5.12.2021 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Stát nemůže existovat bez vlády

Určitě mne volby překvapily, nečekal jsem, že těch stran, které se dostanou do Poslanecké sněmovny, bude tolik. V každém případě to bude znamenat velkou komplikaci nejen pro její ustavení, ale i pro její praktický chod.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 25.10.2017 20:42

Socialistická ústava, pak další ...

..a pořád nedá pokoj a nedá pokoj ...

M. Mikulec 25.10.2017 15:59

Recyklovaný mudrlant Jičínský

se vyjadřuje ke všemu. Už jako Havel- vždycky ho novináři někde našli. :-) Jak může být překvapen propadem socdem, když ta propadá, kam se člověk podívá. Nemůže se zkrátka zavděčit zároveň Bruseli a zároveň občanům své země. V tom je největší rozpor. Sobotka a jeho melodyboys jsou pro Brusel, ale doma lhali, že ne. Jinak mnoho politických stran v parlamentu aspoň zpomalí tu šílenou legislativní smršť, která štve nejen živnostníky a účetní a kdo všechno musí ty věčné změny sledovat, jinak bude pokutován, samosebou. Má to i světlou stranu. :-)

P. Lenc 25.10.2017 15:24

Jejda

soudruhu Jičínský, tolik pláče a "hlubokomyslných úvah"...Že se ČSSD spojila, ač byla varována s Burešem, že tři a půl roku byla superpopulistická a rozdávala a rozdávala v domnění, že jí to občané zase sežerou a budou ji milovat, že si je fízl namazal na chleba, tak jako si bude chtít namazat každého, kdo se s ním dá dohromady, to vaše levičácká dušička holt nemůže strávit.

S. Vaněček Šauerová 25.10.2017 13:01

Ale pane Jičínský,

přece byste nechtěl, aby se do vlády hnaly tradiční strany, ty korupční hydry, zkorumpovaný matrix, který už nás čtvrtstoletí kradl a tuneloval, až přinutil jít dělat pořádek chudáka Nebureše, který to dělat nechtěl a nesmírně kvůli tomu trpí ?

A. Alda 25.10.2017 11:39

Babiš mne docela zklamal.

Čekal jsem, že získá 34 %. Ale nezískal.

Překvapil mne Kalousek. Čekal jsem, že půjde z padlamentu, ale je tam.

A šokovali mne STAN. Nepředpokládal jsem, že by se mohli vyhnoupnout na více než 1,5 procenta. Ale vyhoupli.

Jsem holt špatný prognostik.

R. Langer 25.10.2017 11:45

Re: Babiš mne docela zklamal.

Zrovna Kalousek mě vůbec nepřekvapil. ;-)

M. Mikulec 25.10.2017 15:53

Re: Babiš mne docela zklamal.

Alan Alda: Podívejte se, jak volilo zahraničí: totálně rozdílně než republika. Nefandili ANO, ale TOPce a Pirátům.

J. Mrázek 25.10.2017 20:43

Re: Babiš mne docela zklamal.

Topka "má zdroje"...

M. Pivoda 25.10.2017 11:05

Poučení z krizového vývoje ve společnosti

To poučení je velmi prosté: V Česku jsou zloději tolerováni více než manipulátoři.

Když už byla nějaká ta zlodějna odhalena, měla být řešena okamžitě a nenechávat si ten případ až před volby, protože pak se jedná o záměrnou manipulaci s občany. Český Pepa z Depa to pochopil a volil menší zlo.

Ve vlaku jsem pod nápisem "WC se nesmie používat, pokial je vlak vo stanici" objevil tuto lidovou moudrost: "Lepšie je hovno na stanici, ako ho mať v nohavici".

M. Valenta 25.10.2017 10:33

Starý bolševik zvyklý na 1 partaj

a Parlamentní listy. To se nám to krásně rýmuje.

J. Fridrich 25.10.2017 10:26

Soudruh Jičínský je překvapen velkým neúspěchem

Soudruh Jičínský je překvapen velkým neúspěchem levice, tedy ČSSD a KSČM - on je překvapen NEMILE, na rozdíl od nás mnoha, kteří jsme překvapeni MILE..

M. Pivoda 25.10.2017 10:22

Článek jsem nečetl, pouze závěr. Zde je komentář

Jičínský: "... Nevylučuji vůbec nic. Obávám se, že by mohlo dojít k velmi chaotickému vývoji, který by této zemi neprospěl. ..."

Inovace přináší vždy dočasný chaos. To je normální stav - vzpomeňte na poměrně chaotickou, tzv. Sametovou revoluci roku 1989 (i když síly vychcaných Pepíků, které tu revoluci spustily, věděly přesně k čemu směřují).

Přímé hlasování (referendum) bude již za několik let technicky možnou a poměrně levnou záležitostí. Po krátkém čase by občané ale přímé hlasování ignorovali.

Přestože došlo k poklesu hlasů pro levicové strany (sociální revoluce již nejsou atraktivní), lepší alternativa budoucnosti patří technologickému socialismu (oproti vyhubení nezaměstnatelné části lidské populace). Teprve v tomto stavu společnosti ale bude vhodné o zavedení přímého hlasování, jako prostředku pro východisko z každodenní nudy (kyž roboti vám udělají vše potřebné).

Pro současnou etapu technologického vývoje bude vhodnější zavedení fMRI detektorů lži v politice (https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu). Přímé hlasování zaveďte až později, může se ale promýšlet v předstihu.

P. Maleček 25.10.2017 9:43

Stát bez vlády existovat může.

Pro rudého dědka je samozřejmě nepředstavitelné, že by byť na pár měsíců nebyl dle něj hloupý lid řízen moudrou vládou. To je v zásadním rozporu s jeho komoušským myšlením, které se doslova děsí toho, že by lid zůstal bez dozoru shora.

V demokracii, byť té naší, komouši prolezlé to však možné je. Spíš to je dokonce lepší, protože nová vláda ve snaze dokázat, že je lepší té předchozí jen lid, zavalí další nařizováním či zakazováním.

Čím později začne Babiš s Okamurou, kryt komouši vládně řádit tím líp.

F. Kusák 25.10.2017 10:35

Re: Stát bez vlády existovat může.

Pane Malečku, pro mě pan Jičínský také není nějakou ikonou, a to říkám velmi diplomaticky, ikdyž mu nelze upřít obrovskou historickou zkušenost a dobré vzdělání, ale vadí mně, když bez logických argumentů jen tak někoho urážíte. To je víc "komoušské" než minulost pana Jičínského.

P. Kmoníček 25.10.2017 9:08

A už je tady!

M. Prokop 25.10.2017 9:02

To se soudruh ovšem mýlí.

" Pokud má mít obvinění právní a politický význam, musí být ustavena sněmovna, policie musí opakovat svůj návrh na zbavení imunity a sněmovna je musí vydat. Do té doby to nemá žádný právní a politický význam. "

Právní jen ten, že bude tahanice. Ovšem politický význam je dost značný. Ten totiž nějakým zvolením vůbec nezmizí, jak Bureš i Jičínský brzy zjistí. Politicky využívat lze totiž i tu tahanici o vydání a vůbec fakt, že byl Bureš přistižen.

P. Götze 25.10.2017 9:34

Re: To se soudruh ovšem mýlí.

pane prokop, ten politicky vyznam byl v tom, ze na zaklade tech informaci volici rozhodli. Ten politicky apel volicu probehl, skonci a je potreba s tim pracovat. Politicky vyznam pro konkretni osoby z jinych stran je irelevantni. To prece musite dobre vedet.

P. Zinga 25.10.2017 4:56

I pan Křeček se mýlí.

"Švýcaři jsou vůči politikům méně agresivní a nezacházejí s politiky zvlášť špatně, protože jim nedávají příliš moci a tudíž nejsou tak zklamaní. Švýcaři mohou hlasováním ve všemožných záležitostech rozhodovat sami anebo zvrátit rozhodnutí vlády" (G. Gracia, Švýcar)

Takže prvky přímé demokracie společnost uklidňují a konec-konců přijdou i levněji.

Demagogií je kategorické odmítání přímé demokracie.

J. Pospíšil 25.10.2017 5:31

Re: I pan Křeček se mýlí.

Nemohou však Švýcaři odvolávat politiky.

Mají velmi přesná pravidla na asi čtyři druhy referend, ve kterých mají napsáno, kdy a o čem mohou rozhodovat. Většina těch referend je o tom, co si postaví a o kolik a na jak dlouho se zvýší jejich infrastrukturní daň. Pak mají referenda o tom, koho přijmou za občana do své obce. Vždy dostanou rozbor toho, co referendem získají a kolik to bude stat. A v téže brožůře mají i jiný pohled stejně rozsáhlý, od odpůrců tohoto referenda. Takže nad tím sedí doma, počítají a rozhodují se. O to klidnější pak je kampaň, protože v té se neřeší kdo z politiků je blbec, ale věcné problémy s referendem spojené.

Bez této legislativní přípravy a bez písemné argumentace přiznivců a odpůrců referenda do každé domácnosti nemá cenu něco takového zavádět.

Není pravda, že by si mohli ve Švýcarsku vypsat referendum obecné k čemukoliv.

P. Zinga 25.10.2017 8:15

Re: I pan Křeček se mýlí.

Pane Pospíšile, taky jste si nevšiml, že jsem jmenoval Křečka, ačkoli autorem je Jičínský a to je dobře: jde o věc, ne o jména.

Jinak Vám musím připomenout např. referendum o délce dovolené či platech manžerů, takže můžou skutečně hlasovat o čémkoli.

I. Mertl 25.10.2017 9:09

Re: I pan Křeček se mýlí.

Jakpak kategorické odmítání, pane kapitáne? Pořiďme si přímou demokracii ve chvíli, kdy budeme mít čtyřsetletou zkušenost s demokracií po odmítnutí Kalvínovy autokracie jako Švýcaři, až budeme žít v těžko přístupných velehorách v relativně chudé a neúrodné zemi jako Švýcaři, až si v referendu budeme schopni odmítnou snížení daní jako Švýcaři a, hlavně, až budeme tak čistotní, pořádní, snášenliví a rozvážní jako Švýcaři.

P. Zinga 25.10.2017 9:18

Re: I pan Křeček se mýlí.

Ale pane Mertle, to nejsou důvody s tím nezačít. Mimochodem, o tom se u nás moc neví, ale oni se Švýcaři mezi sebou v 19. století taky pěkně řezali, doslova.

R. Langer 25.10.2017 11:43

Re: I pan Křeček se mýlí.

Hm, a jakpak se k tomu ti Švýcaři asi dopracovali? Oni tam žijí nějací jiní lidé než všude jinde na světě? Prdlačku! Dokud to nezačnete praktikovat, nikdy v ničem žádnou praxi nezískáte. Že bude něco špatně? A teď není nic špatně? To můžete stejně pořád donekonečna mlít něco o čtyřech století "demokracie", a volit komouše. :-P