29.1.2023 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Afghánistán neudržíme, je čas říci pravdu

Skutečné, reálné spojenectví a přátelství je velmi cenná věc. Obzvláště pro zemi, jejíž schopnost čelit samostatně současným hrozbám je velmi omezená. Odvolávat se na naše závazky však nesmí znamenat to, že se nebudeme ptát na smysl ztrát toho nejcennějšího.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 23.12.2018 19:56

Afganistán nelze ovládnout.

Už i Američané zjistili, že Afganistán nelze ovládnout. Ano, je možné jej porazit, ovládnout nikoliv. S ostudou to zjistili Francouzi, Rusáci a teď i Američané. Bohužel to stále nezjišťujeme my a cpeme tam své vojáky, aby tam pokládali své životy za cizí zájmy. Všelijaké žvásty o obraně demokracie či o tom, že v Afganistánu se bojuje za naši svobodu a bezpečnost jsou jen politické kecy. Žádný Afgánec totiž nemá na to, aby ohrozil ČR

M. Pivoda 23.12.2018 18:44

Je čas říci: "Žijeme v technologické době"

"... když nám Tálibánci řeknou: „Vy máte hodinky, my máme čas,“ tak nám nedochází ..."

Američané by na takové sdělení měli říci, "Vy (Talibánci) sice máte máte čas, ale my máme technologie, (o kterých se vám může jen snít)". A také ty technologie patřičně použít, pokud Američané chtějí válku v Afghanistánu úspěšně ukončit.

Přicházející technologie dokáží porazit i ideologie a náboženství. Cesta zpět do historické doby bez technologií neexistuje, přestože technologie jsou vždy dvousečnou zbraní. Vězte, že Pandořina skříňka již byla otevřena a nelze ji zpět zavřít.

P. Čech 23.12.2018 19:59

Re: Je čas říci: "Žijeme v technologické době"

Zavřít ji lze, jen chtít. Museli bychom opustit politiku sfér zájmů a nastolit systém , v němž by se každý staral sám o sebe.

M. Pivoda 23.12.2018 20:04

Nechci své představy konkretizovat.

Pouze upřesním, že Američané by mohli odpovídat relisticky takto: "Ano, vy Talibanci máte čas, ale v oblasti technologií, ten čas pracuje proti vám."

Ś. Svobodová 23.12.2018 16:45

Je to pat.

Tálibán - to jsou ortodoxní sunitští islamisté jedné z nejradikálnějších škol. Proti jejich režimu je Assad liberálem západního střihu... Kdyby se opět dostali k vládě, tak pár desítek let budou pracovat na asbolutním ovládnutí tamních kmenů a následně budou expandovat. Jejich džihád žádný jiný směr vývoje neumožňuje. Máme podstatě dvě možnosti - trčet tam a bránit jejich návratu k moci do nekonečna, nebo to opustit to a zadělat si na velký problém v budoucnosti.

J. Schwarz 22.12.2018 16:11

Hm...

válku v Afghanistanu by vyhrál Džingischán, protože by Talibance pozabíjel. Nebyl totiž humanista. Lepší než " nevyprovokovat české muslimy k radikalizaci" neuváženými výroky politiků by bylo přimět je k opuštění republiky nebo vzdání se islámu. A proč by se měli roztahovační muslimové v Evropě divit určité lidové nelibosti mezi Evropany a interpretovat ji jako "vedení války proti islámu" když oni sami "vedli válku proti nevěřícím" a vyhnali Evropany z afriky i Blízkého východu? Nemáme snad taky právo na "národně osvobozenecký boj" a vyhnání nepřátelských, neintegrovatelných cizáků tam, odkud přišli?

P. Aron 22.12.2018 16:22

Re: Hm...

Souhlas.

Š. Hašek 23.12.2018 12:21

Re: Hm...

Přesné.

J. Lepka 22.12.2018 12:05

Ale udrželi bychom autore, udrželi,

jen by do toho nesměli kecat odborníci jako vy, plus další lidskoprávní aktivisté nebo senzacechtiví novináři. Pravda, vyžadovalo by to metody dnes nepřijatelné, z doby Alexandra Makedonského, jistě ne nadarmo zvaným Veliký : Přeživší chlapy vykastrovat a prodat do otroctví a pro sichr ženy a děti taky. Jenže vojenská doktrína dnes vyžaduje válčit toliko s vojáky a civilisty vynechat. Jak je ale v Afghánistánu rozeznat, když voják hodí kalacha pod kanape a je od civila k nerozeznání?

J. Jelínek 23.12.2018 8:47

Re: Ale udrželi bychom autore, udrželi,

Ale to už se snažil udělat i onkel Dolfi spolu s ďáďou Josifem. Nějak to neklaplo. Takovéhle silácké řeči jsou, inu - k h.vnu.

F. Navrátil 23.12.2018 9:33

Re: Ale udrželi bychom autore, udrželi,

Naprosto s vámi souhlasím. Onkel Dolfi se podobně jako dnešní islám pokoušel expandovat do okolních států, prosazovat německý nacionálněsocialistický styl života. Tehdy to barbarům neklaplo. Dnes to klape, protože není dostatek skutečných mužů, kteří by potopili invazní čluny, zasypali bombami města agresorů, opláceli útočníkům stejnou mincí a vylodili se na plážích nepřítele. Britové nezásobovali potravinami německé ponorkové vlčí smečky, američané neodtahovali japonské čluny domů a nerozmazlovali zajatce sociálními dávkami, Rusové nevítali wehrmacht a Waffen SS u Stalingradu kvasem a plyšáky. Nějak to dnes neklape.

Š. Hašek 23.12.2018 12:26

Re: Ale udrželi bychom autore, udrželi,

Aha, pan Lepka ví, které chlapy v Afghánistánu vykastrovat. A které učit demokracii a pěstování máku pro dobrodince demokratické .......

Pane Lepko smekám. Divím se, že už dávno nejste v těch horách jako jednoroční dobrovolník "Vaněk". Umíte podřezávat nepřítele za půl sekundy? Bacha, oni to umějí. A nemají na zádech výzbroj o váze třicet kilo - jako ti odborníci z Ameriky. A polífky v prášku, co se vohřejou zlomením takového paketku.

Š. Hašek 22.12.2018 9:22

I Vietnam nebylo možno udržet.

Kdo by to řekl?

K. Janyška 22.12.2018 9:05

Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

tamního svinstva k nám... Dzp

Š. Hašek 22.12.2018 9:25

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Svinstvo odněkud si hlídám u svého plotu, neb nedaleko od něho.

Někdo kecá, že chrání občany New Yorku v Kosovu/Estonsku/dalekých horách a polích s mákem v Afghánistánu ...... Taky má vojsko v Německu.

Přeberte si to jak chcete, zkráceno.

J. Holíček 23.12.2018 9:36

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Na rozdíl od Janyšky si nemám co přebírat, protože rozumím kompozitní teorii. A protože kompozitní teorie, jak tvrdí, je on sám, tak není co řešit. :-))

J. Holíček 23.12.2018 9:36

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Hlavně neodporovat! Mohlo by se to zhoršit. :-))

J. Fridrich 22.12.2018 11:02

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Dnes souhlas pane Janyška - je to přesně tak, Afghánistán, Írán a další země této oblasti, ale i Rusko, Čína a podobné státy jsou pro SVOBODNÝ SVĚT velkou hrozbou a jsou k nám nepřátelské.. Bohužel část Západního světa, tedy EU-Evropa si to s nynějším vedením neuvědomuje a spolupracuje na svém rozvratu..

K. Janyška 22.12.2018 19:03

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Kompozitivní teorie, tedy já, se nikdy nemýlí. Více lidstvo neví... Dzp.

P. Aron 22.12.2018 16:25

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Přesný opak je pravdou. Tím válčením u nich a to už po desetiletí jim ukazujeme, že Evropané jsou zlo proti kterému je třeba bojovat jakýmkoliv způsobem a snažit se boj přenést na jejich území.

K. Janyška 22.12.2018 19:05

Re: Nikdo Afgánistán nedrží. Jen brání rozšíření

Zapomínáte na jejich středověk. Pokud ho nevidíte, není vám pomoci. My, civilizovaní, si však pomůžeme tím, že jim tam zarazíme vznik světové islámské armády... Dzp.

J. Babička 22.12.2018 9:02

Pro pana Frýborta.

Zajistit, že země po stažení aliančních vojsk nebude opět základnou pro mezinárodní džihád.

Autor neřekl jak ?

Š. Hašek 22.12.2018 9:30

Re: Pro pana Frýborta.

Já se domnívám, že mezinárodní džihád je ve Francii a má "podporu paní Šabatové".

Myslím to zcela vážně, ale poněkud zkráceno.

Hlídal bych si hraniční hory, krémoval horské boty, ....... a chlapce, kteří brání svoji domovinu a kozí stáda .... bych nechal být. Zatím vidím, že "kámoš džihádistů" je starostou Londýna.

P. Khail 22.12.2018 12:43

Re: Pro pana Frýborta.

Proč pro pana Frýborta?

J. Fridrich 22.12.2018 6:14

Amerika nemá v zahraniční politice " dobré " řešení. Když

Amerika nemá v zahraniční politice " dobré " řešení. Když ve světě pomáhá udržet pořádek a posunout mnohdy zcela jasné barbary k lidské civilizaci - tak je ŠPATNÁ. Když se začne z některé problémové oblasti stahovat, tak je také ŠPATNÁ..

V 20tém století pomohli Evropě a Světu třikrát - pomohli v I. a II. svět. válce, ale i v té III. - studené válce o lidskou svobodu a likvidaci " Říše Zla " - bohužel, ta opět povstává. Snad Evropě pomůže i po čtvrté, kdy Evropa s jejím levicovým multi-kulti vedením vede své země k rozvratu a zkáze..

J. Babička 22.12.2018 9:05

Re: Amerika nemá v zahraniční politice " dobré " řešení. Když

Presidenti po Trumpovi, původem z latinské ameriky, i možná nějaký černoch, se o Evropu nebudou příliš zajímat.

T. Kočí 22.12.2018 11:29

Re: Amerika nemá v zahraniční politice " dobré " řešení. Když

dobrý postřeh, to se přímo nabízí. Ami go home. Pamatujeme, ne ?

P. Lenc 22.12.2018 13:47

Re: Amerika nemá v zahraniční politice " dobré " řešení. Když

Mám pane Fridrichu že už nepomůže.Nejen díky své zkušenosti s Evropou, ale i díky tomu, kam se USA dostává v domácí politice.

P. Skřivan 22.12.2018 5:13

Nechci se autora dotknout,

ale nejsem si vědom, že by naše armáda dobyla Afghánistán. Řekl bych, že pro naši armádu je to něco jako výcviková zóna, kde se profesionální voják má možnost seznámit se skutečnými problémy skutečné války: buzerací na cvičáku tuhle realitu nepozná ani za sto let. Jasně je to nebezpečné, ale to každá válka, ale jinak je tam naše důležitost hodně relativní.

Jinak se ale v Afghánistánu řeší problémy vzniklé aktivitou velmocí na území poměrně hodně zaostalém, což je téma, které pro nás není asi až tak úplně srozumitelné s už vůbec ne z naší strany ovlivnitelné.

Jelikož Američané svou politikou "zajistili" západní Německo, Japonsko a jižní Koreu, tak bych zase až takové obavy neměl ... . Konečně o akcích v Jugoslávii mnozí také prohlašovali, že je to blbost a jak se zdá, tak ten výsledek tu je.

J. Babička 22.12.2018 9:07

Re: Nechci se autora dotknout,

V těch zemích to byla skutečná okupace. Afganistán má přes 30 milionů a 14 000 vojáků to není ani jeden voják do každé vesnice, je pouze přítomnost pár vojáků