20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

POLITIKA: Diktatura v demokracii

Věc, o které se dnes bavíme (což není samozřejmě žádný protikuřácký zákon, tabák zůstává legální komoditou), je ve skutečnosti krokem, který zavádí sankce na hospody za to, že nabízejí to, co lidi chtějí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Donát 7.11.2017 21:33

Skvěle napsáno, mluvíte mi z duše

Já jsem kuřák, přesto jsem loni v létě velmi uvítal vznik nekuřáckého baru, kousek od mého bydliště. S oblibou tam chodím, že nemůžu kouřit mi nevadí a mají tam skvělá piva. Ovšem když si chci s kamarády zahrát karty, dát v klidu pivko a zabáňat doutníček, rád bych zašel někam, kde nebudu muset vybíhat na zahrádku po každým třetím štychu. Prostě bych měl rád na výběr.

Pokud někdo není schopen pochopit cedulku s cigaretou a s nápisem "kouření povoleno", vleze dovnitř a rozčiluje se, že to tam smrdí, neměl by mít snad ani volební právo, ani svéprávnost.

M. Prokop 7.11.2017 22:15

Re: Skvěle napsáno, mluvíte mi z duše

Pro dobrosery nepochopitelné.

J. Chodur 7.11.2017 22:50

Re: Skvěle napsáno, mluvíte mi z duše

Pane Donat, pripojuji se k pochvale clanku a vasemu nazoru, ze by to melo zalezet na majiteli takoveho podniku (kurak - nekurak). Pozadavek dobreho vetrani v zakourenych hospodach bych prijal jako primereny a dostacujici, stejne je naprosto v poradku, kdyz si nekdo otevre nekuracky podnik.

Na rozdil od vas nekourim a urcite bych nevyhledaval zakourene hospody/restaurace, ale chapu, ze zakony by nemely byt tak diktatorsky nekompromisni pokud je to jenom trochu mozne. Koureni je v tomto pripade pouze priklad, ktery bychom meli aplikovat pokud mozno vsude, tak aby vsechny strany dokazaly zit spolu v miru a mohly se snadneji tolerovat. Lide kteri jsou precitliveli ke koureni, ze si zakazuji jakoukoliv vuni tabaku i v prirode by meli povinne navstevovat nejakou terapii ktera by jim pomohla lecit jejich chorobnou precitlivelost a nesnasenlivost k jejich okoli. To je totiz spolecensky horsi nez nepatrne riziko rakoviny.

J. Jurax 7.11.2017 20:49

Tak to je dobře napsáno.

Postarejme se, aby nemohli.

Jenže - my se můžeme jakž takž postarat jedno za čtyři roky. Pak u na nás zvysoka ... ehm, kašlou. A dělají si víceméně co chtějí ... a s blbostí našich zákonodárců nutno počítat jako s faktem. Aspoň občas ... nebo často? Co třeba podpora OZE, specielně fotovoltaiky, díky níž platíme víc ze elektřinu, kterou nepotřebujeme, aby se drahá výroba té nepotřebné energie mohla dotovat. Blbost zákonodárců vykvetla ...

Opravte mne, jestli se mýlím, ale nevzpomínám si, že by nějaká strana či hnutí do minulých voleb jdoucí měla v programu prosadit plošný zákaz kouření v restaurantech i putykách. Ale dobroserný nápad přesto prošel - hlasy stran pro mne tudíž nadále zcela nevolitelných. Viz https://zpravy.aktualne.cz/hlasovani-protikuracky-zakon/r~642d3e4c226611e6888a0025900fea04/?redirected=1510084016

Ale dobroserové v zájmu dobra lidu zas budou zakazovat - bylo by dobře se na ně vys .. kašlat ... :-)

M. Prokop 7.11.2017 22:15

Re: Tak to je dobře napsáno.

Proto volím Svobodné.

P. Rudolf 7.11.2017 17:38

IVK jedééé...

"Ale copak si někdo myslí, že diktatura je s demokracií neslučitelná? Ale vůbec ne."

Normálně bych se zděsil, že ten člověk, co něco takového tvrdí, se regulérně zbláznil. Ovšem ono je to jinak, on je totiž z Centra českého žvástu IVK. Beru zpět, tam je to standard.

M. Vondráček 7.11.2017 17:47

Re: IVK jedééé...

Reakce na úrovní první signální . Je to z IVK , obsah nás nezajímá :-)

P. Rudolf 7.11.2017 17:51

Re: IVK jedééé...

Vás, falešné agenty 007 a podobné intelektuální hoaxy zcela jistě ano. Užijte si to.

V. Kain 7.11.2017 19:01

Re: IVK jedééé...

Tak to ty osle nečti a odskákej si mezi své na Novinky.Stále si myslím,že to omezování svobody se několikrát umocnilo až po utvoření vládnoucí koalice ČSSD+ANO+KDU-ČSL.Volby vyhrálo ANO a právě Babiš byl a souhlasil s těmi stupidními omezeními,zákazy a příkazy.U mnohých byl dokonce iniciátorem.

R. Tesařík 7.11.2017 18:35

Re: IVK jedééé...

No jo , no. Není vám dáno, to už se o vás všeobecně ví.

J. Schwarz 7.11.2017 18:41

Re: IVK jedééé...

Standardní Rudolfovina. Ve shodě s panem Jaklem už léta tvrdím, že naší / a nejen naší / demokracii chybí výčet záležitostí, o kterých se NEHLASUJE, protože po nich ostatním nic není! Bohužel dobroserové se vyskytují "napříč politickým spektrem" abych vzpomněl zasloužilého bojovníka proti neřestem z řad "pravicové" ODS, jistého Borise Šťastného. Zajímavé je, že vášnivými bojovníky proti kouření jsou právě ti "demokraté", co naopak považují za právo dvou homosexuálů najmout si ženskou, která jim porodí potomka a pak si hrát na "šťastnou rodinu". Do toho jim ostatní nemají co mluvit a nejen to, ještě jim to mají v rámci "rovnoprávnosti menšin" zaplatit. Ale vybudovat hospodu a v ní místním strejcům nabízet možnost pokuřovat při hraní mariáše budou pod absurdními pseudoargumenty zakazovat.

M. Prokop 7.11.2017 22:17

Re: IVK jedééé...

U těch věcí, o nichž se nehlasuje, chybí návod, jak je stanovit. Hlasováním?

Jinak souhlas.

Ś. Svobodová 7.11.2017 18:52

Re: IVK jedééé...

Normálně bych se zděsila, že existuje člověk co není téměř nikdy schopen vyprodukovat vlastní myšlenku. Ovšem je to jinak. On je to totiž Rudolf. Beru zpět, to je totiž jeho standard.

J. Jurax 7.11.2017 20:52

Re: IVK jedééé...

No, že nechápete je vlastně u Vás normální.

Jenom - děláte to zadarmo z přesvědčení, potažmo z blbosti nebo za peníze?

P. Vaňura 7.11.2017 15:43

Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

a jezdili jsme za strejdou vlakem. Tehdy se kupé dělila na kuřácká a nekuřácká a matka vždycky pro nás hledala nekuřácké kupé. Ale někdy bylo vše obsazené a my jsme museli do zakouřeré špeluňky nebo být na chodičce.

Dnes už se celá desetiletí ve vlaku kouřit nesmí a stalo se něco??? Akorát děti (pokud nejedou autem, což byla tehdy vyjímka) sedí vždy v nezakouřeném vagónu.

R. Langer 7.11.2017 15:46

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

A stalo se vám něco, když se tam kouřilo? Nechalo to snad nějaké stopy na vašem budoucím vývoji? :-P

M. Prokop 7.11.2017 22:18

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

Zdá se, že ano. Vyvinul se v příkazníka, obdivujícího Ádu.

Ś. Svobodová 7.11.2017 16:05

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

Nerozlišujete veřejné a soukromé. Pokud ČD jako provozovatel státní podnik zruší kouření ve vlacích, je to v pohodě. Když se tak rozhodne Vančura s RegioJetem, je to v pohodě. Ale pokud se Vančura rozhodne jeden vagon nechat kuřákům jako nadstandartní službu a STÁT mu to znemožní zákonem, je to ŠPATNĚ.

J. Jurax 7.11.2017 20:54

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

Přesně tak.

Dokonce i kdyby zavedl celé kuřácké vlaky, státu po tom howno. Nekuřáci mohou jet jiným vlakem ... :-)

J. David 7.11.2017 17:42

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

Ale přežil jste to, ne? Tedy tu újmu na chodbičce vlaku.

J. Kombercová 7.11.2017 19:52

Re: Já si moc dobře pamatuji, když mě bylo 5 let

V současnosti se ve vlacích nejen nekouří, ale ani netísní na chodbičkách.

M. Mikulec 7.11.2017 14:46

Skvělý článek o výkladu demokracie a svobody

Perfektně výstižné. Obojího- jak demokracie, tak svobody- v Evropské unii šmahem ubývá. Mají je snad nahradit jakési evropské hodnoty? Zatím vypadají více jako afro-arabské hodnoty.

K samotnému kouření a jeho škodlivosti vždycky kladu otázku, jak dlouho vydrží člověk vdechovat výfukové plyny v uzavřeném prostoru, a jak dlouho cigaretový kouř. Někdo tu pouze vytipoval viníka,kouření tabáku, a tomu přizpůsobuje okolnosti.

R. Morava 7.11.2017 14:00

I liberalismus má své meze

S protikuřáckým zákonem spíš nesouhlasím, protože se kouření a hluk přesunul z hospod ven, zavinil propad výroby piva a možná i to jak píše pan Jakl, je to určité omezování svobody ...

Na druhé straně ale kuřáci neplatí vyšší pojistné a prokazatelně si ničí zdraví, takže je dotujeme. Navíc ničí zdraví svým dětem. Dokonalá liberální společnost neexistuje, stejně jako nefunguje komunismus. Další věc jsou smlouvy které pan Jakl popisuje. Je třeba si uvědomit, že jsou lidé s IQ pod 100, třeba i z důvodu počínající stařecké demence a jsou lidé, kteří je chtějí napálit. Stát by měl chránit i takové lidi. Jinými slovy Takže pan Jakl má většinou dobré názory ale tak extrémní liberál nejsem.

R. Chodovsky 7.11.2017 14:30

Re: I liberalismus má své meze.

Jen státní ochrana je bezmezná. A neomylná.

Víte, že existuje DPH a spotřební daň? Takže čím víc krabiček cigaret koupíte, tím víc na daních zaplatíte.

R. Chodovsky 7.11.2017 14:32

Re: P.S.

Čím dříve umřete, tím méně stojí starost o Vaše "národní" zdraví.

J. Jurax 7.11.2017 21:06

Re: P.S.

Ano.

Odpovědný občan hulí jak fabrika a chlastá jak duha, aby státu poskytl co nejvíce DPH a spotřební daně a zhuntoval se tím natolik, že po odchodu do důchodu disciplinovaně umře, aby státu ušetřil.

Musím přiznat, že jsem zodpovědný občan jen napůl - sice holduji nikotinu i lihovým nápojům, ale po odchodu do důchodu jsem neexnul.

M. Prokop 7.11.2017 15:02

Re: I liberalismus má své meze

Jak to tak čtu, tak nejste nejen extrémní liberál, ale vůbec nejste liberál.

Ten totiž lidem ponechává i to právo na hloupost.

R. Langer 7.11.2017 15:34

Re: I liberalismus má své meze

Jakto že neplatí víc? A co spotřební daň na cigaretách?

Ś. Svobodová 7.11.2017 16:09

Re: I liberalismus má své meze

Myslíte jako, že účelem zákona bylo ochránit polodementní starce, aby nemuseli vysedávat v zakouřeném prostoru, neboť si neuvědomují, že si tím ničí zdraví??????? fakt????

J. David 7.11.2017 16:57

Re: I liberalismus má své meze

Pane Moravo, při vší úctě k Vám, Vaše úvaha, cit.: "ale kuřáci neplatí vyšší pojistné a prokazatelně si ničí zdraví, takže je dotujeme...", je "mimo mísu". Víte, kolik zaplatím "berního palmáre" z jedné krabičky cigaret eráru? přes 80% obchodní ceny Trafiky, tedy okolo sedmi pětek. Zdá se Vám ten "vejvar" malý? Rátejte, "krabka retek" deně * 30, 70*30 = 2100. Kolik jsou min. odvody na ZP měsíčně? Kuřák teoreticky odvede na berních (a ZP berní jest), řádově měsíčně o dva "litry" více než nekuřák. To se Vám zdá málo (otázkou je, jak s berním inkasem z tabáku "goverment" naloží, to už je "mimo mísu", nás čmoudilů)? Víte, na mariáš večer do knajpy také jsem zašel, karty, pivko a "fumare", klasický historický kolorit putyky. Dnes již ne. "Pinta Bryndálek" putyku ke konci roku zavírá, nekuřáci na zabíjačkové hody se mu nehrnou (EU směrnice , co mohu a nemohu komu ze zabíjačky poskytnout "produkt", matičky s kojenci se na "prdelačku také moc nehrnou, kuřbu u mariáše zakázal v květnu EU-zákon parlamentních pablbů, tedy i u pauzírovaného mariáše). EET není problém, to putykář zkousl, vnuk mu to nainstaloval v "šentýši" na svůj vyřazený "nouťas" s chrchlající tiskárnou na roličky fotopapíru. "Diško" vždy dostal mimoevidenčně do kapsáře, jako občanské a sousedské ocenění provedené služby, zvané u sousedů "tinkgeled". Nyní mu v putyce zakázali blbové kouřit u tradičních úkonů, které se provozovaly v tradiční krčmě. Klientela se přesunula do prostor nepodléhající registraci "pohostinství", ale do soukromého prostoru objektů místních společenských složek (dobrovolní hasiči, myslivci, svaz žen, kde jsou i kursy šití...). Blbové eurohujeři a dobrodefekáti, zbourali i poslední svobodu rozhodování, kdy, kde, co a jak. Dienstreglamá, lufťák si nedá zabíjačkovou prdelačku, nedá si ovar s křenem a hořčicí, etc. Nejde o ETT, ale o to, že by nás mohl udat, že když ovar žere až mlaská, brsní, že mu mariášníci kouří veržinka pod nos. Troupe, nažer se u Benzinky, tam se nekouří. Mýlím se?