3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

POLITIKA: Nebojme se změny

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka toho, že jsi problém nepochopil, říká jeden z klasických Murphyho zákonů. Laskavému čtenáři se přiznávám, že žasnu, kolik obránců parlamentní demokracie se najednou všude vyrojilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.8.2013 16:36

Autor zapomněl na to,

že jediným závazným měřením voličské přízně jsou volby. Že obzvláště vláda provádějící protikrizová opatření se nemůže populisticky řídit (u nás pochybnými) průzkumy obliby. Že ministři neprocházejí "volebním sítem" dokonce ani v USA. Neuvědomil si, že v soutěži posledních dvou kandidátů vítěz určitě má přes 50% hlasů, což mu žádnou zvláštní legitimitu nedává, protože mnozí mu dali hlas pouze jako "menšímu zlu", nemluvě o tom, že naše ústava žádnou větší či menší legitimitu vítězů nedefinuje.

Současná Francie i USA nejsou silným argumentem pro výhody (polo)prezidentského systému.

J. Kanioková 7.8.2013 16:24

ŠVÝCARSKÉ ŘEŠENÍ

http://www.novaustava.cz/clanky/svycarske-reseni

J. Vyhnalík 7.8.2013 15:54

Re: Vám připadá složení Senátu nějak výrazně lepší,

Politickou scénu formují volební systémy a to tak, že naprosto určující vliv má volební systém do nejdůležitějšího orgánu a tím je PS, která by měla definovat vládu.

Volební systém do Senátu tedy nemá na formování politické scénu téměř vliv, protože se jedná o volby druhého řádu.

P. Vaňura 7.8.2013 15:52

Ono je to poněkud jinak - obě strany

totiž musejí směřovat na průměrného voliče, pokud by tedy nedošlo ke katastrofální polarizaci společnosti. Pokud některá ze stran nominovala kandidáta příliš napravo (Barry Goldwater) nebo příliš nalevo (George McGovern), dopadly pro ni volby katastrofálně. Takže, oni se ti kandidáti musejí do určité míry podobat, když něco chtějí Američané najevo i napravo, je to v programu obou stran.

U nás by tomu odpovídaly ODS a ČSSD.

J. Vyhnalík 7.8.2013 15:50

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Už jsem Vám to psal snad desetkrát. Poměrný volební systém je nezbytný ve státech, které jsou vnitřně rozdělené, národnostně, nábožensky, sociálně atd. Proto, aby menšiny nebyly většinou dominovány a zatlačovány do bezvýchodné situace, ze které by hledaly východisko separatismem, terorismem, stávkami atd.

Proto je poměrný volební systém v Izraeli naprosto nezbytný, proto byl také naprosto nezbytný v době první republiky a proto je také zbytečným luxusem pro dnešní ČR. Je méně než zbytečný, je škodlivý. V heterogenní společnosti se parlamentu sejdou strany reprezentující relevantní menšiny, v homogenní společnosti, jako je naše, vede poměrný volební systém k umělému štěpení scény podle uměle vytvářených hranic. Každá strana si musí svůj elektorát vytvářet a mobilizovat proti těm druhým a přitom jsou voliči neustále mateni tím, že často dochází k uměle politicky vyvolávaným třenicím ve zbytečných bojích na pravici, či levici.

J. Vyhnalík 7.8.2013 15:36

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Demokracie je u nás slabá právě kvůli, špatnému volebnímu systému, který nutí politiky k neustálému lavírování a hledání ad hoc spojenectví. Takový systém posiluje roli médií, a zákulisních lobbyistů a také dává obrovský prostor presidentovi, pokud se ten rozhodne hrát tvrdě. Tento systém byl postaven na míru Václavu Havlovi, který si chtěl zachovat vliv na reálnou politiku a asi nikoho nenapadlo, jak moc ho lze zneužít, pokud se do presidentské pozice dostane nemilosrdně pragmatický a ctižádostivý politik typu Miloše Zemana.

Politici schvalují pravidla, ale tato pravidla formují politickou scénu a změnou pravidel by došlo ke změně politické scény i politiků na ní. Většinový systém by donutil velké strany změnit svoji politiku, aby oslovovaly větší část společnosti a zároveň by zúžil prostor pro malé strany žijící z lavírování a vydírání větších partnerů. Vzpomeňme na SZ, která měla 4 ministry na 6 poslanců a přitom efektivně blokovala jakákoliv opatření pro omezení dopadů nesmyslné podpory OZE.

P. Pavlovský 7.8.2013 15:32

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

100% poměrný systém má Izrael se stejným počtem obyv. jako my.

Celý stát je jeden obvod, uzavírací klausule 1,5%. knesset má 120 poslanců a je jednokomorový.

J. Vyhnalík 7.8.2013 15:24

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

V Maďarsku měli dlouhodobé problémy s nestabilitou slabých vlád, proto se pokusili posílit většinové prvky v jejich volebním systému a zůstali na polovině cesty a tím je dán i výsledek.

Nejsem politolog a nemám chuť dělat srovnávací studii volebních systémů, ale je fakt, že Itálie a Francie právě kvůli špatným zkušenostem s politickou nestabilitou, přikročily k posílení většinových prvků v jejich volebních systémech.

Snad žádný reálný volební systém není zcela čistě poměrný, nebo většinový, v reálu se jedná o kombinaci a na tom, jak se nastaví konkrétní parametry záleží, jak bude systém fungovat.

P. Vítek 7.8.2013 14:34

Re: Systém poměrného zastoupení

Mozna,ze jsme si politiky nechali namluvit,ze jsou tak strasne duleziti a pak se divime,ze svet nefunguje.Existuje dokonce uvaha,ze krize ve dvacatych letech vubec nemusela tak skoncit,kdyby stat nepanikaril a

netiskl penize.Banky by to pry "ucetne"mezi sebou zvladli.

T. Blecha 7.8.2013 13:33

Re: Systém poměrného zastoupení

A nástup Adolfa Hitlera nepoukazuje na chybu volebního systému, ale na chybu demokracie.

T. Blecha 7.8.2013 13:31

Re: Systém poměrného zastoupení

Americký systém dvou stran ukazuje také jak je špatný. Ve chvíli kdy ty dvě strany nemají konkurenci v podobě dalších stran tak zdegenerují na dvě stejně špatné strany jejichž jediná snaha je dostat se k moci je poukazovat na chyby vládnoucí strany. Ve stejném stavu u nás jsou ODS a ČSSD. Odlišují se jen svými prohlášeními ale činy jsou stejné.

P. Vaňura 7.8.2013 13:23

Systém poměrného zastoupení

má za sebou některé neporatelné "úspěchy." Například umožnil v Německu vládu Adolfa Hitlera, který sice politiky "plácající prapodivné koalice" pranýřoval, ale zároveň uměl využít jejich ochoty jít do koalice s kýmkoliv k nastolení vlastní diktatury. Tentýž systém r. 1940 znemožnil Francii rychlou reakci na Hitlerovu agresi a přispěl tak výrazně k její porážce. Dokonce jsem četl článek jednoho Američana, který r. 1937 !!! upozornil na to, že Francie díky svému volebnímu systému nedokáže v případě nutnosti rychle reagovat, zatímco americký systém dvou stran (to je přirozený produkt jednokolového většinového systému) toto umožňuje.

J. Mannheim 7.8.2013 13:05

Zeman

se neptá, Zeman bere, Zeman nediskutuje, Zeman koná. Pokud chcete diskutovat o prezidentském systému, měli jste tak učinit v průběhu předvolební kampaně, teď je tady a je nasnadě, že tady bude tak dlouho, jak dlouho to vydrží jeho protagonista. Odhaduji to na 5 let nebo se nacionalistická cháska postará o jeho zvolení i na další období?

T. Blecha 7.8.2013 10:58

Re: Do voleb neprošli jen ti zájemci, kteří nesehnali

Můj kandidát se jmenoval Zrušit zbytečnou funkci prezidenta ČR.

V. Novák 7.8.2013 10:54

Vám připadá složení Senátu nějak výrazně lepší,

než složení Sněmovny? Reprezentativnější? Stabilnější?

P. Vítek 7.8.2013 10:50

Re: proc porad potrebujeme,aby nas nekdo vedl a za nas rozhodoval

Timto by se melo zacit-

http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2013062401

vyvratit zpusob,jakym chteji ruzni soudruzi(Zemani) "ridit"ekonomiku.Vyvratit spoustu dezinformaci a polopravd.Driv to delaval na sve tv Zelezny nez ho odrovnali.

V. Novák 7.8.2013 10:47

Do voleb neprošli jen ti zájemci, kteří nesehnali

ani 50 tisíc podpisů. Kdo nedokáže tohle, ten by ve skutečné volbě jen překážel.

Do druhého kola neprošli jen kandidáti, kteří měli podporu hluboko pod těmi, kteří prošli.

Co se vám nelíbí? Že neprošel Šmoula Avatár?

P. Běhounek 7.8.2013 10:36

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

přesně, většínový systém by byl pro nás ještě větší katastrofou, v tak slabé demokracii, kde se stále chováme dle komunistické výchovy - kdo nekrade okrádá rodinu, je rozdrobení moci ochranou před jejím zneužívání, k čemu je náchylný většinový systém, je smutné, že se zastánci většinového systému nepoučí z historie, kdykoliv měl v ČR někdo převahu špatně to dopadlo

P. Běhounek 7.8.2013 10:34

Re: proc porad potrebujeme,aby nas nekdo vedl a za nas rozhodoval

kéž by to šlo, je to utopie, zdá se mi reálný kompromis, stát ano, ale s co nejméně pravomocemi (halvně bezpečnost, právo) a co nejštíhlejší a halvně bez komoušů

P. Vítek 7.8.2013 9:49

proc porad potrebujeme,aby nas nekdo vedl a za nas rozhodoval

Je to zbytecne drahe.(kdyz uz,tak jeden 10timilionovy americky stat pry ma veskere uredniky v jednom vysokem dome).Ja vladu a prezidenta v podstate nepotrebuji.Proc se kazdy nestara o sebe na svou odpovednost?Soukrome firmy se domluvi na vybudovani cehokoliv bez jedine rady urednika.Svet bez statnich zakazek,kazdy podle svych schopnosti,bohati jen slusni a pracoviti...sen?

T. Blecha 7.8.2013 9:22

Re: Líbí se mi,

Volby jsou k ničemu když jsou do nich připuštěni jen předem vybraní kandidáti, velké části lidí je tím zabráněno volit tak jak chtějí a proto k volbám nechodí. Když mi předhodí dvě hovna a řeknou mi ať si vyberu to které mi míň smrdí, tak si vyberu třetí možnost.

R. Lávička 7.8.2013 7:54

Re: Líbí se mi,

Proč tedy nehlasovali proti?

Pouze kecy těch kdo vůbec nikoho nevolí nejsou argumentem.

Neberte tu lenošnou ,,většinu" jako odpůrce M.Zemana. Jsou to vesměs přizdisráči kteří sedí v hospodě a remcaj .Každý má možnost se ve volbách vyjádřit. Pokud to neudělali neberte takové vůbec v potaz.

F. Vejr 7.8.2013 7:48

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Experimentem by neměl být většinový volební systém. Naopak by se ozdravila demokracie v tom smyslu, že by tento systém přivedl voliče k volbám. Současně je to tak, že volič ve volbách úplně nerozhoduje a právem říká "oni si to prokaplují mezi sebou tak, že dáš mě x-hlasů, dám ti tři náměstky a postím ti lidi tam a tam a je ruka v rukávě - volební program, nevolební program a volič jen zírá a k příštím volbám nejde, neb to vyhodnotí jako socialistická holomajzna".

Je to absurdní, ale chodí se okolo toho jako okolo horké kaše, podporuje to korupci a blbou náladu. Tento systém je snad dobrý jen pro média. Je to systém havlovský (cosistický) a vlastně ho protidemokraticky prosadil u svých papemhajských v Brně.

T. Blecha 7.8.2013 6:40

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Politika, kterou prováděla ODS a TOP09 nebyla ani konzervativní ani liberální, takže bych řekl že politická scéna se u nás dělí na levici I, levici II, levici III a levici IV.

T. Blecha 7.8.2013 6:37

Líbí se mi,

jak Zemanovi zastánci neustále vytahují že Zeman má autoritu tvořenou 2,4 miliony svých voličů. To ale znamená, že má proti sobě 5,6 milionu voličů a to je vyšší číslo.

P. Pavlovský 7.8.2013 4:57

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Kde jste na to přišel? Maďarský president má výlučně reprezentativní funkci, presidentský systém tam není ani náhodou!

Ani volební systém není prostě většinový, jak naznačujete.

Je ale velice složitý - kombinace tří volebních systémů: poměrného a absolutního většinového, ale také systému celostátní a regionální kandidátky.

Cílem je zajistit vládnoucí koalici stabilní většinu v parlamentu a zároveň umožnit vstup osobnostem a zástupcům menšin.

Jinak, upřímně řečeno: Právě z Maďarska bych si příklad nebral.

J. Vyhnalík 7.8.2013 4:31

Re: Potud stačí...

Pánové, nekritizujte pana Hamerského, on je přece studovaný politolog a má na demagogii diplom ;-)

J. Vyhnalík 7.8.2013 4:30

Re: Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

Nemáte pravdu, ale Vy to víte, nebo si tu vědomost sám před sebou opakovaně utajujete. Stačí připomenout Maďarsko.

Poměrný systém voleb do PS se jasně neosvědčil, neustálé vratké vlády postavené na nesourodých koalicích, nám to jasně ukazují.

Současný systém u nás vede k tomu, že politická scéna se nedělí pouze na pravici a levici, ale navíc na pravici I a pravici II a levici I a levici II, které spolu neustále bojují o společné voliče. Zároveň se stále rozšiřuje prostor pro protisystémové strany stavějící svou agendu na získání nespokojených voličů.

P. Pavlovský 7.8.2013 4:23

Re: Potud stačí...

Parlament je jediná instituce státu, která je tu od toho, aby byla "rozhádaná".

Proto nikdy nemůže mít velkou důvěru voličstva - byl už generován tak, aby reprezentoval odlišné a protichůdné názory.

Děti nemají rády, když se maninka s tatínkem hádají.

Parlament ale nezastupuje rodiče, zastupuje nás!

P. Pavlovský 7.8.2013 4:19

Žádný demokratický stát přibližně naší velikosti (či lidnatosti) nemá presidentský systém

(ani většinový systém).

Jsme my ti praví na takové experimenty?