26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

BIG BEN: Ignorance, lež nebo psychická porucha?

Z obdivu k islámu a z pohrdání svým bezbožným národem se v LN 3.10. upřímně a vroucně vyznává páter Halík.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Štěpánková 9.10.2015 13:53

Re: "Opravdu jsou Češi takoví ateisté?"

Přemýšlela jsem cestou domů z práce a řekla bych, že s tím modloslužebnictvím se zase tak moc nepletu. Nezlobte se na mě, ale církve si desatero prostě přizpůsobily podle toho jak se jim to hodilo, respektive tomu, aby měly co nejvíce oveček. Když křesťanství pronikalo na území polyteismu, kde byli lidé zvyklí uctívat různé bůžky, tak křesťanství prostě přizpůsobili jejich chápání a navíc se jim to rozhodně hodilo do krámu, protože to znamenalo hromadění majetku. Jak je možné, že změnili slovo boží? Na jednu stranu je dobře, že to není neměnné, ale na straně druhé, zrovna toto přikázání nebylo až tak nutné měnit. To samé se sobotou. Pochopila bych, kdyby tato přikázání byla v rozporu třeba s ohrožením života, ale není. Takže mi to vysvětlete. A argument, že již toto bylo rozhodnuto před tisícem let :-D no pardon, ale od té doby se toho hodně změnilo a jejich argumentace v římskokatolickém katechismu je hodně zavádějící. V podstatě řekli, bude to takhle a basta.

Rozhodně si nemyslím, že by hodně lidí až tak nenávidělo svoje kořeny a byť má určitě hodně lidí výhrady právě k ŘK, tak to neznamená, že musí nenávidět svoje vlastní kořeny. Pokud budu mluvit jen za sebe, jsem si svých kořenů vědoma a děkuji bohu za to, že jsme si před ním rovni. Hlavně muži a ženy, nebýti to tak, západní civilizace by rozhodně vypadala jinak.

Uznejte ovšem, že pro moderního člověka je velmi těžké věřit v křesťanského boha, když zároveň žije v civilizaci plné objevů. Jsme schopní prokázat  hodně věcí. Nemohu proto věřit na Adama a Evu, věřím v evoluci. I když si myslím, že bůh dal podnět k vývoji života na planetě vůbec. To zatím nikdo nebyl schopen vysvětlit. Také moc nevěřím tomu, že Ježíš byl ve 33 letech svobodný, bezdětný mládenec...mnohem pravděpodobnější mi přijde, že měl ženu i děti, což se opět někomu nehodilo do krámu....atd.....v minulosti by mě zřejmě upálili :-D to je to, co jsem myslela tím lepším vysvětlením a vedením :-) ale jasný, nic nevím. Cirkev se měnila, proč ne znovu?

D. Polanský 9.10.2015 7:02

Ono platí, jak jest psáno v NZ,

miluj bližního svého, ale platí i oko za oko, zub za zub. Halík proklíná ateisty možná proto, že sám je ateista. Věří jenom jako. Kdyby opravdu věřil, miloval by své bližní. Ateisti mu nic neudělali, ale přesto je nenávidí aplikuje na ně ono zmíněné: oko za oko, zub za zub.

V. Němec 9.10.2015 8:01

Re: Ono platí, jak jest psáno v NZ,

Tož to mě od Halíka dorazilo! Ale mnoho takových nakonec zešílelo-Nietze. A přitom tolik knižních titulů, tolik úvah, uznání, výchovných rad!

J. Sova 9.10.2015 8:03

Re: Ono platí, jak jest psáno v NZ,

Oko za oko ještě platí? V které vyspělé zemi se praktikuje?

Z. Lapil 9.10.2015 13:59

Re: Ono platí, jak jest psáno v NZ,

Nevím, kde se - kromě hospod neboli facka za facku - ještě praktikuje, ale onehdy mi bylo tvrzeno, že to heslo je omezením SHORA: oko za oko je ok, netrestej/nemsti se však razantněji. Dává mi to smysl.

Neboť nezabiješ, dodávám já.

J. Sova 9.10.2015 15:18

Re: Ono platí, jak jest psáno v NZ,

Kdyby nějaký úchyl vypíchnul vašemu dítěti oko a byl potrestán stejně, byl byste spokojený s trestem? Proč se už takové právo nepraktikuje?

Gándhí: "Bude-li oko za oko, bude celý svět slepý."

Z. Lapil 10.10.2015 13:32

Re: Ono platí, jak jest psáno v NZ,

Chamurabiho zákoník: Zřítí-li se dům a zahyne-li při tom majitelův syn, bude zabit syn stavitelův. Aplikováno na vypíchnuté oko, myslím si skoro, že je to trest docela drsný.

Obecně vzato, eskalace násilí je problém docela filosofický. A podle mě je to otázka míry. Jedním z technických řešení je soupeře naprosto dorazit, aby se nemohl mstít. Gándhího pasivní rezistence (a křesťanské nastavení druhé tváře) předpokládá, že soupeř (nepřítel) není ochoten jít až takhle daleko. Nakonec - viz naše aktuální krize s migranty: osadit hranice kulomety, zamést půlku Arábie pár atomovými hlavicemi a vydat policajtům pokyn "lidi bez dokladů rovnou střílejte" JE řešení, ale pochybuju, že na to v Evropě někdo bude mít žaludek; já rozhodně ne, a doufám, že ani ti policajti ne.

P. Boublíková 9.10.2015 5:48

Copak Halík

v našem domácím chlivku, ale nezblaznil se i papež?

J. Sova 9.10.2015 8:05

Re: Copak Halík

Proč by se měli zbláznit? Jen praktikují slova Písma:

1Jan 2,15 Nemilujte svět ani to, co je ve světě. Miluje-li kdo svět, láska Otcova v něm není.

P. Maleček 9.10.2015 5:34

Ty ateisty ať vezme čert, syčí Halík

Halík je klasickým důkazem toho, s jakou závistí sledují místní katoličtí papaláši vliv a moc jejich islámských kolegů nad davy s pomocí boha. Při pohledu na své, až na výjimky prázdné kostely a naopak narvané mešity a náměstí muslimského světa, je může vzít čert (kterému se ostatně Halík díky tomu čím dál víc podobá).

A místo toho aby katoličtí papaláši vinu za prázdné kostely s křesťanskou pokorou hledali u sebe, nadřazeně proklínají tu dle nich tupou a amorální ateistickou sebranku. Až tak, že jí, jako Halík, ordinují jako lék islám, který je umí do modliteben a náměstí, jedno jak, nahnat.

Jen další důkaz krize katolicismu, způsobené arogantní nadřazeností a panovačností jeho představitelů. Jak to ostatně předvedli už s Husem.

P. Švejnoch 9.10.2015 7:37

Re: Ty ateisty ať vezme čert, syčí Halík

Hezké, pane Malečku. Je to zajímavý úhel pohledu "závist katolických duchovních jejich islámským protějškům", ale je to celkem možné. Kněz (?) Halík by to jistě odmítl připustit (vždyť závist je smrtelný hřích), a možná to ani v skrytu duše takto explicitně necítí, ale myslím, že daleko od pravdy nejste.

A stejně tak souhlasím s tezí, že katolická církev si za náš ateismus či laicismus (případně naši "víru bez církve") může sama svým jednáním s věřícími.

Těší mě, že s Vámi mohu alespoň někdy souhlasit... ;-)

P. Remeš 9.10.2015 8:26

Re: Ty ateisty ať vezme čert, syčí Halík

Prakticky všichni naši pradědečkové a prababičky na tisíc let dozadu byli sice těžkými hříšníky, ale současně hluboce věřícími katolíky, kteří se bytostně cítili být  katolickou církví. Že mnozí z nás tuto zakořeněnost ztratili, nelze házet na jejich hlavu ani na hlavu kohokoliv jiného.  Nejsme děti. Jestliže někdo nedokáže odlišovat myšlenky a vymlouvá se na lidi, kteří tyto myšlenky mají či měli v hlavách, zodpovědnost za sebe sama a za svůj život tím nesnímá. Nacisté byli sociálními darwinisty a přesto kvůli tomu Darwina nikdo nezavrhuje ...

J. Sova 9.10.2015 12:03

Re: Ty ateisty ať vezme čert, syčí Halík

Před Bílou Horou v Čechách bylo asi 10 % katolíků, na Moravě 30 %.

Pominul jste, co bylo před křesťanstvím. To jsou přece ty kořeny.

P. Remeš 9.10.2015 12:47

Re: Ty ateisty ať vezme čert, syčí Halík

Ano, teprve německá reformace vedla v Čechách na dobu asi jednoho sta let k reformačním (tedy anti-katolickým) identitám ...

Samozřejmě také, že před křesťanstvím tu bylo pohanství. Jenže pohanství předcházelo všechny světové civilizace. Naše západní hodnoty však vyrostly pouze v té naší jediné v křesťanství kořenící civilizaci západní. Nenávist vůči těmto kořenům z toho důvodu, že si myslíme, že si nenávist zaslouží, jsou ve skutečnosti přesně tou OIKOFOBIÍ, kterou verbálně a plnými ústy vyčítáme nejrůznějším "sluníčkářům"

J. Vintr 9.10.2015 3:24

Páter Halik

se zřejmě ve vhodnou dobu chystá konvertovat k Islámu. Ostatně svou "fyziognomií" je k tomu přímo předurčen. V turbanu mu to na kazatelně v mešitě bude ohromně slušet ...

J. Cervenka 9.10.2015 2:16

Halik

kdy uz se prestane psat o Halikovi, bezvyznamnem egomaniakovi, co nechape dnesni dobu a navic ma sympatie k islamu, nejvetsimu nebezpeci dnesni doby.

J. Farda 9.10.2015 1:13

Jojo,

taky jsem pátera Halíka před časem uznával a dokonce za presidenta této země favorizoval. Málo platné, ani stáří před hloupostí nechrání ....

P. Dvořák 9.10.2015 1:07

Čas od času bývá Halík v ČRo 2 v pořadu Jak to vidí.

Je naprosto evidentní, že ten člověk se duševně pohybuje v nějakém úplně jiném světě.

P. Kraus 9.10.2015 1:19

Re: Čas od času bývá Halík v ČRo 2 v pořadu Jak to vidí.

Pro sluníčkáře je to morální autorita.

J. Kanioková 9.10.2015 1:57

No... já zrovna objevila obrovské hnízdo "sluníček"

a není mi z toho volno. A byť to není ke zdejšímu tématu, potřebuji upustit páru...

Monika Elšíková (Monika Le Fay) - https://www.facebook.com/monika.elsikova

Takže už je jasné, proč ta kráča píše tak nenávistné čánky k Michalákovým... Sama nejspíš nedávno adoptovala dítě. Přízpěvek z její stránky... Monika Elšíková - Tak už je moje.

Její fanklub jí tam blahopřeje a ona podotýká - Díky moc všem a taky díky Michaela Marksová-Tominová, díky níž se to nakonec dalo do pohybu a dopadlo to dobře.

http://jdem.cz/bt2ch2

H. Lukešová 9.10.2015 0:57

Hlas rozumu z Izraele.

http://eretz.cz/2015/10/jeruzalemsky-starosta-vyzval-obyvatele-k-noseni-zbrani/

Š. Hašek 9.10.2015 9:51

Re: Hlas rozumu z Izraele.

Samozřejmě velice rozumné.

H. Lukešová 9.10.2015 0:34

Smrtelnou nemocí je oikofobie.

Nenávist k sobě samému, nenávist k naši kultuře, zvyklostem, tradici. Láska a podpora všeho cizího.

Z. Jaromír 9.10.2015 5:18

Re: Smrtelnou nemocí je oikofobie.

Láska ke všemu cizímu a jeho podpora zve se xenofilie. Tu nelze směšovat s oikofobií.

J. Sova 9.10.2015 8:07

Re: Smrtelnou nemocí je oikofobie.

Nenávist ke svému životu přikazuje Ježíš:

J12,25 Kdo miluje svůj život, ztratí jej; kdo nenávidí svůj život v tomto světě, uchrání jej pro život věčný.