16.5.2022 | Svátek má Přemysl


RECENZE: Rachel Caine, Mrazení

20.5.2008

 

Mrazení Rachel CaineFrustrovaný chlapec Kevin se zmocnil džina Jonathana, správce Lewise připravil o jeho schopnosti - a sám řádí jako ze řetězu utržený. Není divu, léta strávená v područí matky se na něm podepsala, chybějící výchova a nedostatek lásky ho připravily o téměř vše, co dítě dělá dítětem. Správci se snaží znovu obnovit rovnováhu Kevinem tak srasticky narušenou, vynakládají na to spoustu síly i triků. Jonathan je nad jejich síly, ale vědí, že je tu někdo, kdo vybočuje z jejich standardů - Joanne. A tak ji vmanipulují do situací, které, mírně řečeno, smrdí.

Aby nebylo vše tak jednoduché, kříží se tu dva další zájmy, dvě síly, které se snaží prosadit po svém a bez ohledu na ostatní. Vedle Správců existují Ma'at - nemají sílu Správců, ale vnímají svět po svém, cítí, že Správci kumulují úpravy a změny, svými zásahy záplatují důsledky svých předchozích zásahů - a že jsou zkorumpovaní. Moc, jak před nějakým půldruhým stoletím prohlásil lord Aston, korumpuje - a absolutní moc korumpuje absolutně. Správci si přisvojili absolutní moc.

A pak tu je podivné mizení džinů. Už šest let se ztrácejí, stávají se úzkoprofilovým zbožím a Správci pociťují jejich nedostatek. Kruh tajemství se uzavírá právě tam, kde Joanne bojuje o Kevinův život. Neboť ani jedna ze zainteresovaných stran nemá na jeho životě zájem. A to z nejméně jednoho důvodu...

Rachel Caine má velmi dobře rozvržený vývoj Joanniny osobnosti. V každém díle se zatím Joanne posunula kousek jinam, než kde byla v předchozích knihách. Na to nabaluje další vrstvy příběhu, ty dlouhodobé, přenášející se z jednoho dílu do dalšího - osudy Správců, džinů a ifrítů - i ty krátkodobé, které vytvářejí unikátní zápletku každého příběhu.

Série o Joanne Baldwinové je tak stále zajímavá a čtivá. To podporují i kulisy, které si autorka vypracovala a které se zdaleka vyhýbají klasickým fantasy schématům, byť se tu setkáme s nadpřirozenými bytostmi. I pravidla pro přivolávání a ovládání džinů, jakkoliv klasická, tu mnohdy fungují podobně, jako v Asimovových příbězích zákony robotiky (nebo jako smlouva s ďáblem, což je v podstatě totéž) - džin využívá veškerý prostor, který mu nepřesně formulovaný příkaz dává, jakkoliv si člověk myslí, že své požadavky formuloval pečlivě, přepečlivě.

Specifické a nezvyklé prostředí, často až nadmíru dramatická akce a také propracované zápletky jsou doplněny i něčím trochu navíc. Tím je Joanne Baldwinová - nese si v sobě svá etická měřítka, a především se snaží je prosazovat v tom, co a jak dělá, často sama proti všem. Není Společenstvem, zachraňujícím Svět, je obyčejným člověkem, který nedokáže zůstat pasivní, když má pocit, že se někomu děje křivda nebo že někdo křivdu páchá. Tohle je u ní přece jenom o poznání intenzivnější, než bývá zvykem u odpočinkové literatury, a tím tuto sérii autorka posunula na horní okraj této kategorie.

65%

Rachel Caine: Mrazení (Chill factor)
překlad: Jana Rečková
obálka: Milan Fibiger
medailon autorky: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2008
325 stran, 229 Kč (členové klubu Trifid 169 Kč, brožované
ISBN 978-80-7387-078-2

pagi


Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor
Vybíráte autoškolu? 6 tipů, na co si rozhodně dávat pozor

Dnes je obtížné orientovat se v nepřehledných nabídkách čehokoli, o autoškolách to pak platí dvojnásob. Jednak si člověk autoškolu vybírá většinou...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...