26.10.2021 | Svátek má Erik


RECENZE: Jay Lake, Květinová zkouška

17.9.2007 0:05

Květinová zkouška Jay LakeTOPlistJay Lake se svým novým románem odkazuje k hnutí New Weird, volnému seskupení autorů, jimž jde o posunování a rozrušování hranic žánru. U nás tomuto americkému autorovi vyšly zatím dvě kratší prózy, V Zahradách vlahé noci (oceněno kritikou) a Láhve duší. Na tu poslední navazuje i děj románu Květinová zkouška. V Nehynoucím Městě, obludné, rozkládající se změti uliček, paláců, chrámů a stok se splétají osudy tří rozdílných lidí: trpaslíka, mladého obchodníka a ctižádostivce ze zchudlého rodu. Ti všichni pod tlakem okolností musí pro záchranu města i sebe sama hrát vabank a nasadit to nejcennější, co mají – vlastní život. No dobrá, to všechno zní takříkajíc klasicky, co je tu tedy jinak? Kritika označila Květinovou zkoušku za moderní dekadentní městskou fantasy; je ovšem jasné, že i tady je na co navazovat, a tak růžky vystrkuje starý dobrý markýz de Sade. Například trpaslíci tvoří značnou část obyvatelstva, ale nejsou to ti, na něž jsme ve fantasy zvyklí, jde o normální lidi, vychovávané ve schránkách, které mrzačí jejich těla a trpaslíky z nich teprve vytvářejí. Trpasličí arény, soukromé mučírny, sadomasochistické homosexuální choutky, to všechno tu v skrytu kvete. A taky hazard, politické intriky, nezřízená ctižádost. Městu propadajícímu se do zkázy navenek vládne konšelská rada, ale místo purkmistra je neobsazeno, protože volby jsou zakázány. Ovšem je tu historický precedens – Květinová zkouška, způsob, jak funkci obsadit a soustředit moc. Zdá se to skoro snadné, vždyť jde jen o fraškovitý spektákl pro lid. Jenže se ukáže, že ta pravá zkouška všecky tři spojence teprve čeká.

Jay Lake je sečtělý autor, píšící se zjevným potěšením, rád sem tam přimíchá i nějaký ten špílec z děl svých kolegů. Text sice místy trpí mnohomluvností (elegantnější výraz pro užvaněnost) a krkolomnými větnými konstrukcemi, ale skutečně barvitý děj tedy autor nepopiratelně stvořit dokáže. Zpoza temných stínů čas od času probleskne i šaškovská čepice: přední filozof a mág zmizí a zbyde po něm jen utržené ucho, dávný imperátor Arnulf nese přízvisko Dyspeptik (tedy něco jako Zkažené zažívání), z vlastizrady můžete být usvědčeni očicháváním a tak bych mohla pokračovat. Závěrečnou šílenou bitvu označil autor dokonce jako travestii. Myslím, že jeho psaní je gargantuovské podstaty – tak jako obr Gargantua dokázal spořádat neuvěřitelné množství potravy, dokáže Lake stejně obžerně psát (však má na kontě více než stovku kratších prací). A ano, Květinová zkouška bude mít pokračování. Já bych ale přece jen trochu víc autorské sebekázně uvítala.

hodnocení: * * * ½

Květinová zkouška
/Trial of Flowers/
Lake, Jay 
Nakladatel: Laser-books
Překladatel: Milan Žáček
Obálka: Edward Miller
Redakce: Tomáš Jirkovský, Helena Šebestová
Rok vydání: 2007
Počet stran: 304
Rozměr: 130 x 200
Provedení: paperback

Magda Dědková


Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...