální dopady, které by mohly objasnit Fermiho paradox.

P. Staronový 28.4.2020 0:12

Peníze, autore, peníze ...

Brontosauři makali zadarmo, Greenpiss mají granty, donátory, peníze vydřeně racketeeringem ...