25.3.2023 | Svátek má Marián


Diskuse k článku

POLITIKA: Korespondenční volba

Návrhy zavést korespondenční hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny pro v zahraničí žijící Čechy se v parlamentu objevují již více než dvacet let. K prosazení této změny voleb se však nikdy nenašla potřebná parlamentní většina. J

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Pavelka 14.1.2022 16:23

ODS ,taky camrala o přímé volbě Prezidenta , a dodnes brečí , jak šlápla do lejna ! Nesnažte se měnit věci které fungují ! Narazíte !

J. Friedlaender 13.1.2022 18:25

Neumožnění korespondenční volby je grandiozní podvod, který vylučuje z voleb nejaktivnější část obyvatelstva. Kdo je obhajuje, nemá nic společného s demokracií,která musí být založena na rovnosti.

J. Poláček 13.1.2022 20:54

Rovnos tu je i když se hlasuje rukama v kukani in situ.

Pokud někdo není ochoten zvednou řiť a projít se do nejbližší volební místnosti - demokracie pro něj není. Trocha oběti a vlastního snažení je absolutní minimum, které si může dovolit i důchodkyně o paličce. Autor píše dobře, že je to cesta do pekel. Nenechme se oblbnout sladkými řečmi o vyšší volební účasti. Ona bude vyšší, akorát nebude jasné kdo ji zvýší a jak.

V. Pavelka 14.1.2022 16:54

Když nemůžete k urně ? Urna může k vám , Demokrate , stačí si ji objednat !?[>-] Kape z té korespondenční volby touha po podvodu :-/[>-]EU!!!

P. Brich 13.1.2022 16:06

"Je zcela jistě politickým uměním menší koaliční strany TOP 09, že tuto svoji prioritu prosadila do koaliční smlouvy současné vládní koalice."

Není divu, že je to prioritou (nejen) TOP09. Demoverze z prezidentských voleb v USA přesvědčivě demonstrovala, jak lze snadno a jednoduše dosáhnout žádaného výsledku.:-/

P. Jiří 13.1.2022 14:50

Znáte rčení, blbec nikdy nezjistí že je blbej, kdyby to totiž zjistil tak už úplně blbej nejni, no a teď se snažme cokoliv napravit, tady je každá rada drahá, že jo?

Z. Ukolébavka 13.1.2022 13:38

Pane Hrdličko, jestli mi něco ještě chcete, tak pište na stranu jedna. Na dvojku si chodí čechrat peří jenom poseroutkové.

J. Hrdlička 13.1.2022 14:29

Už asi ne, předvedl jste uspokojivě, jak jste nekonvenční a zasvěcený, i když to povrchně může vypadat jako pruda z nudy:-) . Konkrétní argumenty máte na straně, tuším, 2. :-)

J. Jurax 13.1.2022 13:03

Souhlas.

Korespondenční volba je leda usnadnění falšování voleb. Komu opravdu záleží na směřování svého státu, tak si snad může jednou za čtyři roky udělat čas k dostavení se k volební urně.

L. Beneš 13.1.2022 12:54

"V soukromí hlasovací kabiny může volič volit libovolným způsobem, který si vybere, a .... ", byť i třeba - jako např. někteří nepřizpůsobiví - přijal před volebním lokálem od sběračů volebních hlasů příspěvek 100 nebo i více korun za hlas vhozený pro určitého kandidáta. Když ovšem lepidlo na hlasovací obálce lepí špatně (jako se stalo např. v Rakousku), lze hlas odevzdat komukoli odlišně od vůle hlasujícího.

Z. Lapil 13.1.2022 14:32

Hlasovací obálku dostanete, pozor - oficiálně orazítkovanou - od volební komise. Do té za plentou vložíte volební lístek, před očima volební komise projdete k urně a vhodíte. Obálka být zalepená nemusí, vyměnit volební lístek bez vědomí volební komise nelze.

V minulých volbách volební komise pohoršila jednoho občana, jemuž odmítla pomoc v situaci "já nechal doma brejle, kterej ten lístek je Babišův". Z toho obyčejného důvodu, že volební komise NESMÍ vědět, koho dotyčný volí. Jsme malá obec, takže řešení "Počkejte, až někdo půjde kolem, a požádejte ho o asistenci" může být časově dost náročné.

L. Beneš 13.1.2022 14:38

Do volební místnosti přicházím ev. s celou sadou lístků, kterou mi vhodili do schránky. Za plentou pak mohu do obdržené orazítkované obálky vložit lístek toho subjektu, který mi (podobně jako Dežovi) někdo spolu s nabídnutou stokorunou doporučil před vstupem do volební místnosti. Ostatní lístky si ponechám a doma je nařežu na vhodný formát k dalšímu použití (tiskem ven).

Z. Lapil 13.1.2022 15:01

Je to MOJE rozhodnutí a MOJE tajemství. Možná podpořené nelegálně stokorunou v hotovosti nebo legálně tisícovkou na školkovném.

Myslím si: stávající volební zákon lze při stávajícím systému obejít. Při korespondenčním hlasování jej nelze dodržet: buď volební komise neví, kdo hlasoval (anonymní volič hlasuje tajně), nebo hlasování není tajné (hlas je v podepsané obálce). Viz poslední volby v USA: nejde ani tak o to, jestli "Biden" podváděl nebo nepodváděl, jde o to, že vznikly pochybnosti.

Možná budete znát Škvoreckého povídku z voleb s pointou: "Určitě jste tam hodila lístek s číslem (které jsem vám říkal?" - "Určitě, milostpane, já se bála, abych to nespletla, tak jsem je tam pro jistotu hodila všechny".

L. Beneš 13.1.2022 15:48

Nezbývá, než s vámi souhlasit.

J. Vlček 13.1.2022 11:58

Pane Jirso, stejně jako vy jsem zásadně proti korespondenčnímu hlasování, neboť je to cesta k podvodům a netrasparentnosti voleb. R^

Narozdíl od vás jsem ovšem rád za přímou volbu prezidenta, která dává voličům alespoň reálnou možnost tuto volbu ovlivnit, narozdíl od voleb stran, kde je vše záležitostí čachrů, manipulací a kšeftů stran mezi sebou, takže vůle většiny voličů může vyjít, a také často vychází, naprázdno.

Dokladem toho budiž dosazení blbky z marginální strany, s vytetovaným Sorošem na rameni a arabskými klikyháky na ruce, do čela parlamentu. Přitom právě její strana se do parlamentu dostala zásluhou dalšího podvodu na voličích, kterým jsou předvolební koalice. Bez tohoto fíglu by neměla vůbec šanci na něco podobného ani pomyslet. 8-o

L. Beneš 13.1.2022 12:58

O čistotě hlasování stran lze si udělat obrázek z občasného záběru TV kamery na lavice poslanců při hlasování ve sněmovně, kde vidíme stranického principála, kterak stoje před poslaneckými lavicemi při hlasování dává poslancům své strany pokyny, jak mají hlasovat.

J. Jurax 13.1.2022 13:07

Podle ústavy poslanec má hlasovat výhradně podle svého vědomí a svědomí. Ovšem obé má uschováno v sekretariátě své rodné politické strany či hnutí.

V. Pavelka 14.1.2022 16:16

Jak by jste p. Beneš hlasoval v těch zmatcích , třeba o tom kdy a kolik teplé vody má téct aby se dalo sprchovat , bez principála by vám mohla téct studená ,, a taky by vám mohli bez pokynů a domluvy zvolit že už vy nemusíte chodit , nehrajte demokrata když jste mimo mísu !?

J. Lechnýř 13.1.2022 17:12

Stoprocentní souhlas.

F. Zrcek 13.1.2022 11:19

Po posledních volbách v US je jasné, korespondenční volby jsou umetenou cestičkou do pekel horoucích. Pokud tomu můžeme zabránit, je potřeba dát to hlasitě najevo.

P. Jiří 13.1.2022 9:53

Korespondenční hlasování lze přirovnat ke vtipu: Mařenka povídá Pepíčkovi, paní Kučerová má miminko Pepíček se diví, vždyť pan Kučera je 2 roky v Americe Mařenka na to, oni si dopisují!! (korespondují)!!

P. Jiří 13.1.2022 9:27

Předsedo máš pravdu, akorát bych netvrdil, že přímá volba presidenta je chybou obzvlášť pakliže si tím Ťopka O9 nadělala do bot.

F. Navrátil 13.1.2022 9:23

Pokud se autor drze přiznává, že volil koalici SPOLU, pak volil i korespondenční volby. Svým hlasem koupil celý volební balíček a je pozdě fňukat nad tím, že obsahuje nechtěný póvl.

Š. Hašek 13.1.2022 9:24

R^R^

Š. Hašek 13.1.2022 11:13

Chcete po nich přiliš logiky, pane Navrátile. :-)

J. Brunner 13.1.2022 16:47

R^

K. Potoček 13.1.2022 9:21

Možná trošku od tématu a taky chápu, že někdo, kdo má české občanství, má právo volit. Ale u lidí, trvale žijících v zahraničí, se mi to moc nelíbí. Trochu mi to přijde, jako kdybych bydlel v Aši a volil zastupitelstvo Brna. Když se spletu, no a co, nežiju tam.

J. Vlček 13.1.2022 12:03

Přesně tak. R^

P. Vébr 13.1.2022 9:19

U voleb je nejdůležitější, aby bylo jasné, kdo volí a aby bylo jasné, že hlasoval tak, jak chtěl. Ve volební místnosti zajišťuje komise, že volí Franta Vopršálek jako Franta Vopršálek a ne Pepík Studnička a že zmiňovaný Vopršálek vložil za plentou do obálky to, co tam vložit chtěl - o své vůli, aniž by mu někdo vedl ruku či mu koukal přes rameno. Komu ten hlas dal, bylo jeho rozhodnutí (byť občas podložené nějakou finanční odměnou).

Při korespondenční (a jiném dálkovém) hlasování tahle kontrola není splněna a proto vyhovuje všem, kteří touží zfalšovat volby.

H. Rybnická 13.1.2022 9:57

No ono určité riziko u toho je, co kdo do obálky za plentou vloží se taky nevidí. Z Vašeho hlediska by bylo asi nejlepší se vrátit k starým dobrým zvykům a tu plentu zrušt)it, pak máme všechno na oších a můžeme případně reagovat. Nejlépe hned policajtem.