7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

POLITIKA: Kam až je ČSSD ochotna zajít?

Představitelé našich křesťanských církví i náboženské komunity židovské energicky protestovali proti billboardu, jímž naši sociální demokraté připravují veřejnost na volby do krajských zastupitelstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Nerad 15.8.2012 14:06

Re: ČSSD v zajetí průzkumů

ČSSD se zaměřuje před nadcházejícími volbami na téma, které s nimi nemá až takové souvislosti. Chybí jim skutečně vlastní pozitivní náměty.

P. Rajman 15.8.2012 14:41

Re: ČSSD v zajetí průzkumů

To je přesné. ČSSD nejvíc sluší, když mlčí nebo krizuje levoty pravice. Její přechod do ofenzivy v oblasti konkrétních kroků této vlády to je trapnost nad trapnost.

L. Gryc 15.8.2012 8:27

Vracení majetku

Když tak prahnou ty restituce, tož by jsme mohli jít až před rok 1620 - bitva na Bílé hoře. Tehdy si katolická církev nakradla nejvíce v hostorii.

A. Reček 15.8.2012 8:40

Re: Vracení majetku

po bitvě na Bílé hoře proběhlo tak, že mimo několika kostelů,  všechen majetek nekatoliků byl císařem darován cizím šlechticům, kteří vojensky jej podpořili!! Proto pane Gryci prostudujte trošku historii nebo věříte pořád tomu, co účelově psal Alois Jirásek a pan ministr Zdeněk Nejedlý do nás bušil ve školních osnovách?

J. Navrátil 15.8.2012 18:45

Re: Vracení majetku

Nekatolický majetek byl ovšem nejdřív bez náhrady konfiskován

B. Brousková 15.8.2012 19:13

Re: Vracení majetku

Ono to bylo trochu složitější. Konfiskován byl jen někomu a ne vždy celý majetek.  A byl konfiskován nejen Čechům, ale dost často i Němcům. Přečtěte si o tom z Pekaře nebo Denise. Vdovám a sirotkům kupodivu konfiskován nebyl,  Jedinou výjinkou bylo panstrví Smiřických. A což komunisti, jak ti nezabírali majetek vdov a sirotků? Na Moravě se z nějakého důvodu  také moc nekonfiskovalo.

J. Hanzal 15.8.2012 9:04

Re: Vracení majetku

Když už tak se vrátit až do 11 či 10 století. Tam ti černoprdelníci kradli taky a to byli obyčejní lidá mnohem, mnohem chudší než dnes a stejně je ožebračovali o cokoli.

T. Vodvářka 15.8.2012 9:10

Re: Vracení majetku

Ve smyslu Vašeho příspěvku je třeba vrátit se do Říma, kde vznikla katolická církev. Pokud se k ní nějaký bohatý Říman přidal, byl zabi a jeho majetek konfiskován státní mocí.

Možná se vrátíme k tomu, kdo ukradl pazourky v jeskyni Šipka početnému kmeni australopiteků.

Pěkný den.

M. Kosejk 15.8.2012 9:14

Re: Vracení majetku

Hlavně že světská moc se po celý středověk chovala k lidu naprosto úžasně, že? Což myslím jako ironii.  A mimochodem - co byl církevní desátek proti tomu, když mi dneska stát každoročně sebere mimimálně přes 60% toho, co vydělám?!! :) Ale to bych chtělo si něco nastudovat o středověkém vztahu světské moci s církevní mocí - pak by člověk nežvanil tyhle nesmysly z komunistické propagandy.

J. Slanina 15.8.2012 10:49

Re: Vracení majetku

Ad absurdum vzato, ty a tví rudí mitkämpfři byste vlastně měli být rádi, že ta církev tu po staletí "kradla". Co byste pak vlastně po tom "slavném" únoru chtěli ukrást vy?

J. Slanina 15.8.2012 10:51

Re: Vracení majetku

Jéžíšmarjá, PROMIŇTE, pane Kosejku, jistě Vám došlo komu to patřilo.

B. Brousková 15.8.2012 15:55

Re: Vracení majetku

Jistě ! a nejvíce si nekradli při upalování vesnických babek kořenářek, označených za čarodějnice. To dá přece rozum. Sebrali jim hektary polí , lesů  a miliony schované ve strožocích. Jinak v desátém a jedenáctém století, už byla naše vlast rozpacelována šlechtickými  rody. Takže, co nepatřilo králi, patřilo nějakému šlechtici. A občas někdo z nich ukápl nějakou tu kapku na boha a tím církev. Dělnická třída a družstevní rolníci neměli tenkrát nic, kromě své bídy. Až na pás výjimek jim nepatřila ani půda na které hospodařili. Nájem spláceli robotováním "na panském". A "pán" je za to více či méně úspěšně ochraňoval před loupežníky "pracujícími" dost často v žoldu sousedního šlechtice.  

Z. Trunecek 15.8.2012 9:07

Re: Vracení majetku

Proč chodit tak daleko do minulosti? Vždyť zcela nedávno vyučovali krádežím tehdejší naši (Českoslovenští) kněží - Jozef Tiso a Andrej Hlinka. Kam jinam se dostaly majetky Židů poslanýchjimi do koncentráků, než do rukou církve.

Z. Trunecek 15.8.2012 9:14

Re: Vracení majetku

Ještě je potřeba doplnit skutečnost, že Jozef Tiso byl před 2.světovou válkou řádně zvoleným poslancem Československého parlamentu.

J. Slanina 15.8.2012 10:55

Re: Vracení majetku

Jojo. To byl soudruh gottwald taky. Schválně, dovedl bys, soudruhu, vyčíslit, když jsme u toho ad hominem, kolik toho nakradl Tiso a kolik ten syfilitik?

Z. Trunecek 15.8.2012 13:12

Re: Vracení majetku

Proč vyčíslovat, když komunistům jako partaji se už sebralo a církvi se chce vracet i to, co jí sebral už Josef II Habsburský (a to určitě komunista nebyl).

B. Brousková 15.8.2012 16:55

Re: Vracení majetku

On jim toho Josef II zase tak moc nesebral. Zrušil sice asi třetinu klášterů, které podle jeho názoru nepřinášely užitek státu. To znamená klášterů kde se mniši a řádové sestry nestýkali s lidmi mimo klášter. Výtěžek z jejich prodeje měl být vložen do náboženského fondu, který měl sloužit k budování církevní správy a odměňování tzv.světských kněží to znamená těch , kteří se zábývali výchovou a sociálně  charitativními úkoly. Zároveň ovšem vydal nařízení o povinné výuce náboženství na školách dvě hodiny týdně. Další nařízení z roku 1785 stanoví ,že "pokud se dospěli nemohou zůčastnit dopolední nedělní bohoslužby, musí se dostavit odpoledne na křesťanskou výuku".  V Praze , kde bylo podle jeho názoru poněkud "překostelováno" , zrušil řadu kostelů. Zároveň ovšem vydal nařízení , že" každý věřící , který žije v obci o nejméně 600 obyvatelích , musí mít možnost dojít do kostela nejdéle po hodině chůze".  Proto byla  založena celá řada nových farností a postaveny v nich kostely. To tzv."zabavení cirkevního majetku", kterým tak rádi argumentují komouši všech barev, se týkalo faktu, že vydal nařízení, že  bez cisařova souhlasu nesměly farnosti,  biskupství a kláštery svůj majetek prodávat.  Důvodem nebyl císařův ateismus , ale jeho snaha zabránit rozprodeji majetku po částech, protože z výnosů tohoto majetku byly placeny opravy a údržba budov, které k těm lesům a polím přináležely a při případném rozprodeji by vznikl problém , kdo a jakým podílem se bude podílet na jejich opravách. Mimochodem, když si dnes chcete na své vlastní zahradě postavit zděný kozí chlívek , potřebujete k tomu také povolení od vrchnosti, stejně tak jako k pokácení třeba velkého smrku, ktarý jste  sám a za své peníze na svém pozemku vysadil. Znamená to snad, že vám zahrada nepatří?  Zápisy v pozemkových knihách po tomto "zabavení" zněly dál na původní vlastníky. tak  v čem vidíte problém?

Z. Trunecek 15.8.2012 18:27

Re: Vracení majetku

V tom majetku, o kterém nepíšete . Hlavně o majetku, který zrekvíroval a milostivě nechal církvi v užívání.To nemá nic společného s majetkem, který zůstal ve vlastnictví církve, ale bylo jí Josefem II omezeno právo nakládání. Josef II neměl zájem na posílení církevní moci, ale naopak se snažil, aby mu moc církve nepřerostla přes hlavu a dělal to tak pragmaticky, jak mu to jen situace v 2.polovině 18.století dovolovala.

B. Brousková 15.8.2012 19:26

Re: Vracení majetku

  A to projevil tím, že majetek byl i nadále zapsán na původní majitele? Protože to je právě to , oč tu běží! Zabavit něco a požadovat svůj souhlas s případným prodejem není snad totéž. Komunisti nechali zabrané fabriky a domy také zapsané na původní majitele? Majetek nezrekvíroval. Pouze zrušil třetinu všech klášterů. Těch zrušených klášterů bylo asi devět set ze tří tisíc. Jejich budovy a pozemky byly prodány a majetek skončil v dražbě. Takže neexistuje a nikdo také nežádá o jeho vrácení. Pragmaticky nařídil povinnou výuku naboženství ve školách? Pragmaticky nařídil vzdělávání kněží?

Z. Trunecek 15.8.2012 20:43

Re: Vracení majetku

Psal jsem, že jde o majetek, který zrekvíroval a nikoli o ten, o kterém píšete (pořád kolem dokola jak kafemlejnek Vy).

O co jde církevním potentátům dokazují jejich činy, naposledy například když byl církvi (nepravomocně) vrácen Svatý Vít. Nebo v dávnější minulosti například tím, když proti sobě papežové válčili, kdože je tím "pravým" vyslancem Boha na téhle hliněné kuličce.

M. Kosejk 15.8.2012 9:52

Re: Vracení majetku

A jaký to vůbec má smysl, co píšete? Stejně tak bych mohl jmenovat katolíky, kteří se nacismu postavili - např. doktorku Horákovou, kterou nakonec zlikvidovali právě čeští protikatoličtí komunisté...

B. Brousková 15.8.2012 16:09

Re: Vracení majetku

Andrej Hlinka toho zase tak moc nestihl. Umřel dost dlouho, před válkou. Pokud jde o majetek slovenských židů, byl z něj placen poplatek Němcům za každého žida 500 RM + náklady na dopravu a stravné pro židy na cestu do plynu. Když to všechno luďáci vyúčtovali  tvrdili, že na to ještě dopláceli.A jak prý  jim  to zatížilo veřejné finance. Holt jak se říká - pro dobrotu na žebrotu.Tak už to na světě chodí.

J. Charvát 15.8.2012 19:46

Re: Vracení majetku

Paní Brousková, to že Němce píšete s velkým N a Židy s malým ž je náhoda nebo deklarace?

J. Charvát 15.8.2012 19:36

Re: Vracení majetku

Pane Trunečku, když už se oháníte historií, tak si o ní něco přečtěte. Monsignor Hlinka se - chudák - Slovenského štátu nedožil, tak asi těžko někoho poslal do koncentráku nebo okradl.

Z. Trunecek 15.8.2012 21:16

Re: Vracení majetku

Omlouvám se za použití zkratky.

Je snazší použít jméno, než složitě opisovat jím založenou politickou stranu HSLS a směr, který jí svými myšlenkami a předsednictvím vytýčil. Možná bylo i štěstí, že se nedožil ani anexe Sudet (ale to je jen "co by, kdyby").

J. Hanzal 15.8.2012 9:08

Re: Vracení majetku

Když už tak se vrátit do 10 čí11 stol. tam si ti černoprdelníci taky pěkně nakradli. A to byli obyčejní lidé mnohem, mnohem chodší než dnes a stejně je okradli o cokoli.

Z. Trunecek 15.8.2012 9:10

Re: Vracení majetku

Proč chodit tak daleko do minulosti? Stačí doba zcela nedávná, kdy tehdy naši (Českoslovenští) kněží Jozef Tiso a Andrej Hlinka posílali židy do koncentráků a majetky těchto židů končily v rukou církve.

P. Maleček 15.8.2012 7:44

Poslední hřebík do církevní rakve

O ubohosti onoho bilboardu, jeho tvůrců a obhájců není pochyb, stejně jako o potřebě narovnání nejen majetkových křivd spáchaných poskoky ruského komunismu v Česku. Ale. Není to jen uboze zoufalá rekce na důsledně připravené vytunelování tohoto posledního obřího majetkového transferu? Už když vidíte papežova zástupce pro ČR pana Duku v objetí s otcem tunelování státu Klausem, který byl jako projev vděku svými žáky, plundrujících stát v úrovni stamiliard, dosazen až na pražský hrad, tak vám z pohledu křesťanské morálky cosi neštymuje.

Když si pak přidáte, že ti Klausovi žáci v ODS, za funkce koupení "píkovci" a Kalouskovi poskoci zvaní TOP-09 s těmi státu ukradenými stamiliardami souběžně hystericky křičí, že co bylo ukradeno musí být vráceno, musí vám naskočit husí kůže. Tohle přeci nemůže dopadnout dobře. Je nad slunce i boha jasné, že v současnosti státní majetek a prachy při jimi řízeném transferu prý do rukou církví z valné části zmizí v jejich kapsách.

A vůbec si nemaluji, že ti socani ječí v zájmu lidu a státu. Jsou spíš vzteky bez sebe, že je jejich pravicoví parťáci z tohoto kšeftu sprostě vyšachovali. Vždyť už od dob opoziční smlouvy se přeci o vše co státu ukradnou spravedlivě dělí! I toho prezidenta dostane po Klausovi podle opoziční smlouvy Zeman a teď tohle!

Ale ti nejpodivnější jsou v téhle hořké komedii o víc jak sto miliard církevní potentáti s Dukou v čele. Copak nevidí současný bídný stav společnosti rozkrádané přímo z parlamentu a není jim jasné jak to při tom majetkovém vyrovnání dopadne? Tak hloupí nejsou a tak sami přiznávají, že na tomhle podvodu se i oni sami napakují. Řadovým křesťanům a prvoinstančním kněžím je to už teď jasné a taky už o tom nahlas mluví a píšou. Chápou na rozdíl od svých uplacených potentátů, že to bude finanční, ale i hlavně morální hřebík do rakve církví v Čechách. A tentokrát pořádný - zvaný krovák, který může církve v Čechách pohřbít definitivně.

J. Štrobl 15.8.2012 9:09

Re: Poslední hřebík do církevní rakve

No tak jste to všem natřel a co dál? Máte nějaký návrh?

E. Dadák 15.8.2012 7:32

Díky - přesné !