15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

PRÁVO: Každému podle jeho zásluh

Co tak posledních více než dvacet let sleduji českou politickou scénu, všechny strany a straničky neustále slibují, že seniorům pozvednou jejich starobní důchody. Je to celkem logické, jde nepochybně o nezanedbatelnou voličskou skupinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rudolf 22.3.2018 14:18

Nic jste nepochopil

Většina dnešních důchodců si minimálně polovinu aktivního života vydělávala za komoušké totality. Nejvyší platy tehdy měli členové KSČ, vnitra či STB. Mnoho jedinců nemohlo studovat, či neměli ty správné komoušské kontakty, a tak i jejich možnosti získat po Listopadu lépe placené místo byly mnohdy velmi omezené.

Je potřeba připravit dvousložkové důchdy - jedna složka od státu pro všechy stejná (princip solidarity) a druhá složená ze soukromého (soukromých) připojištění. Ale vše připravit až pro generaci narozených nejdřív v osmdesátých letech minulého století.

J. Holíček 22.3.2018 14:03

Re: Já jsem tu pojistku uzavíral s tím,

Pojistné se nevyplácí, to se platí. :-)

J. Holíček 22.3.2018 13:58

Re: Současný důchodový systém je nereformovatelný a

Tak tyhle mám nejrači. Co myslí na stát a ne na jeho obyvatele.

Penze je kromě toho plnění z "pojistné smlouvy", protože si občané pojištění platí, a to podle výše mzdy. Tuhle skutečnost nemůše shodit ani dvoustránkový elaborát. :-))

R. Szewczyk 22.3.2018 13:29

Re: Já jsem tu pojistku uzavíral s tím,

jasně, u mně obdobně, pokud od boku spočítám odvody za 5 let, plus nevyplacený důchod, je to pěkný milionek, který vy i já jsme darovali na oltář demokracie,

A. Alda 22.3.2018 13:17

Já jsem tu pojistku uzavíral s tím,

že pojistné mi začne být vypláceno v 60 letech věku.

R. Szewczyk 22.3.2018 13:11

Re: Důchod je plnění z pojištění, nikoli odměna za minulou práci

souhlas, ovšem důvodem pro výplatu pojistky by neměl být věk, ale ztráta možnosti pracovat pro věk, ne nutně v 65 letech pro každého,

R. Szewczyk 22.3.2018 13:07

hi

zdravím zde přítomné,

můj pohled je takový, že důchody je třeba prohlásit socialní dáfkou, a nebo příjmem, který má nahradit příjem z práce, kterou nemůžu vykonávat z důvodu stáří, tím by odpadl fenomén, a ve svém důsledku devastující ekonomiku, a to pracující důchodce,

dále,kdo má majetek nad 50 milionu, nemá nárok na důchod, kdo má majetek nad 200 mil, je povinen vyplácet starobní i invalidní důchod přímým příbuzným, nad 1 miliardu, všem známýmým příbuzným , tedy něco, jako dědění dopředu,

Ačkoliv to není příliš jasné a mezi obyvateli známé, je u nás zavedený základní důchod. s to od 68 let věku, kde nerozhoduje výše mzdy a ani odpracované roky, a to přibližně ve výši 10 500kaček, za jistých okolností až 12000 tis. ale i pro některé více, no česko je rájem na zemi pro skromné

J. Kulheim 22.3.2018 12:19

Současný důchodový systém je nereformovatelný a

stejně tak systém zdravotního zabezpečení. Buď se něco v tomto směru udělá nebo si stát bude muset vypůjčit. Kdo to bude patit, já nevím. Co je to spravedlnost? Já to nevím. Žádná neexistuje. Kdo ji hledá, tak marní čas. Pokud bychom chtěli o něčem takovém diskutovat, tak bychom se museli shodnout na nějaké definici. A to je velký problém.

Od roku 1989 klesl náhradový poměr důchodů z 50% na 40%. Ovšem nákupní koš důchodce není stejný jako ten, který mají ti kteří slušně vydělávají. Souasný důchodce platí stejné položky za byt, enerie atd. jako všichni ostatní. Může ušetřit hlavně na stravě. Cena potravin se zvyšuje nejvíc. Já jsem důchodce, ale podařilo se mi nějakou korunu na stáří našetřit. Takže nejsem úplně odkázaný na to co každý měsíc dostanu.

V produktivní sféře pracuje cca 30% lidí. Ti nás všechny živí a od jejich práce se odvíjí bohatství státu. Většina lidí jenom spotřebovává. Zejména ti, kteří žijí z daní a mají vysoké příjmy a jsou napjeni na státní penězovod. Soudy, státní změstnanci a podobné profese moc k bohatství státu nepomohou. Zdravotnictví je schopné spotřebovat jakékoliv množství peněz. jaká platí u nás solidarita v důchodovém systému a zdravotní péči? Zdravotní daň platí platí všichni. Mladí, kteří mnohdy nečerpají téměř nic, jenom platí. Staří spotřebují téměř 90% z celkové částky. Za ně platí také stát z jiných daní a částka se neustále zvyšuje.

Říkají aby si mladí šetřili na stáří. Většina nemá z čeho, protože žije z ruky do huby. Ti, kteří by mohli, tak jim peníze inflace sežere. Pokud by si šetři od 30 let a šel do důchodu 65 letech, tak tát mu sebere při 2% inflaci 70 % kupní síly vydělaných peněz.

F. Doušek 22.3.2018 11:59

Důchod je plnění z pojištění, nikoli odměna za minulou práci

Tím měl být sockomouši zrušený 2. pilíř.

J. Kavalír 22.3.2018 11:57

Re: Pane Kolmane,

Kdyby člověk, který celý život pracoval na pozici honorované minimální mzdou dostal procentuálně stejný důchod, jako ten s nadprůměrnou mzdou, nebyl by schopen v důchodu přežít a musel by být dotován z daní. Takto je dotován z pojistného těch s vyšším příjmem.

K. Janyška 22.3.2018 11:50

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Tak nějak to zhruba píši. Až na to, že nevím co je to společnost. J Je jen spontánní řád občanstva... Dzp.

J. Kavalír 22.3.2018 11:40

Re: Definice spravedlnosti ?

Týká se to nejen důchodů, ale i např. zdravotního pojištění. Z vyššího platu také platíte víc než z nízkého a rakovinu vám budou léčit stejně se stejnými náklady. To, že někdo má plat, který nepokryje ani jeho životní potřeby, a stát ho musí dotovat sociálními dávkami, aby měl kde bydlet a neoblékal se v charitě, je skutečnost. Že z tohoto platu platí nízké pojistné je také skutečnost. Jen jeho zaměstnavatel se směje, protože mu jeho zaměstnance dotují ostatní z daní a ze svého pojistného.

V. Student 22.3.2018 11:16

Re: Jenom drobnou poznámku

Invalidní důchod, jako např. u invalidního dítěte, se vypočívátá z tzv. předpokládané doby práce. To je něco jiného. Ale pro normální starobní důchod je třeba splnit pár podmínek, zejména odpracovat předepsaný počet let. Proto vlastně neexistuje nic takového, jako je "minimální důchod" ve smyslu, že každý musí dostat "aspoň to". Nemusí a taky nedostává. U těch, kterým nárok nevznikl, se to řeší různými (většinou nenárokovými) dávkami.

V. Šťastný 22.3.2018 10:31

Re: Pane Kolmane,

Inflace má vliv na ceny zboží, čili rohlík zdraží úplně stejně tomu, co má důchod 10 tisíc, jako tomu co má 20 tisíc. valorizace není k tomu, aby se hledala spravedlnost ve výši důchodu, ale aby negovala zdražování. Už?

A. Alda 22.3.2018 10:20

Důchod je plnění z pojištění, nikoli odměna za minulou práci

Proto by důchody měly být zvyšovány formou valorisace k vyrovnání tendencí pohybu hodnoty měny v závislosti na tom, kolik kdo do důchodové pojišťovací pokladny odvedl.

Důchod prostě není sociální dávka pro staré, ale plnění z pojistky pro případ stáří.

J. Schwarz 22.3.2018 10:18

Re: Definice spravedlnosti ?

Pokud se Y rovná jedné, tak ani moc ne.

J. Schwarz 22.3.2018 10:16

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Sociální spravedlnost je trik neproduktivních chytráků jak využít blbce k okradení produktivní části společnosti. Socialista se postaví "v čelo zbídačených mas", z vybraných daní si minimálně polovinu nechá a zbytek - jako pán - rozhodí mezi plebs. Tak se socan zařadí mezi pány / Štěch, Rath, Gross, Paroubek - kdo z vás to má? / ikdyž neumí než škodit.

P. Kubáč 22.3.2018 10:14

Definice spravedlnosti ?

Představte si tuto formu spravedlnosti - platím X procent svého příjmu na důchodové pojištění ( všichni mají stejné X ) a pak dostávám Y násobek životního minima jako důchod ( všichni dostávají stejný násobek ). Pokud chci něco navíc musím si to zařídit sám

Je takový systém nespravedlivý ?

J. Schwarz 22.3.2018 10:11

Jenom na okraj -

důchodový systém neznevýhodńuje lidi bohaté, znevýhodňuje lidi s vysokou mzdou nebo vůbec s vysokou odměnou za PRÁCI. Z kapitálových příjmů, dividend a příjmů z pronájmů se sociální "pojištění" neplatí. A "nepřizpůsobiví" neberou důchod, protože nemají kde ani jak dosáhnout minimálních dob zaměstnání. Ti berou celoživotně "sociální dávky" a jejich celoživotním "zaměstnáním" je za pomoci neziskovek vydrbávat se systémem / příspěvky na bydlení, ledničku, televizor či "pěstounství" babičky... /.

J. Holíček 22.3.2018 10:06

Re: Babišovi o penzisty jde až v poslední řadě.

To je tématem článku?

M. Těhanová 22.3.2018 9:55

Re: Jenom drobnou poznámku

Počkejte, chcete říct, že cikáni nemají žádný důchod? O tohle jsem se nikdy nezajímala, jen vím, že většina z nich má inv. důchod, tam taky nechápu, z čeho jim ho vypočítávají. I ty výpočty jsou podivné - stane se, že člověk, který téměř nepracoval získá důchod vyšší, než někdo, kdo má odpracováno třeba 20 let, protože tomu se to vypočítá ze skutečných výdělků. Popisuju skutečný případ !

S tím Šťávou máte pravdu a docela dobře si na to pamatuju a nechápu! Někdo se na tom asi slušně napakoval, že pane Kalvodo!

P. Lenc 22.3.2018 9:35

Re: Pane Kolmane,

No pane Šťastný a inflace má vliv na výši v tomto případě plošné valorizace? A v podstatě začátek dorovnávání důchodů na přibližně stejnou výši vám opravdu nic neříká?Pořád nic?

K. Janyška 22.3.2018 9:10

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Protože však nelze určit princip, podle kterého by se postupovalo, je to jen fata morgána, za kterou si ženou hloupí lidé, tedy socialisté všemožných druhů. Nemají ani tušení, že lidský svět řídí je a nás a ne oni a my, lidé, jeho. Nevědí, že jejich mysli jsou složeny z pravidel jediné možnosti jejich přežití a existence lidstva, spontánního řádu lidského světa. A ten se nikoho z lidí na nic neptá a sebereguluje, sebepořádává se a sebezachovává.

Je doslova špičkovou trapností, že Církev svatá, pod vlivem inspirace socialismem na přelomu 19. a 20. století a strachem před útěkem svých oveček od ní, přijala tuhle pitomost, která nemá obdoby, v roce 1931 a poté potvrdila v roce 1937, do své doktríny. Dopustila se pro mne, věřícího v Boha 50 na 50, superhříhu, když pohrdá Božím dílem. Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak.

Důkaz zařazení křesťanů mezi socialisty se nabízí v případě největším a nejviditelnějším. Každý vidí, že socialistickou, tedy příkaznickou, EU drží nad vodou společně právě rudí a černí socialisté, kterých dobroserství, tedy neomarxismus, nezná mezí... Dzp.

K. Janyška 22.3.2018 9:10

FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Co je to spravedlnost ? Je to jen a jen rovnost všech občanů před soudem, právem a zákony země bez ohledu na cokoliv, je vlastností jen a jen lidského chování a nezná přívlastků.

Co je to však tzv. spravedlnost sociální ?

Je to největší nespravedlnost lidstva na sobě samém a nesmysl, který nemá svojí rozšířeností obdoby. Spočívá totiž v naivní představě, že každý má právo na stejný díl všeho dobrodiní světa, jako ostatní, ať už je sám velký nebo malý, líný nebo pracovitý, hezký nebo škaredý, chytrý nebo hloupý, nadaný nebo bez nadání. Prý má právo i na stejné počasí a prostředí, kde žije i na nové krásné a stejné auto a hodnou a krásnou manželku a ideálního muže. Všichni mají právo na stejné platy a parádní vedoucí. Prostě mají prý právo na všechno úplně stejně, zejména co se materiálních a jiných výhod týká.

Sociální spravedlnost je tedy morálním středobodem socialimu, tedy přesvědčení, že lidský svět lze zorganizovat lidmi ve jménu dobra.

Nic takového však nelze za žádných okolností dosáhnout a to z jednoduchého důvodu. To by totiž okolnosti, za kterých člověk "vzniká" a kde žije a roste a pracuje nebo taky ne, musely být absolutně stejné. Musel by mít shodně chytré a materiálně zajištěné rodiče se stejnými zájmy. Všechno by prostě muselo být stejné, včetně genetického založení lidí. To je ideální model sociální spravedlnosti.

V. Student 22.3.2018 8:43

Re: Jenom drobnou poznámku

Počkejte. Zdravotní sestry, to máte pravdu, a platí to i o jiných povoláních. Ale co se týká lidí, kteří "nikdy nepracovali", těm žádný nárok na důchod nevznikl.

Mimochodem, a co s námi blbci, co jsme celý život dávali krev zadarmo, a pak jsme byli v televizi nucení sledovat, jak se Štáva pere se státem o miliardy, za které tu krev proměnili. Máme zpětně žádat kompenzaci, nebo s hlavou hrdě vztyčenou dál vykládat, že jsme za to v životě nevzali korunu?

V. Šťastný 22.3.2018 8:37

Re: Pane Kolmane,

A já to ve svém příspěvku popírám? Stanovování výše důchodů není spravedlivé, ale článek je o jejich valorizacích a ať má důchod kdo chce jaký chce, inflace zdražuje všem stejně. Pořád nic?

J. Pražák 22.3.2018 8:30

Tento (a)sociální stát dělá z občanů bezprávné polootroky

Nejen v okrádání těch, kteří měli vyšší příjmy na důchodech, ale i ve zdravotnictví. Povinně si musím platit a lékař -ambulantní specialista je motivován ošetřovat zdravé pacienty. Skutečně nemocní mu nepřinesou výdělek, protože více ošetření do roka mu pojišťovna neproplatí. Kvůli ušetřeným 300 Kč udělali z člověka mrzáka.

J. Kohoutek 22.3.2018 8:25

Re: Pane Kolmane,

"Čtenář nemusí být zrovna matematikem, aby mu bylo jasné, že občané, respektive pojištěnci s nízkými příjmy jsou v tomto případě systémově zvýhodněni". Pořád nic?

M. Těhanová 22.3.2018 8:23

Jenom drobnou poznámku

k té spravedlivosti. Nedalo by se nějak vzít v úvahu, že lidé, kteří nikdy nepracovali by to měli mít zohledněno i ve výši důchodu?

|Na druhou stranu byla povolání hluboce podhodnocená , např zdrav. sestry. Obtěžujte se zjištěním, kdy začaly jejich platy pomalu narůstat. Navíc od roku 2000 se změnil výpočet penzí, mnohem výhodnější pro nové důchodce, i ty, nikdy nepracující.

A to se vám zdá spravedlivé, že těm starším šla do redukce 11% až třetina platu? Co byste dělal s tímhle problémem?

P. Kmoníček 22.3.2018 7:56

Re: Babišovi o penzisty jde až v poslední řadě.

Co víte o stavu státní pokladny za min. fin. Kalouska, ekonome Holíčku?