Diskuze
POLITIKA: Nebojme se změny
Děkujeme za pochopení.
B. Rybák
Autor zapomněl na to,
že jediným závazným měřením voličské přízně jsou volby. Že obzvláště vláda provádějící protikrizová opatření se nemůže populisticky řídit (u nás pochybnými) průzkumy obliby. Že ministři neprocházejí "volebním sítem" dokonce ani v USA. Neuvědomil si, že v soutěži posledních dvou kandidátů vítěz určitě má přes 50% hlasů, což mu žádnou zvláštní legitimitu nedává, protože mnozí mu dali hlas pouze jako "menšímu zlu", nemluvě o tom, že naše ústava žádnou větší či menší legitimitu vítězů nedefinuje.
Současná Francie i USA nejsou silným argumentem pro výhody (polo)prezidentského systému.
J. Kanioková
ŠVÝCARSKÉ ŘEŠENÍ
http://www.novaustava.cz/clanky/svycarske-reseni" target="_blank">http://www.novaustava.cz/clanky/svycarske-reseni
P. Vaňura
Systém poměrného zastoupení
má za sebou některé neporatelné "úspěchy." Například umožnil v Německu vládu Adolfa Hitlera, který sice politiky "plácající prapodivné koalice" pranýřoval, ale zároveň uměl využít jejich ochoty jít do koalice s kýmkoliv k nastolení vlastní diktatury. Tentýž systém r. 1940 znemožnil Francii rychlou reakci na Hitlerovu agresi a přispěl tak výrazně k její porážce. Dokonce jsem četl článek jednoho Američana, který r. 1937 !!! upozornil na to, že Francie díky svému volebnímu systému nedokáže v případě nutnosti rychle reagovat, zatímco americký systém dvou stran (to je přirozený produkt jednokolového většinového systému) toto umožňuje.
T. Blecha
Re: Systém poměrného zastoupení
Americký systém dvou stran ukazuje také jak je špatný. Ve chvíli kdy ty dvě strany nemají konkurenci v podobě dalších stran tak zdegenerují na dvě stejně špatné strany jejichž jediná snaha je dostat se k moci je poukazovat na chyby vládnoucí strany. Ve stejném stavu u nás jsou ODS a ČSSD. Odlišují se jen svými prohlášeními ale činy jsou stejné.
J. Mannheim
Zeman
se neptá, Zeman bere, Zeman nediskutuje, Zeman koná. Pokud chcete diskutovat o prezidentském systému, měli jste tak učinit v průběhu předvolební kampaně, teď je tady a je nasnadě, že tady bude tak dlouho, jak dlouho to vydrží jeho protagonista. Odhaduji to na 5 let nebo se nacionalistická cháska postará o jeho zvolení i na další období?
P. Vítek
proc porad potrebujeme,aby nas nekdo vedl a za nas rozhodoval
Je to zbytecne drahe.(kdyz uz,tak jeden 10timilionovy americky stat pry ma veskere uredniky v jednom vysokem dome).Ja vladu a prezidenta v podstate nepotrebuji.Proc se kazdy nestara o sebe na svou odpovednost?Soukrome firmy se domluvi na vybudovani cehokoliv bez jedine rady urednika.Svet bez statnich zakazek,kazdy podle svych schopnosti,bohati jen slusni a pracoviti...sen?
P. Běhounek
Re: proc porad potrebujeme,aby nas nekdo vedl a za nas rozhodoval
kéž by to šlo, je to utopie, zdá se mi reálný kompromis, stát ano, ale s co nejméně pravomocemi (halvně bezpečnost, právo) a co nejštíhlejší a halvně bez komoušů
T. Blecha
Líbí se mi,
jak Zemanovi zastánci neustále vytahují že Zeman má autoritu tvořenou 2,4 miliony svých voličů. To ale znamená, že má proti sobě 5,6 milionu voličů a to je vyšší číslo.
R. Lávička
Re: Líbí se mi,
Proč tedy nehlasovali proti?
Pouze kecy těch kdo vůbec nikoho nevolí nejsou argumentem.
Neberte tu lenošnou ,,většinu" jako odpůrce M.Zemana. Jsou to vesměs přizdisráči kteří sedí v hospodě a remcaj .Každý má možnost se ve volbách vyjádřit. Pokud to neudělali neberte takové vůbec v potaz.
P. Pavlovský
Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém
(ani většinový systém).
Jsme my ti praví na takové experimenty?
J. Vyhnalík
Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém
Nemáte pravdu, ale Vy to víte, nebo si tu vědomost sám před sebou opakovaně utajujete. Stačí připomenout Maďarsko.
Poměrný systém voleb do PS se jasně neosvědčil, neustálé vratké vlády postavené na nesourodých koalicích, nám to jasně ukazují.
Současný systém u nás vede k tomu, že politická scéna se nedělí pouze na pravici a levici, ale navíc na pravici I a pravici II a levici I a levici II, které spolu neustále bojují o společné voliče. Zároveň se stále rozšiřuje prostor pro protisystémové strany stavějící svou agendu na získání nespokojených voličů.
P. Scheck
Potud stačí...
Napsal jste, pane Hamerský: "...poslanecká sněmovna se dlouhodobě oprávněně těší důvěře sotva čtvrtiny občanů..."
Dál už jsem váš článek nečetl. Není proč. Ten kdo napíše tuto sice pravdivou větu, se opírá o velikou hloupost (byť populisticky vděčnou) a další vývody jsou už zbytečné.
Byl jsem z několika dětí. Když nám maminka všem nasekala právem na zadek za to, že se pereme a neumíme se dohodnout, opírala se v tu chvíli dokonce o naši "nulovou podporu!"
P. Pavlovský
Re: Potud stačí...
Parlament je jediná instituce státu, která je tu od toho, aby byla "rozhádaná".
Proto nikdy nemůže mít velkou důvěru voličstva - byl už generován tak, aby reprezentoval odlišné a protichůdné názory.
Děti nemají rády, když se maninka s tatínkem hádají.
Parlament ale nezastupuje rodiče, zastupuje nás!
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz