29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Peníze, či život. Falešné dilema

V souvislosti s neustále se prodlužujícím trváním nouzového stavu, jak v Česku, tak v ostatních zemích, vzniká otázka ohledně jeho konce. Jak dlouho ještě je vhodné (a vůbec možné), aby ekonomika zůstávala ochromena ze zdravotních důvodů?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 5.5.2020 22:56

Předpokládá se, že počet obětí koronaviru v USA se zdvojnásobí, pokud se restrikce omezí. Viz Fox New:

Coronavirus death toll in US projected to double as restrictions ease, key model predicts

https://www.foxnews.com/us/coronavirus-death-toll-us-projected-double

B. Hamal 5.5.2020 22:47

V USA řeší stejný poblém: Cena za znovuotevření ekonomiky jsou desítky tisíc amerických životů. Viz CNN:

The price of reopening the economy: tens of thousands of American lives

https://edition.cnn.com/2020/05/05/politics/donald-trump-coronavirus-economy-models/index.html

L. Téma 5.5.2020 21:53

a do školy jste chodil? Matematiku jste měl?

M. Pivoda 5.5.2020 20:38

"... Výdaje do zdravotnictví rostou rychleji než ekonomika. ..."

Toto platí nejen v Česku, ale i v USA.

"Léčbu" problému pokročilými technologiemi hledají i v USA. Toto není můj výmysl.

O. M. 5.5.2020 20:30

Pane Kohoute, nouzový stav jako takový (a délka jeho trvání) není (v této úvaze) vůbec podstatný, podstatná jsou opatření na jeho základě přijatá.

R. Vacek 5.5.2020 20:07

Zahraniční dovolená, mobil, elektronika, nové auto, nová kuchyně, ....

A na straně státu - nové vrtulníky, obrněnce, dotace OZE, ...

J. Ganaur 5.5.2020 19:55

Které?

J. Ganaur 5.5.2020 19:54

Nejak Vám tam vypadlo: "ve zdraví".

J. Ganaur 5.5.2020 19:53

Kecáte Vy technologický rozvoji.Co jste v životě rozvinul.Existuje jiné řešení.Kolaps a ten se nezakecá.

J. Kratochvíl 5.5.2020 18:55

Předseda vlády pan Babiš je nejlepší předseda za posledních 30 let.

Nejhorší byl pan Václav Klaus senior, to je ten, jak zpochybňuje neustále náš příznivý vývoj a vyzývá k demonstracím a protestům. Hňup, antibolševický.

J. Kratochvíl 5.5.2020 18:50

Souhlasím s vámi, že ekonomové nejsou ti, kteří by měli rozhodovat v krizích jakou současně prožíváme.

Myslím, že u nás krize probíhá příznivě díky tomu, že rozhodují hlavně odborníci, jako je pan dr. Prymula a neměli bychom tato jejich rozhodování zpochybňovat.

J. Kratochvíl 5.5.2020 18:44

Za prvé. Nechytejte mi za slovo a nehrajte si se slovíčky vy, když chcete být chytrý.

Za druhé. U nás, díky opatřením vlády, proběhla zatím pandemická krize velice mírně a díky tomu je zde minimální počet obětí. Hlavně od samého počátku zde byla pandemie pod kontrolou a naše zdravotnictví, tak mohlo dát patřičnou péči všem postiženým.

Za třetí. Toto je úspěch nejen vlády a odborníků ve zdravotnictví, ale také všech občanů státu, že přijali disciplinovaně a dodržují tato vládní opatření, jež se vy se snažíte zpochybňovat nějakými statistickými čísly. Ani tato vaše statistika není věrohodná, udávané počty obětí na koronavir se snažíte míchat do statistik všech úmrtí, ale tak to není. To je ta pravá demagogie o které píšete.

Pan Kohout se snaží z pohledu ekonoma zpochybňovat současný příznivý zdravotní vývoj, který je pochopitelně, stejně příznivý i pro hospodářství státu, než by byl v opačném případě vývoje pandemie. A proto je na místě otázka,jestli by nezměnil svůj názor, kdyby šlo o jeho život.

J. Kratochvíl 5.5.2020 18:11

Za to vaše otázka je velice chytrá asi jako vy sám.

M. Pivoda 5.5.2020 16:42

Já se domnívám, že ekonomové nejsou ti nejlepší možní reprezentanti lidstva pro rozhodování v krizových situacích. Proč? Člověk se určitě nerodí s životním posláním zvyšovat svým životem makroekonomický ukazatel HDP. A když ne ekonomové, tak kdo? Například politici se rozhodují vždy tak, aby se sami udrželi co nejdéle u moci - bez ohledu na zvyšující se počet mrtvých. Například aby čeští politici vůbec začali jednat v české metanolové aféře, muselo v Česku nejdříve zemřít 40 lidí. Když je málo mrtvých, tak se nic neděje.

Takže kdo by to měl dnes rozhodnout? Nevím. Upozorním zde jen na lidské schopnosti rozhodování. Člověk se dokáže rozhodnout i bez dostatečného množství aktuálních dat (tj. úsudek za stavu nejistoty - judgment under uncertainty). Uvedu jako příklad plánované budoucí zavádění samořídících automobilů.

Technologie samořídících prostředků ještě nedospěla pro praktické užití při vyšších dopravních rychlostech, při současném zajištění požadované úrovně bezpečnosti. V těchto situacích je inteligence zkušeného řidiče člověka zatím nenahraditelná. Nejde jen o dostatečně výkonné radary či lidary na střeše automobilu a programy strojového učení, které dokáží rozpoznat okraje vozovky a dopravní prostředky před naším vozidlem. Zkušený řidič je totiž schopen odhadnout i budoucí chování chodců či budoucí chování lidských řidičů a přizpůsobit tomu styl své jízdy. Zkušený řidič, díky svému funkčnímu neokortexu (tj. šedé kůře mozkové, nejen mozkovým neuronům z nižších úrovní mozku, které již poměrně úspěšně simuluje počítačové/strojové učení), dokáže usuzovat i za stavu nejistoty (judgment under uncertainty).

Takže, kdo je dnes dostatečně zkušený jednat adekvátně v krizových situacích?

R. Fuld 5.5.2020 15:17

Pro nalezení optimálního řešení naznačeného problému chybí velká spousta relevantních a dostatečně ověřených dat, která možná nebudeme mít k dispozici ani v okamžiku, kdy daný problém nakonec bude (nějak) vyřešen.

R. Fuld 5.5.2020 15:15

"Můžeme zrušit ochranná opatření urychleně, ale stojí to za ztrátu blíže neurčeného počtu životů?"

A pak je třeba si položit další otázku. Pokud dojde k ohrožení příliš velkého počtu životů, nebudou ekonomické ztráty ze znovuzavedení opatření ještě větší, než pokud bychom ta opatření nerušili příliš rychle?

Ten problém není vůbec triviální a optimální řešení, které by mohlo vést k nejmenším ztrátám na životech a současně i nejmenším ekonomických ztrátám, nebudeme znát ani po té, co jej definitivně vyřešíme.

S. Rádl 5.5.2020 14:35

Pokud by došlo k optimalizaci nemocnic dle ODS, neměli bychom dostatečnou kapacitu pro případ krize. Je to příklad Britského systému zdravotnictví a moc se neosvědčil. Naštěstí nedošlo ani k uzavření střediska biologické ochrany v Těchoníně, jak prosazovala mimo Nečasova vláda.

P. Staronový 5.5.2020 14:25

Jedna z forem spoluúčasti, ano.

A jedna z největších pitomostí levičáků, že to zakázali.

P. Staronový 5.5.2020 14:24

Otázka nezodpověditelná, protože hloupá. Co to je, záchrana ekonomie?

A. Pakosta 5.5.2020 13:55

Pane Kulheime, můžete laskavě uvést zdroje, odkud čerpáte ta svá čísla - konkrétně o věku dožití "kolem 62 let" a o tom, že se nezměnil od roku 1960? Na veřejně dostupných zdrojích jsou totiž docela jiné údaje - třeba zde:

https://www.worldlifeexpectancy.com/czech-republic-life-expectancy

graficky průběh od roku 1960 zde:

https://www.google.com/search?q=life+expectance+in+Czech+Rep&rlz=1C1CHWL_csCZ847CZ847&oq=life+expectance+in+Czech+Rep&aqs=chrome..69i57.12507j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

A. Pakosta 5.5.2020 13:44

Pane Hejno, za rok budou nepochybně k dispozici srovnání celkového počtu zemřelých lidí v roce 2020 a srovnání s rokem 2019 a třeba i 2018 - a to pro celý svět i jednotlivé státy. Teprve analýzou těchto čísel bude možno zjistit, zda celý koronavirus nebyl jen bouří ve sklenici vody, a pokud nebyl, zda pro jeho potlačení byla co platná nějaká restriktivní opatření - a to i podle jejich přísnosti.

V. Kain 5.5.2020 13:16

Zapoměl jste na korumpování voličů a bobtnání státní správy a státních zaměstnanců.Někde jsem četl,že je Babiš nejlepší předseda vlády jakého jsme za 30 let měli.Já tvrdím pravý opak.Nic horšího nás potkat nemohlo.

L. Severa 5.5.2020 12:44

Propadák ODS při volbě hejtmanů takže voliči ukázali, že si to nepřejí. Bohužel.

Z. Lapil 5.5.2020 12:26

Nevidím rozdíl: Řekové skrze státní dluhy zchudli. Fakt je, že s vlastní měnou by se tak stalo postupně neboli - zjednodušeně - bez zavřených bankomatů. Prostě by ty bankomaty dávaly míň a míň reálných peněz.

R. Vacek 5.5.2020 12:17

Řecko bez Eura by dávno devalvovalo svou měnu. S Eurem má problém.

Z. Lapil 5.5.2020 12:06

Nebyl to jistě problém ani pro Řecko, že?

Z. Lapil 5.5.2020 12:05

Já jsem možná staromilec, ale rád vím, jak jsem vlastně bohatý či chudý. Ručení za cizí dluhy a jejich splácení skrze inflaci tuto informaci rozmělňuje.

Navíc nikde není psáno, že stát - ať reprezentovaný vládou nebo centrální bankou - dokáže včas šlápnout na brzdu a případně vybrat následný smyk.

M. Krutý 5.5.2020 12:00

v první byste si měl uvědomit rozdíl mezi ekonomií a ekonomikou, to jen tak na okraj, když už chcete dělat chytrého.

Druhou věcí je, že náš stát nemá 50 mio na léčbu SMA pro postižené batole a ono tak zemře. Stejně tak nemá peníze alternativní léčbu karcinomů, kterých je daleko více než by kdy bylo vážně postižených covidem. Také už jsou zdokumentovány případý promeškaných slepých střev a dalších aktutních případů, ve kterých lidé zemřeli jenom proto, že se báli k lékaři.

Nikde navíc není ukázáno, jak vzrostla celková úmrtnost se započítáním i ostatních příčin úmrtí. Třeba v Itálii umírá za normálních okolností 2700 lidí z nejrůznějších příčin denně, na virus v době největší krize umíralo 1000 lidí denně, nikde ale nenajdete, jak se toto číslo projevilo v celkové denní úmrtnosti. Vzrostla tato na 3700 denně nebo je 3200, nebo je pořád zhruba 2700? To jsou otázky, na které zatím nejsou odpovědi, proto pan Kohout argumentuje naprosto korekntě a Vy zcela dogmaticky.

M. Pivoda 5.5.2020 11:43

J. Kulheim připomíná známý fakt: "... Výdaje do zdravotnictví rostou rychleji než ekonomika. ..."

Takový stav má jedno jediné možné řešení: technologický rozvoj.

Nikoliv vymlátit ten potřebný výkon z dnešních pracujících.

Nechejte si udělat přednášku o potřebných inovacích českými ekonomy z IVK. Ha. Ha. Ha.

R. Vacek 5.5.2020 11:43

Pro stát není problém se víc zadlužit a platit zdravotnictví. To jeho zadlužení se rozprostře po celé společnosti jako zvýšená inflace, takže každý pak nepřímo na (lepší) zdravotnictví přispějeme.