27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

DŮCHODY: Co nás spojuje

Šel jsem dnes po Klárově podél skoro nekonečného hadu čekatelů na letmé shlédnutí českých korunovačních klenotů. Táhl se ze Třetího nádvoří, Jiřskou ulicí, celými Starými zámeckými schody a Klárovem až ke stanici metra Malostranská.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boleloucký 21.1.2023 11:08

Zvyšování věku odchodu do důchodu jde napasovat na posouvání věku dožití. Rovněž ta pětistovka přídání za výchovu dítěte kulhá na jednu nohu. Ženy výrazně pobírají důchod více jak muži. Na to se asi zapomnělo. Kdyby se nepřidávalo (zák.) k důchodu z důvodu inflace a části průměru mezd, tak by to hrozilo propadem životní úrovně důchodců (př. 10 let a navíc už to tady bylo). Takže p. Jakle, do důchodové reformy se nepouštějte.;-)

P. Boleloucký 21.1.2023 11:09

ne více, ale delší dobu.....oprava

J. Kulheim 21.1.2023 12:18

Postupovat můžete pouze podle věku dožití ve slušném zdravotním stavu. Ten se od roku 1960 nezměnil. Osciluje kolem 62 let u žen i u mužů. Průměrný věk dožití se zvýšil, ale jedná se zvýšení věku dožití v nemoci.

J. Jurax 22.1.2023 20:00

Ehm ... co je to slušný zdravotní stav? Chtělo by to definici.

Navíc jedna a táž úroveň zdravotního stavu může v jedné profesi práci znemožnit, kdežto v jiné ji pohodlně dovoluje.

Mimoto ta Vaše hodnota 62 let mi přijde moc pesimistická. Jak píšu výše, chybí definice.

M. Pivoda 21.1.2023 10:25

Nejprve bych se jedovatě zeptal vševědy Jakla, kdy se budou vystavoval moravské klenovační klenoty, nejen ty české. Viz dochovaná historie ve Znojemské rotundě.

Název článku je "Co nás spojuje?" Hned odpovím: Občany tohoto státu spojuje především ignorování vývojových trendů. Obrazně řečeno, občané ČR (zejména důchodci) jsou hluší a slepí.

V návaznosti na toto téma (nikoliv na klenoty) cituji z posledního odstavce Jakla: "... Takže: věk posunout a zvyšovat důchody jen ty nízké. ..."

Komentuji

Někdy (asi tak v roce 2000) předvídal otec moderního managementu P. F. Drucker, že odchod do důchodu se může zvyšovat až asi do 75 let, pokud bude občan schopen vykonávat tu práci.

Od těch dob lze připojit další důležitou prognózu, totiž, že lidskou práci bude POSTUPĚ nahrazovat technologie (představte si roboty, jakožto jedno z možných převtělení umělé inteligence - AI). A hned připojím dvě poznámky k věci:

- Před několika lety Bill Gates navrhoval, že bude asi třeba danit práci robotů (aby se udrželo stávající ekonomicko-sociální prostředí). Do změny celého systému se totiž nikomu nechce.

- Při náhradě práce člověka robotem nerozhoduje, jak finančně je dnes hodnocena práce pracujícího člověka (takže například nahradit levnou improvizující uklízečku ve 3D prostoru bude technologicky obtížnější, než nahradit drahého právníka, který postupuje dle jakýchsi algoritmů).

J. Kulheim 21.1.2023 10:59

Pane Pivodo, jsem důchodce 79 let a nepotřebuji brýle při řízení auta ani ke čtení a slyším dobře. Jenom nevím cco jsou to "vývojové trendy".

Jíst potřebuji každý den.

Kdy , podle vašich představ, dojde ke zdanění práce robotů?

M. Pivoda 21.1.2023 15:35

K otázce J. Kulheima

Zdanění robotů navrhoval Bill Gates, nikoliv já. Já jsem byl (v září 1991) vyhozen z VUT Brno, abych tam nemohl pracovat na aplikacích tehdejší umělé inteligence matematika doc. Václava Poláka, který byl vyhozen z Masarykovu univerzity v Brně (dříve univerzita Jana Evangelista Purkyně) a doc. Polák pak pracoval několik let jako vrátný.

K věci: Už v době návrhu Billa Gatese kritizovali návrh Billa Gatese, že zdanění robotů povede ke zpomalení technologického pokroku. ...

Dnes by ale pravděpodobně mohla technologický pokrok více zpomalit 3. světová válka, která by vyhubila asi několik miliard lidí. Ale jistě to nikdo neví. Zatím existují historické zkušenosti jen s 2. světovou válkou, ve které došlo k vyhubení 50 milionů lidí. Jaké to tehdy mělo dopad na technologický pokrok, hlavně na exponenciální vývoj IT technologií? Odpověď: Žádný dopad!!! Vývojové trendy zůstaly (v grafickém vyjádření) "hladké".

Takže k otázce J. Kulheima "Kdy, podle vašich představ, dojde ke zdanění práce robotů?" mohu poctivě odpovědět: NEVÍM. Existuji totiž důvody jak PRO, tak existují i důvody PROTI. Jde o typické "něco za něco" (anglicky trade-offs).

J. Kulheim 21.1.2023 16:57

Myšlenka dobrá. Jenom jak ji převést do praxe. Nedá se dělat metodou pokus-omyl.

M. Pivoda 22.1.2023 9:23

Všimněte si prosím, že J. Kulheim se fakticky neptá, on mi něco vnucuje. (V lepším případě jde o zatíženou otázku, anglicky "loaded question".)

Výše v diskuzi J. Kulheim píše: "... Jíst potřebuji každý den. ..." Odpovím J. Kulheimovi proto jedovatě: Pokud vám nějaké jídlo nesedne, pak vězte, že cestou pokusů a omylů (tj. experimentálně) bylo zjištěno, že po šimrání pírkem v krku, se člověk hezky vyblije.

F. Hasek 21.1.2023 10:04

to je jednoduché:

když málo platím , tak mám málo . Když hodně platím ,tak mám víc.NE hodně , jak si myslí autor . Progresivně se výše penze SNIŽUJE , když hodně platím .

V případě mizerného výnosu z vysoké platby bude každý samozřejmě dělat všechno pro to , aby MÁLO platil a výnos do systému bude mizerný.

V. Mokrý 21.1.2023 10:13

Nejenom zda málo, nebo hodně, ale i jak dlouho.

P. Boleloucký 21.1.2023 11:12

V tom případě, ten co málo platí se nepodílí na solidaritě. Na tom je systém postaven. Např. OSVČ.

D. Stirsky 21.1.2023 9:59

Nu, alespoň pan Jakl přiznal, že jej na politické neziskové IVK slušně platili.

F. Navrátil 21.1.2023 9:25

Autor se přidal k aktivistům, kteří nechápou, že důchodci desítky let pracovali a platili si důchodové pojištění. Takže důchod není žádná sociální dávka, kterou stát na úkor ostatních občanů vyplácí. Naopak, v posledních letech byl fiktivní důchodový fond v přebytku a vlády z jeho peněz sanovaly státní rozpočet. A to nemluvím o dvakrát vytunelovaném privatizačním fondu, který měl být použit na důchodovou reformu. Zajímavé je, že válečníky proti důchodovému pojištění vůbec nezajímá, že stovky miliard jsou vypláceny lidem, kteří nepracovali, nepracují a pracovat nebudou, a také na konta parazitických neziskovek, které v lepším případě nedělají nic a v tom horším společnosti škodí.

J. Matěna 21.1.2023 9:36

Vždyť si protiřečíte a druhou větu dalším textem vyvracíte. Stát vybrané peníze rozhází za pitomosti a nemá pak co vyplácet "z pojištění" . O výši rozhodují politici a souvislost s kdysi vybranou částkou prakticky neexistuje. Navíc systém se nazývá průběžný. Vy platíte současným důchodcům, nespoříte si pro sebe. Na Váš důchod budou dělat Vaše děti.

Důchod je typická sociální dávka.

V. Mokrý 21.1.2023 9:39

:-/

F. Navrátil 21.1.2023 10:14

Škoda, že vás nenapadlo, aby byl důchodový fond oddělen od státního rozpočtu. Nic si z toho nedělejte, také politici se tomu brání ze všech sil. Ukázalo by se totiž , že z peněz vybraných na důchodovém pojištění se jednak sanuje státní rozpočet a jednak vyplácí některé nepojistné sociální dávky pro rostoucí počty nepřizpůsobivých nebo imigrantů. Termín pojištění má zcela reálný význam. A je úplně jedno, zda se jedná o úrazové, zdravotní nebo důchodové. V současnosti důchodové pojištění spravuje stát a jeho forma je stanovena platným zákonem.

V. Kučer 21.1.2023 14:05

Sociální dávka je nově vytvořené "výchovné" které se nevyplácí matkám vychovávající děti ale důchodkyním. Přijde nás skoro na 20 miliard ročně.

V. Mokrý 21.1.2023 9:38

R^!

P. Sura 21.1.2023 11:01

Důchodci neplatili důchodové pojištění "SI", ale důchodcům před nimi do důchodu přišlým. Takže z toho logicky vyplývá, že pokud je v důchodovém systému málo peněz, platí málo ti, kdo půjdou do důchodu až PO současných důchodcích. Pokud čím dál mladší generace žijí čím dál víc "s přírodou" a "šetrně" a "udržitelně", nejen že nevydělají na důchody svým rodičům, ale ani si místo toho nic nenašetří.

F. Navrátil 21.1.2023 11:58

Když platíte úrazové pojištění, tak ho neplatíte SI, ale z vašeho pojištění je placeno tomu, kdo si zlomil nohu. Nezáleží na systému vyplácení plnění, ale na placeni.

P. Nešvara 21.1.2023 9:12

Platíte sociální pojištění, důchod je výnos pojištění. Pokud by byl důchod sociální dávkou, jak autor navrhuje, tak sociální pojištění nebude pojištění ale typicky daň.

J. Matěna 21.1.2023 9:21

Ale ona to je daň. Peníze, které odvedete povinně do státní kasy, jinak si pro vás přijdou.

A vyplácené důchody s nějakým výnosem z těchto peněz už nesouvisí prakticky vůbec.

P. Nešvara 21.1.2023 10:13

No, já to považuji také za daň, ale oficiálně je to povinné pojištění.

M. Kanda 21.1.2023 9:11

Vy jste, pane Jakle, kovertoval k levicovým názorům? To jste mě tedy dost zklamal.

Když občané platí odvody podle výše příjmů aby pak dostali všichni stejný důchod, to už je opravdu komunismus v pokročilém stadiu.

P. Sura 21.1.2023 11:04

Máte pocit, že někdo ohrožuje vaše zásluhy? ;-)

D. Polanský 21.1.2023 8:54

Je to prosté, když se přidává důchod, tak všem stejná částka. Současný systém podle procent je holý nesmysl a je silně asociální a hlavně darebácky. Ten kdo má vysoký důchod bude mít oproti tomu, kdo má nižší, ještě o další částku větší .

P. Juřena 21.1.2023 9:54

Souhlasím

L. Žaloudek 21.1.2023 16:01

Představte si, pane Polanský, že jeden důchodce bude mít důchod dvojnásobný než druhý. Víte, kolikrát víc musel do systému odvést? Najděte si to.

A teď si představte, že přijde několikaletá inflace, během které se všechny ceny a příjmy zdvojnásobí. Kdyby se přitom všem důchodcům přidalo stejně, měl by ten první už jen jedenapůlnásobek proti tomu druhému.

To není sociální, ale rovnostářské, a nakonec by se vlastně všechny důchody dorovnaly (až na nějaké drobné).

J. Prečuch 21.1.2023 8:51

Z práce lidi od roku 1948 do roku 1989 bylo lecos prošustrovano již tehdy a lecos naopak zdárně postaveno. Ale lodě CS plavby místo zboží voziciho a zisk generujíciho podnikání skončili “díky” panu Koženému ve šrotu . Poldi Kladno, která i pod vedením KSČ uměla v malém

množství velmi kvalitní ocel také, k radosti Krupp Thyssen a jiných . Škoda Auto ukazuje jak naše země mohla být na tom, kdyby se podnikalo. A tyto zisky mohly plynout do důchodového systému a ne na Kajmanské ostrovy. Francouzi sice bouří, ale Bastilu už nezbouraji a nikoho nesetnou . A Češi budou dal dělat. Cyklistiku - nahoře ohnou hřbet a dole šlapat.