26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

POLITIKA: Důchody se mimořádné zvýší...

Jak ještě dlouho budete rozhazovat peníze, které vám nepatří, a jak dlouho ještě budete zadlužovat všechny okolo. Už jenom takovou emotivní větou je možné reagovat na zprávu, podle níž se vládní strany dohodly, že napřesrok zvednou penze o 300 korun nad rámec zákonné valorizace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zlesa 31.5.2021 8:56

Z debat o důchodech se vytratila ta základní myšlenka: co to ten důchod vlastně je, co důchodem naše společnost vyjadřuje, jaký ho tím pádem chceme mít.

Dle mého je třeba tyto myšlenky obnovit. Zda je to nutná položka v rozpočtu státu, velká jen tak, aby důchodci neumřeli hlady, protože je třeba živit vše ostatní v rozpočtu. Nebo je to finanční produkt podléhající všem rizikům. Nebo je to to nejdůležitější v rozpočtu, protože je to podíl starších na aktuálním bohatství země.

Za mně je to to poslední. Bohužel to tak chápe jen Babiš a Venezuela. Co teď s tím? :-)

F. Navrátil 31.5.2021 8:52

Zajímavé je, že komentátoři se jako jestřábi vrhají na zvýšení důchodů pro lidi, který celý život pracovali, platili daně, zdravotní a sociální pojištění. Ani slůvkem ale nešpitnou o nepojistných sociálních dávkách, kterými jsou zahrnováni lidé, kteří nepracovali, nepracují a pracovat nebudou, i když by mohli. A ani v noci pod peřinou si netroufají přemýšlet o tom, že ze státního rozpočtu se přesunují miliardy na konta obskurních parazitických neziskovek, které v lepším případě nedělají nic a v horším společnosti škodí.

M. Moravcová 31.5.2021 8:51

Asi nevíte, že tu osamělou důchodkyni třeba bolí nohy, sotva se vleče - to taky jednou poznáte, a že v tom svém bytečku už chce dožít.

M. Moravcová 31.5.2021 8:49

Abych pravdu řekla, tak jako čerstvá důchodkyně to vítám. Proč? protože z těch dluhů, které stát má splácet, jsem já nespotřebovala ani korunu. Všelijaké kotlíkové a jiné dotace, šrotovné, všelijaké sociální dávky nepotřebným nebo líným, všelijaké podpory neziskových aktivivstických skupin a poradních nátlakových skupin vlády, všichni ti pornoherci Jandové a homosexuální lobby atd, atd. Konečně taky dostanu něco já. Celou dobu jsem jen nechtěně podporovala.

P. Pepax 31.5.2021 8:42

R^;-)

J. Hejna 31.5.2021 8:35

Holub je pták.

E. Horáková 31.5.2021 8:02

Díky.

L. Dočekal 31.5.2021 7:27

A na těch co nikdy rukou nehrábli (možná tak do cizí kapsy) a na naprosto nepotřebných neziskovkách,typu člověk v tísni,nebo těch co JAKO začleňují ty prvně jmenované.

R. Tichý 31.5.2021 7:27

Jo, tahle osamela duchodkyne jiste muze jit bydlet jinam. A melo by se ji dobre ukazat, jak dopadaji staty, kde vydaje presahuji prijmy.

A nez zacnete o tom, ze cely zivot pracovala, tak si postezujte na bolseviky, kteri lidem sebrali penize, aby jim slibili svetle zitrky zdarma.

R. Tichý 31.5.2021 7:25

Je zapotrebi odstavit Venezuelu a Babise.

Musi prijit charismaticky Churchil a slibit pot a slzy, ktery rizne do statniho aparatu.

R. Meišner 31.5.2021 7:22

...autore běžte tohle přednášet osmělé důchodkyni v Praze, která zaplatí z důchodu 80-90% za nájem. pominu to, jakým tempem roste a poroste inflace. --a nezapomeňte na opozici, která i dnes doslova hýří nápady, jak přidávat těm i oněm, DPP, DPČ, OSVČ, samoživiteky etc...etc...takže tak 8-o

V. Němec 31.5.2021 7:20

Když loni začala biologická válka, hned jsem začal uvažovat, jak se omezit, když se při útlumu ekonomiky budou samozřejmě úměrně redukovat výdaje státu, třeba procentuálně platy státních zaměstnanců, důchody, různé podpory...

Venezuela mě probudila brzy. Předtím se při sestavování rozpočtů dokázali "chytří" handrkovat o pár milionů do krve, v téhle situaci bleskově a svorně odkývali sekyru 500 miliard a všichni se převlékli za Mikuláše. Hlavní starostí se stalo, jak ještě více utratit.

Víte, že při dobře organizované ochraně 2 milionů ohrožených by z té neuvěřitelné částky vyšlo na každého jednoho z nich na tu organizaci 250 tisíc korun?

Těším se na průměrný důchod 50 tisíc Kč, to ale bude nájemné tak 30 K a kilo chleba tak 200 Kč.

J. Nevrkla 31.5.2021 7:08

Dříve či později se nám životní úroveň sníží, z toho neunikneme. Perpetum mobile není.

J. Basler 31.5.2021 6:33

Jsem 0,5 roku starobní důchodce, mám slušný důchod, pracuji stále v zajímavém oboru IT, takže o peníze v mém případě až tak moc nejde. Všem svým dětem říkám (4+1 "válečná kořist") a 6 vnoučatům budu říkát: nespoléhejte se na stát, prakticky vám na stáří ani jinak, nic nedá. Snažte se sami, dělejte zajímavou práci a pracovní léta utečou jako voda. Celý život se učte, sežeňte si slušné bydlení a mimo rodinu se na nic nespoléhejte. Jinak kdysi kdosi řekl: chtějte míň nebo vydělávejte víc. Tedy žádné dluhy, snad jen mimo bydlení a vzdělání.

Nicméně chápu, že hodně lidí je celkem v háji, ale těch 53% se nikdy nevrátí a ceny věcí, které jsou nezbytné půjdou pořád nahoru (potraviny, elektřina, voda, plyn, nájem). Je to problém a velký...

Zbytné věci jsou ale pořád stejné drahé/levné. Za můj 1. počítač jsem dal 100 kKč a můj poslední stojí třetinu a s výkonem a úložným prostorem totálně nesrovnatelným.

J. Pilny 31.5.2021 5:43

Holube, Holube. Evidentně máte do důchodu ještě daleko. Pokud by měla vláda šetřit, tak určitě ne na důchodcích, ale ne šíleném vyhazování peněz v covidovém byznysu, a také na přebujelé byrokracii.

J. Berger 31.5.2021 5:29

Jako důchodce mohu říci: jsem sice rád, že budu mít větší důchod, jsem za něj sice vládě vděčen (i když nevím, kde na něj vezme), ale ne natolik, abych ji kvůli tomu volil.

H. Kotaz 31.5.2021 5:28

Holube, mimořádně se důchody zvýší, až se vrátí na těch 53%, minimálně !

A. Renjascu 31.5.2021 4:52

Autor zmiňuje růst důchodů ČR izolovaně od ostatních položek, jako by to byla jediná achilova pata deficitního hospodaření. Když jej trápí nárůst deficitu, tak by třeba mohl napsat o tom, že ČR má největší počet státních zaměstnanců v EU. zatímco průměr EU je 27% státních zaměstnanců, tak ČR jich má 36% o zneužívání dávek sociálního systému ani nemluvě. Dále by mohl také zmínit, že současná generace důchodců měla v průměru 2,1 dítěte, což je hodnota nutná pro fungování průběžného financování důchodů a není jejich chyba, že současná generace se rozhodla ít jinou cestou tj. vlastního spoření na důchod.

Je to stále ta stejná mantra o příliš velkém růstu důchodů pokud jej vytrhneme izolovaně od ostatních položek, zejména od výše průměrné mzdy. Zatímco v roce 1990 byla hodnota důchodu ve výši 53,7% průměrné mzdy, tak v roce 2020 to bylo již jen 40,5% průměrné mzdy a v prvním kvartálu roku 2021 je hodnota průměrného důchodu dokonce jen ve výši 39,8% průměrné mzdy. Podobně je to s vývojem důchodu vůči průměrné mzdě. Zatímco od roku 2010 do roku 2021 vzrostla průměrná mzda o 62%, tak výše důchodů za stejné období vzrostla pouze o 51% a pokud vezmeme údaje až od roku 1990, tak tam je růst ještě markantnější. Zatímco průměrná mzda vzrostla od roku 190 do roku 2021 o 1072%, tak průměrný důchod jen o 770%. To nemluvím ještě o růstu spotřebitelských cen a zejména nájmů, které samozřejmě mají větší dopad na chudé důchodce než na zbytek obyvatelstva. Takže ve skutečnosti důchodci za poslední léta spíše zchudli než, že by nepřiměřeně zbohatli. Průměrný důchod je 15.000,- Kč, obávám se, že za tyto peníze, při současné výši nájmů a ceně potravin, by autor žít nechtěl. Problém rozpočtu ČR není dán primárně výší důchodů.

https://www.investia.cz/vyvoj-prumerne-hrube-mzdy-od-roku-1985

http://www.eprehledy.cz/prumerny-duchod.php

https://www.echo24.cz/a/SxgKu/prumerna-mzda-vzrostla-v-poslednim-ctvrtleti-na-38-525-korun

https://www.fondik.cz/zajimavosti-ze-sveta-financi/prumerny-duchod

M. Ih 31.5.2021 2:07

Ano, pan autor pravděpodobně spapinkal to Šalamounovo, tak je chytrý. Má vůbec důchodce právo mít ve svých útrobách žaludek jako vy, pane Holube? Už jste někdy v poslední době byl nakupovat potraviny a nezarazilo vás nic? Nebo si je necháváte dovézt a nekoukáte na účet? A nenadřel se náhodou ten důchodce za ta léta pro tenhle stát nějak málo? Mohl byste se stydět. Ale to je vám jaksi cizí, že?

L. Písařík 31.5.2021 1:46

Očima obchodníka: To je dobře, že dostanou přidat, my už se postaráme, aby se ty peníze dostaly k nám.

J. Vintr 31.5.2021 0:49

Řekl bych, že politici už dávno rezignovali na nějaké udržitelné financování státu. Řídí se heslem "po nás potopa". Každý politik věří, že se nevyhnutelný průšvih podaří dalšími dluhy odsunout na dobu, kdy mu skončí funkční období. A i kdyby to prasklo dřív, co se může politikům stát horšího, než že předčasně skončí ve funkci? Takže proč by si lámali hlavu s nějakým zadlužováním eráru? Asi jako feldkurát Katz ve Švejkovi: to se nám to hoduje, když nám pořád půjčujou.....

Z. Jemelík 31.5.2021 0:21

Sytý hladovému nevěří. Očima důchodce se věci jinak než autorovi.

V. Halašta 31.5.2021 0:15

Logické by snad bylo držet se zákonného schématu. To, jestli je 458 Kč hodně nebo málo nelze říct bez porovnání s inflací a mzdami a díky tomu vzorečku je právě možné říct, že je to tak akorát.