25.10.2021 | Svátek má Beáta


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Bičík 25.9.2021 13:48

K závěru článku ZDRAVOTNICTVÍ: České polosocialistické peklo si dovoluji přidat postřeh komentátora TIME Charlese Krauthammera:

"Existují přesvědčivé grafy a statistiky, které prokazují, že ve vyspělém kapitalizmu se podařilo konvertovat individuální lidskou chamtivost do pozitivní síly, která je ku prospěchu celé společnosti".

Celý život jsem pracoval jako technik ve zdravotnictví a mohu přidat další důkazy. Děkuji paní Šichtářové a panu Vavrušovi za popis i platná zobecnění.

V. Petr 24.9.2021 20:19

Je zajímavé, že každému vadí, když do zahraničí odcházejí lékaři, kteří vystudovali za státní peníze. Nikomu by ovšem nevadilo, pokud by odcházeli "odborníci" na "gender studies" či antropologii komixu, případně "nadávky se sexuálním podtextem v romštině..."

M. Sedláček 24.9.2021 15:49

Výborný článek! Díky R^R^R^

J. Černý 24.9.2021 14:35

Proč je německé zdravotnictví daleko lepší než britské. Přitom v obou zemich je kapitalismus 

A to už neni třeba zmiňovat španělské, portugalské, jihoitalské....

P. Milan 24.9.2021 15:44

Protože britské je postátnělé úplně, tedy konkurence v něm není žádná.

V. Církva 24.9.2021 14:35

Začátek článku skvělý. Zdravotnictví souvisí s kulturou Státní záležitosti pak znamenají nízkou efektivitu, nekompetentní rozhodování a korupci. U nás v nemocnicích taky přežívá socialismus.

Na druhé straně musím zchladit trošku extrémní naivitu paní Šichtařové v očekávání od soukromých firem. Velké soukromé firmy s odosobněnými akcionáři se od těch státních až tak moc neliší. V té ekonomice jde hlavně o decentralizaci a konkurenci. Ta skvěle funguje u malých firem. Operace rakoviny, auta, polovodiče ale potřebují velké firmy, obrovské investice.

Jako člověk z praxe musím bohužel sdělit že efektivita manažerských rozhodnutí se tam nebezpečně blíží firmám státním. Nakonec GM zkrachovalo, Kodak se nepřizpůsobil, IBM prodal notebooky Číňanům, americké firmy kromě Intelu přestávají vyrábět polovodiče a Číňané je vyrábí, že je zdravotnictví v USA neefektivní tedy cena/výkon značná je známo.

Zkrátka každý extrém je škodlivý je třeba pluralita různých řešení bez dogmatismu a hlavně nekrást!

M. Sedláček 24.9.2021 15:51

V tom, že fungování korporace se od fungování státu, máte úplnou pravdu. R^

P. Kubáč 24.9.2021 14:11

Jen abych ze zorientoval : tisknutí výsledků z WORDU aniž by se pouštělo CT je výhoda nebo nevýhoda ..... socialismu nebo kapitalismu ?

A potom přece si na takový postup můžete jít stěžovat ? Nebo v afghánském systému není kam ?

Na závěr bych si dovolil položit tradiční otázku - ukažte mi jeden zdravotnický systém, který je uspokojivě řízen volným trhem

J. Jurax 24.9.2021 12:11

Jenom takovou formální připomínku bych měl - proč je pod článkem podepsána paní Šichtařová, když článek očividně psal někdo jiný? Patrně pan Vavruša zmíněný v titulku.

F. De Winter 24.9.2021 12:39

Pokud jsem to správně pochopil, tak to pan Vavruša publikuje na blogu paní Šichtařové.

J. Kulheim 24.9.2021 14:24

Já si myslím, že paní Šichtářová článek vůbec nečetla.

P. Milan 24.9.2021 15:45

Její věc, když ho dá na svůj blog.

A. Ová 24.9.2021 12:06

Napište jasně, koho máme zvolit a my už ten kapitalismus do Evropy (do celého světa) protlačíme. To by v tom byl čert....

M. Sedláček 24.9.2021 13:44

Vždycky, když se někdo ptá "koho mám volit", napadne mě, jestli takový člověk má mít vůbec volební právo ;-D

J. Černý 24.9.2021 14:37

Hloupý nápad.

M. Sedláček 24.9.2021 15:52

Jenom napadne, zakazovat bych nikomu nechtěl ;-D

A. Ová 24.9.2021 15:01

...moje chyba, neumím psát vážně, když na to přijde

M. Sedláček 24.9.2021 15:52

Vždyť v pohodě ;-D

M. Valenta 24.9.2021 12:04

Jeden z hlavních problémů zdravotnictví je nadužívání hraničící se zneužíváním. Občasné nenápadné pokusy tomu zabránit sice vznikly, ale nepřežily hned tu příští výměnu vlády.

J. Kulheim 24.9.2021 10:41

Proč zdravotnictví špatně funguje prakticky všude na světě? Proč se reformy často míjejí účinkem? Proč se ještě nikde na světě taková reforma nepovedla a neslouží jako zářný příklad ostatním? Proč žádný z českých ministrů nikdy neprosadil nic účinného? Proč? Také proto, že ve zdravotnictví je zabetonovaný socialismus

V časopise LK TEMPUS MEDITORUM 7-8/2014 ROČNÍK 23, pan MUDR M. Kubek mj. píše- Reforma místo poplatků. reforma zdravotnictví, atd „

Pan prezident mj. píše- „ Zda se, že po šesti letech vstupuje pravě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. Poplatků, které nepředstavovaly žádnou reformu zdravotnictví, ač za ni byly vydávány.“ atd

„Hovoříme- li o regulaci, pak samozřejmě nemam na mysli primitivní poplatky, ale fungující revizní systém pojišťoven. Každý z nás má přece jen jedno srdce, jedna játra, jeden žaludek... a tak je množství léků, vyšetřeni a další zdravotní peče, které můžeme legitimně spotřebovat, omezené.“ atd

"Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. Tudy vede cesta. Atd.

Od roku 2014 se nezměnilo nic. Pan MUDr Kubel, ani nikdo jiný neudělal nic. je vylepený na obrazovce ČT a plácá stejné nesmysly jako před rokem 2014.

P. Milan 24.9.2021 12:02

Kubek je odborářský blb.

Zdravotnictví funguje tu lépe, tu hůře (odstrašující příklad je britský NHS, dokonale státní), protože se v něm sráží dva principy: Nutnost léčit každého a efektivita. Efektivita je ve všem včetně zdravotnictví zajišťována konkurencí, ale tu bohužel nelze nechat působit dokonale, protože to by někteří pacienti nebyli pojistitelní a tedy ani léčitelní. Takže se pytlíkují různé kombinace obou principů, což je vždy nedokonalé.

F. Kusák 24.9.2021 13:13

Souhlas

J. Jurax 24.9.2021 12:15

No jo, znáte starý bonmot: Zdravotnictví může být dostupné všem, špičkové a zadarmo. Ale ne zároveň.

L. Beneš 24.9.2021 14:38

Ono to "socialistické" zdravotnictví vyhovuje i řadě lékařů. Nejde jen o pronajímání vlastních nemovitostí státním resp. veřejným nemocnicím, jak nám předvedl jistý bývalý ministr zdravotnictví. Vidíme leckdy, že pan lékař má svoji soukromou ordinaci, kde inkasuje od pojišťoven, ale i přímo od pacientů. To je v pořádku, přirozeně nemůže pracovat zadarmo. Protože specialista obvykle pracuje paralelně také někde na klinice obvykle státní či veřejné nemocnice, diriguje tam své pacienty k náročnějším vyšetřením či úkonům, pro něž sám nemá potřebné vybavení, tým, atd. Tam je přirozeně také honorován, což je také v pořádku. Ponechám na úvaze P.T. ctěného čtenáře, nakolik pan quasi-soukromý lékař využívá pro své účely zařízení a materiály takového zařízení a jakou mu za to poskytuje rekompenzaci.

J. Kulheim 24.9.2021 15:15

Dlouhou dobu a často se mluví o nutnosti změny systému organizace a financování zdravotní péče. Ale chtějí ti Kubkové a ti, kteří chtěli před časem odejít a zatím jsou stále tady, nějaké změny? Asi jim tarifní platy v nemocnici v kombinaci se soukromou praxí, plně vyhovují.

Nemůže fungovat "socialistický" model, který nemá brzdy pro poskytovatele, ani pro uživatele zdravotní péče a je placen z unitární pojištění. Tak jak nemůže fungovat samoobsluha, kde se neplatí a každý si může brát co chce a kolik chce.

B. Jech 24.9.2021 10:30

Mne by celkem zajímalo, kde ten kapitalistický zdravotnický systém mají. Já jsem žil 10 let v USA a tamní zdravotnictví jsem zažil na své vlastní kůži a můžu zodpovědně prohlásit, že to české polosocialistické peklo je ještě úplně zlaté.

F. De Winter 24.9.2021 10:03

Problém s kapitalizmem je, že nikde v Evropě není. Oficiální doktrínou EU je multikulturní korporátní socializmus (fašizmus) a ten je nám sem tvrdě tlačen shůry naší vrchností v Bruseli (čti v Berlíně). A selhání tohoto systému jsou nám v rámci současného zmatení jazyků, kdy dnešní komunisti si říkají liberálové a podobně, podsouváno jako selhání trhu / kapitalizmu. Dnes je možná více kapitalizmu v Rusku nebo Bělorusku, než v EU.

Ale teď zpět k tomu kapitalizmu, nebo spíš volnému trhu. Ten skvěle funguje všude, kde se na trhu setkává hodně nabízejících s velkým množstvím poptávajících. A když dojde k transakci, tak jí kupující platí ze svého. Platí, že vyjednávací síla obou účastníků je v zásadě stejná.

Takhle ale náš zdravotní trh nevypadá. Tady je několik obřích zdravotních pojišťoven, kecá do toho stát, strkají do toho nos gigantické nadnárodní korporace, které mají mnohdy více prostředků i než ten náš stát a ten zákazník, tedy konzument zdravotní péče, je na tom trhu ten nejslabší.

A teď babo raď. Jak do tohoto zavézt kapitalizmus / volný trh. Přiznám se, že já nevím. :-(

PS. Tou babou jsem nemyslel paní Šichtařovou, kterou mám jinak velmi rád a kdyby se hledal kandidát na českého prezidenta a paní Šichtařová chtěla kandidovat, tak můj hlas by měla. [>-]

P. Milan 24.9.2021 9:46

Problém je, že pojišťovny být musí, některé léčení prostě člověk cash nezaplatí. Aby byly pojišťovny efektivní, musí si konkurovat, nic jiného to nezajistí. Jenže dotaženo do důsledku, někteří lidé by byli nepojistitelní. A jsme v začarovaném kruhu, bez konkurence není efektivita, ale konkurence dle pojistné matematiky by vyřadila některé pacienty ...

R. Gramblička 24.9.2021 12:38

a na ty by bylo taky pamatováno. V svobodném tržním prostředí by existovala charita.

M. Sedláček 24.9.2021 15:55

Přesně! Protože ve svobodném systému neukradne stát občanovi přes polovinu toho, co vydělá. Tudíž by těch případů pro charitu bylo možná míň než dneska.