21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

POLITIKA: Občanští demokraté

Občanská demokratická strana se narodila před 23 lety. Jako chlap se přiznávám, že s touto slečnou jsem řadu let chodil. Prožili jsme spolu mnoho dobrého i zlého. „Báječná léta s Klausem“, tragický Sarajevský atentát i triumfální Topolánkovo vítězství v roce 2006. Pak to s ní šlo s kopce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Hrušková 10.9.2014 17:23

Re: Pravičák

Souhlas!!!

J. Novotný 10.9.2014 11:45

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Dosti jsme odbočili od "kradou / nekradou", že?

J. Brunner 9.9.2014 22:47

Re: v reakci na pana Štvána s jeho obavou o dobro v lidech

Veliký souhlas.

J. Kanioková 9.9.2014 21:53

Ježišmarjáááá,

vy to ale opravdu máte neskutečně splantané..

Zoufale..!

Levo či pravo neznamená buď Donbas či Majdan a podobně, to s tím nemá VŮBEC nic společného !

J. Jurax 9.9.2014 21:20

Re: Pravičák

To máte těžké. Volební právo je všeobecné a rovné, takže chce-li být politický subjekt zvolen, musí reflektovat ty, kterých je nejvíc. A to vědecké, technické ani kulturní elity nebudou. Takže i titulární pravičák, chtěje si koryto udržet, musí populisticky slibovat.

Jak pravíte, zodpovědné pravicové chování "nejlepší pomocnou ruku naleznete na konci vlastního ramene" a "neberte mi, co vydělám, a nemusíte se o mne starat" má tak malou podporu, že je politicky sebevražedné se jím ohánět. Ovčané chtějí, aby se o ně stát postaral - mají přece taky nárok; a zaplatit to mají bohatí, tedy bohatší, než jsou momentálně oni.

J. Boleslav 9.9.2014 16:44

Re: Už jste stihl naplivat na

Ty předchozí jsem nečetl, ale tenhle docela stačí.

J. Boleslav 9.9.2014 16:42

Re: Po předcházejících dvou článcích na NP...

Na jednu poměrně důležitou jste zapomněl. Na blbce.

J. Boleslav 9.9.2014 16:40

Re: Podařilo se jí

Taky to tak vidím.

J. Boleslav 9.9.2014 16:38

Re: Ja jen

Jen aby to nebylo něco ještě horšího, třeba ANOnisti.

J. Boleslav 9.9.2014 16:37

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Mýtus o mnoha komunistech v ODS je jedna z nejhorších demagogií.

J. Boleslav 9.9.2014 16:36

Re: ODS byla od počátku jen Klausův fíkový list.

Obávám se, že ani ta by nezabrala.

J. Boleslav 9.9.2014 16:34

Re: A pane Bouše,

Vypadá to na single. :-)

J. Boleslav 9.9.2014 16:33

Re: Pravičák

CDU dělá v poslední době znatelně levicovější politiku, než kdy ODS dělala.

R. Brzák 9.9.2014 16:24

Re: v reakci na pana Štvána s jeho obavou o dobro v lidech

pokračování:

Mám-li v srdci lásku - to je i klid a vyrovnanost, přijetí života se všemi jeho radostmi i bolestmi, ochotu snášet i nepohodu (nemám strach, že bych to nezvládl, "miluji" obtíže, neb díky nim vím, že jsem živ a chápu, že jejich překonáváním se stále učím a stávám se lepším), důvěru v sebe a v lidi, kteří jsou kolem mne - tedy mé bližní, které miluji stejně, jako sebe samého - pak nepotřebuji záchranu státu. Mám potom tendenci stát umenšovat - neboť vnímám, že stát svou mocí znamená omezení svobody - tedy možnosti se vlastními silami o sebe a své bližní s láskou postarat nejlépe, jak dovedu. Chápu, že když dám státu moc, aby "zachraňoval", on to bude dělat nad míru (to síla strachu jej popohání) - a tím bude ubírat ze života mého a mých bližních překážky, na jejichž překonávání se budou moci něco naučit a stát se lepšími, samostatnějšími. Nakonec se sám stát stane svou nesvobodou, kterou mu dám do vínku (omezení ve prospěch ochrany čehokoliv) největší překážkou, kterou budu muset překonávat...

Zpět k Churchilovi - tento moudrý pán prostě pochopil, že s tím, jak překonáváme v životě své nedostatky a životní překážky, ztrácíme strach a zůstává nám láska.

Za "církev všedního dne" Vám přeju hodně lásky, pane Štváne.

(W.Churchil - "kdo není v mládí levicový, nemá srdce, kdo je ve stáří levicový, nemá rozum")

R. Brzák 9.9.2014 16:22

v reakci na pana Štvána s jeho obavou o dobro v lidech

sem překopíruji svůj dřívější příspěvek (také pod "postarším pravičákem Boušem")

Co je to levicové a co pravicové? Tato otázka je rozebírána často a zdá se, že pro mnoho lidí je ekvivalentem - citové a (chladně) rozumové. Pan Skála níže zde připomněl citát W.Churchila, který pěkně popisuje z mého pohledu přirozený vývoj politické orientace člověka v průběhu života. Člověk, to jsou emoce i rozum. Je logické, že v mládí tíhneme více k levicovému vidění světa. Celý svět je pro nás nový a jeho bolesti jsme zatím ještě neuměli zvládat - a tak se bouříme a hledáme záchranu, či sami chceme zachraňovat...). Ve čtyřiceti pravicovým však neznamená být bez emocí, studený čumák. Emoce stále máme (pokud se tedy neuzavíráme před světem v důsledku našich emočních zranění - ale to nemá s pravicovostí nic společného), možná je méně projevujeme - protože již nejsme v jejich vleku, ale s rozumem vyhodnocujeme, jak která životní situace na nás působí (tedy dotýká se našeho citu). Dvě emoce, které nás zásadně ovlivňují (nejsou li vlastně jediné), to je láska a strach. Dva protiklady, ze kterých se dají odvodit všechny ostatní city. Zjednodušeně tvrdím - a jsem ochoten dokázat, že láska - to je pravicovost a strach - to je levicovost. Ne snad, že by ve mně levice strach vzbuzovala (ostatně, sám jsem v mládí...). Leč cokoliv levicového plánuji, jednám tak "na ochranu", ve "prospěch slabších", "na záchranu" atp. Toto vše má společný jmenovatel - obavu - tedy strach. Mám-li strach, že se mi nepodaří v životě vybudovat dostatečné zázemí ve své rodině (potomcích, které vychovám s láskou tak, aby mne milovali), spoléhám se a přenáším více moci na stát - prostřednictvím levicových konceptů.

J. Kuka 9.9.2014 16:03

Ja jen

Ja jen cekam , az to pako Bouse na konci napise , ze voli TOPaky :d

Ty jeho vylevy snad ani komentovat nelze .

O. Prochazka 9.9.2014 15:48

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Pod 5% pane Novotný.

Jak stanovy ošetřují u hnutí ANO? že mu enbude šéfovat bývalý udavač?

Vy jste autentický pravičák? Koho volíte?

O. Prochazka 9.9.2014 15:47

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

To je také fakt.

O. Prochazka 9.9.2014 15:47

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Klišé o komunistech v ODS se drží stále velmi dobře. Vsaďme se, že mi nevyjmenujete víc jak deset poslanců ODS za celou dobu od roku 91 co byli v KSČ. Já to pak udělám u ostatních.

J. Novotný 9.9.2014 15:24

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Aha, minimum. Čili určitě pod 50%, to je bez debat. A jak stanovy ošetřují přijímání těch autentických pravičáků, které listopad 1989 zastihl coby "kandidáty členství v KSČ"? Členy kolaborantského SČSP? Všechny ty úderníky z brigád socialistické práce?

Víte, na vesnicích a malých městech se všichni znají a pamatují si dosti dobře, co bylo, jak se kdo choval za socialismu. A pokud jde o "autentické pravičáky": těchto tu tehdy bylo ne snad minimum, ale přímo jen stopové množství. A je hloupost si myslet, že po převratu došlo u spousty lidí ke katarzi a zázračnému politickému prozření.

S. Donát 9.9.2014 14:53

Re: ODS činy nikdy nebyla pravicovou stranou

Tohle je jedna z mála věcí, která mě na VK vadí. O mrtvých jen dobře a když se nic dobrého říct nedá, má se mlčet. Kopání do mrtvol není hezké, ať už to byl kdokoliv...

M. Prokop 9.9.2014 14:46

Re: ODS byla od počátku jen Klausův fíkový list.

Tu vlažnou vodu dle Hrabala jste nezkoušel?

M. Prokop 9.9.2014 14:45

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

To by museli hodně váhat. Ti rychlejší už jsou v TOP a váhají tam. :-P

B. Brousková 9.9.2014 14:28

Re: ODS činy nikdy nebyla pravicovou stranou

"Strany, které si bývalé komunisty zakázaly"...? Pouze  jedna jediná  strana a to DEU byla stranou, která odmítala ve už svých stanovách přijímat bývalé komunisty. Vzápětí po zveřejnění toho stanoviska dostala nálepku fanatiků a extrémistů a ve volbách asi necelá čtyři procenta hlasů.To byla doba potřebných velkých čelních skel , malých zpětných zrcátek a tlustých čar. Ovšem nebyl to kupodivu Havel kdo k nim vyzýval.

J. Václavíková 9.9.2014 14:18

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Už vám taky vymřeli?

J. Václavíková 9.9.2014 14:08

Re: ODS činy nikdy nebyla pravicovou stranou

Také mě tím tehdy příjemně překvapil, ale jeho následující činy ukázaly, že z jeho pohledu to bylo jen nutné zlo. Dál pak kopal do mrtvoly o sto šest.

O. Prochazka 9.9.2014 14:01

Re: Autenticky pravicové nejasnosti

Bývalých členů KSČ je v ODS minimum. To plyne ze stanov, plácáte hlouposti.

Můžete se případně Fialy zeptat, odpoví vám. Myslel lidi, kteří se ještě neodhodlali přestoupit k ANO, kde teď chvilku dobře sypou.

J. Václavíková 9.9.2014 13:55

Re: Po předcházejících dvou článcích na NP...

Já jsem je nazývala modrobolševiky, ale máte pravdu. Jinak pokud nakouknete sem tam pod úvodník, zjistíte, že tam je podobně jako Vy středově založených více. Jen se tam během dne diskutuje o všem možném, téma se moc nedrží. Tedy poslední dobou se spíš drží Ukrajina :-)

M. Štván 9.9.2014 13:51

Re: Po předcházejících dvou článcích na NP...

Já tyto označuji za trockisty.

Dělali by to sice jinak, ale z podstaty myslí rudě.

J. Václavíková 9.9.2014 13:49

Re: Po předcházejících dvou článcích na NP...

Celkem pravidelně od nich uslyšíte, jak byli proti komunistům a obdivovali Ameriku, ale najednou se jim otevřely oči. Jedna jejich typická představitelka dokonce prohlásila, že ona byla za komoušů disidentka, protože si myslela něco jiného, než po ní chtěli. Teď tu má další perlu, pravice je prý založena na předpokladu, že člověk člověku nebude vlkem. No, tak to si může s těmi komunisty ruku podat. Taky zcestně vyhodnotili lidskou podstatu :-)