24.10.2020 | Svátek má Nina


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hanko 18.9.2020 21:21

Podle mě ta argumentace pana Kolmana moc nesedí. Nakupovat hlasy po internetu předpokládá, že se potenciální kupci - tedy lidé - o té nabídce dozvědí. Bude tedy asi nutná nějaká forma reklamy. A najdou-li takovou reklamu lidé, může ji najít i policie. Vzhledem k tomu, že podobné jednání je nebo mělo by být trestným činem, pochybuji, že za tohoto rizika půjde o cokoliv víc, než naprostou výjimku.

Za druhé, bylo by asi rozumné stanovit, že vědomě poskytnout či dokonce prodat (!) své přihlašovací údaje k volbám jiné osobě je též trestným činem.

Myslím, že kombinace těchto dvou opatření činí Vámi popsané riziko nanejvýš podobně závažným, jako objíždění vyloučených vesniček a hospod a přesvědčování místních, aby jim to tam za pár korun hodili.

V. Šedivý 18.9.2020 22:25

Na straně voliče by samozřejmě bylo největší riziko v domácnostech, kde opravdu těžko doufat v tajnou volbu a dost by hrozilo "neživíš, tak nepřepínej".

Ani nákup hlasů by nebyl složitý - stačilo by nabídnout techniku k hlasování (chvályhodný záměr, ne?) a jen maličko kouknout přes rameno.

Co je horší, je druhá strana. Dnes se celostátní výsledky postupně skládají z dat od jednotlivých komisí, což jsou čísla, která vždy vidělo několik nezávislých lidí. Ovlivnit výsledek by tedy vyžadovalo přimět mnoho skupin lidí, aby souhlasně lhali.

V případě elektronické volby by prostě z databáze vypadla nějaká čísla a všichni bychom měli věřit, že celé zpracování proběhlo korektně. Je přitom poměrně těžké představit si mechanismus, kterým by se dala zcela stoprocentně ověřit správnost výsledků aniž by se porušila tajnost voleb.

V. Šedivý 18.9.2020 20:51

Volba papírová má proti volbě elektronické jednu zásadní výhodu - její zfalšování ve velkém je mimořádně pracné a vyžaduje mnoho zapojených osob. Utajení podvodu je tedy obtížné, navíc lze volbu do značné míry zpětné kontrolovat.

J. Vyskočil 18.9.2020 13:41

U voleb na dálku (ať už pomocí nějakého hypersuper šifrovacího IT bazmeku nebo papírem a poštou) nelze z principu věci zaručit, zda volba byla tajná. To znamená, zda ten kdo měl volební právo opravdu volil a i kdyby ano, tak zda se mu u toho někdo nekoukal přes rameno.

V dnešní době, kdy jsou volby často dost těsné považuji za nebezpečné umožnit těžko prokazatelné obchodování s hlasy (dáš mi peníze a já zvolím koho chceš, koukej se mi přes rameno a zkontroluj si to) jen za cenu, že pár lenochů neumí osobně dojít do volební místnosti nebo si neumí včas naplánovat, že si má dojít pro volební lístek.

J. Vyskočil 18.9.2020 13:41

.. volební průkaz.

S. Rádl 18.9.2020 11:55

Hlavně by to chtělo spojit volby do jednoho termínu, upravit zákony tak, aby to šlo. Znamenalo by to sjednotit funkční období presidenta, parlamentu, ... Jediným problémem by byl senát, kde se volí vždy 1/. Ale ten kdyby se zrušil, tak se nic neděje.

J. John 18.9.2020 10:23

Souhlas. Už i korespondenční hlasy jsou pochybné. Viz volba rakouského presidenta, kdy volby rozhodlo 700 000 korespondenčních hlasů.

Z. Lapil 18.9.2020 9:52

Jen cvičně ekonomicky: kolik peněz ten druhý den stojí? Počítám, že provoz je skoro zadarmo (těch pár rozsvícených světel a zapnutých počítačů to nevytrhne), sundat volební komisi vejplatu, to už vám tam nepůjde vůbec nikdo (tuším 1500,- na osobu, předseda o stovku či dvě víc; rozhodně se nepletu zásadně). Školení komisí, tisk lístků, počítání hlasů - s tím moc nehnete.

Neboli ekonomický argument mám za nedůležitý.

P. Hatina 18.9.2020 11:55

Tak ono v případě těch jednodenních voleb by těch změn muselo víc. Jestli se končí v deset večer., tak buď by museli hned v těch 10 večer přes noc sčítat , nebo to zapečetit, přijít ráno stejně sčítat.. Tož se neušetří stejně nic.

Nemluvě o tom, když se povolí korespondenční sčítání tak tyhle hlasy by se musely stejně sčítat později. Tož se rovněž neušetří skutečně nic

F. Navrátil 18.9.2020 9:02

Jednodenní jednokolové přímé volby v jednomandátových obvodech. To by pročistilo politickou scénu. Každý má právo znát svého poslance a ne volit naslepo kandidátku politických stran.

Š. Hašek 18.9.2020 8:31

Plné tramvaje, vlaky, obchody, školy ........

..... a najednou mi někdo vykládá, že ve volebních místnostech se vir přímo kultivuje a nejagresivnější je metr od urny. Tam je jak vzteklý pes!

Ale blbnout je pro některé politiky snazší než přemýšlet.

Nebojím se viru, horší jsou lidi (někteří). A politici, kteří "vědí všechno". A nedají pokoj.

Volby zásadně osobní! Nikoliv putování mého hlasu přes servery pirátské. I jiné.

J. Kukuča 18.9.2020 8:18

Elektronické volby sú nezmysel. Nemôžu byť zároveň transparentné a tajné. (Vždy sa dá odsledovať kto z akého počítača volil, a ak by sa to nedalo, potom sa zasa môže hocikto vydávať za teba).

Ak je mladá generácia natoľko pohodlná, že nemá záujem o priame a zároveň tajné a slobodné voľby, ale o sprostredkované a vysledovateľné elektronické, tak nech ich má - potom si ich zaslúži.;-D

M. Pecina 18.9.2020 9:41

Samozřejmě že to jde. Stačí chtít.

P. Hatina 18.9.2020 11:46

Ale jo, šlo by to - ovšem právě transparentně v tom smyslu že bude transparentně přístupný zdrojový kód toho programu, kde bude vidět co se ukládá a kam...Odbornící přes IT si ho pak prohlídnou a v médiích potvrděj. Pak ještě zajistit aby ten samý co publikovaný byl taky použit, u voleb což zase lze udělat přes kontrolní hašovací funkce

M. Kanda 18.9.2020 8:03

Elektronických nebo korespondenčních voleb se velmi obávám. Nerad bych se dožil dne, kdy se vítězem stane strana, která s notebookem (nebo volebními obálkami) a s pár stovkami Kč v kapse dokáže obejít co nejvíce vyloučených lokalit.

M. Pecina 18.9.2020 9:42

To se děje i dnes, tomu nezabráníte.

P. Hatina 18.9.2020 11:42

Tak snadný to zase nebude.. Ona totiž dosti klamná je představa že když budou elektronické volby, tak bude moc každý hned elektronicky volit, když k němu někdo příjde s notebookem a pár stovkama.

Jenomže to nejde, protože každý ten volič musí napřed získat potřebnou elektronickou autorizaci.

Což značí, minimálně (pokud to tak bude) by musel mít předem zařízenou datovou schránku přes kterou to půjde. V horším případě se budou na základě žádosti ty údaje přístupovým kódem a heslem distribuovat před každými volbami zvlášť. Což naprostá většina zrovna těhle lidí mít zřízeno nebude.. Takže soráč... :-)

M. Pecina 18.9.2020 16:04

Stačila by autorizovaná aplikace v mobilu. Autorizace by se provedla například vyfocením OP a ověřilo se zda je platný. A z toho by se posléze vypočítal hash, který by sloužil k identifikaci voliče v systému, aby se vědělo zda už odvolil nebo ne. Systém by se samozřejmě za žádných okolností nesměl dozvědět jak volič volil.

P. Hatina 18.9.2020 17:00

Zrovna před pár dny jsem viděl jednoho mlaďocha si chtěl koupit jenom blbý cigarety a že prej má u sebe jenom občanku ofocenou v mobilu. A prodávač ho vyhodil, že prej se kvůli němu nenechá zavřít..

Takže se smiřte s tím, že na ofocenou občanku, ani v mobilu, Vám nikde nic nedaj, ani u voleb. Ten důvod je jasný žádná taková aplikace nedokáže rozlišit jestli to byla pravý OP a nebo překreslenovanej v Photoshopu. Takže zase zpátky, napřed žádost, pak předání hesla či certifikáti někde na ouřadě z ruky do ruky oproti kontrole fyzické občanky, A až pak můžete volit. Což úřední cestou může trvat spíš několik týdnů..

Btw, to aby nebylo možné volit duplicitně to je další problém. To by totiž tenhle systém musel být propojený online, i se všemi volebními okrsky, aby se tam i vyznačilo kdyby dotyčný přišel volit osobně..

D. Stys 18.9.2020 7:58

Elektronické volby by byly u nás zaručeně napadeny jako zfalšované a výsledky by nebyly známy více než deset let. Jako povolování silnic a dálnic.

Jednodenní volby vyřazují spoustu voličů, kteří pracují mimo místo trvalého bydliště.

K. Oldřich 18.9.2020 6:14

Kecy dochtore. Elektronické volby jsou už dávno dobře fungující skutečností. Ne u nás. U nás se hledají důvody proč to nejde. [>-]

I. Polák 18.9.2020 9:06

Máte o existujících e-volbách nějaké spolehlivější informace? Já nad tím přemýšlím už dlouho. Vyšla mi z toho jen jedna věc: musíte mít kdykoliv (i po volbách) možnost se podívat, že jste opravdu volil tak jak jste volil. Ale to je katastrofa pro některé voliče. Představte si třebas takového voliče popletu. Přes všechnu snahu dal do obálky jiný lístek než chtěl. Obálku vhodil do urny a o svém omylu se nikdy nedozví. Jaký štastlivec. Potom ta celá armáda voličů co se snaží zapomenout jak doopravdy volila...

M. Pecina 18.9.2020 9:44

A to by E-volby právě všechno umožňovaly. Mohl byste se podívat jak jste volil a do určité doby dokonce "opravit" svůj hlas.

I. Polák 18.9.2020 10:41

No právě, už vidím ty hordy váhalů, kteří 5 minut před zavírací hodinou mění své rozhodnutí...

Ale jinak, elektronizaci stejně neujdeme, jde o to to opravdu dobře ohlídat.

V. Šedivý 18.9.2020 23:19

Možnost opravit hlas v důsledku požaduje spárování identity a volby - tedy narušuje anonymitu.

J. Krásenský 18.9.2020 4:04

Volby jsou jedinou cestou, jak může občan užít demokracii v praxi. To je tak zásadní a závažná věc, že podrýt důvěru v legitimnost a jednoznačnost procedury znamená rozklad spolecnosti, jak vidíme třeba v bílé Rusi. Takže jediným možným způsobem volby je osobní přítomnost voliče ve volební místnosti.

Volby by měly být jednodenní, nejlépe ve všední den, úterý, nebo středa.

J. Hruška 18.9.2020 6:15

Volby by mohly být ve dvou dnech s týdenním odstupem. Jedni voliči před karanténou, druzí po karánténě. Co tomu brání? Karanténa!

P. Hatina 18.9.2020 3:18

Tak existuje spousta možnosti, jak by tomu kupčení šlo omezit. Co třeba omezení počtu hlasování z jedné IP adresy?Řekněme tak do 4-5 by to bylo povolené (rodina co má doma jeden počítač), ale desítky hlasů už ne.

K. Oldřich 18.9.2020 6:20

Tak jako ouřad ví, kolik obálek s volebními lístky poslat do jedné domácnosti, může si ohlídat počet hlasů elektronicky odevzdaných z téže domácnosti. Plus nechat možnost papírovou pro ty, kteří k el. nemají přístup.[>-]

I. Pávek 18.9.2020 7:47

S tím by se dalo souhlasit.