4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Jak jsme prohráli ve Štrasburku

U Evropského soudu pro lidská práva sídlícího ve Štrasburku jsme prohráli spor o výši nájemného. Stát musí několika našim restituentům zaplatit za roky 2002 až 2004 rozdíl mezi tehdy u nás placeným nájmem a „nájmem“, který nám nyní ve Štrasburku vypočítali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Trick 26.7.2017 8:07

Nepochopil jste

Křeček píše o potřebnosti přechodného období, nikoliv o regulaci trvalé.

R. Neveselý 26.7.2017 13:03

Re: Regulací do hrobu

Lžete jako registrovaný Prokop.

R. Langer 26.7.2017 13:57

Re: Regulací do hrobu

Kdepak, tady lžou jenom komouši jako vy a Křeček. :-D

R. Neveselý 26.7.2017 14:37

Re: Regulací do hrobu

Jestli z nás dvou je někdo komouš, tak já to nejsem. Koupím si vás i s postelí, mamlasi :-)

R. Langer 26.7.2017 14:43

Re: Regulací do hrobu

Vsak komouši jako Křeček a jemu podobní jsou prachatí, nakradli si i na regulovaných nájmech. :-D

P. Ryšavý 26.7.2017 3:06

Pane Křeček, vemte si kalkulačku

Vážený pane Křeček. Vysvětlete mi, jak na vesnici v bývalém statku s 6 byty, kde nájem byl od 1000,-Kč postupně navýšen na neuvěřitelných 3000,-Kč měsíčně máme oprvovat střechu, kterou komunističtí hospodáři nechali skoro spadnout a která stojí jen 1.000.000,-Kč. Jak opravit vodu, která v celé domě (taženo pro zlevnění jen po zdi stojí 200.000,-Kč. Jak udělat pěkné koupelny, když jedna stojí 100.000,-Kč. Nemluvě o kuchyních, oknech a dalších. Pane Křeček, spočítejte si, že i při tom nejvyšším nájmu nebylo možno na toto našetřit a to máme dělat sociální politiku za Vás? Vemte si kalkulačku!!!

P. Dvořák 26.7.2017 3:18

Re: Pane Křeček, vemte si kalkulačku

Samozřejmě máte pravdu.

Jenže nemůžete po současných nájemnících chtít, aby vám za pět (deset?) roků ze svého nájmu zaplatili to, co se neudělalo v předchozích sedmdesáti letech. Plus současné nájemné, ze kterého se bude ukládat do fondu budoucích oprav.

Jinak řečeno, situace mi připadá téměř neřešitelná.

P. Boublíková 26.7.2017 5:24

Re: Pane Křeček, vemte si kalkulačku

Skutečnost je taková, že na opravu restituovaných nemovitostí musíte vydělat peníze jinde, ty baráky na sebe nevydělájí (a to by ještě chtěl pan Křeček regulovat).

Lze to brát jako investici do budoucnosti, pokud připadá v úvahu, že by se tam někdy někdo z potomstva nastěhoval, anebo pokud se dá čekat, že by se opravená nemovitost dala později prodat.

Jinak je asi lepší se na to vybodnout, dělat opravy kvůli nájemníkům se absolutně nevyplatí.

L. Písařík 26.7.2017 13:45

Re: Pane Křeček, vemte si kalkulačku

A co jste, pane Ryšavý, udělal s penězi, které jste při tom původním nízkém nájemné určitě ušetřil, proti těm, kteří kolem vás zatím svýma rukama stavěli rodiné domky, aby měli suchou střechu na hlavou, tekoucí vodu a fungující kanalizaci a pěkné kachličkované kpoupelny s teplou vodou? To všechno museli zaplatit ze svých platů, které se za socouše od toho vašeho platu nelišily - teda pokud jste vůbec pracoval.

R. Langer 26.7.2017 14:10

Re: Pane Křeček, vemte si kalkulačku

Zkuste se zeptat soudruha Neveselého, ten v tom má jasno, viz ty jeho výpočty výše. To jsou kalkulace!

J. Jurax 26.7.2017 1:00

Ehm

"A stále nás kdekdo, s plnými ústy lidských práv, poučuje o tom, že bydlení je jen soukromou záležitostí občana.... "

Ale bydlení opravdu je jen soukromou záležitostí občana.

Čí záležitostí by mělo být? A kdo to a komu bude platit?

A kdyby ne - co ještě kromě bydlení by tedy nemělo být jen soukromou záležitostí občana?

P. Dvořák 26.7.2017 2:38

Re: Ehm

Takto položené otázky jsou samozřejmě líbivé, jenže jak už to u líbivosti bývá, bez souvislostí a naprosto vytržené z kontextu celého článku.

Zejména předposlední věta článku stojí za zamyšlení, než přijde vaše trojotázka na poslední větu.

J. Jurax 26.7.2017 3:24

Re: Ehm

Ano, Vámi zmíněná věta opravdu stojí za zamyšlení.

Jenže po mém soudu vcelku nesouvisí s poslední větou článku - byť obě dvě ty věty jsouce takto spojeny se taky budou líbit. Tedy někomu. Ačkoliv republika zdaleka není jen Praha.

A už vůbec nesouvisí s mými otázkami; ty otázky reagují právě na v mém příspěvku citovanou větu - proto ji tam taky cituji - nikoliv na celý článek.

P. Dvořák 26.7.2017 4:01

Re: Ehm.

Ano, celá republika opravdu ani náhodou není jen Praha. Tak jako celá Francie není jen Paříž. Jenže asi by nemělo smysl zobecňovat nájem v nějakém městečku uprostřed Francie s nájmem v nějakém městečku uprostřed Českomoravské vysočiny :-)

K Vaší trojotázce snad jen to, že si teď vlastně nemohu vzpomenout na nic, co je dnes výhradně soukromou záležitostí občana.

Petr Spálený kdysi zpíval: "Kam jsme došli, kdo to ví, kdopak z vás mi odpoví . . . "

J. Jurax 26.7.2017 12:35

Re: Ehm.

No, ono to směřuje k tomu, že názory páně Křečkovy v tom dvouvětí na konci článku uvedené směřují k tomu, že by snad zajištění bydlení mělo být věcí státu - se všemi negativy, které by z toho plynuly; snad dokonce nárokové jako další právo. A s tím bych si dovolil silně nesouhlasit.

Stát smí učinit jediné - definovat jistý právní rámec, stručně a vyváženě specifikující práva a povinnosti stavebníků, majitelů bytů a nájemníků. A nadto už nic.

P. Boublíková 26.7.2017 5:30

Re: Ehm

Obávám se, že soukromou záležitostí občana by nemělo být téměř nic. Možná výběr partnera? :-)

S tím bydlením je to tak, že pro některé je zaplaťbůh zatím soukromou záležitostí, ale jak čtu pana Křečka, nejspíš se bude brzy znárodňovat či co...

M. Těhanová 26.7.2017 9:40

Re: Ehm

Vy jste nepochopila, co ten Křeček píše? On vychází ze situace jaká byla v 90tých letech, kdy lidi, vzhledem ke svým příjmům neměli na výběr. Snad jedině ten most.

M. Prokop 26.7.2017 9:50

Re: Ehm

Křeček hájí tehdejší regulaci (a ta byla vadná, ne z principu, tehdy to bylo opravdu nezbytné, ale provedením) a reguloval by i dnes, což už je úplný nesmysl.

J. Jurax 26.7.2017 12:58

Re: Ehm

Takže z majitelů nájemních bytů udělal nedobrovolné financiéry sociální politiky státu a na jejich úkor se snažili o tzv. sociální smír. Ovšem povinnosti po nich tvrdě a pod nemalými sankcemi vyžadoval.

A lidi na výběr samozřejmě měli - jenže na to nebyli zvyklí.

J. Jurax 26.7.2017 12:49

Re: Ehm

Tak výběr partnera už vůbec - dědičnost je sviňa (říkával tata, když diskutoval s maminkou, po kom jsme já a brácha zdědili tu kterou zpravidla nežádoucí vlastnost - lenost, nepošlusnost až drzost, specifický vztah k udržování pořádku kolem sebe, odpor k ponižujícím domácím pracem, nechuť k učení, tendenci k alotriím a obecně věcem nepovoleným, později afinitu k pohostinstvím a bigbeatu a máničkovské dlouhovlasosti a tak dál a podobně) ... :-)

Partner budiž ouředně vybrán na základě vědeckých testů za účelem zplození co nejkvalitnějšího potomstva a na základě certifikátu, že dotyčný je vůbec mentálně schopen to potomstvo kvalitně vychovat, aniž by z toho zcvoknul. Pořádek musí bejt!