27.9.2021 | Svátek má Jonáš


LITERATURA: Ikarie 5/2010

9.5.2010 0:05

 • Ikarie 5/2010TOPlistŠéfredaktor: Vlado Ríša
 • Vydavatel: Mladá fronta a.s.
 • Titulní strana: Milan Fibiger

Rozlet a SF Kavárna

Šéfredaktorovo povzdychnutí

Nedávno se Vlado Ríša zúčastnil povedené a dobře vymyšlené akce s názvem Robotonoce. Celá věc se udála v Pardubicích v souvislosti s Velikonocemi a velkou výstavou malíře Josefa Čapka, a opravdu stála za to. Tak proč tedy to šéfredaktorovo povzdechnutí? Protože kdyby dali jinak pečliví organizátoři vědět do Ikarie včas, mohlo se zúčastnit mnohem víc zájemců, kteří by také jistě byli spokojeni, a o to jde přece všem pořadatelům především. Nezbývá než doufat, že už nikdy neuslyší šéfredaktor ono zakleté: „No, jo… Já zapomněl.“

Crwecon 2010 klub CrossCrwecon 2010

Nový ročník se bude konat 29. 5. 2010 od 9 hodin v pražském klubu Cross.

Student ze Zlína teď točí horor podle Kinga

Na základě úspěšného loňského hororu Seance se podařilo získat Robinu Kašpaříkovi práva na zfilmování Kingovy povídky Jsem brána. V hlavní roli bychom měli vidět Karla Rodena.

Robotonoce v Pardubicích

Pardubická galerie využila výstavy děl Josefa Čapka a jeho autorství slova ROBOT k uspořádání celodenní akce, kde si zejména děti přišly na své při konstruování robotů a zkoušení počítačové hry Machinárium. Ještě před závěrečným filmem A. I. Umělá inteligence vystoupil šéfredaktor časopisu IKARIE Vlado Ríša s povídáním o robotech v dnešním světě.

Světová SF

Jay Lake: DLE LIDSKÉHO KONCEPTU

Kopáč není silný, ani nenahání strach. Pomocí kopání hledá příběhy. A tento příběh je velmi zajímavý, protože zákazník, který právě teď s Kopáčem mluví, hledá Smrt. Vyhovět takovému zákazníkovi není jednoduché, proto je třeba poradit se s přítelem, Paterem Nostrumem. Ten dokáže velmi dobře vzpomínat, věštit a pátrat po klíčových slovech v hlubokých informačních vrstvách, což může vést k nalezení cíle…

Autor nás zavádí do světa, jehož obyvatelé jsou tu stovky a tisíce let s tím, že jejich zájmy jsou úplně jiné, než ty naše. Také jejich přístup k životu je odlišný, přesto téma smrti vyvolává podobné reakce jako u nás.

Mercurio D. Rivera: TOUHA PO LANGALANĚ

Shimera je Wergeňanka a spolu s otcem a matkou spolupracují na teraformaci planety Langalany. Je pověřena, aby se věnovala synovci významné doktorky, Phineasovi. Na první pohled se zdá, že děti snad dokážou překonat rozdíly mezi dvěma rasami…

Nevšední příběh o setkání dvou civilizací, kterým jednostranná okouzlenost brání v plnohodnotné spolupráci. Pohledem mimozemšťanky sledujeme vývoj událostí a tím se pro nás stává plně pochopitelný rozpor, který nelze ani postupem času překonat. Sama hlavní postava si je vědoma této situace, a přesto se nedokáže zbavit touhy po návratu a kontaktu s lidmi.

Lawrence Watt-Evans: O VĚTROPLAVCI SMITHOVI A MARŤANECH

Thomas Smith z Massachusetts byl velmi vynalézavý člověk a tak se stal větroplavcem. Snažil se najít podporu pro svou činnost po celé Americe, ale všichni zbaběle zůstávali věrni klasickým způsobům dopravy. Smith už si zoufal – nikdo nechtěl ocenit jeho nápady. Až se najednou ocitl na vzdálené planetě, kde se na něj všichni dívali s obrovským zájmem a pochopením…

Velmi pěkná, humorně laděná povídka popisuje člověka mezi mimozemšťany s důrazem na lidskou vynalézavost, odhodlanost a nezlomnost.

Robert Silverberg: A NEPOHNE SE NIC

Harry Blaufelde bude za pár dní slavit šestnáctiny a právě v tom nejnevhodnějším okamžiku, na rande s vytouženou Cindy, objevil svou úžasnou schopnost pohybovat předměty. Dál pracuje na zdokonalování této schopnosti, která se však pojí s jistými představami, což je hodně ošemetné…

Očima dospívajícího mladíka se díváme na problematický svět kolem a vidíme věci, které dospělí už dávno zapomněli.

Jack Skillingstead: JSI TAM?

Deatry je detektiv a bývalý policista. Parťák Raymond je kvůli jeho nedbalosti raněn při chytání nebezpečného Řezníka, který surově likviduje bezdomovce. Deatry se právě nachází v krizovém období: s manželkou si nemá co říci a nerozvedou se jen proto, aby měli oba kde bydlet. Slibný vztah s virtuální Kimberly musí ukončit, protože žena touží po osobním setkání. A ke všemu ještě nepolapitelný Řezník zanechal na jednom místě moc zajímavou věcičku…

Povídka má více vrstev a stejně jako napínavou detektivkou je sondou do osobnosti příliš zaměstnaného a přesto osamělého muže.

Česká SF

Jana Dvořáčková: MATNÝ SVIT HVĚZD (Soutěž IKAROS – finále)

Už před tisíci let muselo lidstvo opustit Zemi před nebezpečným sluncem. Rozdělilo se na Myslitele, Válečníky a Náhradníky, kteří žili v míru, spojeni smlouvami. Jedna rasa však křehký mír porušila a my jsme se ocitli v době, kdy máme možnost sledovat následky tohoto rozhodnutí.

Citlivě napsaná povídka nás provádí světem budoucnosti, kdy i přes veškerou snahu vyplouvají na povrch osobností vlastnosti, tak charakteristické pro podstatu člověka i v dnešní době.

Vladimír Zábrodský: PRŮNIK

Civilizace Prvních, Druhých a Třetích musela změnit své působiště. Když už se zdála nevlídnost nové planety nesnesitelná, přišel náhlý zásah zvenčí a všichni byli zachráněni.

Velitelka, Marion a Claudie jsou nejvyššími představitelkami lidské rasy na vesmírné lodi, která je archou a míří daleko do vesmíru. V jednu chvíli už by zapomněly, proč jsou vlastně na cestě, ale nakonec přece jen přistávají a zakládají novou kolonii.

Povídka je v Ikarii podruhé (poprvé 12/2009) a předává čtenářům stále aktuální poselství o nezlomné vůli k životu nejen u lidské rasy.

Publicistika

Fandománie

Představujeme:

V rámci největšího českého conu Festivalu fantazie a jeho literární programové linie Avalcon pořádá Václav Pravda se SFK Avalcon spolu se Syndikátem autorů fantastiky, časopisy Ikarie a Pevnost 1. Slet autorů fantastiky ve dnech 8.-11. 7. 2010 v Chotěboři.

Soutěže:

 • Staň se superhrdinou ve válce o Supermanovu duši! 2.-7. 7. 2010 proběhne v rámci Festivalu fantazie neobvyklá reality show, ve které zájemci projdou zkouškou na superhrdiny. Odměnou bude především členství v Justice League of Czechia a dárky.
 • O nejlepší fantasy 2010. Klub J.Verna Praha a Klub 451 stupňů Fahrenheita Košice vyhlašují 22. ročník literární soutěže, která má uzávěrku 31. 7. 2010.

Pozvánky:

 • ANIMEFEST – 7.-9. 5. 2010 Brno
 • AVALCON – 8.-11. 7. 2010 Chotěboř
 • FESTIVAL FANTAZIE – 1.-11. 7. 2010 Chotěboř

Martin Šust: Proměny domácí fantastiky: část druhá – zrod nových tváří

Autor si přizval k rozhovoru významné nakladatele a redaktory spolu s nadějnými autory: Jiřinu Vorlovou, Michaela Bronce, Jaroslava Jirana, Jana Hlávku, Ondřeje Netíka a Jakuba Maříka.

V první části se nakladatelé a redaktoři podělí o své představy, co se týká kvalitního díla, a poradí začínajícím autorům, jak pracovat na svých pracích a sobě samých. V druhé části se autoři svěřují se svými zkušenostmi, začátky i metami, kterých chtějí dosáhnout.

Roman Kroufek: Rozklepaná hrůza

Dnes podnikneme exkurzi do hájemství pseudodokumentárních fantastických filmů, především hororů. Kolébkou nechutností všeho druhu byla v tomto případě Itálie. Pod hlavičkou dokumentů z dalekých a neznámých končin vznikl film jako Mondo Cane, který založil celou linii, ze které čerpá slavná italská kanibalská škola. Vzbuzovat v divácích pocit, že se dívají na zachráněné zbytky filmu, který točil zmizelý štáb dokumentaristů, je i úkolem americké Záhady Blair Witch jejíž úspěch byl obrovský. Samozřejmě se brzy vyrojily zdařilé parodie jako The Tony Blair Witch Project, The Erotic W.P. a další. Pátrání po tajemném démonovi Kagubatovi mají za sebou i Japonci filmem Noroi. Dvojka Záhad s názvem Kniha stínů už je mnohem všednější a nudnější. V roce 2007 se však žánr obrodil a vyplodil filmy jako REC, Quarantine a Paranormal Activity, o rok později vznikl Cloverfield a vloni Čtvrtý druh a výtečný novozélandský District 9.

Digitální aréna:

 • Aliens vs. Predator - Klasická střílečka s jednoduchým příběhem nabízí možnost zahrát si kteroukoliv ze tří hlavních postav (mariňák, Alien, Predátor). Hra je poměrně brutální, grafikou neoslní ani nezklame a co je nutné vyzdvihnout, je povedená hudba. Celkově je hra poněkud rozporuplná a nevyvážená, ale i tak se řadí k těm slušnějším.
 • Na čtenáře čeká za správné odpovědi na tři soutěžní otázky odměna.
 • Dragon Age – Procitnutí - Datadisk byl očekáván s velkou netrpělivostí a hned úvodem je třeba říci, že nezklamal. Procitnutí navazuje na předchozí události ve hře a hráč jako velitel Šedých strážců musí zlikvidovat zplozence a nastolit řád. Hned po úvodní bitvě a návštěvě města se otevřou tři oblasti, které jsou napadeny a je na hráči, aby se s tím vypořádal. Z bývalých společníků zůstal jen trpaslík Oghren, zbytek týmu je třeba vybudovat. Nové předměty, dovednosti, talenty a kouzla spolu se specializacemi zaujmou hráče stejně jako vynikající atmosféra s hudbou.

Jaroslav Petr: FANTASTICKÁ VĚDA

 • Zaprášené černé díry můžeme vidět při jejich zrodu, kdy zůstávají skryty v závojích 10 – 100 milionů let. Pak jsou z nich jasné kvasary. Ještě v jedné situaci se však mohou zaprášit – při srážce galaxií. To pak půlku své existence tráví jako zahalené a tu druhou jako „holé“.
 • Nový pravěký člověk byl objeven, když švédští genetikové zkoumali úlomek kosti Z Děnisovy jeskyně v Altaji. Dědičná informace izolovaná z kůstky malíčku se překvapivě nepodobá ani DNA neandrtálců, ani DNA Homo sapiens. Jedná se tudíž o nový druh, který opustil Afriku ve druhé migrační vlně po Homo erectus.
 • Co s námi dělají antibiotika, vyzkoumali švédští mikrobiologové. Po týdenním podávání silných antibiotik se razantně snížil počet bakterií i jejich druhovost. Objevilo se však velké množství odolných (rezistentních) bakterií, jejichž počet sice klesal, ale ještě po čtyřech letech od léčby byly přítomny. Značné množství původních, prospěšných bakterií se však už nebylo schopno vrátit do těla vůbec.
 • Vypůjčený postřik používají břízy bělokoré. Některé rostliny při napadení škůdci reagují produkcí těkavých látek, které odrazují vetřelce, informují sousedy o napadení a přirozené nepřátele vetřelců zvou na hostinu. Jednou z těchto rostlin je i Rojovník bahenní, od kterého si tyto látky půjčila již zmíněná bříza.

Filmfaroniáda

Filmová soutěž: Číslo 9

Kam jen oko dohlédne, jsou v tomto pochmurném světě k vidění jen podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Narodila se však Devítka, která je předurčena všechno změnit - nejen zorganizovat odpor proti děsivým vražedným strojům, ale především zjistit, kam se poděli všichni lidé.

Svůj starší krátký film převedl do celovečerního snímku režisér Shane Acker za vydatného přispění T. Burtona a T. Bekmambetova. Premiéra v kinech byla vloni, teď přichází DVD.

Pro 10 čtenářů, kteří správně odpovědí na 3 otázky, jsou v redakci připraveny hodnotné ceny.

Filmové premiéry

 • Samuel Bayer: Noční můra v Elm Street – 20. 5. 10 (Pavel Žďárek ***)
 • Mike Newell: Princ z Persie: Písky času - 27. 5. 10 (Pavel Žďárek ***)

Kino

 • Michael a Peter Spierigovi: Svítání (Jiří Pavlovský ***)
 • Tim Burton: Alenka v Říši Divů (Jiří Pavlovský **)
 • Dean DeBlois, Chris Sanders: Jak vycvičit draka (Jiří Pavlovský ****)
 • Duncan Jones: Moon (Jiří Pavlovský ***1/2)

DVD

 • Joel Schumacher: Krvavý potok (Pavel Žďárek ***1/2)
 • David Flores: Dobyvatelé Rudé planety (Pavel Žďárek **)
 • Matt Codd: Dračí kletba (Pavel Žďárek **)

Vivisektor

Kniha pod lupou: Století střelného prachu a Trolů

Boris Hokr si tentokrát vzal na mušku dobrodružný fantasy western Petra Schinka Století páry, který vydalo nakladatelství Triton.

Nejprodávanější knihy měsíce jsou: Století páry, Není jiných cest a Čestná stráž.

Čtenáři čtenářům doporučují Lorda z planety Země, Za každou cenu a Hořící přízraky, naopak varují před Šifrou samotného Boha, Cenou krve a Pandořinou dcerou.

TIP IKARIE nabízí jako obvykle hodnocení knih, které určitě stojí za přečtení!

 • Carlos Ruiz Zafón: Andělská hra (Kamila Vozáková *****)
 • Rainer M. Schröder: Bratrstvo svatého grálu – Do posledního dechu (Milan Štajer **)
 • Jeremy Robins: Kronos (David Hlušička **)
 • Guillermo Del Toro, Chuck Hogan: Nákaza (Boris Hokr ***1/2)
 • John Ringo: Za Zrcadlem (Pavel Vinický ****)
 • Esther a Jerry Hicks: Sára – Kniha první (Albert Čuba ***)
 • Bernard Beckett: Evoluce (David Potůček ****)
 • Kolektiv autorů: Temné uličky (Ondřej Tomášek ***1/2)
 • Jeff Carlson: Rok pandemie (Jan A. Novák ****)
 • František Postl: Pozoruhodný rok dívky Loris (Filip Pivoňka *1/2)
 • Anna Bishopová: Dcera čisté krve (Aleš Smutný ***1/2)

Komiks:

 • Gokurakuin Sakurako: Kategorie: Stvůry 1 + 2 (Jana Labíková ***1/2)
 • Jean Van Hamme: Thorgal – Aaricie (Filip Gotfrid ****)

A následuje už jen výčet nových knih, komiksů a doplňků.

Alča


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...