18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

POLITIKA: Krajské volby 2012

První sobotní sčítání ukazovalo v mém kraji dokonce 65% převahu téhle předpokládatelné koalice. Řeknu vám, není to pěkný pohled, pozorovat, jak jsou dvacet let po převratu komunisté na koni a místo živoření někde na okraji, ve společnosti dalších extrémů a historických obskurit, spolu s populistickými pastelkáři pokračují v sebejisté vládě kraji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Odehnalová 15.10.2012 19:29

neúčast ve volbách

Chtěla bych vyjádřit pochopení pro voliče, kteří nešli volit. Taky jsem o tom vážně uvažovala, pak jsem sice šla, ale mohla jsem si cestu ušetřit. Volební lístky jsem zkoumala dost dlouho, možná bych si našla i několik pro mě zajímavých jmen (bohužel jednotlivě v různých stranách) a jejich spolukandidáty jsem v žádném případě volit nechtěla, tak jak z toho vybruslit? Jedno jediné jméno na kandidátce sice můžete zakroužkovat, ale přitom volíte i ty další na kandidátce, které nechcete :-( Pak je jednodušší zůstat doma!

P. Čech 15.10.2012 21:59

Re: neúčast ve volbách

To je přesně to, co zde již dlouhou dobu kritizuji.  Politici nám neustále tvrdí, že u nás probíhají svobodné, demokratické volby.  Tento proces však je svázán mnoha dalšími podmínkami dle volebních zákonů a proto není svobodný. Svobodný v tom smyslu, že o všem ve volbách rozhoduje volič a nikoliv systém. Protože tento systém předjímá a generuje vždy vítězství menšiny nad většinou,je nedemokratický. Tento proces, svázaný podmínkami podle volebních zákonů, který není pouhým vybíráním voliče mezi několika alternativami (několika kandidáty) není ani volbami jako takovými. Je to pouhé směšné divadélko, kde pimprlata (voliči) skáčou tak, jak za nitky tahají politické strany a jejich politici. Přesně o tomto je t.zv. volební proces v České republice. Divadélko pro ovčany.

M. Kosejk 15.10.2012 17:22

---

Můj názor za mě tentokrát velmi pěkně vyjádřil B. Doležal:

"Zarážející je velmi slabá členská základna (polit. stran). Proto se stávají snadným nástrojem pro "kmotry" a různé politické manipulátory.

Členskou základnu mají slabou i proto, že lidé mají nechuť k "drobné politické práci“, na níž stála česká demokratická a liberální politika od Havlíčka po Masaryka, a raději se oddávají, jsou-li jednodušších nátur, malování tykadel na portréty politiků a střílení po politicích pistolkami zatím kuličkovými, jsou-li spíše intelektuálního založení, tak žvaněním o vyhazování politiků z oken, a všichni dohromady usilovným čekáním na nějakého samozvaného spasitele, ať už se jmenuje Babiš, Janeček, nebo Okamura."

P. Čech 15.10.2012 22:14

Re: ---

Občané nečekají na žádného spasitele, samozvaného již vůbec. Občané čekají (zatím marně) na možnost, aby si mohli vládnout sami. Podobně a nebo stejně jako je tomu ve Švýcarsku, kde občané rozhodují o věcech, které se týkají většiny formou referend a kde velké politické strany již velmi dlouhou dobu tvoří t.zv. velkou koalici. Velkou koalici stran, která  má především na paměti blaho státu a ne pouze blaho vlastní a svých ovčanů, jako je tomu u nás. Stále se zvyšuje počet států, jejichž občané nechtějí mezi sebou a zastupitelskými orgány žádného prostředníka - politické strany. Protesty občanů v tom smyslu již existují v USA, Španělsku, Řecku, Portugalsku, Irsku, Na Islandu a pod. Občané nejsou ve své většině ani nesvéprávní, ani hloupí. Nepotřebují pastýře, toho potřebují pouze ovčané, jichž je ve všech státech menšina. Také proto politické strany ve většině států upřednostňují poměrný volební systém, protože ten generuje vždy vládu menšiny (ovčanů) nad většinou (občanů). A o tom to je.

V. Vérosta 15.10.2012 13:51

velmi přesná analýza

a není pochyb o tom že rudí by toho ve vládě nezvorali tolik jako modří. Mají aspoň disciplínu. Modrým a jiným na "pravici" absolutně chybí sebereflexe. A voličům je nakonec jedno, zda ve státě krade "pravice" či "levice". :-))

J. Mrázek 15.10.2012 13:40

Jak jsem četl,přeposílám:

Mladí a padesátníci na pracáku,důchdci pomalu u popelnic.minimální mzda 8tis,neustálé zdražování,jedna zlodějská kauza za druhou.... to je furt málo aby se lidi na...li[:-/][[>-]]???????

D. Polanský 15.10.2012 12:40

Bohužel programy stran

jsou nevýrazné, opakují se. Všichni to stejné. Např. heslo jednoho kandidát na senát: Spravedlivý stát. Co to je za obecninu? Autorka má sice formální pravdu, že kandidátu jak hnoje, ale to je právě faktická chyba.

L. Ott 15.10.2012 12:38

Souhasím,

jen bych dodal, že se mi zdá, že byl vyčerpán potenciál výrazných osobností na krajské úrovni a proto neznámá jména prakticky nikoho netáhnou. A zbývá i připočíst to, jak se svým silným mandátem naložily strany vládní koalice. Někdy mám pocit, že pro samé řešení sporů v této koalici není čas řešit problémy ČR a hlavně své kroky vysvětlovat a konzultovat.  Někdy mám pocit, že vedené ODS řeší 24 hodin denně problém, jak se udržet u moci a nemá čas přijít s programem, který by měl hlavu a patu.

Š. Šafránek 15.10.2012 11:45

Přesná analýza

Kdybych měl chuť se tím zabývat, pokusil bych se to napsat stejně.

K. Luboš 15.10.2012 11:26

Argument, že nebylo koho volit, nepřijímám,..

..., nezlobte se. Kdo si dal tu práci a pročetl poctivě všechny kandidáty ...“

U nás na škole udělal jedna občankářka tento experiment: Z volebních materiálů odstranila název strany a pak je rozdala studentů s tím, ať ztotožní stranu a její program. No a vidíte, nepodařilo se jim to.

Takže když k volbám jdete anebo nejdete, je to celkem jedno. Můžete volit kohokoliv, každý vám slíbí lepší silnice, každý slíbí, že už nebude krást, ... atd., atd. No a za čtyři roky budou silnice zase jako na Ukrajině, zase se budou řešit výběrová řízení .... atd., atd.

A. Reček 15.10.2012 10:40

Autorka opomenula to, že

volební neúspěch postihl i socdem partaj, která také pozbyla značný počet mandátů a nárůst komunistů jej nevyrovnal.  Zmínit se musím i o opětovných omylech průzkumných agentur před volbami, které pracovaly pro pana Veselovského v rádiu a Moravce v televizi.  V řadě případů se agentury sekly o více než  3% , která uváděly za toleranci. Nadhodnocovány byly ODS +TOP + Zemanovci a podhodnocování byli lidovci a různí krajští nezávislí.  O další osud krajů se nebojím, nyní vlastně i komunisté se plněji zapojí do budování tržního hospodářství svých regionů a nebudou blekotat jen o nějakém socialismu. 

P. Schuster 15.10.2012 11:30

Re: Autorka opomenula to, že

Mám stejný názor a demonstruji to na Středočeském kraji, kde v roce 2008 i 2012 zvítězila těsně sociální demokracie. V roce 2008 vyhrála ČSSD s 26, pak ODS s 25, KSČM s 10 a Nezávislý se 4 mandáty. V roce 2012 vyhrála opět ČSSD, no jen s 20, KSČM s 19, ODS se 16 a Nezávislí s 10 mandáty. A to byl chycen hejtman se 7 miliony v krabici.

J. Boleslav 15.10.2012 18:51

Re: Autorka opomenula to, že

Taky tamnímu výsledku nerozumím. Jediné racionální vysvětlení pro mě je, že většina tamních voličů jsou magoři.

P. Čech 15.10.2012 22:21

Re: Autorka opomenula to, že

Zkuste si prostudovat zásady poměrného volebního systému a způsob počítání výsledků voleb. Tento způsob najdete ve volebních zákonech. Až toto pochopíte, budou Vám výsledky "voleb" jasné a to všude. Pochopíte, že výsledky voleb, jak jsou nám prezentovány, nejsou dány volbami voličů, ale volebním systémem. Systémem, který se tváří, že neexistuje 70% voličů, kteří na protest vůči systému odmítají volit. systém, který nerespektuje vůli 5,5 milionů našich občanů, kteří nevolí a protestují tak proti ústavnímu volebnímu systému.

J. Urban 15.10.2012 9:47

Autorka má pravdu. Ten výsledek je tristní, ale mnohem

tristnější je, jak na něj ta pseudopravicová trdla reagují :-(

P. Čech 15.10.2012 10:05

Re: Autorka má pravdu. Ten výsledek je tristní, ale mnohem

Tento výsledek není tristní v celém významu tohoto pojmu, ale pouze žalostně trapný.Žalostně trapný je systém, který dovoluje za volby prohlásit činnost občanů, kdy se jí odmítne z jakýchkoliv důvodů zúčastnit jejich 66%.Prohlásit veřejně za výsledek voleb stav, kdy naprostá většina občanů je různě jiného mínění a kdy účast ve volbách je možno považovat za takové nějaké malé referendum o volebním systému v České republice. O volebním systému, který vždy produkuje stav, s nímž naprostá většina (oněch 66%) občanů nesouhlasí, protože nerespektuje jejich mínění. Stav, kdy například v Ústeckém kraji "zvítězila" KSČM se   s   k   u   t   e   č   n   ý   m      počtem  8,6% hlasů všech voličů. Ano, komunisty volilo v Ústeckém kraji  pouhých 8,6% voličů, t.j. 8,6 voličů ze sta. Těchto 8,6 občanů ze sta bude tady díky nedemokratickému volebnímu systému vládnout 91,4 občanům, opět ze sta.  Tomu chce někdo, nějaký ovčan, říkat demokratické, svobodné volby???? K smíchu a k pláči!!!!

M. Hatlák 15.10.2012 8:34

Neúčast u voleb?

Nechápu proč je stále vnucována myšlenka pohodlnosti nejít k volbám. Každé volby mají tři vyjádření s návrhem, alespoň pokud je demokracie:

1. vyjádření s návrhem - ANO

2. vyjádření s návrhem - NE

3. vyjádření s návrhem - zdržení se hlasování

I na schůzích KSČ ale i v dnešním parlamentu se při hlasování o čemkoliv řídící schůze ptal: kdo je pro, kdo je proti, a kdo se zdržel hlasování. Tak že 70% voličů není pohodlných a nešlo k volbám, ale naprosto regulerně se zdrželo hlasování. Otázka by měla znít proč?

P. Čech 15.10.2012 8:58

Re: Neúčast u voleb?

Naprosto s Vámi souhlasím a pokusím se odpovědět na Vámi položenou otázku.Ústavní poměrný volební systém nadmíru vyhovuje "bývalým"komunistům, rozlezlým po téměř všech politických stranách v ČR. 66% voličů nešlo k volbám nikoliv proto, že jsou líní, ale proto, že tak dávají jednoznačně najevo, že nesouhlasí s volebním systémem kdy, volí-li politické strany, které nedosáhnou nedemokratických 5% pro vstup do sněmovny, jsou jejich hlasy přepočítány ve prospěch stran, které tohoto limitu dosáhly. Dojde tak k naprosto nepřijatelnému paradoxu, kdy voliči největšího odpůrce komunistů (Pravý blok) jsou přepočítáni ve prospěch i KSČM. Je to systém, který se snaží vytvářet mínění, že ve státě neexistuje 66% občanů - voličů.Je to systém nedemokratický, který nikdy nemůže vygenerovat vůli většiny občanů. Systém, který konzervuje špatné pořádky a který je nutno okamžitě a razantně odmítnout a nahradit většinovým dvoukolovým volebním systémem, v němž jsou voleni zástupci občanů přímo a nikoliv přes politické strany. Tito přímo a většinově zvolení zástupci se musí občanům i přímo zodpovídat za své činy. Jinak nelze v žádném případě připustit, že ve státě existuje něco demokratického.

V. Vlach 15.10.2012 14:38

Re: Neúčast u voleb?

Ano, jinak to nelze chápat!

J. Boleslav 15.10.2012 18:54

Re: Neúčast u voleb?

Na schůze KSČ jsem nechodil a nechodím, takže nevím. Pokud ale většina lidí na poměry stále nadává, ale zároveň k volbám nechodí, je něco skutečně špatně.

P. Čech 15.10.2012 21:51

Re: Neúčast u voleb?

Vy si prostě nedáte pokoj. Neustále budete přesvědčovat lidi, že u nás jsou nějaké volby. U voleb se volič rozhoduje mezi několika kandidáty volí toho či onoho. Ale volí, vybírá a to bez jakýchkoliv dalších podmínek. To, co se děje v České republice, to směšné divadélko pro ovčany, nejsou žádné volby a svobodné již vůbec. Volba neprobíhá mezi kandidáty, ale mezi politickými stranami. Ti kandidáti jsou tam jaksi navíc a ještě k tomu nadiktovaní politickými stranami na volitelných a nevolitelných místech. Systém neumožňuje vybírat mezi kandidáty - fyzickými osobami ty nejlepší. Pokud by toto mělo platit, potom by musela existovat možnost volit kandidáty napříč politickým spektrem, to znamená, že volič musí mít možnost volit kandidáty z více politických stran. Tak tomu ale u nás není a proto tvrdím, že u nás neexistují žádné volby, ale pouhé potvrzování předem nadiktovaných kandidátů, stejně, jako tomu bylo před listopadem 1989.

P. Čech 15.10.2012 8:33

Je to opět zcela jinak.

Výsledky voleb, tak, jak jsou nám prezentovány novináři, ale i Vámi, paní autorko, vůbec neodpovídají realitě a jsou výsledkem jen a pouze poměrného volebního systému. Je s podivem, jak mnoho lidí tyto lži politiků a novinářů dokáže akceptovat a nehodlá logicky přemýšlet. Volební zákon jasně definuje kdo je to volič. V této definici vůbec není uvedeno, že voličem je pouze ten občan, který volí. Voličem je tedy logicky i ten, kdo volit z různých důvodů nehodlá.Vezměme si jako příklad Ústecký kraj, kde, jak je nám stále podsouváno, voliči zvolili komunisty. Není to pravda.  Komunisté nezískali 25,26% hlasů, ale pouze 8,6%.V souvislosti s volebním zákonem, který definuje to, kdo je voličem, je nutno do výsledků voleb započítat i ty voliče, kteří nevolili. Nelze se donekonečna tvářit, že v České republice neexistuje 66% občanů-voličů.Do výsledků voleb nelze odpovědně tvrdit, že oněch 66% lidí volilo komunisty. Komunisté tak byli zvoleni systémem a nikoliv voliči. Od roku 1989 vinou volebního systému volební účast stále klesá a tento stav nemá tendenci se obrátit. Zanedlouho tedy bude volit jediný volič, který dá hlas dejme tomu ČSSD. Novináři a Statistický úřad potom budou dle platného systému bezostyšně tvrdit, že ve volbách zvítězila ČSSD s výsledkem 100% hlasů voličů (1 voliče). protože je celkově volební systém a počítání jeho výsledků špatný, je nutno říci plnou pravdu. V Ústeckém kraji získali komunisté pouhých 25,26%, ale z 34% hlasů voličů, tedy pouhých 8,6%. Jediným demokratickým vítězem voleb je oněch 66% voličů, kteří se odmítli zúčastňovat onoho směšného a lživého divadélka, vydávaného u nás politiky a novináři za svobodné volby.

V. Ondys 15.10.2012 8:22

:))))))))) Kdo nejde k volbám, jde proti nám?

Na podobně nadlidské demokracii, kde fakticky jde jenom o to, kteří ze stranických papalášů budou socialisticky přerozdělovat, to pro samostatného člověka je stejně demokratické jako s Adamem a s jeho možným výběrem ženy v blízkosti nezištného hada s lákavým jablkem. Je docela neomalené podobně horlit, pokud systém nebude odpovídat skutečnosti o nezájmu drtivé většiny lidí se stranicky sdružovat místo toho, aby umožňoval horlivým pisálkům s jejich levicovými představami peskovat jiné, že je nedemokratické dobrovolně odmítnout účast na soutěži s pravidly, která slušným, poctivým a samostatným voličům u nás nabízí jen prohru.

P. Čech 15.10.2012 9:19

Re: :))))))))) Kdo nejde k volbám, jde proti nám?

Tak, tak. Pravidla hry, tedy volební systém v ČR je nedemokratický, lživý a většina voličů (66%) dává jednoznačně najevo, že je pro ně nepřijatelným. Tvrdí-li někdo, že 66% voličů jsou líní ignoranti, je s prominutím debil.Jsem jedním z těchto voličů. Volil bych rád. To by ovšem musel existovat jiný volební systém, nejlépe většinový dvoukolový. Systém, který by připouštěl byť jen možnost změny. Nevolím proto, že bytostně nesouhlasím s volebním systémem a volebními zákony v ČR. Jinou možnost mi totiž naše ústava a zákony nedávají. Jsem přesvědčen o tom, že podobného a nebo stejného názoru je většina z těchto 66% voličů, dokonce si myslím, že i většina v  š  e  c  h   voličů. To, zda mám či nemám pravdu může osvětlit a stanovit pouze referendum a nikoliv nějaké nesmyslné průzkumy veřejného mínění, prováděné prodejnými PR agenturami.

V. Ondys 15.10.2012 10:47

Re: :))))))))) Kdo nejde k volbám, jde proti nám?

Musím se smát tradičnímu horlení avantgardy pokroku v podobě našich intošů, kteří kovaně po stalinsku dovedou identifikovat pravicové extrémisty v podobě radikálních dělníků a vysvětlí Vám, že pokud nevolíte faktický gang ohledně počtu straníků z nejvlivnějších soudruhů a nedejbože ho dokonce přidělíte jinému s nevlivnými, furt prý fakticky volíte :)))))) komunisty, ze kterých naši mudrlanti vzešli a bojí se jejich pomsty za zradu.

P. Pavlovský 15.10.2012 7:04

Nejsem ani trochu překvapen

Volební účast byla standardní, po zkušenostech z uplynulých 20 let jsem čekal 30%, takže přece jenom vlastně překvapeníčko, spíš příjemné. A nepřekvapilo mne ani to, že doma zůstali především voliči pravice.

Jako takový jsem byl po dlouhé době šťasten, že jsem Pražák a tudíž nikam nevolím. Patřím k tomu cca 15% elektorátu, který již 20 let volí doprava, ale nechce ODS, které právem nedůvěřuje (právem už proto, že každý volič má právo nějaké straně či dokonce všem stranám nedůvěřovat).

Kdybych musel, asi bych ze zoufalství volil Zelené nebo Piráty – takový je smutný konec celoživotního konzervativce.

Naposledy, v parlamentních i komunálních volbách, jsem volil TOP 09 a radoval se, jak mi to tentokrát, snad poprvé vůbec, vyšlo. (Předtím šly pod vodu RU, ODA, DEU, US, vypadli Zelení a dočasně i KDU.

(Kdybych věděl, že jsem opravdu spolehlivý Pechvogel, zavolil bych KSČM J.)

P. Pavlovský 15.10.2012 7:16

Nejsem ani trochu překvapen, pokračování

Radoval jsem se ještě po skvělém Svobodově (a TOPky) převratu na pražské radnici – nehodil jsem svůj hlas do koše. Po vyhození ředitele Liche a především po otevření kauzy CASA jsem, se ale doradoval. Během tří neděl byla pro mne nejenom ODS, ale i TOP 09 nevolitelná. Politiky, kteří obviňují policii své vlastní vlády z machinací (udělali to Nečas i Kalousek), nelze volit.

Nevolitelná je samozřejmě strana, jejíž šéf nečitelně vyhodí úspěšného ministra spravedlnosti (voliči na Plzeňsku si zjevně myslí totéž, co já) a nahradí ho politikem nanejvýš pochybným, který pak neméně pochybně zkouší nejmenovat L. Bradáčovou; strana premiéra, který dopustí rovněž nečitelné odvolání policejního presidenta na hodinu – už teď je zjevné, že se ničeho špatného nedopustil; předsedy, který ustanoví volebním manažerem exministra, který nedávno musel odstoupit kvůli korupci (postup Michálka do 2. kola senátních voleb jasně ukázal, co si o tom voličové myslí).

Nevolitelná je po vášnivé, až šílenecké parlamentní obhajobě Parkanové proti vydání k vyšetřování i strana M. Kalouska a tím pádem i K. Schw., který se nedistancoval. Jak by ale mohl, když pro nákup letadel zvedli v Topolánkově vládě v demisi ruce jednomyslně úplně všichni, nejenom členové ODS, ale i Zelených a KDU.

Na okraj: kdo koho z dvojice TOP 09 a Starostové je velice sporné: ministr za StaN Besser s projevil jako darebák a ministryně Hanáková se vytrvale prezentuje jako totální mimoň, který páše na naší kultuře hrozivé škody.

Ano „… vládní strany nejsou schopny sebereflexe…. neschopnost odstřihnout se od skandálů a korupce, od figur jako Drobil nebo Kalousek…Veřejnost evidentně touží po změně a dychtivě sahá po každém jejím náznaku.“  Obávám se - dle reakcí - že ani tento výprask nebyl pro PRAVICOVÉ PARLAMENTNÍ STRANY DOSTATEČNÝ. Nepoučily se a musí zahynout!

P. Čech 15.10.2012 9:08

Re: Nejsem ani trochu překvapen, pokračování

A čeho je toto vše důsledkem? Poměrného volebního systému. Příklad. Občané jsou naštvaní a rozhodli se nevolit parlamentní strany. Budou volit ze stran neparlamentních, jichž je cca 130. Pouze 5% voličů se rozhodne volit např. TOP 09.V tomto případě budou hlasy 95% voličů přepočítány ve prospěch TOP 09 a tato strana zvítězí ve volbách ziskem 100% hlasů voličů.Tento příklad je možný a poměrný volební systém jej připouští. Připouští-li něco takového systém, je systémem nesmyslným , dá se říci že zločineckým. Takovýto systém se nedá vylepšit, o což se pokoušeli a pokoušejí politické strany v mnoha evropských státech. Takovýto systém lze jedině opustit a nahradit systémem jiným, nejlépe zavedeným a fungujícím, dvoukolovým většinovým A o tom to je.

P. Čech 15.10.2012 8:45

Re: Nejsem ani trochu překvapen

Doma nezůstali především voliči pravice. To nelze nijak zjistit.Znám mnoho levicově smýšlejících občanů, kteří nešli volit a to proto, že nesouhlasí se systémem voleb, který nikdy není schopen odrážet skutečnost. Tvrdí-li někdo, že např. v Ústeckém kraji vyhráli volby komunisté, potom říká polopravdu.  Pravdou je, že v platném volebním systému, získali 25,26% hlasů. Ale je nutno říci, že se jedná o hlasy pouze volících voličů, jichž zde bylo jen 34%. 66% voličů z různých důvodů volit odmítlo. Dozajista asi nikdo nebude tvrdit, že oněch 66% voličů by volilo komunisty, to už by byla velmi očividná lež. A tak se tedy budeme tvářit, že těchto 66% voličů neexistuje. To je poměrný volební systém, vážení a paní autorko. Takovýto volební systém, který je u nás dán dokonce ústavou, neodráží pravdu a pravou skutečnost a je lživý. S demokracií nemá nic společného a pouze si a nám nalhává něco, co logicky neexistuje. Poměrný volební systém přímo či nepřímo zavinil všechny problémy se kterými se občané ČSR a ČR potýkají již od roku 1918. O tom to je.

J. Schwarz 15.10.2012 5:31

No, spíš bych řekl

že se volilo podle ideologií, protože výrazné osobnosti s vlastními názory se prakticky nevyskytly. Ale když se vyskytly / Kubera, Čunek / dostaly hlasů dost bez ohledu na stranu, za kterou do voleb šli.