31.7.2021 | Svátek má Ignác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 3.12.2005 22:16

Jonasi - Povinnost uzavrit smlouvu

Povinnost uzavrit smlouvu je skutecne nesmysl, ale v konkurencnim prostedi. Pokud ma VZP monopolni postaveni (a to nesporne ma), tak by mela but regulovana jako monopol nebo rozdelena do subjektu, ktere nebudou mit monopolni postaveni.
 
jonáš 4.12.2005 21:05

Re: Jonasi - Povinnost uzavrit smlouvu

Jaký monopolní postavení, když ty ostatní maj neomezený právo jí vyzobat lukrativní zákazníky? Má akorát monopol se postarat o posledního důchodce, na kterýho jí stát dává 481 Kč ačkoli jeho léčba stojí v průměru násobně víc.
Ola 2.12.2005 10:01

Zjistěte si všichni cenu práce a výkonů v nemocnicích....

a budete udiveny, že za tak málo peněz, co "platí" pojišťovny, lze tyto výkony dělat, když všechny náklady
mají tržní cenu- od energií po zdravotnický materiál,. Současná krize je logickým vyústěním situace,kdy cenotvorba ve zdtavotnictví oproti platným ekonomickým pravidlům neproběhla řádnou kalkulací ceny vycházející z nákladů a z práva na přiměřený zisk,ale v zájmu tzv.sociálního smíru byla suma vybraných peněz( a že je jich zatraceně málo na úroveň péče, kterou náš nemocný vyžaduje) podělena počtem nemocnými vyžadovaných úkonů.
Konkrétně- u nás jde do zdravotnictví 600 Euro na občana na rok (180 mld Kč celkem), v Rakousku
2400 Euro, u nás je spoluúčast 8%, v Rakousku přes 20%.
My se jako pacienti vozíme v Mercedesu za peníze na Trabanta, resp. bychom chtěli za málo peněz moc muziky.
challenger 2.12.2005 0:20

No to je hovadina

Vysvětlím Vám, jak špitál ušetří. Sice musí platit všechny konstatntní výdaje jako elektřinu, teplo nebo mzdy, ale pokud nebude operovat, nespotřebuje se materiál a tudíž se v ideálním případě dá ušetřit 15-20% rozpočtu špitálu.
V zásadě existují 3 způsoby, jak výdaje a příjmy na zdravotnictví uvést do souladu:
1. omezit péči
2. přimět pacienty, aby víc platili, buď individuálně nebo zvýšením pojistného
3. hledat rezervy uvnitř systému.
 
Všichni politici pochopitelně papouškují hlavně variantu 3 - zejména ti modří - ovšem již zapomněli definovat, kolik peněz by se tím dalo ušetřit a hlavně na čí úkor. ODS to už vlastně definovala. To svým opakovaným prohlášením, že systém narušují zejmna lékaři svými "nehoráznými platovými požadavky". Tedy ne každoroční nárůst výdajů na léky a materiál o neuvěřitelná procenta, ale lékaři za všechno mohou. Tím si proti sobě poštvává svoje přirozené spojence. Jejich reakce je zdánlivě logická - využívají tím závisti k povznesení vlastních politických preferencí. Hlavně díky panu Klausovi, panu Julínkovi a panu Bendlovi je dnes pan Rath na ministerstvu zdravotnictví. Oni jsou hlavními tvůrci fenoménu Rath. Kdyby v 90. letech nebylo sprosťáren ODS vůči lékařům (ať už nehoráznými pracovními podmínkami (abych parafrázoval soudruha Bendla) anebo tím, že od jisté doby lékařům byla zapovězena soukromá sféra), nebylo by dnes Ratha. A musím říct, že Rath svoji práci pro Paroubka odvádí velice dobře. A preference lezou hezky nahoru.
Kvalitní lékař je totiž hlavní podmínkou dobrého fungování zdravotní péče. Nejsou to drahé a mnohde zbytečné přístroje, nejsou to monoklonální protilátky, je to lékař. Bez jednotlivých léků léčit lze, bez CT lze udělat diagnózu v řadě případů, bez lékaře nikoli. Proto jsem překvapen obecným veselím novinářů a různých nýmandů přebarvených namodro, které se objeví vždy, když pan Bendl a jeho squadra vypustí z huby nějaký blábol, svědč
Milena 2.12.2005 1:00

Re: No to je hovadina

No to tedy je hovadina, Vy budete určitě doktor, co? Že Vy doktoři neumíte moc počítat, to vím už z dob VŠ studií  (to jsme se mohli smíchy potrhat, když jsme si jednou prohlíželi VŠ skripta z matematiky, určené pro studenty medicíny:-))))  Jenže Vy bohužel neumíte ani myslet! Copak v případě, že se operace uskuteční příští rok, se na ni nespotřebuje žádný materiál????? A co takhle přepočítat ty provozní náklady na počet pacientů, resp. počet zákroků? Nevyjde náhodou jeden zákrok výrazně dráž, když se jich dělá méně? Má v sobě přece vyšší podíl těch fixních nákladů!
Fakt už se přestávám divit, že jste si Vy doktoři zvolili takové otřesné individuum, jako je Rath. A modlím se, abych se Vám nedostala do spárů. V případě nemoci, která se nevyléčí sama od sebe, je asi fakt lepší rovnou zvolit tu euthanasii, než se nechat léčit nějakým magorem, který ani neumí spočítat, že 1+1=2 a navíc je ochoten dát důvěru tak odpornému stvoření, jako je Rath.
challenger 2.12.2005 9:08

Re: Re: No to je hovadina

no já se můžu smíchy potrhat, když někdo tvrdí, že lékařská fakulta vydává skripta z matematiky nebo že se matematika notabene na LF učí. :-)))))))
Ale vysvětlím Vám to, když Vám to ta Vaše matematicky založená hlavinka nebere.
nemocnice dostanou za rok konstatntní částku finančních prostředků. Tuto částku dostanou, pokud splní pemzum vykázaných výkonů (podle vyhlášky je to letos 90%), což se většinou splní daleko dříve než na konci roku. Při dalším extenzivním zvyšování množství výkonů tudíž neroste finanční profit. To znamená, že každým rokem - tedy ne pouze tento rok - dochází ke konci roku k útlumu provozu. nejlevnější totiž je neléčit a nepracovat, jelikož platby za výkony jsou nastaveny tak, že většina jich je zcela ztrátových. Tedy po určitém pemzu výkonů se již nevyplatí další výkony provádět. Vaše představa o přímé úměře s množstvím plateb a vykázanými výkony je zcela lichá a svědčí o naprosté Vaší neschopnosti se v systému orientovat.
Co se týče Vašich obav, klidně se třeba umodlete, nebo si zvolte euthanazii (pokud mě k tomu ovšem nebudete nutit, jelikož euthanazie je proti mému přesvědčení), mě je to jedno. Rath totiž dělá přesně to, co po něm chtějí lidé, kteří jej podporují. Váš náhled je v tomto případě naprosto irelevantní. A bude to tak i nadále. I když vyhraje opozice (a především tehdy, když vyhraje) a i když Rath zmizí v propadlišti dějin (jako že asi zmizí) - bude pokračovat nastoupená linie, do čela ČLK se s největší pravděpodobností zvolí odborový předák Kubek, a po něm další a další a tak pořád dokola. Společnost si neváží práce lékařů, což má svoje následky. na podobné výjevy a podobnou hysterii ze strany Vašich modrých miláčků a spřízněných pisálků si budete muset zvyknout. Nám je jedno, co píšou noviny. Reciprocita je základem každého vztahu.
Ladislav N. 4.12.2005 1:20

Re: Re: Re: No to je hovadina

Ratha chápu jako produkt odborového profesního (lékařského) zájmového sdružení. Pokud svými metodami dosáhl prospěchu pro své voliče - lékaře, nic proti tomu. Dnes ale tento člověk má hájit zájmy občanů ČR, ne lékařské komory. Je v permanentním střetu zájmů. Nikým nevolen rozhoduje i o mých penězích ve VZP. Gaunerské metody a lži, které používá, jsou velmi odpuzující a jako vládní "zástupce lékařů" vám nadělá víc škody, než užitku. Je jasné, že vadný je systém financování zdravotnictví nazývaný "bezplatným". Rozhodně tím nebyla vinna šéfka VZP Musílková. A proto jsou aktivity MUDr Ratha tak odpuzující. Nejde k podstatě věci. On jenom odstraňuje lidi, kteří mu nešli "na ruku" v pokrývání zájmů lékařů.
Jan 4.12.2005 23:48

Re: Re: Re: No to je hovadina

Z obav o své zdraví jsme z pánů doktorů udělali polobohy a teď se nám to vrací. Páni doktoři chtějí platy německých kolegů, ale léčí české pacienty s českými platy. Další porovnání: veškerá odvětví prodělala očistnou kůru naší socialistické přezaměstnanosti, pouze lékaři se neocitli mezi nezaměstnanými.
občan XY 1.12.2005 19:05

TAKOVÝ NENÁVISTNÝ

  článek může napsat jen sakra herdek baba a pochopitelně do  Mf DNES......
Informovaný 1.12.2005 18:42

Každá lež je dobrá - když jde o 200 miliard

Je skoro neuvěřitelné, jaké lži se šíří v pravicovém tisku na téma zdravotnictví.
1. Pacienti zahynou, protože nemocnice v prosinci nebudou poskytovat péči!
Skutečnost: Kolem vánoc se přechází na pouze akutní provoz každý rok.
2. Rath chce zrušit 80 nemocnic!
Skutečnost: těchto 80 nemocnic by nebylo zařazeno do sítě veřejných zdravotnických zařízení. Klidně mohou fungovat dál - a byla by to zřejmě ta, která by byla nabídnuta k privatizaci. Tvrdí tedy ODS že privatizace = likvidace? A to chce přitom na obchodní společnosti převést všechny nemocnice i zdravotní pojišťovny.
 
Ve skutečnosti jde o jediné: Připravuje se masivní útok na prostředky veřejného zdravotního pojištění. Reforma jak ji navrhuje senátor Julínek prospěje pouze jediné skupině - vlastníkům již privatozovaných či do budoucna provatizovaných nemocnic a ZP.  Jako konečný stav se totiž chystá toto: vytvoření komplexů zahrnujících jak zdravotní pojišťovny, tak zdravotnická zařízení. Mezi nimi by byly vztahy čistě obchodní, nijak neregulované, nijak nekontrolované. Peníze by do tohoto komplexu přitékaly z povinného zdravotního pojištění, navíc systém osobních účtů by rychle oddělil zajímavou část pacientů od koksu (paliva do krematorií). Dále by již platby probíhly čistě v režii jedné finanční skupiny.
Ta skupina se jmenuje Penta group. A ti kteří by z toho měli největší vývar jsou třeba: exministr Rubáš a jeho žena, viceprezidentka ČLK Fousková, senátor Julínek.
Rath je t.č. jejich největší překážkou.
Milena 1.12.2005 23:22

Jenže ten , kdo tady lže, jste Vy, informovaný socanský agente

Protože to, že operace budou odsunuty, neoznámil přece pravicový tisk, oznámil to vítězoslavně sám Rath jako své "řešení" deficitu financování zdravotnictví. Tak proč se k tomu faktu nechcete znát, když jste "informovaný"? Jako vždycky každý socan - jen účelově lžete a zatloukáte. Nebo žeby Vám Rath odložil operaci nádoru na mozku až na příští rok a tudíž do té doby budete mít výpadky paměti? Příště si dejte raději nick "zapomnětlivý"!
A.D. 2.12.2005 8:50

Re: Každá lež je dobrá - když jde o 200 miliard

NIkdo netvrdí, že privatizace = likvidace. Ale odmítnutí smlouvy ze strany zdravotní pojišťovny = likvidace ano! A to v prostředí, kde je 99% lékařské péče poskytováno přes systém zdravotního pojištění. Jenomže v soukromém, tzv. nestátním zdravotnickém zařízení se mi dostane péče hrazené pojišťovnou A NAVÍC i slušného, korektního přístupu a nadstandardních služeb, za které si připlácím.  Nebo snad by to mělo být tak, že kdo je ochoten si připlatit za nadstandard, musí být schopen/ochoten zaplatit si zdravotní péči KOMPLETNĚ a zdravotní pojištění musí platit, aniž by z něj cokoli využíval? Jako trest za to, že si dovolil odmítnout přeplněné čekárny, neochotu a obecně protivný přístup lékařů ve státem posvěcených nemocnicích?
jonáš 2.12.2005 10:14

A vy chcete zavést

povinnost VZP uzavřít smlouvu? To je pak takovej automat na peníze, stačí namačkat částku a ani tam nemusíte strkat žádnou kartu --
A.D. 2.12.2005 15:40

Re: A vy chcete zavést

Povinnost samozřejmě ne! Tady jde ovšem o faktický ZÁKAZ pro VZP uzavřít smlouvu s vybranými nepohodlnými nemocnicemi.
Proč mám dojem, že ty vybrané jsou ty zprivatizované a prosperující? Ty, kam jde pacient raději, protože si tam připadá jako zákazník a ne jako kus masa? A také ty, jejichž vedení nebylo dostatečně uctivé a pokorné k mocným úředníkům ministerstva?
Informovaný 1.12.2005 18:18

To je skutečně neslýchané

Odsunout třeba operaci kýly o 20 dní. To skutečně ohrožuje na životě.
Nehledě na to, že každý  rok zvláště na Štědrý den a cca 10 dní před a po jsou nemocnice zavaleny pacienty žádajícími odstranění mandlí či endoprotezu kyčle.
 
Saša 1.12.2005 17:47

Nový trestní zákoník to jistí.

Když přijde pacient na operaci, která je nákladná a krysí nemocnice ji nechce zaplatit, tak místo operace pacienta zabijí a když se pozůstalí budou domáhat potrestání, bude se nemocnice hájit tím, že šlo o vyžádanou euthanasii a oni že neměli to srdce odmítnout, když už museli odmítnou operaci, a že bez té operace by na tom ten pacient byl dost bledě.
Také různé požadavky na odskodnění za zpackané zákroky a nesprávné diagnosy se tím dobře vyřeší - mrtvému pacientovi se už odškodné platit nemusí a euthanasie se může shodit na nějakou mladou hloupou sestru, kterou pak budou moudří lékaři u soudu hájit a omlouvat tak, aby za to žádný flastr nedostala...
A kdo nemá blízké příbuzné, ten aby do nemocnice vůbec nelezl. Ten to bude míst spočítané hned.
To se to bude zlepšovat hospodaření zdravotních pojišťoven a nemocnic, co?
Z ODS pro ten svinský zákon nehlasovali pouze: Bartoš, Langr, Nečas, Pešán, Vávra, Mallotová, Nedvědová, Plachý, Říman, Teplík, Vidím, Benda, Bratský, Kril, Němcová, Pleva, Rozehnal, Dub, Hrnčíř, Kochan, Novotný.
Ostatní jsou holt stejní hajzlíci jako socdemáci a Rath.
A nejúžasnější je, že evangelický "pastor" Karásek hlasoval pro.
 
 
Stredocech 1.12.2005 14:30

Pro autorku - zajímalo by mě, nakolik je takovéto počínání vůbec legální,

vezme-li se v potaz např. ústava. Protože situace je takováto. Občan-pacient si povinně platí pojištění. Nemocnice je připravena operaci provést. Pojišťovna ji ale ODMÍTÁ zaplatit.
Samozřejmě, bereme-li v potaz komunistické právní vědomí typy "ústava neplatí, je li v rozporu s příkazem vašeho nadřízeného" je patrně "vše v pořádku."
 
Šedovous 1.12.2005 14:37

Re: Pro autorku - zajímalo by mě, nakolik je takovéto počínání vůbec legální,

Jistě odmítá zaplatit, protože ji nenasmlouvala.
Když blbne svoje pojištěnce .....
Vlastně máš recht je to podvod na pojištěncích ale od pojišťovny.
Pomatuješ co jich zkrachovalo na začátku 90 let. kdopak to asi platil ?
Milena 1.12.2005 15:50

Re: Re: Pro autorku - zajímalo by mě, nakolik je takovéto počínání vůbec legální,

Ne od pojišťovny, to je podvod přímo od ministra! Nikoliv pojišťovna, ale ministr přece chce po nemocnicích, aby plánované zákroky odsunuly na příští rok. A předkládá nám to  jako své "geniální"  řešení zadluženosti pojišťovny.
Šedovous 1.12.2005 13:29

Paní Varadínková, brečíte sice dobře ale na cizím hrobě.

Otázka operací a radikální léčby obecně má problém v objemu nasmlouvané péče pojišťovnami.
Pokud pojišťovna nemá nasmlouváno, tak nezaplatí. Pokud překročíte nasmlouvané a léčíte dál (blbí empatičtí zdravotníci, my íme že to lidi bolí), tak za svý. Někde ty prachy brát musíte, tak se odloží třeba oprava střechy nebo pořízení nového přístroje.
Tím se stále zvyšuje vnitřní zadlužení nemocnic a reprodukuje stále dokola pauperizace zdravotníků a jejich podřadné platy hrubě neodpovídají společenské hodnotě jejich práce a poptávce po ní.
Myslíte to zřejmě dobře , aspoň tomu chci věřit ale píšete úplně blbě.
Aspirinu zdar, já si dávám denně lomcováka, za svý, vysoká sklenice do ní kostka ledu, voda a 2 tablety aspirinu s vitaminem C. Přestalo mne po několika týdnech bolet PRAVÉ koleno a LEVÝ kotník a kyčel.
Dopručuji.
Milena 1.12.2005 13:48

Rozhodně na správném hrobě, Šedovousi

viz např. tato zpráva:
 
OLOMOUC 16. listopadu (ČTK) - Mnozí pacienti, kteří měli jít v prosinci na plánovanou operaci ve Fakultní nemocnici v Olomouci, se jí zřejmě dočkají až v příštím roce. Přestože odkládání plánovaných výkonů není v posledních týdnech v roce neobvyklé, letos bude podle zdravotníků citelnější než jindy. Nový ministr zdravotnictví David Rath totiž vyzval fakultní nemocnice k šetření. V prosinci by tato státní zařízení měla snížit objem plánované péče až o 20 procent. "Množství odložených, dopředu plánovaných výkonů bude letos o něco citelnější než třeba loni," řekl listu mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Doplnil, že nemocnice v těchto dnech situaci vyhodnocuje, a zatím neví, kolika lidí se opatření dotkne. Obavy z ministrovy výzvy mají především pacienti, kteří čekají například na výměnu kyčelního či kolenního kloubu nebo neakutní oční operaci. Právě na tyto zákroky se čeká nejdéle.
Šedovous 1.12.2005 14:33

Paní Varadínková zkuste si udělat trochu jasno,

tady existuje fantasmagorická kombinace placení za výkony a placení za pacienta.
Nemocnice dostane zaplaceno za pacienta když vykáže jeho rodné číslo ale pokud neprovede a nevykáže výkony aspoň ve výši 97% loňska je pojišťovnou penalizována.
Chápete tu logiku. Těžko, že.
Tak tu netrubte nesmysly, nemocnice prostě neodkládají, provedou to , co je nasmlouváno a víc ani ťuk.Tím nezvýší svoje vnitřní dluhy, nadávejte pojišťovnám , že nemají nasmlouváno a nedovedou vybrat pojištění.
My už máme takhle uděláno od řijna. A blbci blbí epattí furt berem pacienty.
Milena 1.12.2005 15:42

Šedouvousi, berte laskavě na vědomí fakta

A nepleťte tady páte přes deváté. Mě nezajímá, co máte Vy s kým nasmlouváno!
Já reaguju na to, že ministr zdravotnictví žádá po nemocnicích, aby odložily operace z letošního na příští rok, a to jenom proto, aby nafintil bilanci pojišťovny, aby to opticky vypadalo, že to on zařídil, že se něco v té pojišťovně ušetřilo. Nic se ale neušetří, jen se víc proplýtvá!
Když se nabourám a rozbiju auto, taky mne vůbec nezajímá, jestli má moje pojišťovna něco nasmlouváno s autoservisem nebo nemá. Důležité je pro mne to, že já mám s tou pojišťovnou nasmlouváno, že já budu platit pojistné a ona uhradí náklady na opravu té případné škody. Neumím si vůbec představit, že by řekla, ať to nabourané auto zatím odstavím a nechám si ho opravit až příští rok!  Vždyť by na tom ona sama prodělala, příští rok se totiž zdraží energie, vzrostou mzdy a náklady na tutéž opravu budou určitě vyšší. A mně vznikne odstavením auta navíc další škoda, kterou budu chtít od té pojišťovny taky proplatit.
Na nemocném člověku, který už dávno mohl být uzdraven, nebýt "geniálního" rozhodnutí pana Ratha, ale pojišťovna a potažmo celá společnost prodělá ještě mnohem víc, než na tom odstaveném autě.  Že na tom prodělají i samotné nemocnice, jejichž vybavení díky tomu bude ležet ladem, to snad jste schopen pochopit i Vy?
 
 
 
Mrchožrout 1.12.2005 22:36

Re: Šedouvousi, berte laskavě na vědomí fakta

To je dobrý, s tim autem.Fakt nekecám, mně česká taky zaplatila do pjeti dnů
jonáš 1.12.2005 23:36

Re: Šedouvousi, berte laskavě na vědomí fakta

Jo, až vám bude zdravotní pojišťovna dávat sazby podle vlastního uvážení a rizikový kalkulace, eventuálně bude starý nevýhodný pojistky vypovídat, pak si to klidně srovnávejte. Ale nejdřív si pořádně našetřete na penzi, pro stařenky budou extra sazby -- přežívaj moc dlouho.
JJ 1.12.2005 17:03

Kdepak, jde o systemovou chybu, kterou Rath omezenim nasmlouvanych ukonu nezmeni.

Stejne jako kdysi lide jaksi ignorovali mnozstvi toaletniho papiru, ktere jim soudruzi napocitali na hlavu a utirali si zadky vice, tak dnes nemoci jaksi ignoruji ministerstvo zdravotnictvi a je jich vice, nez urednici naplanovali.
 
System je to proste stejne absurdni. A stejne nefunkcni.
baci 1.12.2005 11:32

chyba v nadpisu

v nadpisu-pan ministr nikdy žádnou koncepci
nepředložil.To jsou zatím,jak říká "určité kroky",které s koncepcí
nemají nic společného.
Tato vláda ,a tedy my danoví poplatníci,má zatím 1 bilion korun
dluh.Neměl by vyhlášená nucená správa nad Vládou.
Denně slyšime ,žekdyby takto hospodařil bějaký podnikatel/VZP/
tak by už dávno zkrachovAL.
jonáš 1.12.2005 20:44

Zatímco nedostižné Spokojené Státy

náš vzor mají dluh osm bilionů dolarů a každý den to zvedají zhruba o čtyry miliardy -- ale to je v pořádku.
Jan Hájek 1.12.2005 11:21

Ověřeno již za socialismu s libovolnou tváří

že nejlépe pracoje podnik, kde je jen ředitel a jeho sekretariát. Ostatní složky jsou jen zdrojem potíží. Tak i v novodobých nemocnicích. Zde je však přece jen třeba jistý vývoj - nejprve ovšem nemocnice bez pacientů, pak jen s lékaři a ředitelstvím , konečnou metou je pak opět jen ředitelství. Konec konců, šamani to zvládali několik poslední tisíciletí bez nemocnic a farmaceutického průmyslu, zvládnou to i dnes.
Jan Hájek 1.12.2005 11:24

Re: Ověřeno již za socialismu s libovolnou tváří - ještě dodatek

Konec konců, berme si vzor z ekonomického tygra - Číny - a její propagaci tradiční čínské mediciny.