19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

POLITIKA: Kdy je antikomunismus primitivní

Sousloví „primitivní antikomunismus“ bylo v České republice až donedávna spolehlivým poznávacím znamením „primitivních“ komunistů, kteří tak odmítavě reagovali na jakoukoli kritiku jejich nelidské ideologie, jejíž uvádění do praxe vyšlo lidstvo dost draho, jako ostatně každá dystopie, ve které pro člověka v jeho dnešní podobě není místo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Matuška 17.7.2018 11:03

K velké diskusi by byl většinový volební systém.

Protikomunistické boje pomalu 30 let po pádu komunismu mě, promiňte, neoslovují. Pakliže jsou navíc selektivní, že totiž řada skutečných komunistů je v pořádku, jiní ne – pak se mi i hnusí.

Jak řekl krásně již Chesterton: „Bojovat s minulými tyrany a vyvrácenými pověrami vyžaduje asi tolik odvahy jako bojovat s vlastní babičkou. Morální je ten, kdo bojuje s tyrany přicházejícími a s pověrami čerstvými jako ranní vánek.“ Ale snazší je teď vymezit se na Filipa a připnout si přitom trikolorku. Zejména roztomilí na protibabišovské demonstraci byli s těmito ozdobami oděvu lidovečtí ministři, kteří seděli léta s Babišem ve vládě a prosadili nám EET a inkluzi a vše možné.

Smutný týden pro Českou republiku.

https://www.novinky.cz/komentare/477804-komentar-vlada-ziskala-duveru-vaclav-klaus-ml.html

J. Urban 17.7.2018 17:52

Re: K velké diskusi by byl většinový volební systém.

Jo jo, píšete to velmi správně. Předlistopadoví top komouši se z již nic nesypající partaje rozlezli do partají jiných, cestu jim ukázal např. v "demokrata" přetvořený Čalfa. Druhá až třetí garnitura, o kterou nebyl nikde zájem, zůstala v KSČ a žvýká si svou opoziční roli. No a protože Grossem, Klausem, Kalouskem a dalšími echt "demokraty" infikovaná a oslabená společnost pochopitelně ztratila v tyto "elity" jakoukoliv důvěru, mohl přijít Babiš a tuto společnost de facto ovládnout. No a těm echt "demokratickým" partajím a jejich lídrům nějak chybí náboje (no jak by ne), tak aspoň žvatlají o komunistech.

J. Fridrich 17.7.2018 10:57

Soudruhu Boudo, vetsina normalnich lidi povazuje za PRIMITIVNI ANTIKOMUNISMUS prohlaseni s. Grebenicka ml. kterym urazi ty, kteri ten komunismus zazili napr. v podobe metod jeho otce.

Tak asi tak, soudruhu.......

J. Nový 17.7.2018 11:46

Re:

Kluci nehádejte se tady!

Nebo zavolám vaše mámy a ty vás srovnají do latě!

R. Stary 17.7.2018 12:45

Re:

Dodal bych jeste k tomu, ze Grebenickuv otec byl za totality vezensky dozorce v Uh. Hradisti. Byl postrachem i mezi obcany.

Z. Rychlý 17.7.2018 10:41

Já s autorem souhlasím

snad ve všem. Já si také myslím, že komunista se v centru jaderného výbuchu promění v záření a škodí dál.

Jenže potírat komunismus znamená těžkou a zdlouhavou práci, spočívající v implantaci rozumu do vymytých mozků. Primitivním zákazem komunistů jim do toho slepičího mozečku nic nedodáme. Navíc antikomunisté vedou minulé války. Teď si demokracii pro sebe upravily sofistikované skupiny hochů, kteří spolu mluví, a kteří ovládají toky daní a jejich využívání. A ovládají to dokonale. Užívají si svou moc politickou a hlavně ekonomickou. Nekradou JEN pro sebe, ale tvoří síť, kde ručka ručku myje a líbá, a kradou pro Organizaci. Tu pro chicagskou rodinu jako Rath, tu pro miamskou rodinu jako odkláněli Šrajbr a Bacz, či Kocourek. Šťouráte-li do toho, už si mezi námi správnými hochy nejen neškrtnete, ale i psí hlavu vám nasadíme. Pokud něco skutečně odhalíte, stanete se nevhodným, nepřizpůsobivým pro všechny rodiny - pravé, levé, severní, jižní. Umíte vrtěti psem? Ne? Pak jste propásli poslední příležitost držet hubu.

I ta KSČ byla jen slupkou pro tyhle hochy, co spolu mluví. Hledat viníka v té totálně vyprázdněné marxisticko leninské ideologii znamená mentální zaostalost. Co probíhá neustále od počátku věků, to je vytváření mocenských rodin, jejich vzájemné souboje o vliv na toky peněz, případně jejich příměří v podobě opozičních smluv různých kategorií. A mistři manipulace se umějí ukrývat ve tmě, jako škvoři pod kamenem. A Babiš je jen jeden z reprezentantů, kterého ze tmy na světla reflektorů vystrkalo vlastní zbytnělé ego.

Primitivní antikomunismus je hodně mimo.

P. Kubáč 17.7.2018 10:18

Je vždy snadné bojovat proti praženému tyranovi.

Jako děcko jsem nosil nákupy a jinak posuhoval 4-5 stařičkým babinám jejichž děti - známí mé máti - emigrovali. Přesně si pamatuju jak se některé věci opakovaly úmorně dokola - třeba ten tísnivý pocit jak jsem táhl těžkou tašku ze sámošky a za mnou vykračovali dva typičtí borci v šedivém šusťáku. Pod vlivem těchto zkušeností by mě opravdu zajímalo jak by bojovníci proti komunismu narození až po revoluci odmítli třeba takovu antichartu.

O. Zuckerová 17.7.2018 13:27

Re: Je vždy snadné bojovat proti praženému tyranovi.

Jen poznámka stranou: pamatuji, jak hordy nadšenců v roce 45 pod dojmem Stalinova kultu a euforie z osvobození vstupovaly do partaje. Z té pak tito novopečení členové v 48. už nemohli bez úhony ven, byl-li jim život milý.

P. Dvořák 17.7.2018 9:22

Poslední seznamy kmenových estébáků,

tedy zaměstnanců ministerstva vnitra, vyšly někdy v r. 1990/91 v časopisu "Rudá krávo", který vydával Petr Cibulka. To byli ti skuteční fízli, o kterých se píše v bodě :

"2. Při nástupu libovolného budoucího totalitního režimu se vyplatí stát se namísto ubohého kolaboranta okresního formátu rovnou fízlem, nosit uniformu a vyrábět ze spoluobčanů konfidenty. Je to bezpečnější než být domovním důvěrníkem, členem Pomocné stráže VB nebo podobným tajtrlíkem."

Od té doby (asi aby ti kmenoví estébáci nic neřekli a mohli si v klidu provést privatizaci) se už téměř třicet let pro jistotu honily stíny na zdi, slyšely se trávy růst, soudili se známí umělci, tatíci z Lidových milicí, kteří si párkrát za rok na víkend oblékli maskáče a vyjeli na cvičení, dostali ze zákona zákaz výkonu povolání apod.

Vše podle osvědčeného způsobu odpoutání pozornosti, tedy "Jsem-li velká svině, je potřeba ukázat na někoho, kdo by možná mohl být malou sviňkou a na moje sviňárny se zapomene." A národ jim to sežral. Kde jsou dnes ty seznamy estébáků od posledního referentíčka až po nejvyšší funkce na ministerstvu vnitra?

Š. Minařík 17.7.2018 13:36

Re: Poslední seznamy kmenových estébáků,

Odpověď na poslední otázku nedostanete. Ta odpověď je příliš složitá pro dnešní primitivní antikomunisty.

A hlavně tu odpověď dnes nikdo nechce a nepotřebuje. Ono by se v seznamu totiž zcela nepochybně objevilo nemálo jmen spousty dnešních vážených "podnikatelů". Nepochybně i ředitelů a členů správních nebo dozorčích rad kdečeho.

I. Širůček 17.7.2018 16:13

Re: Poslední seznamy kmenových estébáků,

Jsou i seznamy, oficiální, na něž sem nelze dát odkaz - neprojde to cenzurou. Dají se najít (odkazy) na wikipedii...

P. Dvořák 17.7.2018 17:33

Re: Poslední seznamy kmenových estébáků,

Máte na mysli seznamy kmenových estébáků, tedy zaměstnanců ministerstva vnitra nebo jakési pofidérní seznamy tzv. agentů a důvěrníků?

U nás, ostatně jako téměř vždy a ve všem, dochází minimálně ke zmatení pojmů. Příklad: V USA agent FBI je zaměstnanec státu. De facto jakoby policista na federální úrovni. Kdežto u nás agent StB je civil, občan, donašeč, kterého řídil příslušník StB, jenž byl zaměstnanec státu.

Ale že by nešel vložit odkaz? WIKI je tak dobrá, když chci najít, kde je Tasmánie nebo kdo byl Karel IV. Je tak na úrovni odborného tisku, ale rozhodně není pramenem práva.

M. Prokop 17.7.2018 9:01

Začalo to nadějně,

ale brzy se to vrtlo na marnou cestu.

Konkrétní lidé udělali (pravděpodobně vinou slabosti) konkrétní chyby, někteří to i "zatloukají" a občas na to někdo upozorní.

Nic divného či neobvyklého.

Mimo to, pokud někomu vyčítám spolupráci s StB, co je na tom antikomunistického?

F. Navrátil 17.7.2018 9:00

Antikomunista legalizuje komunistu

Nebezpečí primitivní propagandy, která nazývá současnou vládu vládou komunistickou, spočívá v tom, že se vládě bude dařit. V době konjuktury je to více než pravděpodobné. A pak volič zcela realisticky bude považovat vládu s komunistickou nálepkou za mnohem lepší alternativu než vládu demobloku. Je to v podstatě legalizace a podpora skutečného komunismu bolševického ražení. Je to živá voda pro skomírající Filipovu partaj.

A. Reček 17.7.2018 10:31

Re: Antikomunista legalizuje komunistu

I skomírající KSČM je pro trestně stíhaného Babiše velmi vhodná, když podporuje jej ve funkci preméra. A to neprospěje hnutí ANO v budoucnu. Babišovi pak také ne.

K. Janyška 17.7.2018 8:56

No, autore, to byste ovšem musel vědět, že komunismus

je jen druhem socialismu, tedy naivní nepoučené lidské tendence řídit lidský svět. Ono to však nejde. Lidský svět řídí nás, lidi. Vždyť naše mysli se skládají z jeho pravidel chování, vyvinutých kulturní evolucí.

Takže doučit, ju ? Rakovinou lidského vývoje je sám socialimus, který má různé podoby. Zejména však rudou a černou. Viz EU. Primitivní antisocialimus je tedy nepoučený postoj nepoučených, ale díky za něho... Dzp.

M. Valenta 17.7.2018 8:49

Hloupé až neuvěřitelně.

Může mi autor vysvětlit co tam v tom "nároďáku" Ringo s tím perem v ruce podnikal. A k tomu "primitivnímu" antikomunizmu - ten se nepraktikuje především v době poslední čtyřek prezidentských voleb a v posledních letech vesele i mimo tato období - tedy furt.

P. Dvořák 17.7.2018 10:18

Re: Hloupé až neuvěřitelně.

A k tomu "primitivnímu" antikomunizmu, který se podle vás nepraktikuje už desítky let - asi vám uniklo, co dokáže vymyslet geniální poslankyně za ODS Němcová, když Grebeníčkovi vyčítá "pravděpodobné zločiny" jeho otce. To už není jen primitivní, to je přímo debilní.

M. Valenta 17.7.2018 10:34

Re: Hloupé až neuvěřitelně.

Lumpárny staré Grebeníčky v uvozovkách - to bude od nich.

P. Dvořák 17.7.2018 10:47

Re: Hloupé až neuvěřitelně.

To co jste teď napsal, vám to opravdu dává smysl?

M. Valenta 17.7.2018 15:02

Re: Hloupé až neuvěřitelně.

Byl to pokus bez brýlí mělo to takto: Lumpárny starého Grebeníčka v uvozovkách! To musíte být pane Dvořák od nich anebo hodně otrlý.

P. Dvořák 17.7.2018 17:24

Re: Hloupé až neuvěřitelně.

Poukazoval jsem na stupiditu poslankyně, když synovi vyčítá jeho otce.

Z jakých pramenů vycházela, nevím, ale rozhodně se již dlouho pohybuje v oblasti pocitů, dojmů a zbožných přání.

R. Tichý 17.7.2018 8:25

Dobry clanek.

P. Čech 17.7.2018 8:10

Teze o tom, jak se komunisté dostávají k moci.

Pokud jde o ČR, je těch tezí nějak příůliš mnpoho, zejména v ústech všelijakých "politologů", byť vystudovaných. Petr Fiala je jedním z nich. Ani jeden z nich však ještě neřekl skutečnou pravdu o věci. Komunisté se k moci dostali poprvé po volbách v roce 1946, které "vyhráli". "Vyhráli je totiž nikoliv proto, že by si to přála většina občanů (lépe řečeno nejméně 50%+1 volič), ale proto, že byl byl premiérem jmenován Klement Gottwald a proto, že se nekomunistické politické strany( skutečně byly voleny strany a ne zástupci občanů, stejně jako dnes) nedokázaly domluvit a přinutit Edvarda Beneše, aby Gottwalda premiérem nejmenoval. On jej totiž jako "vítěze" voleb jmenovat nemusel, stejně tak jako jej jmenovat nemusí ani současný prezident. Podle textu tehdy platné ústavy z roku 1920 mohl jmenovat premiérem kohokoliv, koho uznal za vhodné. Tedy, komunisté se dostali k moci tím, že byl jmenován do funkce premiéra jejich předseda. Jakmile už takto u moci byli, teprve potom si tuto moc začali upevňovat. V parlamentu stále neměli většinu. Vlivem zásadní chyby nekomunistických politických stran v únoru 1948, kdy se tyto opět nedokázaly mezi sebou dohodnout a kdy část z nich (jejich ministrů) podala demisi, dostali komunisté do rukou opět trumfy a to dokonce esa. Zde opět ukázal svou naprostou neschopnost vlastizrádce Edvard Beneš, který demisi ministrů přijal, ikdfyž nemusel. Měl totiž na výběr z několika jiných možností. Mohl odvolat Gottwalda z funkce premiéra a jmenovat někoho jiného, třeba Jana Masaryka a nebo povolat proti komunistickým bojůvkám (LM) armádu jejímž byl vrchním velitelem. Právě zradou vlasti prezidentem se

P. Čech 17.7.2018 8:20

Re: Teze o tom, jak se komunisté dostávají k moci.

. komunisté dostali ke skutečné moci a setrvali u ní až do roku 1989.

Poté hodně z nich zahodilo rudé knížky a stalo se tak "bývalými"

komunisty. Tito nalezli do nově vznikajících politických stran a opět je

ovládli. V podstatě tak komunisté svou moc ze svých rukou nikdy nepustili a to vinou volebního systému. Jde totiž o to, že v případě volebního systému většinového by se do orgánů moci zákonodárné nikdy nedostali.. Konkrétně nedostali tak, aby mohli cokoliv jakkoliv ovlivňovat. Tedy, podle mne, se komunisté dnes nedostávají k moci tím, že vyslovují důvěru vládě Andreje Babiše, ale tím, že jsou vůbec zvoleni do poslanecké sněmovny.. Princip kauzality je totiž neúprosný a nelze jej znásilňovat tím, že skutečné příčiny jsou vydávány za důsledky a naopak. Komunisté se nedostávají k moci, oni totiž tu moc ze svých rukou nikdy nepustili. Politologové v čele s panem Fialou nám lžou.

E. Pawlica 17.7.2018 9:59

Re: Teze o tom, jak se komunisté dostávají k moci.

Výborně, pane Čechu! Souhlasím bez výhrad včetně vašeho zhodnocení role dr. Beneše.

M. Krátký 17.7.2018 10:42

Re: Teze o tom, jak se komunisté dostávají k moci.

pane Čechu naprostý souhlas a rád bych vás mírně doplnil - v posledních 10-15 letech si doplňuji četbou mé vzdělání o vývoji v ČSR a o Druhé světové válce obecně. V několika dílech o našich letcích RAF, kteří byli nucení po válce znovu emigrovat jsem zaznamenal tento fenomén : komunisté IHNED - to je maximálně 1-3 dny po postupném osvobozování našeho území - a hlavně z východu ZAUJÍMALI rozhodující funkce v místních úřadech a správních orgánech - byli na to 100% připraveni a vyškoleni rudými komisaři, zatímco ostatní občané oslavovali konec války - tak komunisti již pracovali na uchopení moci !!! Stejně jako jejich "demokratický" přerod v roce 1989

P. Čech 17.7.2018 12:09

Re: Teze o tom, jak se komunisté dostávají k moci.

|Máte pravdu. Klíčovou roli zde ale sehrál prezident Beneš, který se zachoval podle ústavních zvyklostí a nikoliv podle českého textu ústavy . Je to velmi podobné dnešnímu stavu, kdy jsou nějaké ústavní zvyklosti kladeny nad český význam textu ústavy. Obecně je to dáno tím, že politici a právníci asi záměrně formulují ústavu nejednoznačně, aby bylo zapotřebí jejích různých výkladů.. Potom dochází obvykle k tomu, že jsou různě vykládány i jednoznačné články a to podle vůle vládnoucích , ale i opozičních politických stran.

J. Kanioková 18.7.2018 7:59

Nesnáším hodnocení někoho, aniž se to srovná

s dobovými fakty. Beneš zemřel 3. září 1948, tudíž být k němu příliš kritický za rok 48 bych si netroufla. Byl ve velmi špatném zdravotním stavu, tudíž tehdy jeho logické jednání... bylo možné ?

J. Nový 17.7.2018 7:24

Nikdy není pozdě

Tak třeba já jsem se stal signatářem Charty 77 asi před měsícem. Našel jsem si ji na internetu, vytiskl, podepsal a zařadil se tak po bok našich disidentských veličin!

Předpokládám, že vám to strach nedovolí, že? :-)