25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

POLITIKA: Podivná prosperita

Středolevá vláda pomáhá chudým a komplikuje život zvláště malým a středním podnikatelům různými regulacemi. Takový je obecný pohled na politiku kabinetu Bohuslava Sobotky, kterému ani sami ministři nijak zvlášť neoponují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.6.2016 18:28

Re: pane Juraxi

Opravdu jsem nikdy nepodnikal než krátce jako OSVČ jaksi při hlavním zaměstnání. Jenže jsem obé nestíhal.

Dokonce si naivně myslím, že účelově vykazovat účetní ztrátu, i když se firmě daří, nebo naopak vykazovat zisk, i když se nedaří, třeba kvůli půjčce je vlastně podfuk. I když snad legální. Mirek Duším by tohle jistě nikdy neudělal - ale zas chápu, že podnikatel Mirkem Dušínem asi být nemůže.

Z. Koutecký 5.6.2016 12:38

Podivná prosperita

No, on je trochu rozdíl, jestli si při stejných nezbytných životních nákladech polepšil o 4% někdo s příjmem 100 tis. Kč nebo někdo s příjmem 10 tis. Kč měsíčně.

B. Rybák 5.6.2016 12:09

Oprava

Místo "zmenšovat rozdíl (podíl) naší a západoevropské životní úrovně" á být "zmenšovat rozdíl (podíl) západoevropské a naší životní úrovně"

M. Šejna 5.6.2016 11:47

pane Juraxi

nejspíš jste nikdy nepodnikal. Jinak byste věděl, jak lze vykazovat účetní ztrátu i když se firmě daří. A naopak, jak lze vykazovat účetní zisk, když je třeba banku přesvědčit o tom, aby firmě půjčila peníze.

Státní rozpočet je tak trochu něco podobného. I proto závěrečnou zprávu o plnění rozpočtu schvaluje parlament. Jenště nikdy se ale nestalo, že by parlament schvaloval, kolik vlastně stát dluží.

B. Rybák 5.6.2016 11:44

Podstatné je,

Že se nezmenšuje a zřejmě ani nebude zmenšovat rozdíl (podíl) naší a západoevropské životní úrovně! Mezi nezaměstnané nejsou v EU zahrnováni např. ti, kdo se "přeškolují", k vůli nezaměstnanosti odešli do zahraničí, předčasní důchodci, nadbyteční úředníci... oficiální statistiky nezaměstnanosti jsou téměř bezcenné!

Změněnou metodikou výpočtu bylo HDP v EU (nesmyslným zahrnutím části investic do produkce) zvýšeno! Protože HDP obsahuje i produkci cizího kapitálu na území států, jeho změny tedy nevypovídají o změnách životní úrovni jejich obyvatel vůbec nic!

Výpočet hrubého národního produktu (HNP), který by spolu se změnami zadlužení veřejných rozpočtů i občanů a reálnými změnami kurzu měny mohl sloužit k posuzování změn životní úrovně se záměrně neprovádí!

Takže si pro jistotu všichni spočítejme, jestli jsme na tom lépe než před několika lety! Já tedy určitě ne.

J. Jurax 5.6.2016 1:19

Re: pane Lapile

Aha, takže když každoročně plánujeme rozpočet se sekyrou desítek miliard, na konci roku se financministr prsí, že výdaje státního rozpočtu byly o pár miliard menší než ty desítky miliard, takže výsledná sekyra je menší, ale furt desítky miliard, tak přesto je všechno dobře, protože klesl státní dluh a ta sekyra je jenom v účetnictví. Ale v reálu se neprojevila, protože státní dluh nestoupl, alébrž klesl.

"O tom, že státní dluh je pouze účetnictví, narozdíl od skutečného státního dluhu," - ještě že nejsem účetní :-) ... já naivka jsem si dodneška myslel, že účetnictví, není-li falšováno, má odrážet realitu :-)))

J. Jurax 5.6.2016 1:03

Re: Nula od nuly pojde

Změňte firmu! Tady si Vás zjevně neváží!

M. Šejna 4.6.2016 17:49

pane Lapile

státní dluh je opravdu něco jiného, než státní rozpočet.

Státní dluh je prostě a jednoduše dluh státu.

Státní rozpočet je ale účetníctví, takže se tam započítávají i fiktivní peníze. Napřiklad pokud stát dá nějaké firmě státní záruky ve formě finančního plnění, zvýší se tím výdaje státního rozpočtu, i když třeba nikdy k uplatnění těchto záruk nedojde. V roce 2008 změnil Kalousek rozpočtová pravidla a rázem se mu povedl jeden z nejnižších schodků státního rozpočtu (pouhých 19 mld. Kč). Jenže si na to musel půjčit 103 mld. Kč.

O tom, že státní dluh je pouze účetnictví, narozdíl od skutečného státního dluhu, svědčí i to, že závěrečnou zprávu o plnění státního rozpočtu za celý rok schvaluje parlament. Státní dluh ale parlament nikdy neschvaluije.

Takže mě osobně vůbec nezajímají výsledky státního rozpočtu, protože podstatnější je stav státního dluhu.

V. Kain 4.6.2016 17:38

Re: To mi hlava nebere...

Jaká středolevá vláda? Jsou to všechno levicoví paznehti.

M. Prokop 4.6.2016 16:29

Re: pane Popovský

Burešovo kouzlo, každoroční deficit desítek miliard a snížení zadlužení. Zkuste to doma! :-P

M. Prokop 4.6.2016 16:27

Re:

K vzteku, ale co jiného byste od oranžgutanů, anonistů a lidovců čekal?

Jedině lži a dluhy pro další vlády, ty ať se snaží.

M. Prokop 4.6.2016 16:25

:-P

"Jinými slovy, vláda zase není tolik sociální a podnikatelům život tolik nekomplikuje. "

Záleží na tom co si kdo představuje pod slovem tolik.

Bureš i socdemáci buzeruji podnikatele až až.

L. Popovský 4.6.2016 13:43

Nezapomeňte také vzít v potaz fakt, že Andrej Babiš utratil za poslední 2 roky rezervu ministerstva financí ve výši 60 mld Kč. Dluh se snížil i díky snížení úrokových nákladů, ale snížily se i rezervy.

Já se však nechci handrkovat o čísla, mě jde o princip a o nedodržování slibů - to, že se takto chovaly všechny vlády, v mých očích současnou vládu neomlouvá.

L. Popovský 4.6.2016 13:34

Máte pravdu, to se autorovi skutečně nepovedlo.

L. Popovský 4.6.2016 13:32

Pane Šejno, to je moc hezké, to nepopírám. Nic to však nemění na tom, co jsem napsal. Budoucnost ukáže. On se důvod, nasekat další dluhy, jistě najde.

Z. Lapil 4.6.2016 11:59

Re: pane Popovský

Nejsou v tom nějaké úroky? Nebo - není "státní" dluh něco jiného než, já nevím, dluh státního rozpočtu?

Protože minulé dva roky byl rozpočet schodkový čili utratilo se víc, než se získalo neboli dluh rostl. Ať uvažuju jak uvažuju: když B > 0, pak A + B > A.

H. Gene 4.6.2016 11:51

To mi hlava nebere...

"Tento obrázek ještě doplňuje skutečnost, že se ani v nejmenším neotevřely nůžky mezi chudými a bohatými. Všechny příjmové skupiny si polepšily o tři nebo čtyři procenta. Neplatí to jen pro nejchudší desetinu společnosti, která zase v příjmech o něco zaostala."

Jsem blbej já, nebo autor?

M. Šejna 4.6.2016 11:50

pane Popovský

státní dluh na konci roku 2013 - 1683 mld. Kč. Staní dluh na konci roku 2015 - 1664 mld. Kč.

O kolik se nám tedy zvýšil státní dluh za poslední dva roky?

A. Nikoloki 4.6.2016 11:45

Nula od nuly pojde

Moje individuální příjmová skupina si nominálně za posledních dvanáct let polepšila o nula procent díky přesvědčení skrblíka personálního šéfa o kromobyčejné platové štědrosti firmy. Vyjádřeno v procentech průměru za posledních deset let je to takováto řada: 107%, 90%, 113%, 102%, 104%, 93%, 102%, 92%, 94%, 96%, 100%, 103%. Ať koukám jak koukám, tak tam žádný růst blahobytu nevidím. Naopak "díky" růstu cen jsem na tom stále hůř a hůř ...

K. Janyška 4.6.2016 8:44

Ano, estébák Babiš má neuvěřitelné štěstí, že to samo.

Jinak by byl v háji estébáckém, pro mne zločinec ... Dzp.

L. Popovský 4.6.2016 5:42

Vláda dalším zločinným zadlužováním hlavně snižuje prosperitu budoucích generací. Je k vzteku, jak si každá vláda naplánuje vyrovnaný rozpočet až do dalšího volebního období.

Tato vláda neplní svůj slib o vyrovnaném rozpočtu v roce 2017, v mých očích tím ztratila...