Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Nebojme se změny

Zeman otevřel diskuzi o prezidentském systému

Jestliže zůstáváš klidný, zatímco ostatní ztrácejí hlavu, je to neklamná známka toho, že jsi problém nepochopil, říká jeden z klasických Murphyho zákonů. Laskavému čtenáři se přiznávám, že žasnu, kolik obránců parlamentní demokracie se najednou všude vyrojilo, když prezident Zeman využil svého ústavního práva a na pád vlády reagoval v souladu se svým volebním slibem. Jmenoval vládu nespojenou s Nečasovou koalicí čtyř stran (ODS, TOP 09, Lidem, Stan) a několika nezařazenými poslanci, jejíž přežívání mezi vnitřními krizemi budilo střídavě soucit a střídavě nechutenství.

Nečasovi odborníci

Obránci parlamentní demokracie už zapomněli, že poslanecká sněmovna se dlouhodobě oprávněně těší důvěře sotva čtvrtiny občanů, jeden poslanec je ve vězení, druhý ve vazbě a sněmovnou proplouvá patnáct nezařazených poslanců. Zapomněli jsme, že ministři školství, vnitra a obrany neprošli volbami, ve vládě byli pouze pro loajalitu k Nečasovi, v případě tehdejšího i dnešního ministra obrany Picka i přes odpor předsedkyně koaliční strany. Tito "odborníci" měli legitimitu propůjčenou pouze od premiéra, jehož strana získala ve volbách 20 procent. Dnešní ministři mají legitimitu od prezidenta, který získal v prvním kole 24 a ve druhém 55 procent.

Když v roce 1998 Zeman uzavřel s Klausem (opoziční) smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí, která se opírala o solidní většinu v obou komorách parlamentu, bylo to částí dnešních kritiků chápáno jako vytvoření partajního kartelu a potlačení demokracie. Když si Zeman pro svoji menšinovou, "premiérskou" vládu zajistil podporu dopředu, je to špatně, když "prezidentskou" vládu vytvoří poté, co je jasné, že ODS, TOP 09/Stan a ČSSD se na společné, překlenovací vládě nedohodnou, a podporu pro vládu snaží získat až před samotným hlasováním poslanců o její důvěře, je to také špatně. Takže jak to je? Vadí nám slabé vlády postavené na zákulisních handlech nebo Miloš Zeman?

Jistě, idiotský výrok Zemana o ústavních zvyklostech je trapný. Stejně jako množství jeho dalších rádoby vtipných bonmotů. Zvolili jsme si ho, takže jeho třeskutý humor budeme muset strpět ještě několik let.

Přímá je dobrá

Až na vzácné výjimky mezi ústavními právníky, jako je Jan Kudrna, převažuje shoda, že prezident koná v rozporu s ústavními zvyklostmi, a tedy proti smyslu ústavy. Politika je však dynamický svět, v kterém se střetávají zájmy, instituce, strany, osobnosti a jejich mediální interpretace. Někdy nastoluje agendu jeden aktér a ostatní jsou nuceni reagovat, jindy se zkusí prosadit někdo jiný.

Např. Ústavní soud přirozeně zasahuje svými rozhodnutími do politiky a mohl by být podstatně aktivističtější. Soudní moc je jedním z pilířů demokracie a nemusela by být zdaleka tak krotká k moci výkonné, jako byla doposud.

Mnozí z těch, kteří dnes straší prezidentským systémem, prosazovali bezhlavě přímou volbu prezidenta a dnes stejně bezhlavě prosazují přímou volbu starostů a hejtmanů, tím by se současné potíže při soužití silného prezidenta a sněmovny přesunuly na další politická patra. Vzpomeňme si na turbulence na pražské radnici.

USA náš vzor

Přímo volený prezident v souladu s programem na který byl zvolen voliči, pouze využívá prostor, který mu dávají ostatní političtí aktéři. Prezidentovi, ale např. ani premiérovi, nelze zaujatě upírat právo na vlastní politickou aktivitu, kdykoli vykročí z představ hlavního mediálního proudu. Pokud chceme výrazné politiky, ba co více přímo státníky, musíme jim umožnit střetnout se v tvrdém boji a předvést své vůdčí schopnosti. Zbytečně si v diskuzi dáváme tabu. Demokracie musí být otevřená i diskuzi o změnách vlastní formy. Proč bychom se nemohli posunout k poloprezidentské nebo prezidentské demokracii, jakou známe z USA nebo Francie? Prezident Miloš Zeman svými kroky tuto legitimní diskuzi otvírá.

Slovy Oty Černého: Co na to volič?

Autor je politolog a právník, člen sdružení Vraťte nám stát

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Saúdská Arábie bude v roce 2025 hostit premiérový ročník olympijských her v esportu. Nedávné...

ČTK, klak Klára Karchňáková
23. 7. 2024

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté vstupují do kvalifikace o Ligu mistrů. V irském Dublinu hrají od 21 hodin s...

Lukáš Karbulka
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) přišel s návrhem, který by změnil výuku na základních školách....

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Ministr školství Mikuláš Bek chytil v půli prázdnin roupy. Otřepal se z kauzy předražený byt,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz