Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PRÁVO: Prezident a odvolání ministrů

Odmítá-li Blatný dát výjimku ruské vakcíně v době, kdy sama EU dává členským státům volnou ruku k jejímu schválení a nákupu, pak asi situace nebude tak zoufalá, jak Blatný tvrdí. Co brání prezidentu republiky odvolat ministry utržené z řetězu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠH

Co kdyby v naší republice mohli mluvit jen následující/vyvolení:

ČT09, Vystrčil, Langšádlová, Pekarová, .........? Samozřejmě, že ČT09Moravec by mohl kdykoliv nějakého králíkDrahoše utřít jak učedníka tři dny ve firmě.

............. A president republiky a premiér by směli pouze přijímat bratrské a přátelské návštěvy z Berlína a brusele???

Začínám mít těžký problém s tím, že jsem zažil Husáka a chodil do školy.

Dále viz Ústava ČR v dostupném znění, nepřevyprávěná.

0 0
možnosti
JV

pan PH se ptá: Co brání prezidentu republiky odvolat ministry utržené z řetězu. Nejedná se jistě jen o nějaký lék. Jako nezřídka PH chytá věc za nesprávný konec. Stejně tak se můžeme ptát Co brání prezidentu republiky aby se zbláznil. PH pak ke zdůvodnění své úvahy uvádí: Naše výkonná moc stojí na dvou vzájemně závislých pilířích: prezidentu republiky a vládě. Chápu, že z naší zoufalé Ústavy je právník schopen to dovodit (co ústavní pořádek?).

Připusťme ale, že ústava slouží k popisu povinností, které mají ti, kdo se ujmou vedení státu (k čemuž ústava dává jisté pravomoci) a k popisu omezení práv občanů. Dále, výkonná moc nestojí na žádných dvou pilířích (to by bylo zapřáhnout koně za vůz). Je to moc, kterou voliči delegovali na skupinu lidí, na vládu, s kapitánem v čele, žádný prezident. Na lodi je vždy jen jeden kapitán - když chce doplout s lodí a posádkou k cíli. Činnost prezidenta může být v ČR tedy jen ceremoniální. To plyne i ze zásadního článku Ústavy, že prezident není z výkonu své činnosti odpovědný. Kdyby to tak nebylo a příklad prezident se zbláznil, odvolal by ministry a žádní se mu nelíbili, vláda by jako skončila??

Pak se nabízí otázka proč prezident jako hlava celého státu (moci soudní, výkonná a zákonodárná) je uveden pod mocí výkonnou a ne třeba hned v čl. 2. Celá věc je tak absurdní, že ji nelze rozumně popsat. Doufejme, že se prezident nezblázní a snažme se ho neprovokovat, jak PH varuje.

0 0
možnosti
Foto

A29. 33R60e63n54j69a58s51c55u

15. 3. 2021 17:14

Většinou s rozbory PH souhlasím, ale nyní mi tento rozbor připadá trochu nedotažený. Přesto je třeba pamatovat na to, že v ČR není úplně dělba moci totožná se dělbou moci v západních zemích a vláda není jediným reprezentantem moci výkonné. Ústava první republiky byla částečně inspirována francouzskou ústavou, kde je prezidentský systém. První republika je plná T.G.M a nikoliv vlády a rovněž v jednání s Hitlerem zastupuje ČR prezident a nikoliv vláda. Komunistické toto uspořádání moc nezměnili, jen nad prezidenta ustanovili stranu a generálního tajemníka. I tak tento tajemník usiloval o funkční spojení vždy s prezidentem a nikoliv s předsedou vlády. Ústava ČR tento princip přejala i když kvůli sporům Havla a Klause jeho pravomoci trochu omezila. I přesto zůstávají nadstandardně široké a náš systém je tak se facto i se jure "poloprezidentský" a sílu mu ještě přidává přímá volba.

0 0
možnosti
MK

Od roku mého narození 1943 do mě kdekdo pral všelijaké injekce, z nichž závratná většina určitě nebyla schválena pitomci z EU a teď se můžou přetrhnout kdo slízne smetanu z toho koláče - avotomtoje !!!!!!

0 0
možnosti
VB

V31á11c61l93a62v 78B63o83k

15. 3. 2021 15:46

No, asi má pravdu, nicméně odvolat ministra presidentem neni vubec vhodné, to zna každý manažer... Když mu tedy odvolá představenstvo jeho vedení.. Nicméně, navrhovat může. Dokonce je to potřebné... Právě teď.

0 0
možnosti
JF

Poradce presidenta Klause a zatloukaný autor slavné amnestie? Oposmlouva žije, nepřekvapujete! :-/

0 0
možnosti
Foto

Nevím jestli žije oposmlouva, ale vy jste nějak mimo dění. Amnestii má na triku Koudelka.

0 0
možnosti
PA

P86e95t32r 39A38d61á91m74e94k

15. 3. 2021 11:21

K dovětku "Pokud jde o bezpečnost a je-li situace zoufalá, není to jedno, kdo ji otestuje? My to sami, bez soudruhů z Evropského svazu, už nedovedeme?"

Na tuto otázku může odpovědět jenom odborník specializovaný v této otázce. EMA má svoje postupy, odborníky a, jak předpokládám, laboratorní vybavení. Pokud SÚKL tyto postupy zná, má dostatečně zkušené odborníky i příslušné vybavení, pak by mohl agenturu EMA pro naši zemi zastoupit, ovšem s tím, že by hodnocení muselo trvat stejně dlouho, jako u EMA. Pokud si prezident myslí, že SÚKL by to mohl ošulit metodou ŽAVES (žádné velké sr..í), tak pevně doufám, že k tomu by se SÚKL nesnížil.

0 0
možnosti
PH

P71e90t54r 97H13a39n

15. 3. 2021 11:28

V první řadě musí někdo autorizovaný (výrobce, distributor) o to SÚKL požádat. Což se nestalo.

0 0
možnosti
FO

Zde je to dojemná schůzka řiťolezců. To je poznámka k prvním 11ti odstavcům článku. K tomu poslednímu odstavci: Ta země, kde včera znamená předevčírem není schopná dlouhodobě ve výrobě garantovat deklarované hodnoty čehokoliv, natož pak vakcíny. Pokud bychom měli možnost si vakcínu vybrat, pak ať se doveze libovolné svinstvo. Pokud nemám tu možnost, nevidím spravedlivé nevolbou si nechat vnucovat názor vyznavači ruské rulety, mezi které zřejmě bývalý poradce patří. Já chci být a mám na to právo, stejně svobodný jako chtějí být svobodní všichni ti rusofilové a čínofilové. S Ruskem mám já a měla také celá moje rodina, takové zkušenosti, které mne opravňují říkat, že co je americké nemusí být vždy dobré, ale co je ruské, to stojí vždy za ..., naopak je to nebezpečné.

0 0
možnosti
Foto

Tak přeji příjemné zážitky při embolii se společností AstraZeneca. Nemýlím li se, má taky bumážku od EMA.

0 0
možnosti
MV

Ohleduplný prezident. Vy jste tomu nasadil korunu autore.

0 0
možnosti
Foto

Tvůrci ústavy ve své, optimismu nepočítali s něčím tak příšerným, jako je Zeman.

Co se týče Sputniku, Pavel naletěl na ruskou politickou hru.

Sputniku není dost (ani v Rusku) k okamžitému proočkování všech v Česku. Pokud by bylo, nejsou na to zde kapacity logistické ani lidské. Ergo kladívko, udělali bychom to, co chtějí Rusové a prakticky nic tím nezískali.

0 0
možnosti
PG

P29a18v66e19l 10G56ö43t28z66e

15. 3. 2021 10:04

Naopak, ustava pocita, ze dle ni bude bude fungovat vlada, ridici i takove idioty, jako jste vy.

0 0
možnosti
VH

Snad dvě poznámky:

- prezident není odpovědný;

- sputnik je jen jeden v řadě.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz