Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ČESKO: Proč u nás vládne lidový monarchismus

Rozhlédneme-li se v naší civilizaci po zemích, kde není poloprezidentský či prezidentský systém, vidíme, že volba hlavy státu tam nepředstavuje dramatický akt.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

"Jinými slovy stát má povinnost postavit se zlu, ale nesmí diktovat, co je dobro, protože to leží mimo jeho pravomoc a kompetence."

To je taková hezká věta... Trochu problém je v tom, že abyste bojovali proti zlu, musíte jej definovat. Abyste jej mohli definovat, musíte definovat i dobro - ono jedno bez druhého jaksi nejde. A stát skutečně nic takového definovat nemůže, to musí lidé, tedy společnost. Povinností státu by pak mělo být takovou definici prosazovat, nikoli diktovat.

0 0
možnosti
RL

Dobře řečeno! R^

0 0
možnosti
JP

Poslanci kteří odsouhlasili přímou volbu presidenta nepočítali s "lidovým monarchismem" našich občanů. Pár se jich omluvilo (např. Marek Benda), ale dokázali národu, že na demokratickou politiku nemají a měli by z politiky zmizet. Jenže část národa přímou demokracii miluje, jedna podivná strana ji má dokonce v názvu. A není nejslabší.

0 0
možnosti
RL

S "lidovým monarchismem" mají evidentně největší problém lidoví demograti. ;-)

0 0
možnosti
FDW

Problém naší demokracie spočívá v tom, že si jednou za čtyři roky zvolíme politiky a ti pak čtyři roky zastupují jenom sami sebe a neexistuje síla, která by je přiměla k tomu, aby plnili to co slibovali. Zhusta se pak starají hlavně o to, aby zabezpečili sebe a svou rodinu, namísto toho, aby hájili zájmy lidí, kteří je zvolili. Potřebujeme nějaký nástroj, jak jim připomenout, že jsou jen zástupci a že mají hájit zájmy těch, které zastupují. Tím nástrojem je přímá demokracie švýcarského typu. Samozřejmě ani ve Švýcarsku se o všem nerozhoduje v referendu, zákony přijímá vláda a parlament, ale existuje zde možnost, že když vláda navrhne něco, co se lidem nelíbí, mají nástroj jak to zastavit, případně pokud vláda nekoná, mají nástroj jak jí přimět k činnosti. Příklad Švýcarska ukazuje, že stát, který je řízen přímo občany, nebo alespoň mají silný vliv na jeho řízení, má nižší daně, nižší zadlužení a vyšší životní úroveň. A to přesto, že Švýcarsko nemá žádné surovinové zdroje. Ukazuje se, že prostí občané hospodaří lépe a zodpovědněji než parlament obývající “elity”, které to často berou pouze jako cestu ke zdrojům.

[>-]

0 0
možnosti
KK

První president byl autorita takřka ve všem. A čemu snad nerozuměl (kvantová fyzika?) do toho nemluvil. Hlavně byl morální autorita. Tím nasadil laťku tak vysoko, že žádný z dalších presidentů na ní ani nedohlédl.

Jen snad Havel na samém začátku. Ten udělal zásadní chybu, když dodržel slib komunistům, že se jim nic nestane. Měl později říct: "April pánové, jste zločinci a zločinci patří na šibenici. UV KSČ pochodem vchod ! Oběsit ! "

Slib danný komoušům je jen taktika a je neplatný. Část komoušů oběsit, a zbytku zabavit majetek ( i ten přepsaný na rodinu) a vyloučit je z podnikání.

0 0
možnosti
FZ

Jen dvě otázky: jak by nám to pomohlo? A nebojujete teď náhodou tu předchozí válku? Nehledě na to, že poručovat sliby je jednak nemorální a druhak se většinou v budoucnu ošklivě vymstí.

0 0
možnosti
VK

V68. 74K82u59h84a75j

19. 8. 2022 9:15

Hvížďalo, Hvížďalo! Článek nezajímavý není, ale to byste nebyl vy, abyste tam nestrčil zase nějakou pikatnérii. Tak u nás došlo k přímé volbě prezidenta kvůli chybné kalkulaci či dokonce lajdáctví, jo?! K přímé volbě prezidenta u nás došlo proto, že si ji lidé přáli, a že tehdy byla politická vůle hlas lidu vyslyšet.

Koukám že patříte k těm, kteří by ji zase rádi zrušili. No jo, oni si politici díky zajímavě upletenému volebnímu zákonu tak hezky ty výsledky voleb ohnou k obrazu svému, a pak dojde na hlas lidu v podobě volby prezidenta - a prásk ho!, ono se ukáže, že lidi to vidí o dost jinak, než "naše" vládnoucí garnitura, dnes pětikolka.

Já vím co vám vadí: přímá volba jako poslední důkaz, že lidi chtějí něco trochu jiného, než politici a ČT vyprávějí, že vlastně chceme. A kdo o takový důkaz stojí, viďte?:-(:-/

0 0
možnosti
PS

P74a81v39e34l 87S17u72r76a

19. 8. 2022 11:52

A Vám nepřijde divné, že lidi (kteří nemají žádnou zodpovědnost) chtějí něco jiného než politici (kteří by ji měli mít, od toho jsou voleni) a vehementně hledají cesty, jak ty své chutě po politicích pořád vymáhat? Místo aby se pokoušeli volit politiky, kteří budou spravovat stát v jejich zájmu?

0 0
možnosti
PK

P79e83t58r 84K50u17b85á87č

19. 8. 2022 8:32

"Stát má povinnost postavit se zlu, ale nesmí diktovat co je dobro" - to prosím nevykládejte v Česku, ale běžte to natlouct do hlavy vašim liberálním spolubojovníkům do Brusele.

Ale EU - vlastně není stát, takže "může"

A co je vlastně EU ? Nástroj omezené suverenity socialistického impéria ?

0 0
možnosti
KK

Definice: Fašismus je státní korporativní socialismus.

To pasuje na EU jak hrnec na (_!_).

0 0
možnosti
KK

Proč u nás vládne lidový monarchismus ?

Protože i Habsburg by nebyl tak blbý jako signalista a jeho banda.

0 0
možnosti
JJ

J29u65r81a 24J69u55r29a19x

19. 8. 2022 20:37

Nedělejte si iluze ...

0 0
možnosti
JN

Skutečnou demokracií je pouze ta bez jakéhokoliv přívlastku. Ty s přívlastkem, jako například 'lidová' z dob bolševika či ta současná bruselská '(neo)liberální' jsou z logiky věci pouze její podmnožinou se vším, co s tím souvisí. A co mně na těchto pseudodemokraciích vadí nejvíce je, že silou omezují souboj názorů a myšlenek a vnucují lidem tu jedinou správnou ideologii. Takže jde vlastně o totalitu zneužvající původní význam slova. A pane Hvížďalo, nevím co špatného je na národu.

0 0
možnosti
TN

T93o89m68a65s 77N87o80v86y

19. 8. 2022 8:06

Na národu jako takovém není špatného samozřejmě nic. Jen jsem v plném soustředění, slyším-li někoho mluvit ve jménu lidu, národa, masy a jejich dobra.

U většiny takto hovořících lidí dříve nebo později uslyším falešné tóny.

0 0
možnosti
FN

Hvížďala patlá ve svém článku myšlenku, že prezident řídí stát a že vláda nemá mít žádné významné pravomoci ve vztahu k zájmům občanů. Tak toto je ten pravý intelektuální monarchismus táhnoucí se pražskou kavárnou. Na rozdíl od Hvížďaly jsem přesvědčen, že by měli mít občané právo volbami a referendy určovat a kontrolovat, kdo a jak vládne a řídí stát.

0 0
možnosti
RL

No, to je ovšem pro lidového demograta Hvížďalu nepřípustné. A není sám, takových je víc... ;-)

0 0
možnosti
MP

Správná otázka komentátora (na jakékoliv téma) Hvížďaly by měla znít takto: "Proč po více než třech desetiletích budování polistopadové demokracie, nemáme v Česku kvalifikovaného občana"?

0 0
možnosti
TN

T27o16m57a23s 52N26o37v67y

19. 8. 2022 7:46

Dobrá otázka

Trochu bych ji přeformuloval, veden svým optimismem, že statisticky bych jich mělo několik být v deseti milionech: proč není nominován a zvolen nejlepší kvalifikovaný kandidát?

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz