2.10.2022 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

UKÁZKA: Isaac Asimov, Nadace

První kniha série Nadace.
Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné - vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie...
Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.
(anotace)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Viktor Janiš 6.8.2009 12:40

Na vysvětlenou menší pojednání

Tenhle textík jsem sepsal už dávno, a vida, i po sedmi letech se hodí: http://www.scifi.cz/ik/2002/20020162.htm

Jan Pechanec 6.8.2009 17:40

Re: Na vysvětlenou menší pojednání

Diky, s tim rozhodne souhlasim, zejmena s tvrzenim, ze Zakladna zni prilis obycejne, ale Nadace... Nadace je srdecni zalezitost...

Mezek 4.8.2009 8:52

Nadace vs. Základna

Taky jsem si Asimova velice rád přečetl a Nadaci obzvlášť.

Protože jsem předem nevěděl o čem to bude, tak mi dost dlouho dělalo problém pochopit proč nadace. Ale třeba jsem jen retardovaný. ;-)

Tak jsem nelenil a na netu zjišťoval o tom díle víc, že jako tam bude nějaké vysvětlení souvislosti mezi příběhem a názvem díla, protože já sám na to nějak ne a ne přijít. A pak jsem narazil na vysvětlení, že se to holt na férovku doslovně přeložilo či co. Ale že ten význam názvu anglického originálu je i "podklad", "základ" k něčemu. A to by mi dávalo větší smysl, nazvat dílo v češtině Základna, než Nadace.

Ale i přes mojí jistou nechápavost se mi to moc líblo, to jo. :-)

roddie 4.8.2009 11:11

Re: Nadace vs. Základna

Jo, to jsme měli stejný problém. Pak jsem si našel originální název (Foundation) a bylo jasno. Přestože nadace má také souvislost s dějem, základna mi připadá logičtější. Nebo úplně jiný název, no to už je fuk.

Lucifer 4.8.2009 15:56

Re: Nadace vs. Základna

Já myslím, že překlad "nadace" je správný. Jako třeba Fordova nadace (Ford Foundation), která byla založena Edselem Fordem, synem Henryho Forda, který založil automobilku Ford, a jejímž cílem byla podpora vzdělání, vědy a charity ve prospěch veřejného blaha. Seldonova Nadace byla zase pověřená vytvořením encyklopedie, která by shrnovala veškeré vědění lidstva. 

Mezek 4.8.2009 17:05

Re: Nadace vs. Základna

No to by i šlo, pokud ten název měl popisovat právě tu encyklopedii, ale já měl zato, že název popisuje skutečnou podstatu založení té kolonie na Terminusu - tj. odloučené místo, kde by znovu vykvetla nová galaktická říše.

Dokonce prý v 80. letech oslovili Asimova, aby to rozseknul a on vybral jednoznačně Základna (se svým významem u nás). Na Slovensku to tak i vyšlo.

Ale nic, hlavně že se nám to líbilo, ne? ;-)

Lucifer 4.8.2009 17:28

Re: Nadace vs. Základna

Pokud to prý Asimov takhle rozseknul, tak s tím asi nic nenadělám. Nicméně slovo nadace má i v češtině význam ve smyslu nezisková, účelová organizace, a to bezpochyby svým způsobem byla. I ta druhá.;-P

Já to považuju za jedno z největších sci-fi děl a klasiku v tom nejlepším slova smyslu. Představuje zlatý věk science fiction. Kam se hrabou ty záplavy dnešních rodokapsů na pomezí infantilní fantasy a kosmického spagetti westernu.:-)

R. Daneel Olivaw 4.8.2009 19:25

Re: Nadace vs. Základna

Tak mě napadlo, že když se podepisujete Mezek, tak bych se také mohl podepsat nějak v tomto duchu.;-P

Mezek 4.8.2009 20:55

Re: Nadace vs. Základna

No to jste mohl.

Jenže já jsem občas opravdu mezek. :-)

R. Daneel Olivaw 4.8.2009 20:58

Re: Nadace vs. Základna

jako byste mi z oka vypadl;-D

Alča 4.8.2009 7:16

Zařadila bych tenhle cyklus

mezi Asimovovy nejpovedenější práce. Čtenář se pohybuje v obrovském prostoru a čase a přesto neztrácí orientaci v téhle úžasné skládačce. Opravdu obdivuhodné dílo.R^

roddie 4.8.2009 11:07

Re: Zařadila bych tenhle cyklus

Souhlas. Když mi otec kdysi náhodou koupil první knihu (v pořadí vydání, ne v časové rovině), zhltnul jsem ji jak malinu a pak si za svoje dokupoval další. Obrovský rozměr, časový i prostorový, logická skládačka s překvapivými momenty, navazující velmi volně i na další série od Asimova. Komplexní rozsáhlá sága.

Alča 4.8.2009 11:19

Re: Zařadila bych tenhle cyklus

přesně tak - a číst předehru k Nadaci nakonec mělo také svoje kouzlo...;-)

Jen doufám, že budou nakladatelství tak precizní, aby vydala všech sedm dílů - po některých (konkrétně třeba A zrodí se Nadace) je dost velká poptávka.

Fišta 4.8.2009 14:59

Re: Zařadila bych tenhle cyklus

Ono se dá začít dílem Já, robot a postupně pokračovat celým vzájemně různě volně navazujícím dílem Asimova. Je to dobré čtení a člověk lépe chápe souvislosti.