21.5.2024 | Svátek má Monika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard III. 16.4.2007 21:10

Přesná charakteristika Beneše: v politice shořel jak papír

Beneš byl skutečně perfektní úředník a schopný administrátor. Tam jeho schopnosti končí, v politice jednoznačně zklamal. Je pochopitelné, že Paroubek by rád někoho podobně neschopného.

J.G. Pašek 16.4.2007 20:21

Re: Re: Vidím, že jsme dobu Dr. Eduarda Beneše ani zdaleka neztrávili a tak hned neztrávíme

O té mobilizaci? O tom odsunu-vyhnání Němců? Beneš rozhodnul dobře.

A s tou demisí opatně . . . komunisti byli v módě, a zakuklení komunisté, Svoboda a Nosek, ministr národní obrany a bezpečnosti odmítli Benešovi poslušnost. To by byl masak, kdyby se armáda střetla s komunisty a milicionáři . . . . blbej národ si to spískal sám co následovalo.

J.G. Pašek 16.4.2007 20:11

Re: Vidím, že jsme dobu Dr. Eduarda Beneše ani zdaleka neztrávili a tak hned neztrávíme

Vidím, že jsme dobu Dr. Eduarda Beneše ani zdaleka  NEPOCHOPILI zdaleka neztrávili a tak hned NEPOCHOPÍME . . . .

Je potřeba číst politicky nezatížené knihy a dokumenty a přemýšlet a to už není v módě . . . . nedomnívám se, kdyby byl TGM v té době naživu a v plné síle prezidentem, že by rozhodnutí a výsledky byly jiné . . . tak to vidím já.

Kouba 16.4.2007 20:05

Re: Vidím, že jsme dobu Dr. Eduarda Beneše ani zdaleka neztrávili a tak hned neztrávíme

Myslím, že autor v článku Beneše popsal poměrně přesně, i když maximálně opatrně. Beneš byl zoufalý člověk, který se deset let snažil najít důvod, proč odvolal mobilizaci, a přitom dělal jednu chybu za druhou, od vystěhování Němců až po přijetí demise v roce 1948.

PetrK 16.4.2007 19:31

Re: Ale Paroubek se jen trochu přeřekl!

Tak nějak.

Magor Milda, Dr. Sc. 16.4.2007 19:06

Re: Re: Re: Polsko bojovalo po prvé světové válce se Sovětským svazem

S tím Polskem je to dost složité. Po vyhlášení Česko- Slovenska  (pane Vlku, promiňte) se na Těšínsko vrhly polské jednotky generála Becka. Můj tatínek se na podzim 1918 vrátil z haličské fronty do Chomutova, musel ihned nastoupit na slezské frontě. Češi se probili až k Visle, museli se ale vrátit, když OSN tu frontu zamrazila. Bez českého vítězství by se to nepochybně nestalo.

Tatínek demobilisoval teprve 1921 na podzim, když už napětí pokleslo. Po Mnichově toho Poláci ihned využili a obsadili Těšínsko.

S Poláky jsme navázali spolupráci teprve 1968, kdy polské Wydawnictwo Kultura vydalo řadu důležitých dokumentů, týkajících se ruské okupace Československa. Později měli Poláci dokonce svoji stránku v Mnichovském Českém Slově, vydávaném jako měsíčník. Doufám, že tím byla navozena nová éra v česko- polských vztazích. Přinejmenším je poradce amerického presidenta, Zbyszek Brzeziňski, Čechům příznivě nakloněn.

Magor Milda, Dr. Sc. 16.4.2007 18:45

Vidím, že jsme dobu Dr. Eduarda Beneše ani zdaleka neztrávili a tak hned neztrávíme

Pišta 16.4.2007 18:41

E.Beneš

Všem diskutujícím doporučuji sehnat si a důkladně přečíst knihy E.Beneše napsané za války: dvoudílné Paměti, Šest let exilu a druhé světové války  a Demokracie dnes a zítra. Troufám si řici, že většina debatérů,  by našla odpověď na všechny otázky, například jak to bylo s odsunem .To znamená kdo ho navrhnul a v jakém pořadí  velmoci vyslovovaly předběžný souhlas s odsunem a co za souhlas požadovaly. Jak to, že se komunisti, kteří před válkou dostali pouhých deset celých tři desetiny procenta hlasů  po válce dostali do vlády. Jak to bylo s Národní frontou a Národními výbory. Proč se hned po válce znárodňovalo a mnohé další. Kolik politických stran bylo "povoleno" .

Psí vrah Čumil 16.4.2007 18:19

Díky za poklonu, milý Berane,

jestli to nebylo tím, že Češi a Slováci shodili nakonec totalitární režim sami, bez jeho disciplinované obrany do posledního muže proti nepříteli, a pokud vím, neúčastnili se za tu dobu žádného terorizování ani vyvražďování svých sousedů, o průmyslovém plynování a takové drobnosti jako vedení totální války ani nemluvě. Ostatně si nepamatuji, že by někdy v ČSR volalo obyvatelstvo po připojení k SSSR, snad s výjimkou pána Husáka za povstania, ale toho to tiež rýchlo prešlo, keď ho sovetskí súdruhovia poslali do rici...

Pišta 16.4.2007 18:18

Re: Slovník obhájců Beneše mu moc cti nepřidá

Všem diskutujím, mohu doporučit jedinou věc. Sežeňte si a důkladně přečtěte některou z knih E.Beneše:  Paměti,  Šest let exilu a druhé světové války, Demokracie dnes a zítra. Už samotný fakt,že ani jedna z nich po sametu ještě nevyšla,  napovídá mnohé. Paměti nacistických generálů, ponorkových velitelů, pilotů  a jiných  "hrdinů", vycházejí bez problémů. Díla člověka, který se zasloužil o stát (máme na to i zákon!)  ,nikoho nezajímají ? Troufám si řici, že většině debatérů by se alespoň  trochu otevřely oči a nepsali by naprosté nesmysly. To že něčemu věřím ,ještě neznamená ,že mám pravdu.

tich@dohoda 16.4.2007 17:59

Re:ta exulantska komunita pane Vlku

polska je vyrazne organizovanejsi a kompaktnejsi ale je to dano zase tim nabozenstvim, polsti exulanti se zkratka sdruzuji pres kostel/cirkev na tyto organizace se potom napojuje tzv "Polonja" . To u Cechu nehrozi ani nahodou, drtiva vetsina je nevericich a do kostela jdou max. tak kvuli "jeslickam" nebo obdivovat architekturu, sochy, obrazy, hudbu. Polaky znam velice duverne, vyrustal jsem ve Slezsku, prakticky na hranicich. Pokud by slo pouze o muj dojem, tak si reknu ze jsem vuci nim zaujaty ale s podobnym nazorem jsem se setkal a setkavam stale. Ja se mivam na pozoru pred lidmi co jsou tzv. "na penize" /penize pochopitelne mame radi vsichni/ a u Polaku je ta touha po penezich takoveho rozsahu, ze to vetsinou prevazi vsechny jejich dobre vlastnosti. Vim o cem  pisu, mam v Polsku dost kamaradu / a dobrych/ . Rekl bych, ze prave ta chamtivost a touha po penezich brani jakekoliv tesnejsi spolupraci. Pro me je Polak clovek, ktery me za prachy temer jiste podtrhne/berte s nadsazkou/ . Vzpominam si, bylo to nekdy pred vstupem CR/ a Polska/ do EU a resily se prave take nase vztahy s Nemeckem/landsmanchaft/ , prave tehdy mohli Polaci ukazat, ze mame tahnout za jeden provaz/proti sudetakum/  a oni/Polaci/ se nechali od Nemcouru koupit za slibenou podporu pri vstupnich pohovorech, jednoduse je nejaci Cesi nezajimali. Podobnou politiku delali pred WW II a doplatili na ni, za valky take a po valce i za sociku. Chapu vas rozumny zamer , mit za spojence blizkeho souseda, navic Slovana ale osobne si myslim, ze to neni dobry napad a Polaci nedelaji nic proto aby me pochyby rozptylili, spise naopak. Ale mozna jsem jen zaujaty :-) Cest :-)

Kotlar.v 16.4.2007 17:47

Re: Hezky svinsky napsané.Re: Beneš od r. 43 je stín na naší politické scéně

P

Prezident  E.Beneš  zachránil  díky tak zvané  "zradě"  staisíce ne -li miliony českých životu. Válčit  tenkrát s Německem by oddálilo obzsazeni  Prahy možná o da dny .

kerim 16.4.2007 17:42

Re: Re: Re: Re: Re: ad Beneš

Tento výrok bohužel platí, a zejméne pro nás. Někdo se zlomit nedá nikdy - Černá Hora.  Naši morálku zlomil Beneš, jakkoli to byl velký státník.

BERAN 16.4.2007 17:40

Zkuste se někdy podívat dílem do statistik, zjistíte, že v zásadě neexistovala československá rodina, v níž by aspoň jeden člen domácnosti nebyl organizován v KSČ

Skvělá logika. Proč tedy nebyli Češi v roce 1990 odsunuti k rudým bratrům, když byl pro ně Sovětský svaz, co pro československé Němce Třetí říše?

Starý J. 16.4.2007 17:32

Ale Paroubek se jen trochu přeřekl!

On  myslel Benešovou! To je přece jeho první favoritka! Ta Benešová, kterou on před časem na udržení koalice obětoval (tvrdošíjně to požadoval Němec ). Dnes se diví, že Topolánek váhá z vyhozením Čunka. On také Němce nemohl vyhodit, i když ho zoufale nenáviděl, protože by tím US vyhnal z vlastní vlády !

BERAN 16.4.2007 17:24

Prosím vysvětlete, proč ten minulý čas?

J.G. Pašek 16.4.2007 17:23

Re: Záložáku, o čem tedy byl Mnichov

ČSR neměla smlouvu s Anglií  . . .ČSR měla pouze smlouvu Francií . . .TVŮJ NEPŘÍTEL JE MŮJ NEPŘÍTEL a když Hitler začal mašírovat tak Francie "mobilizovala" 4 týdny  . . . 

VLK 16.4.2007 17:18

Re: sazka na Polaky pane Vlku se mi jevi jako dosti posetila

Ano, ono je to totiz i jejich zasadni chyba... Mame mnohe rozdily ekonomicke, nabozenske, mentalitni i historicke, ale mame hlavne obdobnou polohu. Bez nas se oni regionalni mocnosti nestanou. A nestanou se ji, pokud budou prosazovat zajmy sve a ne zajmy regionalni. Ale my bez dobre spoluprace s nimi neprosadime ani sve zajmy ani svou bezpecnost. Coz se tyka i ostatnich zemi mezi medvedem a vlkem, tedy mezi Ruskem a Nemeckem. A ekonomicke ruznosti muzeme jen dobre vyuzit.

Dale mame shodnou historickou zkusenost silne exulantske komunity, ale zcela ruzne s ni pracujeme. A to je taky oblast, kde si muzeme byt vzajemne prospesni. To pisu proto, ze vim, ze se tu cast te nasi exulantske komunity schazi.

BERAN 16.4.2007 17:18

Ti rentiéři, kteří škodili celý život a dnes za to runují důchodový systém jsou ostudou národa

Obětí nejsou jen političtí vězni, ale i ta šedá masa, která se přizpůsobila, stejně jako v roce 1938.

Na tom Václavském náměstí za Haidrichiády nebo na 1.máje po roce 1948 nebyl celý národ! A celý národ nevraždil své hrdiny, jak se mylně domníváte. To, že nebojovali jako bratři Mašínové, ještě neznamená, že jsou zodpovědni za bolševické vraždy a mučení. 

Psí vrah Čumil 16.4.2007 17:12

No, milý Historiku, když, tak vědomě, ale vem to čert:

Souhlas s odsunem měl Beneš tuším v roce 1943 jak od Roosevelta, tak od Stalina, ve 44 už i od Churchilla. ZÚčastnil se ho leckdo a upřímně řečeno, moc se po zkušenostech s domácími německými nácky divit nelze. Zkuste se někdy podívat dílem do statistik, zjistíte, že v zásadě neexistovala českoněmecká rodina, v níž by aspoň jeden člen domácnosti nebyl organizován v NSDAP. Za železnou oponu lze stěží obviňovat Beneše; to měli holt drazí západní spojenci přidat při otevření druhé fronty a dorazit do Střední Evropy o něco dřív.  

BERAN 16.4.2007 17:09

Re: Re: Re: Beneš od r. 43 je stín na naší politické scéně

Právě ta vyvřelá špína na podzim 1938 byla reakce na vlastizradu presidenta. Ideály, které hlásal a za které víc než 20 let bojoval a loboval, byly jeho odchodem zdiskreditovány natolik, že poraženectví a oportunismus získalo plnou legitimitu. A taky sprostota, která s tím jde ruku v ruce. Ten stav trvá dodnes. Přečtěte si mnohé dnešní "diskutéry".

tich@dohoda 16.4.2007 16:58

sazka na Polaky pane Vlku se mi jevi jako dosti posetila

Polaci a Polsko jsou spojenenc nad jine nespolehlivy a znacne lehce uplatitelny. Dalsim problemem je trauma stredoveke velmoci na to Polaci nemohou zapomenout a stale se pokousi si na velmoc hrat. Dokonce i pri vstupu do EU si Polsko delalo ambice byt nejakym leadrem alespon v ramci "Viszegradu" a pobaltskych zemi/Lotyssko, Litva/. Zaostale a nevykonne polske zemedelstvi je balvanem na krku zemedelske politiky EU a polske /dotovane/ potraviny se nabizi za dumpingove ceny. K trojimu deleni Polska doslo prave kvuli polske nejednotnosti a v diplomaticke valce pred WW II Polsko totalne propadlo a v prubehu valky vlastne take. Takze Polaky jako spojence, to bych si 100 x rozmyslel :-) Cest

Historik 16.4.2007 16:46

Čumile, pro to, aby se zbavil Němců a zajistil si podporu proti nim,

nás Beneš nakonec patrně vědomně přivedl do Stalinova područí. Spořádaný odsun Němců nicméně prosadili v Postupimi Britové, Stalin by je patrně chtěl odsunout divoce všechny. Ostatně, divokého odsunu se aktivně zůčastnila Rudá armáda a nelze předpokládat, že by k tomu nedostala rozkaz.

Historik 16.4.2007 16:41

Mnou zmiňovaný historik Paul Johnson píše ve svých Dějinách 20 století,

že Československo bylo jediným nástupnickým státem, které se přinejmenším snažilo zajistit národnostním menšinám nějaká práva. Ostatně bylo jedinou demokracií na výchd od Německa.

Historik 16.4.2007 16:36

Francouzi trauma WW2 nepřestáli dosud, proto nemají rádi Američany,

kteří jim obnovili nezávislost (nenávidím toho, komu jsem zavázán vděčností, známé psychologické schéma).

Jó o Vichistech by se dalo napsat mnohé, např. jednáni Darlana s Hitlerem o možném spojenectví proti Britům roku 1940-1941.

Historik 16.4.2007 16:30

Záložáku, o čem tedy byl Mnichov

A že se má i malý národ bránit psal i Clausewitz (pruský generál).

Jedinou vyjímku z tohoto pravidla představují Mongolové za Čingischána, což ale neplatí úplně. Ti totiž těm, kdo se jim poddali často jen předepsali daně, odpor mohl znamenat vyvraždění.

Francouzi nebyli ochotni nakonec bránit ani sebe, v tom byl největší problém. Dalším omylem byl vstřícný postoj některých britských politiků k Hitlerovi, což byl dokonce podraz na Francii, o tom se dost mlčí, ale píše o tom britský historik P. Johnson (anglo německá námořní smlouva z r. cca 1936, kde Británie Němcům odsouhlasila dokonce výrobu ponorek, Versailskou smlouvou jim zakázaných).

Mirek F. 16.4.2007 16:19

Re: Re: Polsko bojovalo po prvé světové válce se Sovětským svazem

OPRAVA- mělo být "nikoliv jen u nás".

Mirek F. 16.4.2007 16:15

Re: Polsko bojovalo po prvé světové válce se Sovětským svazem

Zákaz dopravy zbraní - notabene na Benešův příkaz - je sic oblíbené, leč nepravdivé klišé. Zbraně přes naše území šly, akorát je občas brzdily rudé stávky a to po celé Evropě, nikoliv u nás.

VLK 16.4.2007 16:07

Re: Polsko bojovalo po prvé světové válce se Sovětským svazem

Ano, zasadni chyba nasi mezivalecne politiky byla, ze jsme se nedokazali dohodnout s Polaky. Bez toho byla cela Mala Dohoda jen druhoradym hracem. A to plati i dnes. Drzme s Polaky, to je ta spravna cesta. A ne ta nenavistna diskuse pod dnesnim Dolezalovym clankem.

VLK 16.4.2007 16:03

Re: Jasnou představu

Cimz se dostavame k puvodni otazce: Kdo byl vizionar? A chceme vizionare? A jake vizionare? Je Paroubek vizionar? Ze by chtel ke svemu premierovani (o kterem on nepochybuje) nevizionarskeho presidenta typu Benese? Ma takoveho kandidata? A bude to lepsi president nez vizionar Klaus?