28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Čumil 13.12.2005 14:01

Re: Netuším, aido, třeba má ředitel

Velvete, tohle o tom účetnictví raději nestřílejte naslepo - jedna věci jsou tzv. důvody, druhá lokální zájmy, třetí objektivní realita daná KVALITOU školy. Krajští radní, vedeni neomylným pudem,  se většinou trefují do těch nejkvalitnějších škol. Pokud pak trefí nějakou méně kvalitní, pak zase jejího ředitele (on neodpovídá za úroveň školy?) přesunou na šéfovské místo školy kvalitnější, čímž je růst úrovně nového ústavu nesporně zaručen. O důvodech si občané mouhou myslet své - a ujišťuji vás, že také myslí. Pro mne osobně je to dokladem toho, že řízení středních škol nepatří do ruky krajům.
Andy 13.12.2005 17:38

Re: Re: Jako na nejzávažnější problém upozorňuji

 najednou něco školy smí ? Tak to tedy ne. Jen ať ministerstvo zakazuje, přikazuje, reguluje.
Vloni jste obhajoval nový způsob přijímacího řízení pro adepty středních škol a velmi prskal, že se to všem nelíbí, že by chtěli volnost v rozhodování.
 
Takže trochu konzistentních názorů, prosím.
jonáš 13.12.2005 11:43

Re: Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

No a neni za tim nakonec to, že to řešej furt ti samí pantátové?
Čumil 13.12.2005 12:05

Re: Re: Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

No, ačkoli to snad není pravda, jonáši, skoro to tak vypadá. Zdravím!
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 11:28

Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

Tomuhle příspěvku moc nerozumím:
A) Chcete mít střední školství soukromé? Když bude málo dětí, začnete tím, že zrušíte ty nejlepší třídy, aby soukromé školy s nízkou úrovní za 20 tisíc Kč měly dost studentů??
B) Protože podle vás není dost míst na VŠ, tak se pro jistotu zruší střední školy, aby na VŠ nebyl nátřesk?
To je geniální koncepce školství, kdepak příležitost ke studiu pro každého, to je zjevný přežitek.
 
Mimochodem, můžu se zeptat jen orientačně na vaši pozici v ODS, případně na brněnské radnici?
mlok 13.12.2005 11:40

Re: Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

Jestli je na 8-letych gymlech 27% zaku pak je to opravdu moc a musi to nutne vest ke snizeni jejich kvality - statisticky skutecne neni tolik nadanych deti. Jedinym resenim. snizujicim pravdepodobnost neprijeti naprumerne inteligentniho zaka, by asi bylo prijeti vetsiho procenta, ale jen na urcitou dobu (pololeti?) a nasledne redudukci dle prospechu na tech 20%. Ale to zas budou kricet ti co vypadnoum ze byli zrovna nemocni, ......atd. atd.
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 12:38

Re: Re: Re: Několik ledabyle nadhozených otázek

To bych chtěl vidět, těch 27% dětí na osmiletých gymplech :-)) Možná tak na všech gymplech,
rozhodně se nedá říct, že by z 5. třídy šlo na gymply čtvrtina žáků. To možná z výběrovek, ale z normálních tříd jte spíš tak jeden až dva....
 
Ale problém, není kolik procent dětí je na osmiletých gymplech, ale kolik z toho jsou státní školy a kolik soukromé. Tedy kolik procent dětí má rovný přístup ke vzdělání a kolik musí držet na škole rodiše za těžký prachy.
 
Pro mě za mě ať si studuje gympl každý debil, když to bude soukromá škola a rodiče mu to budou platit. Naopak zrušením státních osmiletých gymplů automaticky bráníme ve vyšší kvalitě studia těm opravdu nadaným dětem, jejichž rodiče těch 20 táců za rok nedají.
velvet 13.12.2005 11:42

Dík za optání.

Znovu upozorňuju na demografický vývoj.
Ironický jsem byl (ad. Slováci, ad. soukromé školství), protože si s ironií začala již autorka článku.
Jsem kamarád a stranický kolega radního odpovědného za školství v jiném kraji, za pět let zpět jsem mu uvařil kilometr zklidňujících kafí, když jel kolem z nějakého srdcervoucího jednání o tom, že tři třídy zahradníků v každém ročníku daného učiliště prostě ta populace neutáhne.
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 12:49

Re: Dík za optání.

Demografický vývoj nemůže být rozumným důvodem pro rušení ELITNÍCH tříd. Vídeňská a Žižkova byly nejžádanější osmileté gymply v Brně. Člověk by řekl, že rušit se bude ot těch nejhorších, když už by se muselo něco rušit.
 
Jisté je, že zrušením těch nejlepších tříd se smazává rozdíl mezi kvalitnímy státními gymply a soukromými rýžovišti. Dává to zároveň šanci na pár dalších drahých studentů pro elitní školu soukromou, o které se zmiňuje autorka. Zároveň to ale bere šanci mnohem více dětěm, pro které by kvalitní vzdělání bylo potřebné, ale rodiče jim ho nemohou zaplatit.
 
Chápu že pokud je málo zájemců o studium zahradnictví, měla by se třída zrušit. Ale pokud poptávka po státních osmiletých gymplech převyšuje nabídku v konktétních případech zmruba sedmkrát, je rušení takové třídy sviňárna. A nevykládejte něco o úsporách, ty děti mají právo na bezplatnou školní docházku a jejich setrvání na ZŠ bude stát řádově totéž co jejich studium na státním gymnáziu. je to boj o žáky a pokud to nechápete, je to dost beznadějné.
aida 13.12.2005 13:04

Re: Re: Dík za optání.

Edmunde, přísahám, že jsem Vaši reakci nečetla, než jsem napsala tu svou!
Čumil 13.12.2005 11:01

No, paní autorko, mohu jen doplnit,

že unikátní projekt Plovdivská už ve skutečnosti neexistuje. Škola je spojena se španělským gymnáziem Vejrostova a její profil postupně likvidován. Ano, vzdělávání nepatří do rukou krajských pantátů s hnojnými holínkami. Naprostý souhlas.
aida 13.12.2005 11:11

Re: No, paní autorko, mohu jen doplnit,

No, a úplně to stejné v bleděmodrém se stalo u těch druhých dvou spojených škol.
Čumil 13.12.2005 11:23

Re: Re: No, paní autorko, mohu jen doplnit,

Souhlasím, aido - hlavně zanikají ony specializované profily škol. Kvalita splývá se šedým průměrem v nerozeznatelnou hmotu. Ještěže mladší ratolest stačila odmaturovat včas.
fakír 13.12.2005 10:18

ODS chce prohrát, jinak nechápu proč tohle dělá

ODS v Brně se stává doslova celostátním pojmem a důvodem proč ODS nevolit. Docela bymne zajímalo, zda se nad tím génius Topolánek, alespoň zamyslí. No asi ne.
Edmund Černá Zmije 13.12.2005 10:05

Je to dost přesné

článek celkem přesně popisuje bordel, který ODS v Brně provozuje. Rušit třídy, do kterých se hlásí 200 dětí na 30 míst z deklarovaného důvodu nízké úrovně studentů, to je naprostá fraška. Dokud ti lidi kradou, spekulují s pozemky za nádražím, berou úplatky nebo sponzorují golfová hřiště, je to celkem úsměvné. Ale ve chvíli, kdy ruší nejlepší a nejprestižnější třídy státních škol, aby děti museli chodit do škol drahých a soukromých, ve kterých mají tito lidé svoje zájmy, to už je pomalu na revoluci. Příští logický krok je zrušení státních nemocnic se zdůvodněním, že úroveň přežívajících pacientů je mizerná a že státní zdravotní péči si zaslouží jen 20% těch nejlepších.
 
ODS by měla z centra takovéhle lidi hlídat a nemilosrdně likvidovat. Protože koho pak má člověk pravicového zaměření volit, když zrovna nemusí papežence a nechce vyhazovat hlas na neznámé obskurní pidistrany, které nemají šanci ani na procento?
Jiří 13.12.2005 9:06

Když má někdo moc, rozumí všemu

Celý problm středních i vysokých škol je v tom, že u nás je od dob komunismu zafixována ,,potřeba a nutnost" výběru schopných a talentovaných ještě před tím, než to mohou prokázat. Dříve byl parametrem dělnický nebo rolnický původ, nyní je to schopnost platit. Proto je snaha omezit státní školy. Jak chce někdo z jedné přijímací zkoušky, kterou dítě dělá v obrovském stresu, určit, kdo je nebo není schopen školu absolvovat. Můj názor je, že kdo splní základní požadavky na znalosti, má být přijat. Kdo dá ruku do ohně za to, že dítě je neschopné jenom proto, že skončilo 33. a škola brala 32 uchazečů. Domnívám se, že selekce žáků má být dělána až v průběhu 1.ročníku náročností požadavků. Současný systém, omezující počet přijatých a následně snaha udržet ty vybrané studenty na střední škole i když se ukáže, že ne všichni na to mají je špatný. Je totiž motivován pouze dotacemi na žáka. Škola přijala počet, který jí zaručí dotace a pak už nemá zájem se s neschopným studentem rozloučit, protože by  o dotace přišla. A často schopnější zůstávají mimo hru, protože jim při zkouškách vše nevyšlo. Myslím, že rodiče by byli ochotni zaplatit školné v prvním ročníku s vědomím, že pokud jejich dítě náročnost zvládne, na škole zůstane. Vybrané peníze by školy mohly využít na pronájem prostor pro výuku mimo školní areál. To platí jak pro střední, tak vysoké školy. Vzpomínám, že princip náročnosti platil i za hlubokého komunismu. Ze třídy na gymnáziu odešli v průběhu studia 4 studenti. Ještě markantnější to bylo na VUT, kde nás do 1. ročníku v oboru nastoupilo 1200 a fakultu bsolvovalo cca 400 lidí. To, že jihomoravští radní chtějí likvidovat více letá studia právě na nejkvalitnějších gymnáziích zapdá do celkového stavu brněnské politiky, kde základním parametrem je - co z toho kápne pro mne. Že je v čele tohoto ,,obrodného procesu brněnského školství" zrovna ODS má taky svou logiku. Není nutno jen kšeftovat s pozemky a městskými zakázkami. I školy mohou být dobrý kšeft. Bohužel, po
Jenda 13.12.2005 9:02

Z článku i diskuse čiší ubohá úroveň školství

ODS to ještě znásobí, proboha, nevolit!
Václav 13.12.2005 8:51

Autorce

S tou kvalitou pražských soukromých škol to taky není tak zářné, jak se to zdá. Jsou školy dobré a školy špatné, ale to platí i o státních. Problém je, že na těch soukromých to často vypadá tak, že dítka prohlásí, že když to rodiče platí, tak s trochou nadsázky řečeno, bude poslouchat učitel je a ne oni učitele. Na produkty takových škol jsme už měli možnost narazit tady na ČVUT při přímačkách a občas je to tragédie. Je tristní, když od pedagoga, který tu působí už čtvrtstoletí zaslechnete poznáku o tom, že kvalita absolventů středních škol byla snad lepší za komunistů a to navzdory ideologickému balastu, který se cpal dětem do hlavy.
Lubomír Ptáček 13.12.2005 8:00

Diletanti

V žádném jiném oboru se neuplatní tolik diletantů jako ve školství. Jakou vlastně mají kvalifikaci lidé, kteří o věci rozhodují, počínaje ministryní a krajskými zastupiteli konče? Asi takovou, jako kdybych já šel dělat výzkum v jaderné fyzice.
aida 13.12.2005 7:09

Paní boublíková,

je dobře, že jste tento článek napsala, situace ohledně gymnázií začíná být v Brně opravdu tristní. Možná jste ještě mohla zmínit loňské násilné sloučení dvou prestižních škol s jinými...
eva 13.12.2005 5:28

politika

Autor hlavního článku zamontoval politiku do problému gymnázií v Brně účelově. Problém někdo řešit musí.
Na pracovním úřadu končí nejvíce absolventů z gymnázií. Je jich moc. Brno je průmyslové město a potřebuje technicky vzdělané středoškoláky a vysokoškoláky. Rodiče z prestižních důvodů často dají 10leté dítě na soukromé i nekvalitní gymnázium, jen aby mohli říkat sousedům "náš Pepa je na gymplu". Když přijdou na to, že jejich dítko nic neumí, bývá pozdě. Na státní gymnázium se nedostane, a na přijímačky na VŠ nemá. Víte, že na soukromé gymnázium může žák dělat přijímačky i jen pohovorem? U nás to proběhlo tak, že paní učitelka si 5 minut povídala o zájmech mého potomka a největší zájem měla, jestli jsme bonitní na placení školného. Protože bonitní jsme, máme i nadprůměrně šikovné dítě na soukromém gymnáziu.
zdeněk 13.12.2005 5:37

Re: politika

To je ale vaše chyba.
PeterS 13.12.2005 7:48

Re: politika

 už dlho  existujú aj VOŠ
Reeve 13.12.2005 12:37

Re: politika

Mýtus o nezaměstnaných absolventech gymnázií pochází ještě z počátku 90. let (kdy šlo o pouhou "domněnku", nikoliv o fakt). Současné statistiky hovoří jasně - absolventi gymnázií vykazují ze všech absolventů středního stupně vzdělávání výrazně nejnižší míru nezaměstnanosti - a to i v případě, že odečteme všechny, kteří pokračují na VŠ. Je to logické: Absolventi gymnázií sice nejsou specializovaní, zato jsou flexibilní a "umějí se učit". Tyto hodnoty jsou na trhu práce čím dál žádanější. Flexibilní jedinec má čím dál více mnohem větší cenu než specializovaný "fachidiot". To je jeden z důvodů, proč ve vyspělých zemích EU je v rámci středoškolské populace mnohem vyšší podíl gymnazistů než u nás.
Parabellum 13.12.2005 16:56

Re: Re: politika

Pane Reeve statistiky hovori toliko o procentech absolventu evidovanych urady prace - pomer procent  skutecne nezamestnanych je opravdu trochu jiny.
filip 13.12.2005 5:13

soukromé gymnázium

V Brně existuje i soukromé gymnázium, kam přijmou žáka i 31.8. a žák však musí ještě počkat na vykonání opravných zkoušek na základní škole!!!  Žáci z tohoto gymnázia se po roce, či dvou snaží přejít na státní gymnázium, mají bohužel smůlu,  protože nejsou schopni udělat rozdílové zkoušky. Rodiče rozpoznají úroveň tohoto gymnázia bohužel pozdě. Nechci říct, že všechna soukroná gymnázia jsou stejná, ale toto se snad gymnáziem nelze nazvat.
Jinak v každé populaci je 5% nadprůměrně nadaných lidí. To že gymnázia přijímají 20% je dostačující množství. V systému škol jsou další kvalitní střední odborné školy - průmyslovky ap.
Blázinec kolem gymnázií by měl skončit. Je jich dost, možná příliš. A některá soukromá jsou gymnáziem jen podle názvu!!
PeterS 13.12.2005 7:51

Re: soukromé gymnázium

konkrétne je to .......     alebo máte "bobky u prdele" ?
aida 13.12.2005 8:02

Re: Re: soukromé gymnázium

No, já bych věděla, ale nesmím ani naznačovat...
Peter 13.12.2005 8:04

Re: Re: Re: soukromé gymnázium

stačí ulica...
gerontus.inza@seznam.cz 13.12.2005 10:29

Filípku,nechci s vašimi 5% polemizovat,ale proboha jak je poznáte!Re: soukromé gymnázium

Vždyť rozvoj dítěte je tak v čase různorodý, že když dítě nepřijmete, ani nepoznáte jestli jste nevyhodili nového Einsteina. Jen pro vaši informaci, jako příprava pro VŠ je odborná škola nedostačující. Sám jsem to poznal na vlastní kůži.Navíc odborné školy jsou příliš jednoznačně zaměřené a neumožňují širší rozhled dítěte.Průprava matematiky, fyziky je snad podobná ale na gymnáziích by měla být nejen užitá ale i teoreticky odůvodněná. Tedy hlubší pohled do jednotlivých vědních disciplin.