30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Havel a renesance českého komunismu

Oslávili sme výročie 17. novembra a ja musím začať konštatovaním, že zlí chlapci by nemohli toľko škodiť, keby im dobrí chlapci nerobili cestičku. A "dobrý chlapec" Václav Havel takto narobil kopu zla. Výsledkom je návrat komunistov stalinského typu do popredia českej politickej scény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 25.11.2012 20:47

Havel udělal jistě mnoho dobrého

Otázkou je, zda tím jedním zlem - zachováním KSČ a komunismu, jako legální složky našeho politického života nenadělal tolik škody, že vlastně vše dobré zničil. V každém případě není jediným viníkem! A nemám na mysli jen jeho chartistické souputníky. Vinní jsou všichni ti, kteří pro krátkou paměť a pro povrchní a hloupé uvažování či neznalost, komunisty podporují! A ještě více vinní jsou nenažraní pragmatičtí liberálové z leva i z prava, kteří pro svůj osobní prospěch berou obyčejným lidem sympatie k demokracii a nahání je do náruče bolševiků. Přímo fatální je pak působení sdělovacích prostředků, které informují jen o negativech a často je v honbě za senzacemi zveličují, nebo se za mtzký, často kradený peníz spolupodílí na štvanicích na slušné lidi a poctivé politiky. A když ti pak prokáží i soudně svou nevinu, jaksi mimochodem to zapomernou zveřejnit s intenzitou srovnatelnou s intenzitou štvanice.

D. Werner 24.11.2012 23:22

Rossicek H.

Kojetinsky bard, ukryvajici se momentalne ve floridsykch bazinach, neni zrovna verohodny zdroj.

D. Werner 24.11.2012 23:09

Mate co jste chteli

Logicke vyusteni kecu jako "Zlati komunisti", "Nasi vojaci jsou zoldaci" , nelogicke nenavisti vuci ceskym hrdinum jako byla odbojova skupina bratri Masinu nebo protesty proti US radaru v C(SS)R.

Soudruchum pritomnost sovetske okupacni armady v CSSR nikdy nevadila (alespon proiti nim nikdy neprotestovali).

Podobne blaboly mne pri kazde navsteve stare vlasti poradne vytocili.

Jsem vdecny rodicum ze jsme 1969 utekli a vratim se do ceskozlodejska az tam konecne potrestaji bolseviky. Reseni by bylo veseni.

D. Nowodny 23.11.2012 21:56

Za blbost se platí

Stalinovi jsme postavili pomnik, po Havlovi jsme pojmenovali letište.Můžeme být spokojeni !

J. Kanioková 23.11.2012 16:48

A když už je tu o komunistech...

Dovolím si přidat i sem odkaz na jiný protest, na Petici jihočeských studentů -

protože jsem přesvědčená, že komunisti by už NIKDY neměli ovlivňovat výchovu a vzdělávání mladých, obzvlášť v rozhodovací funkci.

http://www.petice24.com/stop_komunismu_ve_skolstvi

J. Kratochvíl 23.11.2012 18:12

Re: A když už je tu o komunistech...

Tyto protesty z pozic „morálního znechucení“ nad opětovným vzestupem strany s temnou minulostí ohýbají pravidla demokratické hry. Pokud je KSČM v právním a ústavním slova smyslu legitimní součástí našeho politického systému, pak je poněkud licoměrné ji na jedné straně umožnit, aby se nejen právoplatně účastnila voleb, v nichž kvůli selháním ostatních stran navíc výrazně skóruje, ale na straně druhé ji s pomocí „morálních apelů“ zakazovat, aby se podílela na moci, k čemuž dostala v demokratických volbách mandát.

Mnoho občanů svými současnými postoji říká, že vlastně nechtějí demokracii. Na jedné straně odmítají podporovat (například tím, že nechodí volit) zavedené „demokratické“ strany kvůli znechucení z korupce a nekompetentní politiky, na straně druhé odmítají respektovat výsledky voleb, v nichž uspějí komunisté. Přitom se jen menšina české společnosti aktivně angažuje v rámci občanské společnosti, aby se pokusila změnit poměry v té části politického spektra, kterou považují sice za demokratickou, ale nevolí ji, protože jsou znechuceni jejími praktikami.

Pro začátek by stačilo, žádát po "demokratických" stranách,aby méně kradly a tunelovaly než my vyděláváme. !!!!!!

K. Kužel 24.11.2012 4:16

Re: A když už je tu o komunistech...

Trefil jste hřebíček na hlavičku: "pokud je legitimní součástí našeho politického systému..." no ano, to je ten prů*er, o tom ten článek přeci je!!!

D. Werner 24.11.2012 23:34

Re: A když už je tu o komunistech...

Komuniste nejsou zadna politicka strana, jedna se o nabozenskou sektu, pouzivajici stejne metody jako inkvizice.

K. Luboš 23.11.2012 18:17

Re: A když už je tu o komunistech...

Komunista v krajském zastupitelstvu nemůže ovlivnit „výchovu a vzdělávání“ vůbec nijak. To může udělat učitel, ale jenom teroreticky. Představa, že ve třídě někdo něco nakváká a žáci uvěří, je přece jenom trošku primitivní. Takhle jednoduše to prostě nefunguje.

Ale nalijme si čistého vína - ona komunistka dostala na starost ten nejméně důležitý rezort: netočí se v něm tak velké peníze a nejde tam moc krást. Jó to ale taková doprava...

J. Kanioková 23.11.2012 19:50

To jste vedle jak ta jedle !

Může "přemisťovat" ředitele a ono je toho dost a dost, čím může zasahovat, ovlivňovat..

J. Kratochvíl 23.11.2012 21:17

Re: To jste vedle jak ta jedle !

Měla byste si uvědomit, že zpochybňováním výsledků demokratických voleb nám tady zavádíte novou totalitu. Jak vidíte  totalitu nemusí nastolovat fašisti nebo komunisti, váš příklad ukazuje jak jsou dnešní přívrženci české pravice nebezpeční pro demokracii. Musíte si uvědomit, že demokratická pravidla musí dodržovat všichni. Za posledních více než dvacet let od listopadu 89 komunisté tyto pravidla dodržovali, ale naopak tyto pravidla se neustále pokouší ohýbat právě pravice, vy jste toho příkladem.

J. Kratochvíl 23.11.2012 15:54

Antikomunistické pokrytectví.

Pokud jde o popularitu KSČM, tu mají „na svědomí“ také především politici, kteří se v kontrastu ke KSČM rádi označují za demokraty. Jinými slovy, KSČM je poměrně populární především kvůli otřesné politice „demokratů“. Lidé tuto stranu volí nikoliv kvůli jejím idejím a programu, ale především na protest proti vládní politice i korupci a klientelismu velkých stran. A totéž bylo po druhé světové válce se zkušenostmi s politiky za 1.republiky a s válkou.

Rozhodující je, že  stát KSČM nezakázal jako nedemokratickou stranu, ba že ani nezakázal strany, které mají v názvu slovo „komunistická“. A neméně důležité je, že se KSČM, která není totéž co KSČ, se nedopustila za posledních 23 let antidemokratických excesů.

Volební úspěch KSČM je totiž především výsledkem nezájmu o volby ze strany nekomunistických voličů, a ten je pro změnu výsledkem znechucení těchto voličů z politiky „demokratických“ stran. Protesty proti úspěchu KSČM, jakkoliv jsou vysvětlovány „morálním“ znechucením, tak přicházejí s „křížkem po funuse“, protože se lze zeptat, kde byli titíž aktivisté před volbami a v době voleb. 

J. Jurax 23.11.2012 16:28

Re: Antikomunistické pokrytectví.

Takže bolševivi jsou voleni z trucu? No, nejspíš ano, ale pak je to pěkně pošetilý a krátkozraký truc ...

J. Urban 23.11.2012 18:27

Re: Antikomunistické pokrytectví.

Z trucu nebo ze zoufalství nebo ze znechucení - vyberte si :-(

L. Vaněk 23.11.2012 16:50

Re: Antikomunistické pokrytectví.

Nebo také: za války jsme se mohli z trucu přidat k Hitlerovi ... To je ta bída českého ducha. Jsme hloupí, protože takový truc se nám škaredě vymstí a už se komunistů jentak nezbavíme. Je jedno, zdali je lidi šli volit nebo seděli doma na prdeli. Tato společnost má prašivinu ... a domnívá se, že to napraví šminkama ... Asi tak nějak, panstvo.

J. Kratochvíl 23.11.2012 21:25

Re: Antikomunistické pokrytectví.

Jen tak na okraj, za války se k žádným volbám nechodí.

D. Werner 24.11.2012 23:37

Re: Antikomunistické pokrytectví.

Soudruhu Kratochvile (RSDr. ?), mylite se, v demokratickych statech se za valky k volbam chodi. Chapu ze to soudruch nepochopi.

J. Dvořák 23.11.2012 15:32

Dávno,dávno již tomu kdy jsem Havlovo srdíčko nastavil do správné polohy !

A to se podívejme co z toho krásně a pravdoláskově vzniklo : (_!_) !

J. Vyhnalík 23.11.2012 14:20

Velký omyl

V listopadu 1989 se nejednalo o žádnou revoluci, ale o řízenou sebedestrukci jako vyvrcholení pěrestrojky. Ještě v srpnu a říjnu 1989 si s námi hráli policisté na honěnou, ale už tehdy bylo jasné, že se konec blíží. Řadoví policisté hlídající Staroměstské náměstí se nám omlouvali a zároveň radili, jak se vyhnout magorům z pohotovostního pluku, kterým šlo v první řadě o to si do někoho pořádně praštit.

V listopadu už bylo jasné (NDR, Polsko, Maďarsko), že ani u nás nemají komunisté šanci si svou moc udržet. Ti chytřejší z nich se postarali o to, aby se to obešlo bez zbytečného krveprolití a trpělivě čekali, než se národ vzpamutuje a dá dohromady nějakou reprezentaci, které by šlo moc předat.

Havel jako výrazná osobnost disentu se stal přirozeným ohniskem, ale jako politik zklamal. Ne tím, že se nechal zvolit komunistickými poslanci, ale hlavně tím, že zůstal na půli cesty. Na jedné straně byl presidentem, ale na druhé straně nedokázal zformulovat konsistentní politický program okolo kterého by shromáždil lidi podobných názorů a se kterým by mohl jít do voleb. Pokud chtěl dělat nepolitickou politiku, měl zůstat u jednoho presidentského mandátu, jak ostatně sám původně sliboval. Každopádně to, že se nechal zvolit presidentem 4x dokazuje, že samotná funkce pro něho byla důležitější než duch ústavy, kterým se tak rád oháněl.

Rozpuštění staré KSČ a zákaz strany se slovem komunistická v názvu by nejspíš pomohl tomu, aby se politická scéna v ČR vykrystalizovala rychleji a transparentněji, ale rozhodně to nebyla jediná a zdaleka ne největší chyba Václava Havla. Daleko horší bylo to, že zablokoval změnu volebního systému a s poměrným volebním systémem nám zachoval chronicky nestabilní vlády, závislé na nestabilních koalicích a zákulisních dohodách. Obecně řečeno ráj pro všechny lobbyisty a prodejné politiky.

Stěžování si na komunisty je válčení v minulé válce, dneska by nás víc měla bolet dluhová krize a plýtvání na nesmyslné výmysly EU (zelená energie, ženské kvóty atd.).

Š. Hašek 23.11.2012 16:43

Re: Velký omyl

Souhlas a malá poznámka k poslednímu Vašemu odstavci.

Na základě devastace společnosti bolševismem se mezi nás již dostala rakovina "všechno, na čem stavěla demokratická kapitalistická společnost" zničit  - krásný neobolševismus, maskovaný jako "sociálně právní stát". Rovnost všech a ve všem. Rodina a vztahy sociálně ekonomické v ní jsou nahrazeny "trendy" volebními programy politiků a platbou dávek na všechno, život občana jest obecně již starostí politiků a odborníků. Nejen dle mě, koncentrák nikoliv po popravách, ale podplácením tupců.

To, že nebude spolehnutí na papírky Euro, jen další kamínek v mozaice.

J. Urban 23.11.2012 18:29

Re: Velký omyl

Asi tak. Ale ono je tak krásně jednoduché a účinné odvádět pozornost někam úplně jinam :-(

J. Kanioková 23.11.2012 13:48

Na Havla a servilní partičku kolem něj tu "nadávám" každou chvíli...

Takže v tom tady nebudu pokračovat. Havel nebyl svatý a dělal i chyby, i ti kolem něj. Ale jaké byly v těch chvílích reálné jiné varianty? My ostatní jsme při těch valících se změnách byli ABSOLUTNÍ AMATÉŘI a jistě jsme dělali taky i chyby.

Nebyl tu v záloze NOVÝ POLITICKÝ NÁROD, ZCELA jinak myslící, správně myslící, který by mohl či dokonce dokázal razantně odstavit či vykopnout a nahradit VŠECHNY bývalé komunistické zrůdičky i s jejich přicmrdávači", potomky i širším příbuzenstvem. To by se snad republika vylidnila... Všechno je to mnohem složitější, tehdejší chyby plodily pak pozdější, další chyby.. všechno má návaznost..

Za největší chybu považuju PŘEHNANÁ OČEKÁVÁNÍ, a z toho plynoucí čím dál větší zklamání. To je, bohužel, živné pole pro různé sýčky, fabulace, paranoie, alibistické házení vin na jiné, intriky, lži, podrazy... Sem řadím i "slavný" Havlův projev o "blbé náladě". Dělal toho dost pro čím dál rozdělenější společnost.

Jemu (a jeho partě) vyčítám nereálné utopie, skrývané levičáctví v dalším politickém angažování a absolutní víru v jejich jedinou pravdu, ale jestli tehdy v prvních okamžicích byly reálné jiné postupy, to si netroufám posoudit. Ale paranoické teorie o StB, které to VŠE tehdy zosnovalo, odmítám. I některé Cibulkovy výkřiky nutno brát s rezervou, zažila jsem ho párkrát a byť má v něčem pravdu, v celku z něj srší fanatismus.

Takže za naše základní problémy považuji dva - přehnaná očekávání a sekulární společnost (a to si myslím i jako zatvrzelý ateista). Pečlivě sleduju situaci i kolem nás, a nezbývá mi než konstatovat, že v zemích s větším podílem věřících, je stupeň průšvihů o něco menší. Že je tam soukromá morálnost přece jen asi v trochu vyšším levelu, než v zemi, kde se už ve velké míře nikdo nebojí ničeho. Ale věřím, že i tohle se časem utřepe, jen kdyby nám naše problémy přestala násobit jejími chybami EU, která si sama se sebou neví rady a nesmyslně prodlužuje agónii..

V. Novák 23.11.2012 14:12

Svým výrokem o "blbé náladě" se Havel pokusil naopak

společnost zase spojit - rostoucí naštvanost a dělení na "my" a "oni" bagatelizovat tím, že je to jen nálada. A co je nálada? Něco efemérního, něco co se mění každým okamžikem, co existuje klidně i bez důvodu. Blbá nálada jako spleen nebo chandra, v podstatě flanc člověka, co nemá jiné starosti, tak má blbou náladu.

Čímž prokázal svou naprostou odtrženost od běžných lidí - protože to nebyla nálada, to byla reakce na propad ekonomiky, růst nezaměstnanosti, na aroganci nových mocipánů, prostě všechno, co provázelo 90. léta. Dalším výrokem o lampě za 20 a 15 tisíc to dorazil - pro něj to byla bagatela, pro většinu dvouměsíční plat...

Klaus to ovšem nepochopil jako záchranný kruh, neb byl odtržen ještě víc a vzal to jako kritiku svého vládnutí.

J. Kanioková 23.11.2012 16:31

Nezlobte se, ale byl to vědomý cílený útok, podraz, v úsilí shodit Klause.

Už v té době dost dlouho Havel kul pikle se Zielencem a Luxem. Není pochyb, že pro to byly určité důvody, ale ten projev byl pečlivě připraveným "vyhlášením války". Jestli jste to nevnímal, prosím.., ale tehdy skončila fáze, kdy se ještě byli politici na něčem shodnout, od té chvíle už začly převažovat trucy a totální nedůvěra..

J. Kombercová 23.11.2012 16:34

Re: Nezlobte se, ale byl to vědomý cílený útok, podraz, v úsilí shodit Klause.

Kujme pikle, pikle kujme... jste zamotaná do pavučiny vlastních piklí. :)

J. Kanioková 23.11.2012 19:53

Rozhodně o tom vím víc než vy...

J. Kanioková 23.11.2012 19:54

Vy jste byla v politice, že to takto hodnotíte? Já ano..

Š. Hašek 23.11.2012 16:29

Re: Na Havla a servilní partičku kolem něj tu "nadávám" každou chvíli...

Souhlas a bylo toho více (bez pořadí):

sedlák a živnostník vyhnaný z gruntu byl havlisty postaven na úroveň bolševika, kterého jen vyloučili jeho spolubojovníci z partaje pro "levicovou úchylku"

soustavná demontáž demokraticky volených institucí snahou je vyměnit za jakési "občanské" akční výbory, reagující spontánně na potřeby lidu (pardon potřeby havloelity)

preference uskupení a "stran", které ovšem vždy do roka zmizely a zbylo po nich jen zasmrádlo

povýšení své vlastní deprese, že život se ubírá jinam, než plánoval Pavka Kohout a s. Šiklová, na "celostátní problém ohrožující chod samotného státu" - viz blbá nálada atd atd

B. Hamal 23.11.2012 13:40

Právě jsem přišel na Hrad

Roztomilé není jen to, jak Václav Havel byl zvolen prezidentem Československé socialistické republiky původním komunistickým parlamentem, ale zejména to, že po volbě se z balkonu pražského hradu shromážděným pochlubil: právě jsem byl zvolen j e d n o m y s l n ě ...

J. Kombercová 23.11.2012 16:33

Re: Právě jsem přišel na Hrad

Jak byste si to v té době představoval jinak? A to "jednomyslně" nepociťujete, tak jako já, jako absurdní divadlo v mezích možností a satisfakci za minulé? To jsou paradoxy, pane Vaňku.