29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I.L. 27.2.2007 19:20

Re: Re: Re: Duchovní obzor Ivana Breziny, ekologického poradce prezidenta Klause

Muzete objasnit, jakym myslenkovym (resp. travicim) pochodem jste dospel od casopisu Maxim k dr. Mengelemu a jeho vyzkumum dvojcat? Ostatne soudim, ze zdokonaleni arijske rasy a  boj proti globalnimu otepleni jsou podezrele pribuzne ideje...

vi 27.2.2007 20:16

Re: Re: Re: Re: Duchovní obzor Ivana Breziny, ekologického poradce prezidenta Klause

Ano Iliiči, také máš trávicí procesy.:-D

Frant. Lukeš 27.2.2007 17:23

S Vámi je to těžké

Pane Brezino, Vy jste opravdu nenapravitelný. O problematice globálního oteplování píšete už dlouho, ale abyste se seznámil se základními fakty, to vás ani nenapadne.

     Nebudu uvádět vše co je nezpochybnitelné a bylo vědecky dokázáno (na to, že Vy vědecké poznatky, které se Vám nehodí, zesměšňujete -to je pro diletanty typick- jsem si již zvykl, ale to mne vskutku nedokáže rozházet ), všimnu si jen CO2. Že koncentrace tohoto skleníkového plynu vzrůstá a to stále rychleji (za posledních asi 150 let z přibližně  280 ppm - tedy 280 častic CO2 na 1 milion částic vzduchu- na zhruba 380 ppm v současnosti, přičemž růst za posledních zhruba 40 let je z přibližně 320 na 380 ppm) je prostě fakt který je ve společnosti lidí respektujících výsledky seriozního vědeckého bádání chápan jako naprosto jasně prokázaný. Důsledky růstu koncentrace CO2 v ovzduší na růst teploty ovzduší, potažmo povrchu země je jednoduše pochopitelný při respektování jednoduchých fyzikálních zákonů, které zpochybňovat by bylo rrovnocenné tomu vystavovat si vysvědčení idiota.

     K argumentu, že CO2 nemůže být "znečištěním", protože je ho zapotřebí k fotosyntéze jen toto: uvědomujete si, že např. koncentrace 5000 ppm CO2 ve vzduchu je pro člověka smrtelná dávka a již při koncentraci asi 2000 ppm CO2 ve vzduchu (to je přibližně čtyřnásobek současné koncentrace CO2 ve vzduchu)  má převážná část populace velké zdravotní problémy?  To Vám nepřipadá (tedy to oteplování a nebezpečí vyšší koncetrace CO2 pro člověka) jako dobrý důvod se routo oriblematikou zabývat? Samozřejmě, pokud Vám jde jen o Vás tak si můžete blábolit co chcete, Vám se určitě nic závažného v souvislosti s globálním oteplováním nestane - pokud se neutopíte při nějaké povodni - ale  lidé za 100 let (poikud zde budou ještě žít) by se zcela nepochybně setkali s jeho důsleky, pokud proti tomu nezačneme něco dělat.

      

Mard 27.2.2007 17:44

Re: S Vámi je to těžké

Jste asi ten idiot pane. Vliv růstu koncentrace CO2 na teplotu ozduší není jednoduchý a nelze jej snadno pochopit, protože to zatím nikdo na zemi neumí. To že zatím je koncentrace CO2 výrazně menší než již několikrát dosažené hodnoty dříve v historii, to je též vysoce pravděpodobné (někteří přímo říkají, že to je dokázané). Možná nevíte, ale v sycené limonádě také máte CO2, takže pokud si nalejete a následně se napijete a nedejbože vdechnete nosem, tak by jste podle vás měl umřít (obsah CO2 převýší vašich 5000 ppm)! Dodávám, že je dnes koncentrace CO2 asi 383 ppm a na 5000 ppm se při současném růstu dostaneme asi za 2000 let. A za 100 let, pokud budou všichni lidé mrtví, tak to určitě nebude kvůli GO!

Radek 27.2.2007 18:33

Re: Re: S Vámi je to těžké

Musim rict ze se mi mnoho nelibi oslovat oponenty hanlive (a to mam na mysli obe strany), ale co uz, ted k veci.

Pisete, ze koncentrace CO2 "patrne" byla drive i vyssi. Slovo patrne ale do vecne diskuze nepatri, dejte si vyraz "Carbon dioxide" do wikipedie a mimo jine naleznete toto cituji:

The longest ice core record comes from East Antarctica, where ice has been sampled to an age of 800,000 years before the present. n;11] During this time, the atmospheric carbon dioxide concentration has varied between 180–210 µL/L during ice ages, increasing to 280–300 µL/L during warmer interglacials. n;12] The data can be accessed at here.

Shrnuto a prelozeno, koncentrace CO2 zda se niky nebyla tak vysoka jak je nyni!A co to znamena pro globalni oteplovani? Urcite slozita otazka ale prinejmensim tento graf (zdroj se da take vystopovat) - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Carbon_Dioxide_400kyr-2.png by nas mel upozornit: dej si bacha clovece, vypoustis CO2 a je zajimave ze roste i teplota... Nebude to tim CO2 clovece?Upozornuji ze i tento graf neni ze sledovani poslednich "200 let" ale z pul milionu let nazpet...Takze ano, pochybnosti o vedecke metode a datech mit muzeme, ale nejdrive se prosim s nimi seznamte.

Mard 28.2.2007 12:50

Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Jo, ten graf na který odkazujete je přesně ten, co už raději z té zprávy o klimatu stáhli :-) Jinak pokud půjdeme s grafem CO2 jen do roku 1900 a do dřívějších let ne, tak vám to možná vyjde. Ale pokud si vezmete data do roku cca 500 př. n. letopočtem, t. za posledních cca. 2500 let, tak uvidíte, že byly koncentrace i vyšší než jsou dnes. Dobře to uvidíte na jednom ze zdrojů, který citujete (ice ages), kde je graf teplot a podívejte na mnou uvedenou dobu.  

Radek 28.2.2007 15:50

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Nejsem odbornim v klimatologii a tak se mozna pletu. Jen jsem se chtel informovat, odkud byl vami jmenovany graf stazen. Pokud vim tak ve zprave IPCC je, ale mozna ze se pletu.

Jinak co se tyce odkazovaneho grafu co nabizite jako dukazz ze teploty jiz zde byly vyssi. Tak mate svym zpusobem pravdu. Jak jsem si to prostudoval tento a pak dalsi graf (http://www.globalwarmingart.com/wiki/Image:Phanerozoic_Climate_Change_Rev_png) ukazuji na zaklede zmeny koncentrace jednoho isotopu kysliku v sedimentech na dne mori na rozsah zaledneni, a tim neprimo i na teplotu. Takze ano, z dlouhodobeho geologickeho hlediska smeruje nase spise do doby ledove (proces na cloveku nezavisly), ale kratrkodobeji zvysujici se koncentrace CO2 (zpusobena clovekem) nastartovala opacny  proces doprovazeny zvysovanim teploty. Je otazkou co prevazi, to bych nechal na vedcich. Kazdopadne my do tohoto dlouhodobeho cyklu nove zasahujeme zvysovanim CO2 coz by mohlo vezt k rustu teploty (misto k ochlazovani) coz take naznacuje prime mereni a korelace mazi CO2 a teplotou v kratsi periode (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Vostok-ice-core-petit.png/300px-Vostok-ice-core-petit.png).

Takze dle sedimentu ma prijit doba ledova (v pristich desetitisicich let), ale dle primeho mereni teplot a CO2 se teplota markantne zvyzi (ve stovkach let). Takze ted zni otazka, co prevazi? Laicky videno, rychla zmena CO2 asi prevazi celkovou pomalou tendenci k dobe ledove... Proto asi alarm na snizeni CO2... Ale rikam, jsem laik, mozna ze se pletu. Vychazim jen z otevrenych zdroju

Ivan Brezina 27.2.2007 17:48

Re: S Vámi je to těžké

Mno ale vite, kdyz ona zemekoule neni laboratorni sklenena banka naplnena CO2, ve ktere by ucebnicove platily fyzikalni zakony. Vliv CO2 modifikuje spousta nejruznejsich vazeb, takze myslet si, ze cim vic CO2, tim automaticky umertne vyssi teplota je... No proste ponekud detinske. Neco si o nich za domaci ukol prectete, ano?

Radek 27.2.2007 18:49

Re: Re: S Vámi je to těžké

Pane Brezino, mate pravdu. Je potreba si nejdrive neco precist a pak diskutovat. No ale musim rici ze to v prvni rade bohuzel plati o Vas. Jednoduchym zpusobem se na na siti najit data o globalnim oteplovani (global warming).

Pak by se dalo vyhnout ruznum chybam ktere se seriozni internetovy denik nemel dopoustet... Ale bohuzel, musim rici, ze Neviditelneho psa uz si leta nectu kvuli informacim, ale protoze je tu zajimava diskuze kde vetsinou malo informovani autori (dnes uz spise hlasatele ideologii) jsou konfrontovani s mnohem informovanejsimi ctenari a jejich pripominkami v diskuzi. To se mi zda jako ponekud tristni vysledek prace internetoveho obcasniku.

Jinak jeste k veci. Ano atmosfera neni lahev s plyny, ale staci se podivat na vyse zmineny obsah kde jsou korelace mezi CO2 a teplotou a razem poznate proc rada vedcu varovne zada: "Udelejme radej s tim CO2 neco..."

Staci se jen podivat, nezavirat oci pred fakty...

Jedno ale musim uznat, i mi se film Gora zdal ponekud presprilis emotivni, ale na druhou stranu zas prezentuje i nektera realna fakta ktera jsou alarmujici.. proc se tedy nad nimi nezamyslet, nezhazujme veci (film) jen kvuli forme, prosim...

I.L. 27.2.2007 19:23

Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Neshazovat veci  kvuli forme  aneb je dulezity obsah, ne forma, soudruhu

- veta jak vystrizena ze slovniku propagandistu 50 let ;-)

Radek 28.2.2007 10:48

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

.... No nevim nakolik je Vam znama mluva a slovnik padesatych let, mi tedy ne...

Ale slova "obsah" a "forma" se daji najit v kazdem slovniku, a netreba je shazovat nejakymi ideologickymi nalepkami.

Takoveto "nalepkovani lidi" (fasista, komunista, soudruh, anarchista...) je znamy zpusoba jak se nevyjadrit k "obsahu" nazoru daneho jedince, ale tim ze ho priradime k jiste neprilis oblibene skupine lidi jeho nazory proste shodit...bez diskuze.

Je to mnohem jednodussi, ale presto v bezobsazne diskuzi ucinne...

Co kdybyste se misto toho aby jste mne nalepkoval vyjadril k nazorum, k problemu?

Ivan Brezina 28.2.2007 12:46

Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Rust koncentrace CO2 a paralelni rust teploty (s vyhradami) nevypovida vubec o nicem. Korelace dvou jevu totiz neni dukazem kauzality. A kauzalita navic muze byt podle nekterych vedcu i obracena. Zvysena slunecni aknitiva zvysuje teplotu, a zvysena teplota uvolnuje z oceanu rozpusteny CO2, Pokud argumentujete informacemi nasbiranymi na webu, jiste pro vas nebude problem si o solarni teorii oteplovani dohledat spoustu zdroju.

LM 28.2.2007 13:28

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Jenomže, pane Brezino, tady není jen korelace, tady je i fyzikální popis a fyzikální souvislost.

Radek 2.3.2007 10:00

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

No a navic Pane Brezino, zde neni zadna zvysena slunecni aktivita ale naopak.. V posledni dobe se ukazuje ze je zde tzv. efekt "global dimming" tedy "stmivani" jez ma za nasledek snizovani energie slunecniho zareni co dopadne az na zemsky povrch. Tento jev je dokazan radou nezavislych metod (pan evaporation, direct sun radiation measuremement) a zda se byt realnym. Pricinou je znecisteni prachem a splodinami ktere pak maji za nasledek tvorbu kapek odrazejici slunecni zareni = a vysledek? Energie dopadajiciho slunecniho zareni se za poslednich 50 let snizila globalne o 10-30 procent. A jake to ma nasledky pro glob. oteplovani? Je mozne, ze tento jev prekryva a rusi jev globalniho oteplovani a po jeho odtsraneni (coz se deje, tyto splodiny jsou jiz zachycovany) efekt oteplovani muze dale akcelerovat(jsou jiz vedecke modely). Takze mozna bych si priste dal pozor na interpretace pane Brezino... Jo a navic, ten uvolneny plyn z oceanu by nebyl CO2, ale podle mne a toho co se vi metan, plyn s nekolika nasobne vetsim "sklenikovym efektem". Nastesti se tak zatim nedeje, zatim..

LM 27.2.2007 18:53

Re: Re: S Vámi je to těžké

Možná se Vám to bude zdát divné, pane Brezino, ale fyzikální zákony platí i v klimatickém systému. A pokud se koncentrace CO2 zvyšují, tak průměrná teplota růst musí. To je prostě fyzika a jestli ji nechápete, tak to není problém fyziky, ale Váš...

Ivan Brezina 28.2.2007 12:51

Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Pane Metelko, ze zrovna vy budete pred diskutujicimi zatajovat promenne, ktere interaguji s absorbci IR na molekulach CO2 bych fakt necekal. Dost vas to shazuje. Takze jen namatkou: aerosoly, sulfaty, prachove castice, zvysena oblacnost vyvolana kosmickymi paprsky... Tohle vsechno jsou vlivy, kvuli kterym se neda rict, ze cim vic CO2, tim vyssi teplota. Ale to vy jako klimatolog dobre vite, ze?:-))

Uznavam ale ze jsem se nepresne vyjadril. Fyzikalni zakony samozrejme plati dal, ale jejich vliv je modifikovan jinymi fyzikalnimi zakony, ktere vy nam tu zatajujete.

LM 28.2.2007 13:42

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Pane Brezino, pokud jde o absorpci IR záření, jdoucího od povrchu nahoru (a o to hlavně jde u skleníkového efektu), tak problém je stejný u CO2, aerosolů, oblačnosti atd. Záření, přicházející zdola, se absorbuje a znovu emituje, ale už všesměrově. Tím ale netvrdím, že mikrofyzikální procesy jsou v těch případech stejné, absorpce molekulami CO2 je něco trochu jiného než absorpce většími částicemi.

To jen tak velmi stručně, popis šíření záření v atmosféře je jinak dost složitá věc...

LM 28.2.2007 14:15

Re: Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Jinak ještě jednu věc pro doplnění, pane Brezino: pokud budou konstatntní koncentrace aerosolů, konstantní intenzita kosmického záření (i když ta hypotéza o vlivu na oblačnost není dosud potvrzena), atd. a jen porostou koncentrace CO2, tak teplota bude růst. To je prostě fyzika...

Mard 28.2.2007 12:54

Re: Re: Re: S Vámi je to těžké

Líbí se mi Vaše přesvědčení. Ale ve skutečnosti NEMUSÍ. A také výzkumy ukazují že se to v minulosti nedělo. Docházelo ke vzrůstu teploty (bez nárůstu CO2) a následně pak rostla i hodnota CO2. Obráceně to bylo jen 3 x a pravděpodobně to byly výbuchy sopek, které způsobily silný nárůst CO2 a též teploty.

Frant. Lukeš 27.2.2007 22:51

Re: Re: S Vámi je to těžké

Pane Brezino, zajisté víte, že "pohřbít" nějakou teorii či i jen hypotézu může pouze důkaz (ve fyzice, ale zřejmě i v klimatologii), zpravidla experimentální (to má právě smysl v našem případě), že získané výsledky jsou v rozporu s danou teorií. Pokud je mi známo, zatím nikdo nepřinesl důkaz o tom, že by s rostoucím obsahem CO2 ve vzduchu teplota vzduchu klesala. Samozřejmě nevylučuji možnost, že nastane situace, že by i při rostoucím obsahu CO2 ve vzduchu mohla teplota vzduchu klesat, ale to by pak zřejmě byl důsledek nějakého jiného mechanismu, který se zatím neprojevuje. Dovedu si představit, že by např. došlo ke gigantickému výbuchu a výronu hmotných části do ovzduší, které by tam setrvaly léta a odrážely by sluneční záření. To by ovšem bylo něco jiného a snad k tomu nedojde

jízlivec 27.2.2007 18:16

Re: S Vámi je to těžké

pozor na desetinné čárky a exponenty, prosím...

V plicích člověka je koncentrace oxidu uhličitého cca 5,3 %, tedy 53 000 ppm. Znamená to, že při umělém dýchání "z úst do huby" vdechuji do toho nebožáka smrtící plyn?

pavel 99 27.2.2007 18:21

Re: Re: S Vámi je to těžké

no rozhodně se dotyčný "musí" po dopadu slunečního paprsku "upéct". Stačí přece extrapolovat křivku ppm a teplotu.......;-D

Stredocech 27.2.2007 18:53

Re: Re: S Vámi je to těžké

Též mám silné podezření že si někdo plete procenta a promile a počítá 5000 ppm = 5%.

qwert 28.2.2007 11:15

Re: S Vámi je to těžké

Pan Březina jistě ví, že stávající rostliny jsou vyladěny na určitý obsah CO2 v atmosféře. Při  nárůstu CO2 zpočátku stoupá schopnost rostlin CO2 pohlcovat, avšak pouze do určitého stupně koncentrce, po jehož překročení schopnost pohlcování klesá, pod původní výchozí úroveň.

Tedy představa, že cím více CO2 - tím více ho rostliny pohltí, je zcela zcestná. Kromě toho rostliny dokáží vázat v průměru pouhá 2-3 procenta z objemu, který pohltí, zbytek zase vrátí do atmosféry.

Nicméně genetici pracují na modifikacích, které by doslova vyžraly CO2 a uskladnili ho ve formě dřeva nebo přímo uhlíku - což by mohlo být velmi efektivním zdrojem energie.

tmoravec 27.2.2007 17:04

predvolebni agitka?

nevsiml jsem si, ze by pan gore v posledni dobe do neceho kandidoval. naopak tvrdi ze uz na  prezidenta kandidovat nebude.

nas pan prezident taky nema zadne relevatni odborne vzdelani a k problemu se vyjadruje. to uz tak politici (i  novinari) delaji, ze se vyjadruji k vecem, o nichz nemaji zadnou predstavu. Zrejme se s tim budeme muset naucit zit.

Mard 27.2.2007 17:07

Re: predvolebni agitka?

Gore chce být vice presidentem Hillary. Takže pravda je taková že sice chce kandidovat, ale možná ho Hillary Clinton pošle tam, kde je jeho místo. :-)

Šedovous 27.2.2007 16:02

Brezino,

jestli něco v důsledku lidské činnosti, tak bych asi tu činnost omezil. nemá takhle náhodo zdroje vody v širokém okolí Kilimanžára místní obyvytelstvo díky tomu ledovci !?

Ivan Brezina 27.2.2007 16:12

Re: Brezino,

Jiste, pokud chterji domorodci zachovat ledovec na Kilimandzaru, meli by v jeho okoli prestat kacet stromy, aby se tam lokalne nemenil hydrologicky rezim. Ale jak to proboha souvisi s globalnim oteplovanim?

Anděla 27.2.2007 16:17

Re: Re: Brezino,

No, pokud máte pocit, že lokální a globální změny spolu nesouvisí, pak raději piště o fotbale.

Ivan Brezina 27.2.2007 16:51

Re: Re: Re: Brezino,

Andelo, devcico nestastna! Lokalni zmena hydrologickych pomeru vyvolana kacenim bezpochyby nijak nesouvisi s globalni zmenou klimatu. Je to asi podobne jako kdybyste chtela tvrdit, ze kdyz pripalite babovku, muzou za to Zidi, zrzavi nebo Eskymaci.