1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hašek 19.6.2009 18:20

Re: Nedá mi to a musím heslovitě zareagovat.

Zlatá slova!R^R^R^:-D

Hašek 19.6.2009 18:22

Re: Nedá mi to a musím heslovitě zareagovat.

To byla reakce na pana Kohouta!

Václav B. 19.6.2009 12:06

Proč se Šumava.......

...nevrátí skutečným majitelům a nebude žádný problém.

RosPerot jr 19.6.2009 12:06

pane

Nejsem odbornik, ale vim jak se to resilo na Slovensku a co se stalo a nestalo s temi dolinami, kdy byla uhajena bezzasahovost a naopak. Mozna byste si to mel take overit.

Rad bych, kdyby vam na techto strankach oponoval odbornik z protistrany nebot to vypada, ze hajite turistickou lobby.

honzak 19.6.2009 12:43

Re: pane

"co se stalo a nestalo s temi dolinami," - správně, s dolinami. Vrcholové partie Šumavy (byť v menší nadmořské výšce než dno těch dolin) jsou trochu jiná káva.

para 19.6.2009 13:04

Re: pane

Tvrdí se, že tam kde se po kalamitách ponechala bezzásahovost /dřevo se neodtěžilo/ např nezuřily letos v dubnu tak velké požáry. Vzplály tam letos stovky hektarů: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/zemedelstvi/zpravy/pozar-v-tatrach-je-pod-kontrolou/374338  Samotného by mě vysvětlení velmi zajímalo.

I.Laengsfeld 19.6.2009 13:18

Re: pane

Muj pocit (z cetby napr. ekolistu) je, ze bigotnich melounu je na Slovensku skoro jeste vic, nez v Cechach. Vsak taky Tatry podle toho jejich hospodareni vypadaji. Co jsem videl pred 2 roky napriklad pod Krivanem, kurovcem sezrane lesy vestoje, to bylo pekne otresne

para 19.6.2009 13:32

Re: pane

Kůrovcem a dalším jsou smrkové lesy napadeny selosvětově - i na Aljasce - to je skutečně otřesné. Nedá se to ale bohužel zastavit jejich odtěžením.

zk 19.6.2009 13:02

Re: pane

jistě, turistickou lobby, jiný argument asi nemáte?

šašek 19.6.2009 12:04

koncem 19. století se říkalo kůrovci zlatý brouk

a platí to dodnes. V I. zóně se chrání kůrovec, protože to se musí a ve II. zóně se velmi čiperně kácí na ochranu proti kůrovci. A o to kácení jde.

honzak 19.6.2009 12:22

Re: koncem 19. století se říkalo kůrovci zlatý brouk

moudrá slova :-D Co budeš kácet, že to všechno uschne nastojatě?

Předseda 19.6.2009 11:37

pane autore,

vlstníte terénní čtyřkolku? :-/

yt 19.6.2009 11:18

demagogie

Jsem proti demagogii, kterou je prosazována zásahovost na Šumavě!

zk 19.6.2009 13:04

Re: demagogie

A bojujete demagogií, kterou je prosazována bezzásahovost:-/Rv

Cumbuch 19.6.2009 11:14

Geniální Jirsův recept

Jirsův recept na záchranu Šumavy je geniální a jednoduchý: zničte kůrovce, a Šumava bude stát navěky, za 400 let budou dnešní třistaleté smrky sedmisetleté, protože jim už nic nebude moci ublížit.

Doufám, že prosazení Jirsova názoru zachová nesmrtelnost i samotnému panu Jirsovi, aby se mohl po těch čtyřista letech stále své zachráněné Šumavě obdivovat.

honzak 19.6.2009 11:51

Re: Geniální Jirsův recept

ty budeš mudřec, viď? Z východu?

Skybird 19.6.2009 11:08

Jak je to u sousedů ?

Šumava mi není lhostejná. Jedná se nejen z hlediska výskytu některých rostlinných a živočišných druhů, biotopů o unikátní kus evropské přírody. Rozprostírá se ale nejen v Česku. Na německé straně hranice jest vlastně její součástí  Naturpark Bayerischer Wald a Nationalpark Bayerischer Wald.  Jak řeší kůrovce a vůbec ochranu této unikátní přírody tam ?

honzak 19.6.2009 11:18

Re: Jak je to u sousedů ?

psalo se, že tam kůrovce zvládli. Nikloliv kecama, ale cíleným zásahem. Bez záruky, v originále nejsem mocen přesného pochopení (umím něnecky "zu klein":-D)

varan 19.6.2009 14:46

Re: Jak je to u sousedů ?

Příliš se nemluví o tom, že německou část Šumavy postihla velká kůrovcová kalamita na přelomu 19. a 20. století (dřevaři z Čech tam jezdili za prací, aby ji pomohli zvládnout.). Tamní lesy podle dobových svěděctví byly v hrozném stavu a byly kompletně obnovovány. Ano, bez zásahu to opravdu nebylo.

Han 19.6.2009 10:44

Asi jsem jediný, nebo jeden z mála,

       kterému je dnešní Šumava lhostejná. S kůrovcem i s turistama/rekreantama.

  Pro mě je Šumava turistický lunapark, který se snaží dosáhnout úrovně Niagarských vodopádů. To znamená dobře ekonomicky "zhodnocená" příroda. Konečně se splnil sen soudruhů o masové rekreaci s ROH. 

Chápu, že většině lidí nevadí či vyhovuje davová rekreace ať na Šumavě, nebo na pláži u moře, můj styl trávení volna nebo dovolené to ale není.            Můj názor.

varan 19.6.2009 14:39

Re: Asi jsem jediný, nebo jeden z mála,

Docela vás chápu - ale nepochopil jsem, máte-li nějakou konkrétní představu, jak by Šumava měla v budoucnu fungovat a jak by se toho dalo dosáhnout, kdy a za kolik (když už jsme u té ekonomiky, že). I když... jestli je vám to jedno... proč jste vlastně vstoupil do diskuse?

Han 19.6.2009 18:35

... proč jste vlastně vstoupil do diskuse?

    Představu nemám vůbec žádnou, proto je mi Šumava a nejen ona lhostejná.

 Jak říká klasik: Pokrok ničím nezastavíš.  Pro mne Šumava skončila v polovině devadesátých let, kdy se začala "přelidňovat".  Berte můj příspěvek jako zbytečný výkřik zoufalce, který nic nezmění a ani nemůže.

Eva D. 19.6.2009 19:03

Re: ... proč jste vlastně vstoupil do diskuse?

Je tu i spousta míst, která přelidněná nejsou. Spousta míst, kde je ticho a cyklisté nesviští kolem, jako na Modravské magistrále. Spousta míst, kde koukáte na orchideje v trávě a slyšíte jen ptáky.

A kde jsou, to Vám neřeknu. Naštěstí většinou ne v bezzásahové zóně.;-)

Han 19.6.2009 22:20

Je tu i spousta míst, která přelidněná nejsou

             Ano mám taková. A rád se tam vracím. :-)

Han 19.6.2009 19:08

Varane,

    datečně jsem si přečetl Vaše příspěvky. Mají hlavu a patu. Zřejmně jste tento problém studoval, nebo se aspoň o něj do hloubky zajímáte. Je to ale jenom teorie, praxe je pak většinou jiná. Zájmů jak "využít" Šumavu je mnoho. Přesto. pokud takových jako Vy bude víc, třeba se něco změní.

para 19.6.2009 10:30

Tomáš Jirsa by zřejmě rád odhlasoval zánik kůrovce.

Kéž by to ale bylo možné a v tomto kontextu je smutné jak naivní představy někteří naši zákonodárci mají. Ta naivita spočívá podle mého v jejich zahleděnosti do síly zákonů, které předkládají a schchvalují. Fakt je ten, že většina lesů ČR je nepůvodní a jejich smrkové kultury byly zakládány s těžebním úmyslem a dalšími zpracovatelskými záměry. Už vznik monokultůr sám o sobě byl předpokladem pro epidemické napadení. Všechny porosty smrku ležící pod cca 300m nm jsou dnes oslabeny a odumírají v důsledku zvýšení průměrné teplory a změněného chodu srážek. Toto oslabení přináší vhodnou situaci právě pro kůrovce. Tento terend je celosvětový. Do výšky cca 500m se dnes už smrk nevysazuje. Stoleté stromy co přežívají i někde na okraji Prahy jsou dnes raritou a následující generace je zde už nenaleznou. Minulých sto let bylo totiž chladnějších... Šumava je mnohde podstatně výše ale nálet z nižších poloh bude pokračovat další a další desetiletí. Jedině změna typu porostů nikoli hlasování pro tu či onu skupinu je bohužel dnes možnou cestou jak dál. Další v pořadí jsou porosty borovic a tak to půjde dál dokud se klimatické a půdní poměry nestanou pro ten či onen druh zas příznivé. Hovoří se sice o jen 0.6 st GW ale na kontinentech je to mnohde podstatně více. U nás přes 1stupen a to odpovídá posunu biotopů o cca 200m nadmořské výšky. Pokud by se vyplnily předpovědi o GW v konci století o 4st pak by to znamenalo i nás, kteří máme vysokou diverzitu v krajině katastrofické změny. Nezapomínejme. že v zimě bude pro neměnící se výšku slunce nad obzorem stále mrznout. Letní horka, sucha, bouře .... by pak nepřežil kde jaký biotop. Když už člověk nemá dostatek sebereflexe tak jeho expanzivnost možná pomůže srovnat celosvětová stagnace. Dnes jde víc jak jen o Šumavu....- tam je jen jedno z míst kde je bezmocnost lidská vidět - viz kniha Bedřicha Moldána  "Podmaněná planeta".

Kiri 19.6.2009 10:34

Re: Tomáš Jirsa by zřejmě rád odhlasoval zánik kůrovce.

 Minulých sto let bylo totiž chladnějších?? Než co? Než století před tím? Nebo století které přijde? Pak jste pane vizionář a díváte se do roztopených kamen! :-/;-D

para 19.6.2009 11:07

Re: Tomáš Jirsa by zřejmě rád odhlasoval zánik kůrovce.

Kiri nejde o vize - literaturu jsem uvedl a je jí k tomuto tématu dost - ale mohu přidat odkaz: http://www.who.int/globalchange/climate/summary/en/index.html

Nemo 19.6.2009 11:07

Re: Tomáš Jirsa by zřejmě rád odhlasoval zánik kůrovce.

"Do výšky cca 500m se dnes už smrk nevysazuje."

To je pro mě novinka. A to dost často chodím po lese.

para 19.6.2009 11:13

Re: Tomáš Jirsa by zřejmě rád odhlasoval zánik kůrovce.

Jo já také rád chodím po lese a tuto informaci to mám přímo od "lesáků". On se ten smrk vysadit dá - i by trochy vyrostl - ale sotva doroste. Další limit jsou dřevokazné houby co jej napadají. Smrk koření mělce a tak je na půdní vlhkosvi velmi závislý. Na problém se už ale zadělalo dříve a to tí jak kyselé imise ovlivnily a ovlivnují složení půdy. Antropogenních vlivů je bohužel víc - nejde zdaleka jen o teplotu.