29.11.2020 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

ARMÁDA: Opět povinná vojna?

Vynořily se zprávy, že úředníci na ministerstvu obrany připravují pro (přinejmenším některé) mladé muže opět povinnou vojenskou službu. U té jednodušší části veřejnosti se tato bizarní myšlenka, která svědčí svojí kvalitou pouze o tom, že vypadla z mozků stále poněkud zelených.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 16.1.2015 13:17

Re: poznámka

Navrhuji udělat to tu jako ve Švýcarsku. Okopírovat to.

A. Bocek 15.1.2015 5:47

V kontextu budoucích konfliktů

je branná povinnost žádoucí. Navrhuji každému mladému branci na výběr tyto možnosti :

- 6 měsíců výcviku se zacházení se zbraněmi

- 12 měsíců civilní zdravotnické služby

- 200 tis.Kč vyvázání.

J. Mrázek 15.1.2015 7:25

3 -4 měsíce intenzivky postačí...

Sapík, kulomet, RPG, granát, protiletadlovka a protitankovka, radiofonie , organizační struktura a krizové scénáře,PCHO a základy přežití mimo civilizaci. Nahuštěno udělá z puberťáků hroutících se bez Iphonu oprávněně sebevědomější chlapíky do deště, co nebudou utíkat "přetíženi a omezováni" zs svých vlastních manželství a rodin. Simulace na kinektu není problém, střelbu z normálních ale naostro. Chceme ufňukánky, nebo chlapy ?

V. Novák 15.1.2015 10:42

Re: 3 -4 měsíce intenzivky postačí...

Puberťákům a časným postpuberťákům to vysloveně chybí.

Můj kluk, když byl v tomhle věku, si s kamarády pořádali v podstatě pochodová cvičení, noční přesuny, několikadenní přesuny s co nejméně spánku a pod. Sami nebo se dobrovolně hlásili do takových akcí. Strašně si divil, když jsem mu řekl, že pochoďáky jsme něli ve škole povinné, ale že to, co dělají, už skoro odpovídá výcviku paragánů. Bez techniky, samozřejmě.

A představte si, kdyby měli ještě možnost si zastřílet, projet se v tanku nebo BVPéčku, postavit si kryt, prostě se vyblbnout!

Třicátníka na to neulovíte, ale testosteronem nabušeného mlaďocha spolehlivě. I mnohou holku - nejsou všechny barbíny.

J. Jurax 15.1.2015 19:09

Re: 3 -4 měsíce intenzivky postačí...

Přesně, A dá se to za půl roku (možná i za míň, jak píšete) pod vedením profesionálních instruktorů ...

V. Novák 15.1.2015 10:29

Branná povinnost zrušena nebyla a podléhají jí i ženy.

Zrušen byl povinný výcvik - takže kdyby na uplatnění povinné branné povinnosti došlo, budou se nevycvičení mamánci chovat jak v CounterStrikeu - a doufám, že při pokusu nadskočit s pomocí granátu pod nohy nezlikvidují kromě sebe i spoustu "spolubojovníků".

Třeba mě - protože pořád ještě branné povinnosti podléhám, ač mi reakce na povel "K zemi!" jde mnohem lépe, než "Vztyk!"...

Š. Hašek 15.1.2015 13:32

Re: V kontextu budoucích konfliktů

Pane Bocku,

po krátké nepatrné diskusi (vyladí se pouze fajnovosti), bych tento Váš návrh vzal jako základ ústavního pořádku České republiky.

Je to marný, marný, marný.

J. Jurax 15.1.2015 19:13

Re: V kontextu budoucích konfliktů

200 kKč je málo - nejmíň půlmeloun :-)

P. Dvořák 15.1.2015 3:30

Autor poněkud panikaří

již při vzpomínkách na vojnu. Jako důkaz marnosti, zbytečnosti a nesmyslnosti výcviku předkládá jakýsi seriál. Předkládá další důkazy jako asi zcela běžné vyhazování vojáků z oken a pod. Proboha kde sloužil?

Evidentně mu nedošlo, že naše armáda ani policie nemá dostatek sil na to, aby trvale hlídala JEDEN MUNIČÁK!!! a to v době míru. Kdyby došlo k nějaké mimořádné situaci a nemusí jít hned o válku s Putinem, jak nás autor hystericky děsí, kdo bude hlídat elektrárny, přehrady, důležité výrobní objekty, sklady potravin, vodárenské nádrže atd. atd? Malé vodárny kolem vesnic můžou hlídat myslivci :-)) Vůbec se zatím nezmiňuji o nějaké vojenské operaci. To si neumím ani představit.

Každý kromě štáckriplů by měl mít základní vojenský výcvik, což není totéž, co dvouletá základní vojenská služba. A třeba 1x za deset let prodělat takový týdenní polocivilní výcvik, seznámení se s novými zbraněmi a pod. Kdo dnes umí zacházet s novou útočnou puškou naší armády? Já, když nepočítám soukromou pistoli, jsem naposledy střílel se SA vz. 58 a UKL vz. 59.

J. Babička 15.1.2015 6:22

Re: Autor poněkud panikaří

To že si přeje, aby když se něco stane, za něko bojovali, chranili ho a umírali ty blbě zelené mozky, je sice arogantní, ale rorumné uvažení. Tím pádem se stane, že ti chytří přežijí

V. Novák 15.1.2015 15:58

Re: Autor poněkud panikaří

Pouze za předpokladu, že vítězové budou natolik uznalí, že si ho ponechají jako otroka. Ženy to mají jednodušší - bývají (aspoň ty použitelné) odměnou pro vítěze - ale Dřevojánek?

J. Řezák 15.1.2015 9:36

Re: Autor poněkud panikaří

No, asi to není žádné myšlenkové blaho, ale lidodemo armádu charakterizoval celkem výstrižně.

J. Jurax 15.1.2015 1:54

Autor je mimo mísu

a straší vzpomínkami na ZVS za bolševika.

Ono třeba povinnou vojenskou službu mají v Rakousích (9 měsíců civilní, 6 vojenská), Dánsko (4–12 měsíců), Finsko (6–12 měsíců), Norsko (6–12 měsíců), Švýcarsko (5 měsíců). Soudí autor, že armády těchto států jsou potěmkinské instituce, kde šikana bují, důstojníci chlastají, ale všichni statečně předstírají, jak jsou k obraně své vlasti připraveni?

Ono by neškodilo, kdyby mladí mužové věděli, kterým koncem puška střílí. Naše armáda o cca 21 000 profesionálů bez vycvičených záloh není schopna ubránit republiku. Má dvě brigády (rychlého nasazení a mechanizovanou), v nich 30 tanků (modernizované letité T-72), cca stovku letitých BVP a cca stovku Pandurů. Dál jeden dělostřelecký pluk, 14 stíhaček (Gripeny), 25 bitevních L-159, 17 zastaralých bitevních vrtulníků ruské provenience a tylové a logistické složky. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Arm%C3%A1da_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky

V. Novák 15.1.2015 10:34

Analýza sktečného stavu AČR

http://www.natoaktual.cz/neradostna-zprava-o-skutecnem-stavu-zabezpeceni-obrany-ceske-republiky-1o4-/na_analyzy.aspx?c=A140427_223022_na_analyzy_m02

Nečte se tovůbec vesele..

J. Jurax 15.1.2015 19:16

Re: Analýza sktečného stavu AČR

Vskutku ne ...

P. Sulc 15.1.2015 1:36

Povinna vojna je na miste !!

Proti budou jen ti cvalici, ktwrych by se to tykalo

Jak, hergot, chcete branit svou zem? Mavani praporky , psani napisu na zed ci zpivani Kde domov muj nikoho nezastavi. A zvaneni o tom, ze vojna je k nicemu, krade roky a lampasaci jsou volove, take moc nepomuze. A lampasaci byli volove v totalite, sel k nim vetsinou povl, v demolratickych zemich to uz tak neni, je tam preci jen daleko vice slusnych lidi a  ne polickych protekcionaru.

J. Babička 15.1.2015 6:23

Re: Povinna vojna je na miste !!

On nikde neřekl, že tu zem chce bránit.

P. Vaňura 15.1.2015 0:21

Článek je žvást, WW2 vedly na všech stranách vojáci,

kteří byli odvedeni a jichž se na názor nikdo neptal.

Jinak, "dokud bude hrozi nebezpečí válek, je zločinem osvobozovat mladé muže od výcviku, ktterý jim v době války může zachránit život. O pravdivosti tohoto tvrzení, svědčí mnohý hrob (padlých amerických vojáků) v Tunisu." (c) Dwight David Eisenhower, který velel americkým jednorkám v Tunisu a později v Evropě..

Američané, kteří byli vyloděni v severní Africe koncem r. 1942 v rámci operace Torch, neabsolvovali totiž dostatečný výcvik.

J. Babička 15.1.2015 6:28

Re: Článek je žvást, WW2 vedly na všech stranách vojáci,

No o pražském povstání některé články uvádějí, že kdyby lidé měli vojenský výcvik by se ztráty velmi snížili. Proti lidem co prošli výckvikem, měli ty co ho neprošli ztráty skoro dvojnásobné.

J. Řezák 15.1.2015 9:34

Re: Článek je žvást, WW2 vedly na všech stranách vojáci,

Ty bys potřeboval alespoň základní výcvik v českém jazyce.

J. Jurax 15.1.2015 19:18

Re: Článek je žvást, WW2 vedly na všech stranách vojáci,

Nicméně ve faktické rovině má pravdu.