3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

POLITIKA: Z plakátů se smějí šibalové

Naše společnost nemá silně sdílené etické normy a i dříve pevné jistoty se otřásají v základech. Trvání na dodržování zákonů je jednou z posledních kotev, které nás drží před pádem do chaosu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 24.4.2012 21:02

Re: Obávám se,

Přesně tak. Kdyby dnes se řeklo lidem, aby dodržovali Mojžíšovo Desatero, levice a liberálové by to odvrhli, že nežijí ve starověku a to právě je onen mravní a morální problém dnešní tzv. moderní eurokultury.

M. Pernický 24.4.2012 14:35

Re: Kroužkování se posledně osvědčilo

  80 starých poslanců, 12O nových poslanců po posledních parlamentních volbách.

 Ti staří rutinéří si ty nové zpracovali k obrazu svému. Špatný volební system,nic jiného

 se k tomu neda dodat.

R. Langer 24.4.2012 11:08

Re: Kroužkování se posledně osvědčilo

Jestli vám tahle zvolená vláda připadá jako úspěch, tak opravdu nevím, co se musí stát, aby se lidem v hlavách doopravdy rozsvítilo. Asi zase nějaká bolševická revoluce, či tak něco. :-P

V. Mlich 24.4.2012 11:01

Kroužkování se posledně osvědčilo

I když se o něj zázraky čekat nedají, ale když neprší, tak aspoň kape. Je to dostatečný důvod jít k volbám.

F. Pavlis 24.4.2012 9:35

Obávám se,

že pro slušnost nemáme obecně přijatelné měřtítko. Sám autor poznamenal, že jsme na okraji chaosu bez eticky zažitých pravidel. Desatero neplatí, občanské ctnosti nejsou definovány a zákony tvoří i obcházejí sami zákonodárci, často bez mravního zakotvení. To není dobrá výchozí pozice pro jakoukoli kvalitativní změnu chování. A kvantitativní míra slušných lidí je sice touha, ale i ta je neměřitelná. Tradice - a dobrá - je jen v málo zemích Evropy. I tam se ale drolí pod náporem levicově liberálních myšlenek  svobody pro cokoliv a od čehokoliv. Těží z toho především okrajové proudy, kterým se říkává extrémní, Ale vůči čemu jsou extrémní ?  Kdo určuje NORMU ?  EU a její komise, občanské iniciativy Duha e.t.c., politici, strany zleva , z prava, ze středu ??  Inu, nemáme to snadné. Hledání konsenzu je nad síly současné společnosti. Platí jen síla a převaha moci...

P. Skřivan 24.4.2012 2:35

Také doufám.

Osobně ale vidím hlavní problém v absolutním nezájmu každého o věci veřejné:

Hodně lidí nejde ani k volbám. Kdo k volbám jde, má pocit, že tím splnil vše, co měl a že když si vydělá sám na sebe, má "hotovo".

Velká většina nezná svá práva, ale ani své povinnosti, takže si ani nestěžuje, pokud s nimi někdo (úřad, firma vlastněná státem), zachází jako s onucí. Často se mylně domnívaje, že kdo se ozve, má smůlu, protože se tím stejně nic nezmění (což platilo za komunismu a hodně úředníků na to hřeší). Problém je, že za komunismu si úředník příliš často netroufl drze porušovat tehdejší zákony, což dnes neplatí ani náhodou, kdy jako dobrý důvod stačí i jen pouhá pohodlnost.

Absolutní většina nechápe, že o výkladu zákona nerozhoduje hejhula na úřadě, ale soud a že hejhula hřeší na to, že prostému občanovi naskočí při slově soud vyrážka a ani ho nenapadne to dotáhnout až tam. Zejména to platí o vedoucích funkcích obsazovaných politickými stranami, kam jsou obsazováni lidé, často s naprosto tragickým vzděláním a ještě o dost horšími schopnostmi. Hlavním důvodem je, že ty schopné stranické půtky nebaví a věnují se raději konstruktivní činnosti v komerční sféře.

Hodně lidí podezřívá díky mediální masáži soudy z kdejaké špatnosti, nechápaje, že za spoustu věcí mohou advokáti (zejména, je-li jejich odměna odvozena pouze od úkonu), a v případě propuštěných gaunerů státní zástupci. Na rozdíl od soudců, jejichž chyby lze odstranit odvoláním, jsou chyby advokátů a státních zástupců často neodstranitelné a mnohem obtížněji prokazatelné.

J. Heincl 24.4.2012 0:12

Poprvé

Poprvé v podstatě souhlasím s autorem. Zdá se, že přišel do styku s realitou a má dostatek inteligence k vyvození logických závěrů.