15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VladaPing 26.1.2006 9:10

Tak tohle skutečně nemá chybu.....

"Produkce elektrické energie větrných elektráren je větší než produkce jaderných elektráren a roste šestkrát rychleji."
 
Na to se prostě reagovat NEDÁ.
 
P.S.
Stejně, jako se nedá reagovat na teorii, že Země jest plochou deskou, nadnášenou na oceanem čtzřmi slony.
Jan Hájek 26.1.2006 9:17

Re: Tak tohle skutečně nemá chybu.....

Ovšem nezbytno jest aby oni čtyři sloni stáli na zádech Velké A-Tuin, želvy plovoucí prostorem.
ziralek 26.1.2006 9:20

Re: Re: Tak tohle skutečně nemá chybu.....

nechapu tu ironii, ona ta zeme na nich nestoji?
pbla4024 26.1.2006 9:53

Re: Re: Re: Tak tohle skutečně nemá chybu.....

Zeměplocha leží na slonech a sloni stojí na želvě. Nedával jste ve škole pozor nebo co?
Václav Železný 26.1.2006 9:05

Autorovi

"Spalování uhlí v tepelných elektrárnách má jen tříprocentní efektivnost. Transport, hlavně osobní vozy, také vytváří značnou část emisí oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Jen třináct procent energie se dostane ke kolům, 87% se ztrácí jako teplo, hluk, tření a jiné. Váha vozu spotřebuje tři čtvrtiny energie paliva."
"V celosvětovém měřítku je zatím nejúspěšnější získávání energie větru. Produkce elektrické energie větrných elektráren je větší než produkce jaderných elektráren a roste šestkrát rychleji. Dánsko již získává pětinu své elektrické energie z větru, Německo desetinu."
"Získávání solární energie je recipročně spojeno s větrem protože když je klidné počasí a nefouká vítr, funguje spíš solární získávání energie, a naopak. Kombinace obou je tedy poměrně spolehlivá."
Vážený pane. Pracovní vytížení mi prozatím znemožňuje reagovat detailněji, ale mohu Vás ujistit, že jen za výše citované výroky byste na naší katedře vyletěl od zkoušky z předmětu "Zdroje a přeměny energie" takovým tempem, že byste vycukl dveře z pantů. Co takhle se podívat na nějaká seriózní data, než začnete něco plodit? Co jste dělal na hodinách fyziky? Spal nebo hrál piškvorky? Myslím, že už dítka na konci základní školy se ve fyzice učí jaká je zhruba účinnost benzínových či naftových motorů, tepelných elektráren atd. Tyto hodnoty se dnes běžně pohybují mezi 30-40%. Vámi uváděná čísla by byla pomalu urážkou i pro 100 let staré parní stroje. Dále, pokud jde o ta auta, tak se zkuste podívat na výpočet takzvaného trakčního součinitele, a uvidíte, že pokud zrovna nepopojíždíte v koloně, tak drtivá většina energie padá na překonávání odporu vzduchu. Na další bláboly snad stihnu reagovat později.
klon 26.1.2006 9:31

Není škoda Vašeho času?

Chápu Vaše rozhořčení, ale seriózní debatu bych nechal pro účastníky, kteří tématu rozumějí. Jinak doporučuji napsat článek, redakce ho určitě ráda uveřejní. A mě by zajímalo, jestli dokážete navrhnout nějaký ideální zdroj energie v budoucnu.
Evropan (original) 26.1.2006 10:22

Re: Není škoda Vašeho času?

No nevim, pan se zrejme specializuje na vyhazovani ubohych studentu od zkousek :-(
Václav Železný 26.1.2006 13:38

Re: Re: Není škoda Vašeho času?

Nevyhazuji, protože naši studenti by hlouposti podobného ražení nevypustili z pusy, patrně ani při vyburcování ze spánku po pořádném flámu.
vita 26.1.2006 10:48

Re: Není škoda Vašeho času?

Čemu říkáte ideální zdroj?
olaf 26.1.2006 11:39

Re: Re: Není škoda Vašeho času?

videl bych to jako neco co spotrebovava tepelnou energii z okoli a beze zbytku ji meni na kynetickou/elektrickou. myslim ze sem o tom kdysi cetl nejakou povidku...
vita 26.1.2006 11:49

Re: Re: Re: Není škoda Vašeho času?

Jo, znám. Povídek několik, jedna byla o gumovém míčku, co skákal čím dál tím výš. Až zmrznul a rozbil se.
Ovšem originální to není - ve fyzice se tomu říká "perpetuum mobile druhého druhu" a narušuje to 2. větu termodynamickou... Tedy ve skutečnosti nenarušuje, fyzikální zákony se nenechají zkroutit jako ty lidské a blbnutí nám zatrhnou.
Šumavák 26.1.2006 11:58

Re: Re: Re: Není škoda Vašeho času?

Tedy neco, co spotrebovava tepelnou energii z okoli a beze zbytku ji meni na elektrickou, kterou se doma topí, protože je v okolí zima! Něco jako perpeetuum mobile?
pavel 99 26.1.2006 12:09

Re: Re: Re: Re: Není škoda Vašeho času?

no moc si nedělejte legraci. Osobně jsem viděl "ekologický projekt" (samozřejmě s patřičnou dotací), kde se teplo unikající ze špatně izolovaných trubek "chytalo" tepelným čerpadlem a "vracelo zpět". A ty výpočty návratnosti - jedna báseň.
jonáš 26.1.2006 12:46

Re: Re: Re: Re: Re: Není škoda Vašeho času?

Jo to je známej princip -- jako když ten starej faraon a pták fénix přežili spolu čtyry tisíce let zazděný v pyramidě.
Václav Železný 26.1.2006 13:32

Re: Není škoda Vašeho času?

Hmm, to je zajímavý návrh. Jenže moje rozhořčení pramení právě z toho, že o té problematice něco vím, neboť energetika je shodou okolností můj obor. Vystudoval jsem jej a už více než deset let v něm pracuji, částečně ve výzkumu, a na část úvazku učím na vysoké škole, takže si mohu dovolit tvrdit, že s takovýmito kardinálními nedostatky ve znalostech by autor vyletěl od zkoušek jak kometa. V článku jsou hlouposti takového rázu, že to snad skutečně ani nestojí za diskusi.
VladaPing 26.1.2006 12:44

Re: Autorovi ..." .... spalování uhlí má jen tříprocentní efektivnost. "

Autor má pravdu.
Dokonce to s tou efektivností přehání, ve skutečnosti je mnohem a mnohem menší.
 
P.S.
E (využitelná energie) = m(hmota) *(krát) c2 (c - rychlost světla na druhou).
No, a když to vezmete jako základ....
Tak je účinnost čehokoli v (cenzurováno - autocenzurováno).
kapitán 26.1.2006 14:36

Re: Re: Autorovi ..." .... spalování uhlí má jen tříprocentní efektivnost. "

Nejvíc energie mají (s)MYŠLENKY a proto bych dal autorovi na HLAVU tepelný výměník.
Antonín Hrbek 26.1.2006 8:57

Vážený pane Reiniši

 
jestliže nemáte z vlastní viny dostatek vzdělání a sebekritičnosti, nemusíte to dávat tak zjevně najevo.
Pokud něco přejímáte máte tři možnosti - buď máte tolik vzdělání a zkušeností, že na první pohled vidíte, že je něco absolutní blbost, nebo si vezmete kalkulačku a něco si propočtete nebo se podívate na primární informace.
Vyvracet desítky Vašich nesmyslů je zbytečná práce - všichni to vidí a Vy to nepochopíte.
V solidních tiskovinách by takovýto nesmysl nikdy nespatřil světlo světa. Ne kvůli tomu, že cenzurují, ale kvůli své dobré pověsti. Hodně jste NP "pomohl".
kapitán 26.1.2006 9:03

Re: Vážený pane Reiniši

Ale přesně takovými PŘEKROUCENÝMI argumenty operuje většina Zelených.
Například i RATH pustil info o 37% zisku hrabivých lékárníků - a LID stojí za ním.
Saša 26.1.2006 8:56

Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Je zapotřebí postavit více atomových elektráren, aby vznikl celoevropský nadbytek proudu, který při zajištění tržního prostředí (např. důsledným rozbitím všech současných kolosů E.ONem počínaje a ČEZem konče) na energetickém trhu vedl k poklesu ceny proudu, což by zefektnilo masivnější přechod na elektrickou trakci v městské a příměstské hromadné dopravě, jakož i přechod na vytápění a vaření proudem.
 
kapitán 26.1.2006 9:00

Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Souhlas, ale odpor EKOLOGISTů je v Rakousku a Německu dost silný - takže na nějakou MASOVOST atomových elektráren zapomeňte.
pavel 99 26.1.2006 9:07

Re: Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Taktéž souhlas - ovšem stávající situace v Německu a Rakousku hraje v náš prospěch (marná sláva - jsem navzájem konkurenti) a může posloužit jako odstrašující příklad.
Petr Vaňura 26.1.2006 9:10

Re: Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Nezbývá, než za zdravý rozum bojovat.
Lidská blbost je sice neporazitelná, ale přesto boj proti ní nelze vzdát, protože jinak by zaplavila celý svět (C) Jan Werich.
 
vita 26.1.2006 10:55

Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Jo, dobrý, Sašo. Jsem pro vším co můžu zvednout.
Jenže kdo a co přiměje většinou soukromé energetické firmy nastavět najednou tolik zdrojů, aby jim klesla cena? Zatím se zdroje nestavějí, protože jejisch stavba je drahá, je to hodně drahá investice a cena je taková, že se investice hodně douho vrací. Tak proč neinvestovat do automobilky, kde se kapitál vrátí spolehlivě dřív? A navíc nikdo nebude označovat pan Hjundaje nebo Tepeca v Kolíně za upíra monopolně vysávajícího ubohé spotřebitele, jak je běžné označení pana Čeza? A to i tam, kde ceny tvoří pan Eon...
A to jsem se nezmínil o Kuchtách a duhových Beráncích...
míša mýval 26.1.2006 16:44

Re: Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Kuchty bych nechal zmrznout u topení na plyn z Ruska a duha by přešla do morého spektra. A bláboly o nadbytku energie ... o tom se budeme bavit, až zlevní plyn
JJ 26.1.2006 18:39

Re: Re: Řešení existuje a jsou to atomové elektrárny.

Proc bychom potrebovali stavet, kdyz jsou exportni linky plne? Ze by to CEZ postavil jen tak z estetickych duvodu?
StandaT 26.1.2006 8:54

články od pana Kalouse

Vím, že mnoho z vás kvůli enormnímu množství levičácké veteše nechodí na Blisty, ale řada publikovaných článků resp. překladů od pana Kalouse které se věnují ropnému zlomu mají dobrou úroveň.
Petr Vaňura 26.1.2006 9:06

Re: články od pana Kalouse

pan Kalous je mimo ale dík za odkaz.
StandaT 26.1.2006 9:49

Re: Re: články od pana Kalouse

No, nevím. Mě jeho články oslovily. Vzhledem k tomu že jsem technologicky zaměřený neempatický sobec jezdící autem a nezodpovědný konzument energie, je to výkon hodný pozornosti. Jeho popis současného stavu a predikce vývoje mi připadá korektní. Co jsem nestrávil, jsou jeho názory na řešení, např. již dnes začít uvažovat o vytvoření samozásobitelské komunity.
Neo 26.1.2006 14:31

Re: články od pana Kalouse

Me ty jeho clanky prijdou taky dobry...