3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

POLITIKA: Z plakátů se smějí šibalové

Naše společnost nemá silně sdílené etické normy a i dříve pevné jistoty se otřásají v základech. Trvání na dodržování zákonů je jednou z posledních kotev, které nás drží před pádem do chaosu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Pavlis 24.4.2012 9:35

Obávám se,

že pro slušnost nemáme obecně přijatelné měřtítko. Sám autor poznamenal, že jsme na okraji chaosu bez eticky zažitých pravidel. Desatero neplatí, občanské ctnosti nejsou definovány a zákony tvoří i obcházejí sami zákonodárci, často bez mravního zakotvení. To není dobrá výchozí pozice pro jakoukoli kvalitativní změnu chování. A kvantitativní míra slušných lidí je sice touha, ale i ta je neměřitelná. Tradice - a dobrá - je jen v málo zemích Evropy. I tam se ale drolí pod náporem levicově liberálních myšlenek  svobody pro cokoliv a od čehokoliv. Těží z toho především okrajové proudy, kterým se říkává extrémní, Ale vůči čemu jsou extrémní ?  Kdo určuje NORMU ?  EU a její komise, občanské iniciativy Duha e.t.c., politici, strany zleva , z prava, ze středu ??  Inu, nemáme to snadné. Hledání konsenzu je nad síly současné společnosti. Platí jen síla a převaha moci...

A. Reček 24.4.2012 21:02

Re: Obávám se,

Přesně tak. Kdyby dnes se řeklo lidem, aby dodržovali Mojžíšovo Desatero, levice a liberálové by to odvrhli, že nežijí ve starověku a to právě je onen mravní a morální problém dnešní tzv. moderní eurokultury.