29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H.K. 30.8.2006 17:05

Re: Re: doktore,

Systém finanacování zdravotní péče bude v každé zemi jiné. Bohatí lidé nepotřebují pojištění žádné. Musí počítat s tím, že si veškeré výlohy budou platit sami. Určitě by ale měli platit jakousi povinnou částku, která by byla využívána na léčbu náhlých příhod a úrazů. Ostatní nech je řešeno komerčním pojištěním. Stát by měl zabezpečit platbu za ty, kteří se dostanou do dočasných nebo trvalých problémů. Ono tak jednoduché nebude, ale je potřeba někdy začít a změnit stávající systém. Tento je nereformovatelný. Vláda ČSSD za 8 let vládnutí se nepokusila ¨řešit ve zdravotnictví vůbec nic.

Doktor 30.8.2006 17:27

Re: Re: Re: doktore,

A kdo určí kdo je bohatý a kdo ne? Uliční výbor?

Mimochodem - máte představu kolik byste platil za komerční pojištění které by pokrývalo léčbu infarktu akutní koronaroplastikou, komplexní léčbu nádorových onemocnění včetně hematologických, transplantaci orgánů, asistovanou reprodukci atd. A to v případě, že samozřejmě i poskytovatelé by měli možnost volné tvorby cen?

H.K. 30.8.2006 17:46

Re: Re: Re: Re: doktore,

My tady už uliční výbory nemáme. To se bude muset určit nějak jinak. Na př. ten kdo má majetek  a finance za 4 mil. se nemusí pojišťovat. Je to jeho starost. Léčbu Vámi uváděných onemocnění musí i dnes někdo zaplatit. Bez peněz by to nešlo. Pro volnou tvorbu cen potřebujete konkurenci v poskytování péče, dodavatelů léků, dodavatelů přístrojů pro diagnostiku a terapeutických přítrojů.

doktor 30.8.2006 17:06

Re: doktore,

O zdravotním pojištění v USA jsem se stejně jako vy dočítal na Neviditelném psu do doby, kdy v něm vycházely Americké listy, v nichž psával MUDr.Václav Větvička, český lékař , žijící a pracující v USA s rodinou v jedné universitní nemocnici. Už nevycházejí (Větvička nezemřel, píše do českých zdravotnických časopisů), asi byly pro Astona příliš neamerické. Navíc mám v USA rodinu a pár přátel, kteří tam žijí desítky let. Samozřejmě existuje i státní pojištění pro důchodce nad 65 let MEDICARE, které zavedl v roce 1965 president Johnson , a pro lidi s nízkými příjmy MEDICAID,  zavedený v témže roce. Medicare je hrazeno ze státního rozpočtu (prý 13%!), Medicaid, kde jeho účastníci musí plnit krom chudoby i další podmínky, provozují jednotlivé státy. Oba druhy pojištění si USA vlády posledních let přehazují jako horký brambor, a nejraději by je zrušily.

PeS 30.8.2006 18:24

Re: doktore,

Vy nevíte? Přece o tom psalo Rudé Právo - minimálně tak 50 let... Přece by nelhali...

doktor 30.8.2006 14:50

Pavlu Gazdovi

a další: můj kolega Doktor vše dobře vysvětlil, až na jedno: Od roku 1992 u nás nemáme socialistické, ale smíšené zdravotnictví. Platíme pojištění (daň), ale na zaplacení opravdu všeho (včetně zubařské péče) to nestačí. Máte (máme) 3 možnosti, jak z toho: 1. Vrátit se k socialistickému zdravotnictví: vše bude zadarmo, i ty vaše zuby, ale v mizerné kvalitě, takže budeme trvale ohrožení na zdrav í i životech. To existuje ve většině postkomunistických zemí. 2. Shodnout se s organizací zdravotnictví ve vyspělých státech Evropy, které je tam vždy smíšené, s převahou státem regulovaného, což chce Dr.Rath a jeho příznivci. To vyžaduje mnohem větší zdravotní daň (pojistné), než zatím platíme - viz  výborný příspěvek "ola", ale co by tomu řekli naši geniální ekonomičtí analytikové, doporučující denně v televizích odbourání sociálních nákladů a snižování daní! 3. Přebrat zajištění zdravotní péče ze země s tak velebeným trhem, který vše vyřeší, z USA: pokud nebudete pojištěn za cca 1.500 dolarů měsíčně (pojištění se nevztahuje na zubní péči a předpisy brýlí), zaplatíte si skoro všechno, hlavně cca 300 dolarů denně za pobyt v nemocnici. Nepojištěno je v USA proto cca 40% obyvatel.Nemají na to. Sázejí jak v loterie, že neonemocní: pokud ano, praskne na léčbu majetek celé jejich rodiny a ještě se zadluží. Varianta: osobní účty, které navrhuje Václav Klaus a jeho věřící  ovce Tomáš Julínek. Zavedeno ve 2 bohatých zemích světa: Hong-kongu a Chile. Každý si nastřádá, pokud je zdravý, a když onemocní, tak obdrží péči za SVÉ nastřádané peníze. Pokud onemocní dřív, než nastřádá, nebo pokud nastřádat nemůže, má smůlu.

AeroKarel 30.8.2006 15:19

" které je tam vždy smíšené, s převahou státem regulovaného, což chce Dr.Rath a jeho příznivci"

Co já tak vím, tak "DRáth a jeho příznivci" chtějí tak akorát úplatky cezené přes Tempus Medicorum i jinudy a každého, kdo něco cekne, vyhodit.

Smíšené zdravotnictví ano, to je správné, ale bez lhářů a zlodějů jako DRáth.

A nechat konkurenci pojšťoven!

Balů 30.8.2006 15:53

Re: Pavlu Gazdovi

Zkuste tady ještě přiblížit opěvovaný švýcarský model, který tak rád pan doktor Ráth. Ale poctivě. A to se pak budou pacoši divit.

Bruno 30.8.2006 15:58

Re: Pavlu Gazdovi

Že ti chudáci v USA ještě nevymřeli... Blábol, rvát z lidí peníze, to je jediné, co Drath umí. Podstata osobních účtú je v tom, že vím, co se s mými penězi děje. Navíc je nutné rozdělění na standard, tam by plně fungovala solidarita, a nadstandard, kdo na to má, ať si zaplatí lepší péči. Nevidím na tom nic nemorálního, ale naopak motivujícího. Věčné čekání, že to někdo za mě zatáhne je hrobem pro jakékoli úsporné a uměřené chování. Ale doktor se nezapře, má z tohoto nepořádku jen a jen výhody, navíc tu nejpodstatnější, lidé za ním přicházejí, když jsou v nouzi a když jsou ochotni za uzdravení dát cokoli, i bokem...

Evropan (original) 30.8.2006 16:21

Re: Re: Pavlu Gazdovi

Neni to moralni, podle socialistu jsme predsi vsichni stejni, co na tom, ze jste cely zivot chlastal .....;-€

Bianca 30.8.2006 19:06

Re: Re: Pavlu Gazdovi

Hmmm, toz po partaji, kterou volite, pozadujte presne vymezeni tzv. zakladni pece, hrazene (v realnych cenach)  z opravdoveho zdravotniho pojisteni, pozadujte uzavirani smluv mezi zdrav. poj. a temi, kteri zdravotni pojisteni plati, smluv,  ve kterych  by byl ten rozsah zakladni pece presne popsan.... Bude-li to opravdu pravicova strana, nemelo by pro ni splneni tohoto pozadavku  byti problemem.  

H.K. 30.8.2006 16:28

Re: Pavlu Gazdovi

Komunisté lidem už víc jak půl století říkají, že péče o zdraví populace je zdarma. ČSSD k tomu říká, že za zdravotní péči se platit nebude a každý má nárok na na bezplatnou péči na úrovni dnešních poznatků vědy. Ono se to dobře poslouchá a rádo se tomu věří. Ale v konečné fázi to někdo zaplatit musí.

Lidé chodí k lékaři kdy se jim zamane. Tři dn ymu nejdou větry tak si v noci zavolá rychlou. Proč ne vždyť je to zadarmo.Praktický lékař má kapitační platbu, tak proč by byl v ordinaci do 14 hod. když ráno stane a má vyděláno. Ve státním zdravotnickém zařízení zvyšují platy podle ministerkých pokynů. Systém se dostane do dluhů. Stát přisype miliardy. Platy se zvyšují a celý systém se dostává do dluhů. Pokud doktora platí jenom proto, že přijde do nemocnice pracovat, bez ohledu na kvalitu a množství práce, k čemu je mu pacient. Z toho vzniká základní problém ve vztahu pacienta a zdravotnického personálu.

Systém je špatný.  Pacient se musí podíle určitým způsobem a platbách v nemocnici a personál musí být finančně zajinteresován na kvalitě služby.

Bianca 30.8.2006 19:01

Re: Re: Pavlu Gazdovi

Hmmm, toz po partaji, kterou volite pozadujte zavedeni pokladenskeho systemu. Bude-li ta partaj opravdu pravicova, nemel by to pro ni byt problem.

bujj 30.8.2006 23:51

Re: Re: Pavlu Gazdovi

K těm kapitačním platbam u praktiků

Počítali jsme onehdy s manželkou která je PL, jak by to vycházelo, kdyby byla placena výkonově jako ambulantní lékaři. A světe div se, dost dobře. Vydělala by asi 2x víc. Fakt nekecám.Takže praktici vlastně pojišťovnám šetří. Tak se prosím Tě o ně neotírej.Kromě toho ti garantuji, že po 13 hodině tam nekdo nepáchne. A na odpolední ordinaci chodí hlavně vyčuraní důchodci. Taky ze zkušenosti.

bobos 30.8.2006 16:35

Re: Pavlu Gazdovi

 

  A po napsání příspěvku  jste se slzou v oku políbil svou knížku KSĆ

Evropan (original) 30.8.2006 14:49

Koukam dobre tema pro Doktora

a jeho socialismus, pane Doktore socialismus uz byl a uz se nevrati ;-P

Bianca 30.8.2006 15:12

Re: Koukam dobre tema pro Doktora

Hmmm, ve zdravotnictvi trva - v zajmu obcanu a tim i politiku, kteri si obcany nechteji popudit pred volbami (a to je temer neustale), aby neprisli o koryta. Proto nejsou ochotni (obavam se, ze ani schopni) obcanum oznamit, ze socialismus musi skoncit uz i ve zdravotnictvi, ze kazdy nese svuj dil odpovednosti za sve zdravi, ze je nutno stanovit rozsah pece hrazene ze zdravotniho pojisteni Nelze s prostredky na trabanta jezdit mercedesem), ano i miru solidarity (kdo s kym, do jake vyse...), ze budou ti, kteri si na sve zdravi jsou schopni  a ochotni vynalozit vetsi castky (nejen primou platbou, ale  i z pripojisteni), ze kvalitni, zadanejsi  lekari budou "drazsi" - stejne jako jsou drazsi napr.  kvalitni   advokati. Zatim se nenasla (obavam se, ze ani enajde)  partaj, ktera by toho byla schopna. Ze toho nejsou schopny strany na pomyslne leve casti politickeho spektra se nelze prilis divit - viz vsechno vsem, at to stoji co to stoji...., ze to vsak nedokazou ani tzv. pravicove strany  je zarazejici, smutne, beznadejne...

penzista 30.8.2006 13:30

Vážený autore,

doufám, že Vám Drát poradí abyste si co nejrychleji pořídil třetí zuby a budete mít pokoj.:-)

ola 30.8.2006 13:27

OPrototopov@seznam.cz

Vážený pane Gazdo, vy si sice platíte zdravotní zajištění a to má 2 funkce v současném systému zdravotní daně: Že nemusíte platit nic vy při vyšetření a že nemusí reálnou cenu platit pojišťovna.

U nás jde na léčení jednoho občana ročně 600 Euro t.j. 180 mld Kč celkem a je 8% spoluúčast- - nejmenší v EU, neboli i na celém světě-na léky a některé zubní výkony. A za tyto "peníze" máme stejnou medicínu jako např. v Rakousku za 2400 Euro a s 25 % spoluúčastí. Vy si sice platíte zdravotní daň a ta činí při průměrném platu 19 tis Kč asi 3000 Kč měsíčně- včetně plateb zaměstnavatele.Ale vězte, že jsou 2 mil. důchodců, 500 tis. nezaměstnaných, 20 tis. vězňů, pak ženy na MD, děti, za které přicmrdává stát asi 650 Kč měsíčně. Je tedy u nás přehnaná solidarita, která nemotivuje pacienta se starat o své zdraví a hlavně o svůj chrup- zde je prevence a šetření peněz nejjednoduchší.

Máte problém ,aby Vás nějaký zubař ošetřil,Zuby a ambulantní sféra by měla být hrazena z připojištění, ke kterému určitě dojde. Pacient bude  mít smlouvu za připojištění, tak jako majitel auta a ne lékař. Taky automechanik nemá smlouvu s pojišťovnou.

Nelze jezdit pořád v Mercedesu za peníze na Trabanta a Vy máte smůlu, že nemáte svého zubaře od začátku existence zdravotní daně-1992.

Doktor 30.8.2006 12:57

Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

K pochopení problému je třeba histircký exkurs. Systém zdravotního pojištění vzikal počátkem 90 let. Tehdy byl stanoven rozsah péče ze zdravotního pojištění hrazené, a teto se v zásadě od té doby nezměnil. Zatímco v oborech všeobecné mediciny je hrazeno v podstatě vše, u stomatologie je to jiné. Stomatologové totiž představují velmi homogenní skupinu - prakticky všichni jsou soukromí ambulantní lékaři. Rozsah stomatologické péče hrazené ze zdravotního pojištění je malý -  v podstatě pouze pravence a velmi bazální ošetření - vesměs za použití nejlevnějších a ne příliš kvalitních materiálů. (klasický případ - základní ošetření kazu je hrazeno pojiš´tovnou, ale na lepší výplň si již platíte. ve všeobecné medicině toto nikdy akceptováno nebylo - klasický případ jsou kloubní náhrady: adekvátní by bylo hrazení pouze toho nejlevnějšího implantátu, za kvylitnější by si měl pacient připlácet - tak to ale nefunguje a není to ani dle zákona možné, u stomatologů to ale zákonné je). Tehdy to prošlo a lidé přímé platby akceptovali. Výsledek je takový, že stomatologové vesměs platby od pojišťovny nepotřebují - dobře je uživí přímé platby. Všeobecný lékař (praktik nebo ambulantní specialista) je ale na pltbě od pojišťovny závislý. Stomatologů i tak ubývá. Neexistuje žádný záknný nástroj, který by donutil stomatologa uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou a neexistuje ani způsob jak lékaře přinutit aby pacienta u sebe zaregistroval. Pravomoce ministerstva jsou nulové - leda by iniciovalo změny zákonů. Stomatologové samozřejmě raději věnují čas pacientům platícím přímo - od pojišťovny tolik nedostanou. Zubní péče představuje ve zdravotnictví ostrůvek víceméně volného trhu. Takhle by vypadalo celé zdravotnictví pokud by byly realizovány představy senátora Julínka.

Na závěr rada: V akutním stavu vás musí ošetřit lékař i bez smlouvy s pojišťovnou - a to bezplatně, pokud je ošetření hrazeno s pojištění. Pokud tak neučiní, riskuje ztrátu licence.

AAA 30.8.2006 13:24

Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Jenze, problem zde popisovany je hlavne v tom, ze clovek muze mit vazne potize na to hrazene minimum vubec dosahnout (se kterym by se treba spokojil), i kdyz "pojisteni" radne plati. A pak musi znovu platit za to co uz si jednou zaplatil, pricemz socani mu tvrdi ze vse je v nejlepsim poradku a strasi ho ODS a Julinkem. Mam pocit ze v beznych oborech lidske spolecnosti se tomu rika podvod...

Doktor 30.8.2006 13:58

Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Polopatě:

Stomatologové nechtějí ošetřovat pacienty kteří žádají ošetření pouze v rozsahu plně hrazeném s pojištění, protože je to pro ně nevýhodné - čas s nimi strávený mohou výrazně lépe zhodnotit ošetřováním pacientů platících přímo. Tohoto dosahují následovně - 1. nemít smlouvu s pojišťovnou. O to se snažil pan Pekárek a vedení stomatologické komory. 2. neregistrovat nové pacienty.

Chovají se tržně - přesně tak  jak požaduje pan Julínek.  Pokud by se s tím mělo něco dělat, pak by jediné řešení bylo stomatologům přímo práci pro pojišťovny nyřídit - k tomu ale neexistuje žádný právní nástroj. A ani proklínaný "postátňovatel" Rath nikdy o něčem podobném neuvažoval.

Špatná dostupnost stomatologické péče (obzvláště té plně hrazené) není důsledkem činnosti socialistických vlád. Je to pouze vzorek toho, jak vypadá zdravotnictví v podmínkách volného trhu.

buj 30.8.2006 14:10

Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Doktore, domnívám se, že nemáš pravdu. Stomatolog klidně ošetří na pojišťovnu, pokud mu to pojišťovna proplatí.Ale pokud pojišťovna dá limit, musel by stomatolog to co je přes limit:

1. dělat zadarmo

2.zaplatit ze svého materiál na to potřebný

Tak kde je chyba? U stomatologů podle mě ne.

Doktor 30.8.2006 14:38

Re: Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Pojišťovna dává limit podle toho, kolik pro pojišťovnu lékař pracoval v předchozím období. Kdo pracoval pro pojišťovnu hodně má limit vysoký. Jenže - od pojišťovny dostane za hodinu práce  - plácnu - 1000 Kč. Ale pokud bude hodinu pracovat na príma přímo platícím pacientovi, zkásne ho třeba o 5000. A protože těch přímo platících mají dost, nechtějí dělat pro pojišťovnu. U všeobených doktorů je to jinak - přímo platících pacientů je minimum, proto jsou na pojišťovně existenčně závislí.

buj 30.8.2006 14:49

Re: Re: Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Doktore, trochu ustoupím.

Mám několik známých a blízkých zubařů. Několikrát jsme o tom diskutovali. Většinou naše setkání tím začínají, protože moje žena je PL. Tak si navzájem vyměňují své problémy.Nikdo z nich nikdy neřekl, že bude dělat jenom bez pojišťovny. Ale na druhou stranu by se určítě nebránili pokladenskému systému.Vždy mají problém s limity a proto nechtějí nabírat další pojištěnce. To, že někdo dělá jenom cash pravda může být. Připouštím! Ale snad jen v Praze.  

Bianca 30.8.2006 15:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Ty limity jsou jen odrazem omezeneho objemu prostredku vkladaneho do zdravotnictvi. Ty limity dopadaly a dopadaji HLAVNE na poskytovatele - lekare, nyni jiz zacinaji dopadat i na spotrebitele - nemocne. Lekari jsou, to si malo kdo uvedomuje, bez ohledu na nejakou smlouvu se ZP, povinni ze zakona poskytovat zdravotni peci, kdyz neposkytnou a dojde k poskozeni ci dokonce smrti nemocneho, hrozi jim vezeni.  Ano, maji i tu, obcany v posledni dobe tak postradanou etiku, moralku... - rozhodne ve vetsi mire, nez ostatni profese. I to jim nedovoli toho ci onoho  obcana s jeho zdravotnim problemem odmitnout. U stomatologu je poskytovani zdravotni pece trochu specificke - prece jenom tam "nejde tak o zivot". I proto jsou dnes v podstatne jinem postaveni (nerikam, ze idelanim), nez  ostatni poskytovatele zdravotni pece - popsano podrobneji  a na vice mistech mezi priospevky zde. proto si tez stomatologove "mohou dovolit" toho ci onoho nemocneho odmitnout prijmout do pece, nadto nejde-li o akutni osetreni - vysvetleno tez jinde zde. Stomatologove jsou urcitym obrazem smerovani naseho zdravotnictvi. Diky sve specificnosti mohou spise a rasantneji poukazat na chyby stavajiciho systemu. Ostatni lekari si to nemohou dovolit. Mozna zatim, mozna casem budou nuceni se zachovat obdobne, zakonynezakony, etikaneetika, moralkanemoralka ....

AAA 30.8.2006 14:44

Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Pod pojmem volny trh si skutecne nepredstavuji situaci, kdy jsem povinnen platit za teoreticke naroky, ktere prakticky temer nelze cerpat. Subjekt poskytujici takoveto sluzby by na volnem trhu asi veru dlouho nevydrzel.

AeroKarel 30.8.2006 15:23

Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Ale blbost. V podmínkách volného trhu by byl na studium stomatologie nával a studenti by platili školné. Zde to platí a řídí stát a stomatologů studuje pět a půl. Proto jich je málo. Protože trh u nás ve školství nemaká.

buj 30.8.2006 15:47

Re: Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

Jen pro zajímavost. Průměrný věk stomatologů a taky praktických lékařů je 55 roků. Nával bude muset být. A dost brzy! Včera bylo pozdě! Ale to nikdo neřeší. Ba naopak. Drath jenom lže a pomlouvá! Asi aby na ty obory nalákal víc lidí!?

Dag Badman 30.8.2006 16:07

Re: Re: Re: Re: Uvedení všeobecně rozšířených fám na pravou míru

na studium stomatologie právě nával je. Jenomže nejsou místa. Alespoň podle velkého šéfa Pekárka, který to řekl v nějakém rozhlasovém pořadu.