29.1.2022 | Svátek má Zdislava


CENY+REPORTÁŽ: Cenu Fabula Rasa válcoval Voleman

9.6.2009 0:05

Crwecon Fabula 3TOPlistV sobotu 30. 5. 2009 proběhl v klubu Cross už čtvrtý ročník komiksového festivalu CRWECON. Akce měla rekordní návštěvnost - přes den prošlo přednáškovými a prodejními sály více než 400 návštěvníků, kteří nakupovali, prodávali, poslouchali přednášky... nebo si jen povídali s podobně komiksově naladěnými lidmi. K nejpopulárnějším přednáškam patřil profil nejzajímavějších komiksových titulů za minulý rok, povídání o tvůrcích zemí bývalého východního bloku, kterým se podařilo prorazit za oceánem, vyprávění o sériích, které se u nás nedožily svého konce - a samozřejmě už tradiční komiksová dražba, kde se ukázalo, že komiksoví nadšenci jsou ochotní za díla svých oblíbených výtvarníků dokonce i platit! A to nikoliv málo, ceny za některá díla (účastnil se kupříkladu Karel Jerie, Tomáš Kučerovský či Jiří Grus) se vyšplhaly do nadmořských výšek.

Kromě toho zde mělo svůj křest několik zásadních komiksových titulů. Od nového Usagi Yojimba, přes Lucifera a Safari pláž, až po nízkonákladovější tituly jako byl nový Bublegun či speciální sborník Návraty komety, ve kterém se noví tvůrci pustili do převyprávění klasických příběhů z legendárního komiksového časopisu Kometa. A jako obvykle bylo vrcholem akce udílení ceny Fabula Rasa.

Crwecon Fabula 8 GrusCenu válcoval Jiří Grus

Na akci byl vyhlášen už druhý roční ceny Fabula Rasa, ve které o vítězných komiksech rozhodují samotní čtenáři. Ti pak jako nejlepšího českého tvůrce ohodnotili Jiřího Gruse, který dostal cenu za svůj autorský komiks Voleman 3. Získal cenu jak za nejlepší komiks, tak za nejlepší kresbu a příběh! Jako nejlepší komiks by vyhlášeno McCloudovo Jak rozumět komiksu - jedna z nejlepších teoretických knih o komiksu, pojednaná formou komiksu. Dvě ceny si odneslo i přímo nakladatelství Crew - a obě za stejnou knihu. Za výpravnou a nádherně malovanou Tajnou válku. A cenu za nejlepší scénář získalo nakladatelství Argo, které minulý rok vydalo sofistikovanou erotickou záležitost Alana Moora: Ztracené dívky.

Děkujeme všem, co nám pomohli s propagací s akcemi... a ti, co ne, to budou moci napravit za rok, u páteho ročníku, který se bude konat opět v klubu Cross a doufáme, že zase bude o chlup větší :-)

Crwecon Fabula 19 Ztracené dívkyVýsledky Fabula Rasa 2008

  • Zahraniční komiks roku 2008: Ztracené dívky (Alan Moore, Melinda Gebbieová), nakladatelství Argo
  • Český komiks roku 2008: Voleman 3 (Jiří Grus) - nakladatelství Adéla Tlachačová
  • Zahraniční scénář 2008: Tajná válka (Bendis Brian M., del´Otto Gabrielle), nakladatelství Crew
  • Český scénář 2008: Voleman 3 (Jiří Grus) - nakladatelství Adéla Tlachačová
  • Zahraniční kresba 2008: Tajná válka (Bendis Brian M., del´Otto Gabrielle), nakladatelství Crew
  • Česká kresba 2008: Voleman 3 (Jiří Grus) - nakladatelství Adéla Tlachačová
  • Publikace 2008: Jak rozumět komiksu (Scott McCloud), nakladatelství BB art
Jiří Pavlovský


Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...