26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jarda C. 30.8.2006 22:13

Bianco, dřív jsem neměl čas

a na delší diskusi nemám bohužel ani teď. Tak jen maličkost k jedné vaší poznámce:

Studentské brigády, které umožní studentům spolufinancovat náklady spojené se studiem. Tyto brigády v rozsahu do sto hodin práce měsíčně budou osvobozeny od platby zdravotního a sociálního pojištění. - "nic noveho " (červeně =vaše poznámka)

Zřejmě jste trochu zaspala dobu. Dle rozhodnutí slavné ČSSD jsou studenti-brigádníci i jejich zaměstnavatelé povinni odvádět obě platby!!  Byť si přivydělávali  brigádou třeba jen jeden jediný den v měsíci!To platí už minimálně rok. Proto kluci a holky nemohou sehnat žádnou legální brigádu. Nikdo je nechce zaměstnat. Můžete si to ověřit třeba v nějaké studentské zprostředkovatelské agentuře.

pavel 99 30.8.2006 22:45

Re: Bianco, dřív jsem neměl čas

říká se tomu "podpora vzdělání" - studenti mají přeci studovat a ne trávit čas na brigádách, jak pravila moudá ministryně.

Jarda C. 30.8.2006 22:55

Re: Re: Bianco, dřív jsem neměl čas

Ano, tak nějak. Jen ten k tomu přívlastku u ministryně patří uvozovky.  Ale to už si pozorný čtenář sám doplní. Jen poznamenávám, že ta "moudrá" ministryně se vůbec nebránila skokovému navýšení kolejného. Vůbec jí přitom nevadí, že někteří studenti si prostě musejí přivydělávat, všichni rodiče totiž nejsou tak dobře situovaní jako ona dáma.  Všechno to je o nestydatých lžích a podvodech současné soc-dem. Proto je už nevolím, ač pocházím z tradiční socanské rodiny.

pavel 99 30.8.2006 23:27

Re: Re: Re: Bianco, dřív jsem neměl čas

samozřejmě. Lež je totiž samotnou podstatou - pod pojmem "podpora vzdělání" si totiž musíme představit "odeženeme co nejvíce lidí od vzdělání". Neboť člověk "postižený" vzděláním se mnohem častěji ptá a nenechá si nabulíkovat kdejakou pitomost. (I když vzdělání je pouze podmínkou nutnou - jak je vidět na některých diskutujících.)

Bianca 31.8.2006 1:06

Re: Bianco, dřív jsem neměl čas

Minil jsem tim, ze to uz tady bylo - brigady bez plateb socialniho a zdravotniho pojisteni  s dani 5%. Sam jsem na takove brigady chodil.

Bianca 31.8.2006 1:26

Re: Re: Bianco, dřív jsem neměl čas

Jo, o soucasne situaci vim, mam dve deti, ktere studuji a na brigady chodi.... Onen problem splacenim tech tzv. pojisteni jest ovsem, vhledem k roblematic vzdelavani u nas opravdu zcela, ale zcela okrajovy. Jo a ty agentury? Ty studenty akorat obiraji o vydelane penize. Byly uz i za mne. Vzdy jsem si vsak nasel brigadu radeji sam. Podobne jsou ty agentury nabizejici zamestnani v zahranici - povazuji je za parazity. Pro schopneho cloveka neni sehnani brigady problem. I bez agentury.

Doktor 30.8.2006 21:26

Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

A totiž skutečnost, že si pan Gazda stěžuje ministrovi na něco, s čím ministr nemá sebemenší šanci cokoliv udělat. 

A také to, že problém, na který si pan Gazda stěžuje, a jsem zcela přesvědčen, že existuje, je jen malou ukázkou toho, co by nás čekalo, kdyby realizoval svoje představy pan Julínek.

Pavel Gazda 30.8.2006 21:57

Re: Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

Doktor je trošku mimo. Aby nebyly dohady, proč si stěžuji dosluhujícímu ministrovi, tak je to především proto, že se někteří odvolávají na jeho vyhlášky. Tak mě napadlo, že by pan ministr mohl ukázat na skutečném příkladu ze života, že jeho kroky v ministerském křesle směřovaly ke stabilizaci zdravotnictví a nikoliv k destrukci a dosazování svých známých do funkcí, jak se někteří domnívají. Až obdržím jeho vyjádření, dám vědět.

Doktor 30.8.2006 23:07

Re: Re: Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

Napadlo vás někdy, že ti, kteří se odvolávají na to že "nemůžou" kvůli ministerským vyhláškám, zcela normálně lžou.  Totiž pacienti vyhlášky nečtou, a i kdyby, jedná o tak odborný text, že ho člověk který se nepohybuje uvnitř systému prostě nemůže plně pochopit. V novinách se na toto téma píší povětšinou úplné bludy, tudíž je pacientská veřejnost velmi snadno manipulovatelná.

Typický příklad jsou nyní výkřiky onkologické společnosti. To, že "nemůžeme léčit lidi s rakovinou" - to je heslo, které zapůsobí na každého. Že to není pravda se dá sice snadno dokázat (viz kontrola v Bohunicích), ale to už málokdo poslouchá. A že onkologie patří k nejzkorumpovanějším oborům mediciny (paradox - tohle napadne málokoho, ale je to tak - jde samozřejmě o korupci  legální a vesměs i řádně zdaněnou) je taky pravda. Ale o tom se nepíše.

pavel 99 30.8.2006 23:19

Re: Re: Re: Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

kolikpak lidí za ty dva miliony mohli vyléčit?

Andy 30.8.2006 23:36

Re: Re: Re: Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

doktore, a co kdyby se Česká lékařská komora ( a Stomatologická jakbysmet) postarala o to, aby doktoři nelhali a ministerstvo zdravotnictví o to, aby  pojištěnci byli správně a srozumitelně informováni, i když nemají k dispozici internet a nejsou, jak to píšete  "lidi pohybující se uvnitř systému" ? Aby si žádný zdravotník nedovolil manipulovat s veřejností ?

Bianca 31.8.2006 1:17

Re: Re: Re: Re: Se to trochu zvrhlo, ale uniká podstata

Hmmm, budte ubezpecen, ze zadny zdravotnik ani zdaleka tak nemanipuluje verejnosti jako politici. Tem zdravotnikum totiz chybi to, ceho se politikum dostava - pristup do medii. Nu a kdyz se pricte vysledek cinnosti iniciativnich, lec o dane problematice prakticky nic nevedoucich  novinaru, mame obraz zdravotnictvi, jaky je verejnosti momentalne predvaden. Nadto verejnost po spravnem a srozumitelnem  informovani ani prilis netouzi. Ve vetsine pripadu ji postacuji informace nejen  z nejctenejsiho Blesku, ale mnohdy i z tisku, ktery se uz, pravda, ani  netvari jako nestranny, a ktery nadto mnohdy k tomu Blesku svoji urovni nema daleko.

Jo, jakou spravnou a srozumitelnou informaci byste si pral?

Fafa 30.8.2006 19:50

Doktore:

osobních účtech by nebyla ani koruna - důchodci a děti

Proc by na osobnich uctech deti nebyla ani koruna? Vy svym detem neplatite bezne zivotni naklady jako treba potraviny a osaceni? Tak byste jim asi mel platit i lekarskou peci, ne? U duchodcu obdobne. Jiste by byli ti, kteri by potrebovali pomoc z verejnych prostredku. Ale treba duchodci panove Zeman nebo Salzman, pripadne nezamestnany pan Kavan by si jiste zdravotni peci dokazali zaplatit i bez prispevku od danovych poplatniku.  

Fafa 30.8.2006 18:42

Doktore - 2,

"V USA pokud nebudete pojištěn za cca 1.500 dolarů měsíčně"

Tak tohle je uz ovsem naprosta lez.  Pojistka pro svobodneho zamestanance je u nas 248 $ mesicne, pro rodiny se budu muset podivat, ale bude to kolem 500 $ pro celou rodinu.  Vsem zamestancum platime pojistku jako soucast fringe benefits, nepozadujeme zdravotni vysetreni, preexistiing conditions jsou plne kryte po sesti mesicich. Jsme v prumeru trochu horsi nez konkurence, pri prijimani novych lidi si uchazeci dost stezujou, ze fringe benefits neplati pro jejich rodinne prislusniky. Nase pojistka pokryva stomatologicke vykony. Partneri samozrejme nejsou povazovani za zamestnance, takze popsane pojistky se vztahuji na lidi s rocnimi platy mezi 22 az 80 tisici dolaru.

Doktor 30.8.2006 21:20

Re: Doktore - 2,

Ano - ale co bude z této pojistky kryto? A hlavně - nemají pojistky náhodou limity, nad které již není léčba hrazena?

Fafa 30.8.2006 22:21

Re: Re: Doktore - 2,

Universalni kryti, limit 3 miliony dolaru rocne, takze treba allogenni transplantace kostni drene v pohode kryta, stejne polytraumata nebo ambulantni chemoterapie.  

Zkuste si vypocet pro Vami uvadenych 1,500 dolaru mesicne. To je 18,000 dolaru rocne. GDP na hlavu je ve Statech cca 38,000 rocne. Prece nebude pojistka cca 50 % GDP per capita! Navic, kdyby se tak lidi skutecne pojistili, tak by rocni platby pojistneho byly 300 milionu obyvatel krat 18 000 rocne, celkem 5 400 miliard dolaru. Celkove naklady na zdravotni peci jsou ve Statech nekde nad 1200 miliard.  

Obecneji, situace ve zdravotnictvi ve Statech neni ani zdaleka tak dramaticka, jak vypada v politicky motivovanych projevech.  Podstatna cast tech nepojistenych si proste pojistku neplati. Ono pak totiz dostanou skoro stejnou peci. Znam situaci z obou stran a treba universitni nemocnice akutne osetri kohokoliv. Jedine limity, na ktere jsem narazil, byly transplantace pro nepojistene a lecba ilegalnich imigrantu. A to delam ve velmi drahe subspecializaci. Problemem jsou chronicke leky, ty az do letoska nebyly pojistene temer pro nikoho.

Z hlediska pojistky jsou na tom nejhur zamestnanci s malym prijmem. Ty uplne chude pokryva Medicaid, ti s dobrou praci maji pojistky v zamestnani. Problem je treba pokladni ve Walmartu. Dela za minimalni mzdu a zamestnavatel nepokryva pojistku, pro ni je 250 $ mesicne velmi podstatna castka.  

Timofej 30.8.2006 18:39

No, to máte tak.

Pane Gazdo, musíte si uvědomit, že zdravotní daň platíte proto, aby se mohla ministerská a podobná nepostradatelná část lidstva věnovat svým koníčkům, kupříkladu vedení dvou domácností s různými souložnicemi. Dále pobírání miliardových odměn za členství v dozorčích radách zdravotních pojišťoven.

Dále proto, aby lékaří mohli ordinovat čtyří až pět hodin  denně se dvěma přestávkami na kávu, oběd. Hodinou dojednávání úplatků za předepisované léky s dealerem.

Vy, když potřebujete opravit chrup, jste očividně ignorant, který nedbal doporučení 11 lékařů z desíti, nepoužíval tu správnou zubní pastu, nežvýkal tu správnou žvýkačku, nečistil si každý zub po každém jídle správným číslem kartáčku a tak dále.

Krom toho, směrnice Jeho Vysokoblahorodí, evropského komisaře pro zdraví dolního chrupu a Jeho Výsosti, evropského komisaře pro zdraví horního chrupu, zcela v souladu s nejvyšší komisařkou evropské unie pro sjednocení dolního a horního chrupu nakazuje členským zemím eu, aby na pacienty působily výchovně. Nu a řekněte, co zapůsobí více výchovně než to, že vám vypadaj všecky zuby.

Fafa 30.8.2006 18:31

Doktore:

"Pojišťovna dává limit podle toho, kolik pro pojišťovnu lékař pracoval v předchozím období. Kdo pracoval pro pojišťovnu hodně má limit vysoký."

Tohle ale prece nedostatek stomatologu primo podporuje. Vysoky limit dostanou ti, co uz hodne pracovali a tudiz maji malo casu. Ti, kteri nepracovali vubec, dostanou limit minimalni, takze neosetri mnoho pacientu.  

Fafa 30.8.2006 18:22

Jardo C.

Studium trvá 6 let a odčerpá statisíce - z kapes daňových poplatníků.  Daňoví poplatníci tedy mají právo na to, aby jim lékař aspoň část jejich daru odvedl - svou nezištnou prací v jejich prospěch.

To mate samozrejme pravdu, ale zavadet skolne je jaksi politicky nepopularni. To Vami navrhovane reseni (limitovat platy) skvele fungovalo, dokud byl na Sumave ostnaty drat.  Dneska neni trestne opustit republiku a diplomy uznava minimalne dalsich 25 - 30 zemi. A do Svycarska nebo Idaha asi pan ministr nedosahne. 

Evropan (original) 30.8.2006 16:19

doktore,

tech 1500 USD jste vzal odkud, nejakou dobu jsem v US pobyval, ale tohle jsem fakt neslysel, zato jsem videl zvyhodneni lidi, kteri nekouri, nejsou tlusti, staraji se o sebe. Solidarni pojisteni ? Samozrejme, nikdy nikdo nevi, ale pekne individualne, kazdemu na miru !!

Doktor 30.8.2006 16:30

Re: doktore,

Cca 1500 USD měsíčně platíte za komplexní pojištění. V USA je vcelku běžné, že si lidé platí pojištění jen na určitou oblast, nebo na léčbu určitých onemocnění. tedy - platím si pojštění pokrývající zcela kompletně léčbu kardiovaskulárních onemocnění, ale pokud budu mít třeba žaludeční vřed pak si budu léčbu hradit přímo.  Mimo to existuje systém státní zdravotní péče, ale to je dost bazální záležitost.

Evropan (original) 30.8.2006 16:46

Re: Re: doktore,

Nechci se prit, a proto se zeptam primo pratel v USA, ale pripada mi to ponekud pritazene za vlasy.

V kazdem pripade co je spatneho na systemu individualnich uctu + priplatek k verejnemu pojisteni na nadstandard ?

Ja porad cekam, ze z Vas vypadne, ze priplatek je nemravny, je nebo neni ?

doktor 30.8.2006 17:13

Re: Re: Re: doktore,

Stejně jako spousta mých kolegů si hlavně myslím, že nejsme u nás takoví geniové, abychom vymýšleli něco jiného, než funguje běžně v západní Evropě (nemyslím teď Velkou Británii nebo Švédsko, kde je prostě státní zdravotnictví, a mimochodem, na vysoké úrovni - zčásti znám osobně, zčásti od kolegů, kteří tam před lety emigrovali). Bavit se o konkretnostech kuriozních systémů z druhé půlky zeměkoule nemá praktický význam.

Doktor 30.8.2006 17:20

Re: Re: Re: doktore,

Situace u nás je taková, že rozsah péče hrazené ze zdravotního pojištění (a hlavně léků hrazených ze zdravotního pojištění) je neuvěřitelně velká. Češští občané si neuvědomují, v jakém žijí, v tomto ohledu, luxusu. Z dlouhodobého hlediska je tenhle systém neufinancovatelný.

Systém individuálních účtů není realistická myšlenka. Totiž většinu prostředků spotřebovájí ti občané, kteří do sytému přispívají málo či vůbec. Pokud by se mělo v praxi realizovat to, co propaguje senátor Julínek došlo by k následujícímu: na osobních účtech by se hromadily prostředky, ale ubylo by významně prostředků na péči o občany ja jejichž osobních účtech by nebyla ani koruna - důchodci a děti. Tedy by se muselo opět přerozdělovat, nebo výrazně zvýšit odvod zdravotní daně. Navíc by při volné tvorbě smluvních vztahů mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli péče došlo k redukci oborů, které jsou sice potřebné, ale nelukrativní.

Rathova koncepce je mnohem propracovanější. V případě realizace by vypadalo zdravotnictví asi takto: Páteř tvoří síť lůžkových zdravotních zařízení, fungující jako veřejné neziskové organizace. Tyto poskytují  základní zdravotní péči, hrazenou ze zdravotního pojištění. Rozsah péče se dá poměrně přesně určit - ono se dá vcelku přesně vypočítat kolik lůžek v kterém oboru na jak velké území a počet obyvatel je třeba. Rozsah péče hrazené plně se základního pojištění je třeba redukovat (to je nejproblematičtější oblast - zájmových skupin je příliš). Mimo tuto síť by fungovala síť privátních pracovišť - poskytujích péči nad rozsah péče základní a hrazené s komerčního připojištění či přímými platbami, přičemž u nich není vyloučeno i poskytování péče základní - taková nemocnice by mohla v této oblasti uzavřít smlouvu se ZP na základě výběrového řízení. Ambulantní péče by zůstala v ranku privátních lékařů.

Příplatek tedy nemravný není. A s jeho zavedením Rathova koncepce počítá.

AAA 30.8.2006 18:44

Re: Re: Re: Re: doktore,

Kde....???? Ve volebnim programu CSSD urcite ne :)

shark 30.8.2006 20:21

Re: Re: Re: Re: doktore,

Ten závěr zní jako věta ze silvestrovského vystoupení českých komiků.....Dost jsem se pobavil.

StandaT 30.8.2006 20:47

dotaz

Píšete: "Mimo tuto síť by fungovala síť privátních pracovišť - poskytujích péči nad rozsah péče základní a hrazené s komerčního připojištění či přímými platbami..."

To "nad rozsah" znamená to, že základ platí pojišťovna, a já si doplatím zbytek? Doposud je Rathova koncepce presentována tak, že pokud nemocnice nebude zařazena do páteřní sítě, tak s ní pojišťovna smlouvu neuzavře a já si pak zalatím vše od A po Z, bez ohledu na to, že jsem daň odvedl.

Doktor 30.8.2006 21:16

Re: dotaz

Hluboce se mýlíte. I nemocnice, která není veřejná nezisková může získat smlouvu s pojišťovnou - ale musí projít výběrovým řízením.  A akutní péči dostane proplacenu vždy.

pavel 99 30.8.2006 22:36

Re: dotaz

Ano je to přesně jakpíšete, že je prezentována DRathova koncepce. (Doktor se pokouší o slovní ekvilibristiku se záměnou "základní péče" a "akutní péče" - což je pochopitelně propastný rozdíl). Úplně základní problém je v tom, že není definováno ono "základní", tudíž v podstatě neexistuje "nadstandard" (přestože se DRath holedbal, jak je za ta léta působení ve zdravotnictví připraven na ministerskou funkci, to nejzákladnější definování z něj ani náznakem nevypadlo). Tudíž mohou existovat pouze nemocnice, které Vám musí poskytnout úplně veškerou péči - v jednom případě "na pojišťovnu" a ve druhém si úplně všechno zaplatíte, přestože platíte tzv. "pojištění". Jakou šanci má to druhé zařízení asi netřeba popisovat. V tom prvním zařízení ovšem díky DRathovým limitům budou pacienty odmítat a nastane dilema - jít do privátního zařízení, kde si úplně všechno hradím? Na to kromě pár skutečně bohatých běžný člověk mít nebude - ovšem bude jistě existovat i jiná možnost - díky úplatku získat přednost před někým, kdo úplatek nedal a tím se do limitů dostat. Je pochopitelně ekonomičtější zaplatit úplatek než celou léčbu, že? No a jsme zpět v socialistickém zdravotnictví.

Fafa 30.8.2006 18:44

Evropane, nacelniku:

Jsem rad, ze ses mne zastal. Informace o pojistce v nasi praxi jsou prilozene o par prispevku niz.