9.12.2021 | Svátek má Vratislav


CON: Crwecon 2008 a Fabula rasa

11.4.2008 0:05

Crwecon 2008TOPlist KOMIKS MŮŽE BÝT UMĚNÍ... ALE NEMUSÍ! O TOM JE CRWECON 2008

10. května 2008 se od 109.00 do zhruba 22.00 odehraje v klubu NOD (Dlouhá 33, Praha 1, kousek od stanice metra B Náměstí Republiky), nejzásadnější komiksová akce tohohle roku. Už třetí ročník CRWECONU – a tentokrát ještě větší než obvykle!

Podobně jako v minulých letech je i tento ročník CRWECONu zaměřený především na lidi, které komiks zaujal a chtějí se s ním blíže seznámit, dozvědět se základní fakta, novinky a zajímavosti – a především, seznámit se se stejně naladěnými lidmi. Účelem akce je těmhle lidem pootevřít dveře a usnadnit orientaci.

Jeden z pořadatelů, Jiří Pavlovský, říká: „Nesnažíme se dokázat všem, že komiks je umění. Komiks je pro nás především zábava – a tenhle pocit chceme přenést i na návštěvníky. CRWECON není důstojná akce, a dokonce na ní není ani vstupné. Je to akce od fanoušků pro fanoušky. Promítání, přednášky, burzy, galerie, křty, filmy, prodej českých a zahraničních komiksů, figurek a triček, to všechno nemá jiný smysl než ukázat, že komiks je fajn... a pokud v někom začne poblikávat plamínek fandovství, tak mu ho pomoct rozdmýchat kýblem benzinu.“

Mezi jednotlivými akcemi stojí za zmínku kupříkladu anime blok, přednáška o fenoménu Star Wars v komiksu, shrnutí nejnovějších komiksových trendů a nejúspěšnějších sérií, představení české verze cenami ověnčené série Mýty, křest dalšího dílu kultovní série Sandman a komiksového přepisu slavného Gaimanova Nikdykde, uvedení nového čísla CRWE, vylíčení reinkarnace X-Menů v podání podivína Granta Morrisona, otevřený pohovor s vydavateli a spousta dalších věcí. Budou tu i akce pro začínající malíře, kteří si budou moci vyzkoušet své schopnosti a naučit se nové triky. A kromě prodeje komiksů, alb, triček a figurek se chystá i dražba originálních kreseb Jiřího Gruse a dalších slavných výtvarníků!

Zlatým hřebem celého večera je vyhlášení ceny Fabula Rasa (viz níže), první české komiksové ceny, u které o výsledcích rozhodují právě komiksoví čtenáři!

Případné další informace najdete jak na adrese www.crew.cz/crwecon, tak si o ně můžete napsat na mail jiri.pavlovsky@volny.cz.

Akci pořádá nakladatelství CREW s. r. o., které je největším na vydávání komiksů se specializujícím nakladatelstvím a vydavatelstvím v České republice. Nakladatelství po dlouhá léta představuje českým čtenářům to nejlepší ze světového komiksu. Kromě knížek komiksových příběhů vydává i specializovaný komiksový magazín CREW, zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Mezi nejznámější postavy, které pravidelně v nakladatelství CREW s. r. o. vycházejí, patří Garfield, Spider-Man, Sandman a Batman. Nakladatelsví CREW spolupracuje s největšími komiksovými vydavateli světa jako jsou DC Comics, Marvel, Dark Horse, Top Cow, Dargaud, Delcourt a další.

FABULA RASA

První komiksová cena udělovaná čtenáři!

V zahraničí je tradice udělovat vedle cen, o nichž rozhoduje kritika, i ceny, které rozdělují přímo „fanové“, ti, kdo žánrem žijí a nejlépe se v něm orientují. U nás se zatím o něco podobného v literatuře snaží třeba Akademie sci-fi, fantasy a hororu – ovšem žádná cena se nemohla opřít o tak velký počet porotců jako právě v případě komiksového ocenění Fabula Rasa. Jejími členy jsou stovky registrovaných přispěvatelů největší české komiksové databáze a každým dnem přibývají další.

Na této stránce už dlouhou dobu návštěvníci hodnotí komiksové tituly a poskytují potřebné informace začínajícím čtenářům... a tak je na místě, aby se tahle aktivita dostala i mimo internetové stránky a využila svůj potenciál.

Petr Litoš z nakladatelství CREW říká: „Tahle cena nás zaujala i proto, že i když potěší i uznání pěti členů intelektuální poroty, tak názory čtenářů jsou pro nás mnohem zajímavější a směrodatnější. I když s nimi nemusíme souhlasit, představují pro nakladatele názor, který už stojí za to vzít v potaz... a to ať je ten názor kladný, nebo záporný. Fabulu Rasu považujeme za jeden z nejzajímavějších projektů současnosti, a proto jsme téhle soutěži také poskytli prostor na třetím ročníku CRWECONu.“

Vzhledem k tomu, že všeho moc škodí, rozhodli se pořadatelé omezit kategorie na ty nejdůležitější: nejlepší komiks, scénář a kresba – a to jak v kategorii českých, tak zahraničních titulů.

A proč zrovna Fabula Rasa? David „Zack“ Zachoval tvrdí: „Vzniklo to jen jako slovní hříčka, ale zalíbilo se nám to. Název naznačuje, že komiks je u nás stále ještě nepopsaný list. Nebo taky, že pracovat na komiksu je práce pro rasa. Můžete si vybrat.“

Udělování ceny Fabula Rasa proběhne na třetím ročníku CRWECONu, který se bude odehrávat v klubu NOD (Dlouhá 33, Praha 1) 10. 5. 2008 od desíti do desíti. Nominované tituly včas zveřejníme.

Případné další informace naleznete na adrese www.comicsdb.cz, nebo si o ně můžete napsat na mail jiri.pavlovsky@volny.cz.

Jiří Pavlovský


SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...