4.7.2022 | Svátek má Prokop


RECENZE: Juraj Červenák, Bivoj Běsobijce

3.7.2008 0:05

Bivoj Běsobijce Juraj ČervenákTOPlistUplynulo sotva pár měsíců od chvíle, kdy nakladatelství Wales oficiálně vypustilo třetí díl bohatýrské ságy – Bílou věž a už se opět můžete vydat na další dobrodružství, které pro nás připravil Juraj Červenák...

Tentokrát na dobrodružství s Bivojem - vladykou kmene Strošovců, s nímž se Červenák vrací ze širokých ruských planí zpět do české kotliny. S Bivojem se však nesetkáváme poprvé a jako osvěžení vám mohu doporučit nalistovat si v Pevnosti 12/2006 jeho povídku Bivoj a vládce stříbrného šípu.

Příběh začíná v temném hvozdu poblíž Kavčí hory, kde zastihneme Kazi s družinou, jak míří na výroční slavnost, která se koná na Vyšehradě. Cestou jsou však přepadeni obrovským kancem, který v sobě ukrývá démona. Záhy se objevuje Bivoj, aby kněžnu zachránil. Tak to asi tolik k nastínění děje, napsaného v duchu textů R. E. Howarda, který na 376 stránkách bohužel uplyne rychleji než Vltava.

Červenák neskončil pouze u Jiráskovy verze, ve které se Bivojovi provolávala sláva a po oslavě si vzal za ženu vyvolenou Kazi, nebojte se, Ďuro si pro nás opět připravil velice čtivý akční hit, jak sám dodává: Tento dobrodružný román se proto nesnaží pátrat po kořenech legendy ani ji historicky interpretovat. Je prostě jen její další, i když mnohem košatější a bujnější verzí. Takto se ony historické události určitě nestaly a ani se stát nemohly. Ale proč bychom si to nemohli na chvilku přestavovat?

Ďuro po epické trilogii Bohatýr sliboval, že jeho další kniha bude mnohem víc odlehlejší čtení – taková jednohubka. S úsměvem na tváři musím jeho slib potvrdit – Bivoj je opravdu chuťovkou, nad jejíž četbou zaplesá srdce každému fandovi fantasy žánru. Když si před sebe položím všechny Červenákovy knihy – tak mi Bivoj nejvíce připomíná Černokněžníka a to hned z několika důvodů: děj se odehrává v Čechách, vystupují zde Avaři, a celý příběh se odvíjí v rychlém tempu.

Sečteno a podtrženo – Bivoj Běsobijce je skvělou četbou pro horké letní večery a já už se teď těším na druhý díl Bivoj Válečník. Ten by měl vyjít někdy v listopadu – prosinci 2008 opět v Pilchově Brokilonu.

Hodnocení: 80%.

Bivoj běsobijce (ukázka)
Červenák, Juraj

Nakladatel: Brokilon
Obálka: Michal Ivan
Redakce: Robert Pilch, Jiří Popiolek
Rok vydání: 2008
Počet stran: 376
Rozměr: 115 x 180
Provedení: paperback
Cena: 248.00 Kč

Martin Stručovský


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...