3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

POLITIKA: Hrad a Gruzie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Kohout 4.9.2008 7:56

Osvobozovací operace není vhodný název pro pokus povraždit 50.000 lidí.

Jestli nás naši američtí krajané nepochopí, jestli je genocida jejich oblíbená metoda řešení pokusu o odtržení, pak s nimi nechci mít nic společného.

tsstss 4.9.2008 7:32

Re: Re: Pište plnou pravdu

Tak to tam běž dát početně do pořádku, kozo.  Rv

tsstss 4.9.2008 7:31

Jinými slovy

Chorvatsko mělo právo na hájení integrity svého území, Gruzie měla právo na hájení intergrity svého území. Srbsko (tehdy ještě Jugoslávie) nemělo právo na hájení integrity svého území.

Dokonalá komunistická dialektika v praxi. Jen tak dál, odkopejte se co nejvíc.:-)

Ale 4.9.2008 7:26

Re: Pište celou pravdu

Máte pravddu, jen vám vypadl první odstavec - občanskou válku rozpoutali na počátku 90. let Abchazové a Osetinci za podpory polovojenských band z Ruska. Vyhnali odtud nejméně tolik lidí, kolik tam dnes zbylo. Následujících 15 let je rRusko chránilo a chrání dodnes

Ale 4.9.2008 7:24

Re: Pište plnou pravdu

Jedinou pravdou je, že S. nevěřil v (dostatečně rychlou) ruskou odvetu. Zbytek je souborem lží a polopravd.

Co se týče Abcházců a Osetinců v JO, sice nejsou (etničtí) Gruzíni, ale v Gruzii žíjí a hezky dlouho.

Co se týče stěhování Gruzínů do Abcházie, odehrálo se především v 19. století, kdy území přešlo z turecké (muslimské) do ruské (křesťanské) jurisdikce. V té době většina muslimů z Gruzie odešla do Turecka (odhaduje se, že až půl milionu) - a většina z těch muslimů byla, čerte kropáč, Abchazové. Pokud na tom měl nějaký vliv Berija, musel to být jeho dědeček nebo pradědeček.

To ovšem nic nemění na tom, že Abcházie byla i před tím územím se smíšeným obyvatelstvem.

PROKOP BUBEN 4.9.2008 7:11

Re: Jsme republika nebo království?

kLaus měl byt podroben procesu odvolání hned po té co se za pomoci komoušů vyšplhal na Hrad a symbol blševického sadismu, Grebeníčka ml. pozval na balkon do Lán k přípitku.....Ostatně nejlepší by bylo, pokud by se vůbec nedostal do vrcholných funkcí již po Listopadu.....

PROKOP BUBEN 4.9.2008 7:07

Re: Abcházie nemá s Gruzii nic společného

Zatímco Abánce do Kosova nějaký Bros Tito a spol.........

ll 4.9.2008 6:55

Abcházie nemá s Gruzii nic společného

A Gruzínce do Abchazie "přemisťoval" nějaký Berija.

abc 4.9.2008 6:53

"osvobozovací operace (žel neúspěšné)"

Další formulační perla, něco jako humanitární bombardování.

hamar 4.9.2008 6:50

Jsme republika nebo království?

Dle chování pana presidenta spíše to druhé - globální oteplování neexistuje, Gruzie je agresor ... Oni král si mohli říkat cokoliv - reprezentoval sebe, nejvyšší státní úředník však reprezentuje stát! No spíše - aspoň jsem si to myslel do té doby, než se podruhé stal presidentem oni Klaus.

AndyO 4.9.2008 6:14

Re: Pište plnou pravdu

tak ty dva tisíce mrtvých už nemelduje dokonce ani ruská strana, takže si SVŮJ dvojí metr zase složte.

AndyO 4.9.2008 6:13

Re: Re: Eskalace

jistě. Nechť si Rusové budují ochrannou zónu na území Abcházie a Jižní Osetie, ne na území Gruzie.

Huaskaran 4.9.2008 5:29

Re: Re: Re: Eskalace

Hlavně dějepis...

Huaskaran 4.9.2008 5:28

Re: Zabíjet stovky a tisíce lidí,

Já jsem pochopil ono poselství V. Klause poněkud jinak. Podle mne Klaus zavelel: rektální alpinisté, do řady! Pomazat se servilitou a vyrážíme k ruským hranicím! Třeba nám za to dají medaile!

Oponent 4.9.2008 5:12

Pište plnou pravdu

Saakašvili zahájil válku v naději, že bude krátká a že do ní Rusko nevstoupí. Vsadil na nesmírně krutý způsob válčení, kdy se obořil na správní středisko Cchinvali raketovými salvami, děly i střelbou z vrtulníků. Město vlastně zničil. Podle místních údajů byly bombardováním zavražděny přibližně dva tisíce lidí. A podařilo se mu ještě víc: vyhnat polovinu Jihoosetinců na sever. Co s nimi na území Gruzie, když mají občanství Ruské federace? Pro jistotu byly bombardovány i kolony utečenců.

 

Při útoku na Cchinvali neváhali gruzínští vojáci zaútočit i na útvary ruské armády. Ruská vojska mají za úkol v Jižní Osetii i Abcházii udržovat mír, což se ovšem politikům usilujícím o destabilizaci situace či o rychlá řešení složitých problémů nelíbí. V těchto oblastech jsou dislokována na základě mezinárodních dohod: od roku 1992 v Jižní Osetii a od roku 1994 Abcházii. Tehdy se podařilo zastavit krvavou válku započatou po rozpadu Sovětského svazu. V bojích o Abcházii tehdy zahynuly čtyři tisíce Gruzínců (další tisíc Gruzínců je nezvěstný) a čtyři tisíce Abcházců. V jižní Osetii tehdy zahynuly dva až čtyři tisíce lidí. Při rozpadu Sovětského svazu se každý národ chtěl osamostatnit A Osetínci nejsou Gruzínci, právě tak jako jimi nejsou Abcházci. Součástí Gruzie se stali v dobách, kdy mapy správního členění Sovětského Ruska kreslil Stalin.

Největší strategickou chybou Saakašviliho bylo, že nevěřil v ruskou odvetu. Nevěřil, že Rusové budou hájit silou své spoluobčany, že risknou narušení své snahy o nový mírový obraz Ruska. Není náhodou, že Saakašvilli svá válečnická rozhodnutí i prohlášení přednáší před vlajkou Evropské unie.A Smutnou skutečností je, že v Evropě i v USA nejvíce volají po zachování územní celistvosti Gruzie ti politici, kteří iniciují rozbití Srbska svoji zcela nesmlouvavou podporou kosovského separatismu. Slepá politika dvojího metru spojená s obnovou tajné diplomacie v duchu nejhorších tradic minulosti se stává evropskou samozřejmostí.

Oponent 4.9.2008 5:09

Pište celou pravdu

Jen hlupák a zločinec se raduje, když umírají lidé. Navíc ve válce, která je zcela zbytečná. A takovou je válkou, která začala v Gruzii tentýž den, kdy v Pekingu vzplál olympijský oheň. Přestože se tato válka snad již chýlí ke konci, prohráli jsme všichni, protože opět selhal lidský rozum. 

Válka na Kavkazu překvapila mnohé. I když Gruzie za pomoci států NATO - především USA, ale i České republiky - od tzv. revoluce růží v roce 2003 intenzivně zbrojila. Vojenský rozpočet Gruzie vyrost od příchodu Michaila Saakašviliho do funkce prezidenta z 30 milionů ročně na letošních 930 milionů dolarů.

Ve dvou zvláštních kurzech prošlo výcvikem napřed speciálních jednotek a poté námořní pěchoty USA celkem pět tisíc gruzínských vojáků. Proti komu byli asi cvičeni?

Gruzie se odvděčila nadšenou podporou amerických akcí v Kosovu, Afghánistánu - a hlavně v Iráku, kde je teď dvoutisícový kontingent. Polovina by se ale měla v pondělí vrátit na příkaz prezidenta Saakašviliho domů na pomoc v bojích proti Rusku, jestliže ji ale dokážou Američané přepravit. Jenže námořní cesty blokují ruské lodě a muslimské Turecko v 90. letech podporovalo převážně muslimskou separatistickou Abcházii v boji proti pravoslavné Gruzii.

Ti kdo byli zaskočeni rozhodnutím prezidenta Saakašviliho zahájit bleskovou válku v Jižní Osetii se asi domnívali, že tomuto politikovi lze věřit. Jeho časté výzvy na sjednocení Gruzie střídala mírová prohlášení a teatrální gesta. Bylo mu odpouštěno zatýkání opozice i zavírání médií, podvody ve volbách i záhadná úmrtí spolupracovníků. Washingtonu i Bruselu se líbí čeřit vodu na jižní hranici Ruska a představa vojenských základen USA na Kavkazu.

Oponent 4.9.2008 5:07

Nezamlčujte pravdu

Především však začal zbrojit – v roce 2003 byl gruzínský vojenský rozpočet jen pouhých 30 milionů dolarů. V roce 2005 to již bylo 200 milionů dolarů a v roce 2007 ho dvakrát v průběhu roku zvyšovali až se dostal na celkovou sumu 1 miliardu dolarů. Pro rok 2008 jako minimum bylo vytyčeno 800 milionů dolarů, ale to bylo považované jen za začátek. Byla také vytyčena koncepce vytvoření velké armády o 100 tisíc mužů.

Armáda byla vyzbrojena zbraněmi z Izraele, Ukrajiny, Bulharska, České republiky a dalších. Modernizuje se její systém velení na bázi moderních navigačních systémů.

Hlavní však je změna lidského potenciálu. Vojáci dostávají na gruzínské poměry velmi vysoké platy – od 500 do 1000 dolarů měsíčně. Byly vybudovány nové vojenské základny blížící se západním vzorům. Sám Saakašvili velmi často navštěvuje vojenské jednotky, tráví s nimi mnoho času, stravuje se ve vojenských jídelnách, kde jedí důstojníci i vojáci společně, přespává na těchto základnách. Jak uvádí autor, něco takového by bylo v ruské armádě nemyslitelné.

V Jižní Osetii nežije více než 30 tisíc obyvatel a proto možnosti mobilizovat do zbraně jsou omezené - mohlo by jít o zhruba 5 tisíc mužů.  Zřejmě gruzínské vedení podlehlo představě o vlastní neomylnosti a představě, že opravdu má nejlepší armádu v postsovětském prostranství.

.Nejenže se pustilo na naprosto zbytečného plošného úderu proti Cchinvali, které patrně skutečně vedlo k četným obětem na životech civilního obyvatelstva. K tomu posloužily právě raketomety, které tam také dodala Česká republika (jen by bylo dobré si uvědomit, že jedna salva z tohoto raketometu pokrývá plošně území několika hektarů, kde má velmi zničující efekt. Bohužel česká televize, která nám již několikrát ukazuje právě záběry na tyto raketomety v akci, neuvádí, že jde o záběry gruzínské televize a o úder na Cchinvali).

Niky 4.9.2008 4:58

Zabíjet stovky a tisíce lidí,

v zájmu strategického cíle nějaké mocnosti,je naprosto nepřijatelné,tak toto je poselství V.Klause,kdo s tímto poselstvím nesouhlasí,tak by se měl velmi vážně nad sebou zamyslet.

Huaskaran 4.9.2008 4:57

Re: Re: Eskalace

Nechtěl jste to říci jinak? Co třeba věta: neustálé ustupování Rusům by bude zdrojem příštího - daleko většího - konfliktu? Zkušenost s těmi, kterým táhne z huby boršč, jste zřejmě disud neprodělal. To svědčí o juniorském věku. Co takhle vrátit se do školy a učit se, učot se, učit se?

Huaskaran 4.9.2008 4:53

Re: Re: Nazvat raketový útok

Chlapci, proberte se, je ráno! Pokud nejste s to pochopit základní postuláty článku, vraťte klávesnice od počítačů rodné straně a přečtěte si text ještě jednou. Stejně tady nikoho neoblbnete.

Láďa 4.9.2008 4:46

Re: Nazvat raketový útok

no ta osvobozující operace měla přece osvobodit Osetii od Osetinců, na to je plošné bombardování odjakživa ten nejlepší recept

Borek@exil 4.9.2008 3:07

Re: Re: Nevhodně zvolený timing ...co by to tak asi mohlo být česky?

Ti, kdo neumějí anglicky by slovo timing měli číst foneticky, tedy "ťiming" s měkkým Ť. Jak známo ze základní školy, měkké i změkčuje předcházející obojetnou souhlásku.  Tykat - tikat. Tyming nebo ťiming?

Borek@exil 4.9.2008 3:04

Re: Nevhodně zvolený timing ...co by to tak asi mohlo být česky?

Jakého rodu je slovo TIMING v češtině? Nemělo by to být spíše rodu středního, vyjdeme-li z překladu NAČASOVÁNÍ? To načasování, nikoli ten načasování. Nebylo by opravdu lepší rovnou česky???? 

Borek@exil 4.9.2008 3:01

Nevhodně zvolený timing ...co by to tak asi mohlo být česky?

Jinak souhlas.

centurio 4.9.2008 2:26

Nazvat raketový útok

na spící město osvobozující operací je stejná stupidita a cynizmus jako Veškrnovo humanitární bombardování. Tož tak.(Y)

derik 4.9.2008 1:30

Re: Eskalace

Ale Abchazcum a Osetincum neni jedno kdo zacal. Gruzinske nocni prepadeni, raketomety, bombardovani a tanky to se neda jen tak lehce zamest pod koberec. Vypada to ze v tom maji jasno kdyz se jednoznacne vyjadrili ze nechteji mit s Gruzii nic spolecneho. Nejjednodussi reseni je toto uznat, prestat vyzbrojovat Gruzii, vybudovat ochrannou zonu oddelujici Gruzii od Abchazie a Jizni Osetie. Jinak se zadelava jen na pristi konfikt.

S.T.K. 4.9.2008 0:48

Eskalace

Rusko dlouhodobě narušovalo situaci v Gruzii zasahováním do záležitostí Jižní Osetie a Abcházie se záinkou, že se stará o blaho občanů ruského původu. Gruzie reagovala dost prudce a zřejmě si neuvědomila, že tahá za ocas tygra. No a ruský tygr to završil nepřiměřenou vojenskou reakcí. Je dost jedno, kdo bude označen za většího provokatéra. Problém je jiný: Ja Jak z toho ven...