9.12.2021 | Svátek má Vratislav


KŘEST: Tisíc jizev ... a každá má svůj příběh

23.4.2008 0:05

Tisíc jizevTOPlistNakladatelství Albatros připravilo v úvodní den veletrhu Svět knihy ve čtvrtek 24. dubna křest knihy Tisíc jizev, souboru jedenácti dobrodružných povídek mladých autorů z Literární akademie Josefa Škvoreckého. Knihu autorů působících pod hlavičkou skupiny Hlava nehlava, jež volně navazuje na úspěšnou sbírku hororových povídek Zuby nehty z roku 2007, symbolicky pokřtí v přítomnosti její editorky Ivony Březinové, autorů a ilustrátorů spisovatel Josef Formánek, autor románu Prsatý muž.

Klára Mayerová, Tomáš Heřman, Jiří Holub, Hana Rothová, Božena Štibingerová, Petra Poliaková, Kateřina Hejlová, Ladislav Konečný, Zuzana Frantová, Martin Strnad: Tisíc jizev (+ CD)

Zuby nehtyKniha Tisíc jizev splňuje základní kritéria pro práci skupiny Hlava nehlava, a to především volbu dobrodružného žánru a originálních témat, jež přitáhnou děti od televize a počítače ke knize. Autoři chtějí také prostřednictvím svých příběhů přinášet svým čtenářům i řadu zajímavých informací a faktů o exotických koutech Země, které se jim mohou díky četbě napínavých příběhů lépe usadit v hlavách. Dobrodružné povídky jsou realistické a za jejich napsáním stojí hodiny studia odborné literatury (historické, kulturní i místní reálie).

Čtenáři tak prostřednictvím knihy Tisíc jizev mohou navštívit nejrůznější místa po celém světě. V Itálii a Švýcarsku budou pátrat po bájném pokladu kartágského vojevůdce Hanibala, v Irsku zažijí prastarý druidský obřad v keltském lese, budou se potápět k jeskyni ve Velké útesové bariéře u Austrálie, budou sledovat cestu za záchranou po letecké katastrofě ledovými pustinami Norska, zažijí dobrodružství v pavilonu indonéské džungle v ZOO Praha, v Karibiku se setkají s novodobými piráty, v Karpatech se střetnou s medvědem, navštíví střední Afriku a Viktoriino jezero, budou hledat stopy prvních Vikingů na americkém kontinentě, v Brazílii budou lovit anakondy a konečně v Mongolsku odhalí záhadu smrtícího červa Olgojchorchoj.

Výlet po světadílech z hlediska literárního obohacuje i osobitý způsob, jímž autoři vtahují do svých příběhů i místní legendy, mýty a ozvuky časově či místně vzdálených civilizací. Týká se to v určitém ohledu většiny povídek, přinejmenším ve dvou povídkách - Zpěv mrtvé královny a Kvoj, syn Chánů, které završují celý povídkový svazek, se však podařilo tuto mýtickou vrstvu zakomponovat do zralého a čtenářsky vzrušujícího tvaru.

Povídky jsou doplněné ilustracemi od studentů Ústavu užitého umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, pod vedením Barbary Šalamounové. Ti připravili kompletní obrazovou podobu knihy.

S knihou čtenáři získají také dárek v podobě CD-ROM, na kterém najdou mnoho bonusů. Kromě medailonků autorů povídek, ilustrátorů, jednotlivých zemí a zvířat z povídek, si zájemci mohou zahrát počítačové hry tematicky spojené s povídkami. Na disku se nachází také bonusová povídka o pátrání po tajemném kultu v řeckých Aténách. Zlatým hřebem pak je profesionální dokument o vzniku knihy, který natočil nezávislý filmař, absolvent Filmové školy Zlín Petr Smělík.

Kniha Tisíc jizev volně navazuje na sbírku hororových povídek Zuby nehty, která byla prvním společným dílem skupiny Hlava nehlava. Kontinuita je to i personální - hned osm povídek z jedenácti je od autorů, kteří debutovali už v Zuby nehty. Přestože šlo o prvotinu, na které se autoři učili vše potřebné pro vydání knihy, šlo o projekt velmi úspěšný. Náklad tří tisíc výtisků byl během tří měsíců prakticky rozebrán. Tisíc jizev tak již vychází v nákladu čtyř tisíc výtisků.

Další informace ke knize www.zubynehty.cz.

164 str., 165x245 mm, 1. vyd., pevná vazba, 249 Kč

Ukázka z povídky Světla ve tmě:

A potom narazil do stěny. Zavrávoral a upadl. Slepá! Ta chodba je slepá! A zvíře za ním zpomalovalo, až zastavilo docela. Iancu marně šmátral rukama po stěně ulepené mechem. Zprudka dýchal a srdce mu bušilo tak nahlas, že přehlušilo i pohyb šelmy. Až do chvíle, kdy mu skočila po krku.

“Rychle, rychle!” volal Matatias na Lupula, který mu očividně díky svému pokročilému věku nestačil. “Jestli tam nedojdeme do setmění, je s klukem konec,” zoufal si a hbitě přeskočil další padlý strom. Už jim zbývaly sotva dva kilometry. Matatias se modlil, aby to stihli včas. Lupul za ním zatnul zuby, sevřel pušku pevněji a zrychlil.

Zvíře Ianca sotva škráblo. Než stihlo dokončit skok, něco do něj z boku v plné rychlosti vrazilo a se vzteklým řevem se mu zakouslo do zad. Iancu byl v šoku, ale i přesto si uvědomil, že pokud má utéct, musí to udělat teď. Ale kudy? Před sebou slyšel zvuky divokého zápasu a neodvážil se tím směrem ani pohnout. Odkud ale přišlo to druhé zvíře? Pomalu, ruce pořád položené na stěně, začal ustupovat do strany. A najednou se mu jedna ruka propadla do prázdna. Rychle začal šmátrat ve tmě a srdce mu poskočilo radostí. Je tu chodba, vede ze stěny téhle chodby, proto ji nemohl najít! Na nic nečekal a vyrazil pryč. Bylo mu jedno, kam běží, bylo mu jedno, co za zvířata to zanechal za sebou. Ani na Dinua už nemyslel. Jeho jediná myšlenka byla: “Musím se dostat VEN!”

Radovan Suk


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...