19.2.2020 | Svátek má Patrik


RECENZE: Alexander Stainforth, Tušení zla

26.11.2008

Tušení zla Alexander StainforthTOPlistTedd jako jediný přežil leteckou katastrofu - a také jediný ví, proč. Jeho posláním je ničit Zlo, které se tam projevilo, a které vyhodilo panožku do městečka, ve kterém bydlí. Mladé dívky v sobě nosí Něco, co nesmí přežít. Proto musejí umírat. Tedd však zahyne - a Zlo tak má šanci. Ale ta je poněkud zkalena tím, že Teddovo tajemství zná i někdo jiný a chápe, že jakkoliv hrůzných skutků se Tedd dopustil, bránil tím něčemu mnohem strašnějšímu.

Teddovo tajemství poznáváme postupně, krok po kroku. Nejprve je nám představen jako sériový vrah, pak postupně autor odkrývá jednotlivé vrstvy a motivy, a zároveň rozehrává příběh do šíře a intenzity. Jakkoliv paradoxně to může znít při všech těch hrůzách, kterých je čtenář svědkem, je to kultivovaně psaný horor. Postupně budovaná atmosféra tajemství, stupňovaná, někdy s odskoky, ale vždy se vracející ve vyšší a vyšší intenzitě, je hlavním kladem této knihy, a zvláště vnímavého čtenáře může zatáhnout do děje velmi silně.

Alexander Stainforth si se Zlem pohrává - a se čtenářem ještě o něco více. Příběh, psaný pro zkušené milovníky hororů, je čtivý, gradovaný a - především - hororový. V pointě však autor sáhl po dějovém obratu, který již v hororové klasice byl několikrát využit, a to mistry žánru. Přesto autor odvedl výborné řemeslo. Nakladatel proto román směruje k mainstreamovému čtenáři, cena je vzhledem k rozsahu (i po přihlédnutí ke kvalitě) dost vysoká.

Hodnocení: 60%.

Alexander Stainforth: Tušení zla
překlad:
obálka: Martin Šusta - bratři v trenkách, grafické studio
Daranus, 2008
150 stran, 229 Kč. vázané
ISBN 978-8086983-50-9

pagi


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...