21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

VISEGRAD: K čemu je nám V4?

Čas od času se objeví polemiky, nakolik máme svoji evropskou cestu a obecně budoucnost spojovat s uskupením zvaným Visegradská skupina, V4, nebo zkráceně Visegrad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Svoboda 6.2.2022 17:44

EU, pokud se z ní nemá stát totalitní uskupení s nedemokratickým režimem je třeba transformovat. Tak, aby to bylo uskupení národních států a jeho struktura byla z 80% ekonomická a z 20% politická. Že lze určitý záměr prosadit, pokud za daný stát vystupuje schopný politik, který je ochoten jít např. až na krajní mez při prosazování toho záměru (právo veta...) jsme se už v orgánech EU přesvědčili. Při současném směřování EU a jejich orgánů je třeba využívat i ty krajní nástroje pro prosazení určitého cíle. I když vždy je lepší, příjemnější, diplomatické jednání, třeba i neformální.

Pokud V4 bude sloužit ke sjednocování stanovisek států, které do V4 patří a následnému společnému postupu při projednávání na půdě toho, kterého orgánu EU, pak může být důležitou silou přispívající nejenom k prosazení zájmů států V4, ale i k té transformaci EU. Pro jistotu: 80% ekonomika, 20% politika.

J. Friedlaender 24.1.2022 17:03

Společná historie? Tak se k ní vraťme v plném rozsahu.

Š. Hašek 24.1.2022 20:17

Co my víme? Historie se píše vždy delší čas.

V. Kuhaj 24.1.2022 14:34

Polemiky se objevují, což o to. Taky se objevil Lipavský, coby produkt Svazu volebních stran (tedy nikoli vítězné strany. To je, jak známo, někdo jiný). Ani Lipavský ani onen Svaz se nijak netají vlezdoprdelovstvím Bruselu a odporem k silným státníkům, kteří mají k bruselským zeleno pirátským nápadům jisté výhrady. Takže polemizovat, jakož i V4 fandit, můžeme. Ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Š. Hašek 24.1.2022 14:38

Trefné.

R. Polášek 24.1.2022 16:01

Fiala a Lipavský přišli a odejdou, ale Visegrád tady bude i potom.

V. Kuhaj 24.1.2022 16:48

Jestli v tom Visegrádu bude potom i Česká republika, tak dobrý.

R. Polášek 25.1.2022 8:17

Tak záleží, jestli se ovce podaří nalákat na krátkodobu budoucnost zemí Západní Evropy nebo jestli převládne vize dlouhodobé budoucnosti.

Krátkodobá budoucnost přimknutím se k zemím Západní Evropy umožní přiblížit se k jejich vysokému životnímu standartu, ale dlouhodobě vzhledem k zelené zblblosti jejích obyvatel a k jejich progresívnímu levičáctví a vzhledem k množství migrantů zejména islámského vyznání spějí země Západní Evropy podle mne nevyhnutelně k ekonomickému úpadku a marasmu.

Naopak země Visegrádu, pokud se nám podaří se úspěšně vyhnout chybám západoevropských zemí, dlouhodobě podle mne mohou jít k prosperitě.

J. Sedláček 24.1.2022 14:18

jenom, aby se z Vyšehradu nestala páka k ovládání zemí v něm sdružených

H. Lukešová 24.1.2022 13:29

Tož nechápu tu zuřivou kritiku Visegádu od paní Pekarové Adamové, vždyť Visegrád je dítětem pana bývalého, již zemřelého, prezidenta Václava Havla, jak čtu v tomto článku... Takto pošlapávat odkaz Václava Havla. Nevím, nerozumím...

P. Dvořák 24.1.2022 15:05

Pekarové nemůžete rozumět, používáte mozek.

J. Kalina 24.1.2022 15:48

ona má v hlavě ptáka Mozkodlaba a ten tam už roky hladoví!!

V. Kain 24.1.2022 16:27

Jen ji nepodceňujte,ta moc dobře věděla kam má s Richterkou vlézt,kde je práce minimum a v podstatě nemá co zkazit.Jedna 240 tisíc měsíčně druhá 200 tisíc měsíčně samozřejmě různé prebendy a náhrady o kterých se nám ani nezdálo.To byl jejich cíl.

Š. Hašek 24.1.2022 20:21

Souhlas! Zbytenky, vobčas si pokecají s Čaputovou. A v televizi se budou tvářit jak šéfky Sluneční soustavy.

Fakt mě naštvalo, že to dostala 14 poslancová nána!!!

ANO 72, SPD 20. Šíbři fialovští! Hnus fialácký!

P. Dvořák 24.1.2022 10:33

V německo-bruselské Evropě je nejlepším důkazem užitečnosti jakékoliv věci nebo společenského jevu, že je snaha to rozbít nebo alespoň znefunkčnit.

Š. Hašek 24.1.2022 12:54

R^ Tak to je.

M. Valenta 24.1.2022 10:33

Dne už okrajová záležitost - existence spíše ze setrvačnosti.

M. Malovec 24.1.2022 10:28

Společným cílem V4 by měla být radikální změna fungování EU nebo urychlené opuštění sebevražendé mise.

H. Kotaz 24.1.2022 11:03

Tak jest !!

1*

Š. Hašek 24.1.2022 12:56

Asi tak. Ale spolupracovat s aktivní nánou Čaputovou ....... ???

Není to "EU", je to štrasbrusel s hadrem a rozhlasovou znělkou. Jen tak tiše špitnu .......

J. Kalina 24.1.2022 10:27

Takto to vypadá z dálky. Když tyto státy mají nějaký společný zájem, tak se hovoří o Visegrádské 4, když nemají, najdou si jiné spojence v pokusu prosadit svůj zájem. Na co by si mohli dávat aspoň trochu pozor je chovat se korektně i když spolu nesouhlasíme. Nikdy se už nedozvíme, že - zda jsme byli v roce 92 kousek od těžkých průšvihů česko - slovenských a že při jiném vývoji nemuseli být Slováci pro nás nejoblíbenější národ a naopak. Tenkrát už stačilo, aby někdo dostal v hospodě v Tatrách přes držku a nějaký novinář to rozvířil. Viz Jugoška. V tomto světle by stálo za to trošku ohodnotit, že na území bývalého SSSR nedošlo k takovému všeobecnému násilí i když třeba Čečna a pár dalších .... Jestliže rusáci skousli chování pobaltských států k jejich menšinám je asi na nich chceme moc, chtít to samé i po jejich vztahu k Ukrajině a její proti ruské politice.

R. Polášek 24.1.2022 16:34

Jugoslávii bych s námi nesrovnával. Kdyby se v chatě v Tatrách porvali Češi a Slováci, tak by to slovenští esenbáci tehdy řešili domluvami, pokud by z té rvačky nebyly nějaké větší následky. Kdyby se za vlády Tita podobně porvali v Jugoslávii třeba Chorvati a Srbové nebo Černohorci nebo Albánci, šli by do vězení a možná i nadlouho za vyvolávání národnostních rozporů. Protože Tito držel Jugoslávii železnou rukou pohromadě a každého, kdo směřoval směrem k národnostním rozbrojům, tvrdě sejmul.

Co se týká pobaltských států, ty byly samostané až tuším do roku 1940, kdy je Sovětský Svaz násilím zabral, takže oni považovali sověty za okupanty a následně německou okupaci v první fázi za osvobození od sovětských okupantů. Když potom Sověti vyhnali z pobaltských republik Němce, tak tam byly potom obrovské rozpory a protiruská nálada. Proto Rusové ani nešpitli, když po rozpadu Sovětského Svazu a osamostatnění pobaltských republik se chovali k tamní ruské menšině špatně, protože tím by utlačování ruské menšiny v pobalstkých republikách jen eskalovali.

J. Poláček 24.1.2022 9:36

Souhlasím s autorem a dodávám, že i když nás bude rozdělovat bezpočet lokálních animozit (vč. momentální neshody mezi politickou orientací premiérů či vlád) ale bude byť jeden jediný významný společný zájem - tak takový spolek vždy význam má ! Nevíme, kdo vystřídá Fialu (Babiš :-) 8-o ), kdo Orbána (teoreticky to může chytit do ruky jejich socdem. anebo se také vyšvihne Jobbik), kdo po PiS v Polsku, třeba to bude nějaká Tuskova Formace.

F. Navrátil 24.1.2022 9:29

Zatímco autor si představuje V4 jako hráz proti Rusku, ve skutečnosti má toto seskupení význam pouze jako ostrov zdravého rozumu v bruselském moři hlouposti.

P. Pepax 24.1.2022 9:31

R^ trefil jste přesně.

J. Fridrich 24.1.2022 10:09

Souhlas.

V. Církva 24.1.2022 10:30

Přesně tak. To je dnes hlavní důvod pro podporu V4. I když teď máme chvíli Fialu, i když do V4 Češi a Slováci hážou vidle, v4 smysl má.

Možná Maďaři Orbána nahradí nějakým fašistou, možná Poláci udělají s Tuskem úkrok zpátky ale přece jen si občanstvo V4 uchovává trochu zdravého rozumu v marasmu EU. Proto má V4 dnes obzvlášť smysl.

J. Fridrich 24.1.2022 9:24

Autor Radim Perlín se velmi mýlí, když píše - " To, že právě nyní jenom obtížně hledáme mezi politiky a vládami, které ty státy zastupují, společný průsečík, přece neznamená, že nemáme nic společného." - On neví, že společné postoje se státy Visegrádu máme v tom nynějším odmítání levičáckých experimentů, které se nyní bohužel valí z EU - Bruselu, nikdy jsem nemyslel, že něco takového napíši - ale musím napsat... Tak jen ve zkratce co přichází z Bruselu - sebevražedný Green Deal, gender, Mee Too, přijímání nelegálních muslimských rozvracečů naší Evropské křesťanské civilizace a OBECNĚ NUCENÍ SUVERÉNNÍCH zemí EU k tomu, co MUSÍ zůstat v jejich kompetenci.. Tak asi tak, pane Perlín. Visegrád má nyní právě v této době velký smysl....

Otci Zakladatelé spolupracující Evropy to narýsovali jinak - a správně ( K. Adenauer, W. Churchill, J. Monett, R. Schuman, P.H. Spaak, A. de Gasperi ), Základní jejich myšlenka - spolupracující země Evropy - je samozřejmě správná. Spolupráce ekonomická, obranná, politická - to vše narýsovali tito Zakladatelé správně již po skončení II. světové války. Nemohli ovšem předpokládat, že za 50-60 let přijdou ( bohužel svobodně zvolení stádem nemyslících ovcí-občanů evropských zemí ) do čela hlavních zemí Evropy nerealističtí, pseudohumánní slaboši, kteří při prvních krizových zkouškách - Ruská agrese v Evropě a agresívní Islám pochodující do Evropy - totálně selžou.

Tito sjednocovatelé Evropy po II. světové válce se musí nyní obracet v hrobě .....

H. Kotaz 24.1.2022 11:08

Ti rotují jak větrníky u Severního moře,

dnes by vzali bejčák do rukou.

J. Černý 24.1.2022 9:23

Spojuje nás také názor, že jsme ždímanou kolonii Zapadu. U nas se to stalo díky ODS a úspěšně v tom pokračujeme. Madarsko a Polsko se tomu snaží vymanit