9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

AFGHÁNISTÁN: Má mise Armády ČR smysl?

V souvislosti s vraždou tří našich vojáků z rukou atentátníka v blízkosti základny v afghánském Bagrámu se vyrojily komentáře zpochybňující smysl probíhajících misí a v některých případech i samotné naší role v NATO.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 27.8.2018 9:15

Ano, má smysl. Jen ať si vojáci vyzkouší, jak vypadá

skutečná válka. Až budeme potřebovat instruktory, jako když je najdeme.

J. Ráž 27.8.2018 9:14

Re: Afghanistán a Clinton

Dobře popsaná realita!

J. Ráž 27.8.2018 9:12

Četl jsem lepší

články, které ani nemusely tak křivit historii, aby odůvodňovaly vojenský experiment v Afganistánu a naši účast v něm.

Jak se nepovedlo a ani nemohlo povést zastavit komunisty ve Vietnamu, a stálo to přitom stovky miliard dolarů, desetitisíce mrtvých, demoralizované tamní obyvatelstvo plné vzteku a nenávisti k okupantům, než museli Američané se spojenci odtamtud odejít, nemůže se povést zastavit Talibán v Afganistanu a dřív nebo později nás odtamtud místní vyženou.

A že se tam bojuje i za naši bezpečnost? Tak tomu nemůže vážně věřit ani ten, kdo to ještě dnes tvrdí!

M. Valenta 27.8.2018 9:08

Mise mají smysl a ne že ne.

Ať si mladý Klaus s bolševiky a Pitomiem plácá co chce, mise smysl mají. Drží teroristy alespoň trochu v šachu a také slouží naší armádě, v koordinaci se spojenci, jako ostré cvičení. A tohle žádné domácí cvičeníčko nenahradí. Je to jako hrát poker o sirky.

K. Janyška 27.8.2018 9:00

Má !

A obří a velmi bohulibý... Dzp.

I. Schlägel 27.8.2018 8:49

Re: Afghanistán a Clinton

Napsal jste to fakticky správně. Jak by to asi vypadalo, kdyby se USA se spojenci v Afghanistánu neangažovali. Taliban by nejspíš poklidně farmařil a výsledky svého pěstebního umu by s nadšením sobě vlastním vyvážel na jednotný evropský trh.

P. Přibyl 27.8.2018 8:23

Re: Odborník

Souhlas , neskutečný blábol.

M. Hoblík 27.8.2018 8:10

Pobyt cizích vojáků v cizí zemi má smysl vždy!

Aspoň Afgánci mají jasného nepřítele, proti kterému mohou bojovat s nasazením života. Jde jim o svobodu jejich země; nesmíme jim to pokazit tím, že by naši hrdinové šli domů!

P. Sejrek 27.8.2018 7:16

Troška popletený

Troška to má trošku popletený. I kdyby tam Česko poslalo celou armádu včetně generála Opata a Karly Šlechtové tak to vůbec, ale vůbec nic na situaci nezmění. Možná by se USA naopak naštvaly, že se s Talibanem vedou mírové rozhovory a co se do toho sereme.

J. Fridrich 27.8.2018 6:39

Souhlas s panem Troškem a jeho rozborem. Nebezpečná hloupost

Souhlas s panem Troškem a jeho rozborem. Nebezpečná hloupost vtělená do rčení - " To se nás netýká " stála v historii lidstva desítky milionů životů - a to i nedávno, v 20tém století - Hitler se dal zastavit krátce po uchopení moci v roce 1933 když vstoupil do demilitarizovaného Porůří..

Uvědomění těchto jasných souvislostí ale mnoha lidem ve Světě i u nás UNIKÁ...

J. Novak 27.8.2018 5:39

Drobný detail

Kolébkou wahábismu a militantního Islámu není Afghánistán, ale Saúdská Arábie. Takže ten článek je o ničem a už ani samotným Američanům není jasné, proč v Afghánistánu vlastně jsou.

Z. Koutecký 27.8.2018 2:08

Afghanistán a Clinton

Inu, pane Troško, Clinton měl v 90. letech trošku jiné starosti než Afghanistán - Somálsko, Sudán,operaci pouštní liška v Iráku, Srbsko,ale i Afghanistánu uštědřil nějaký ten raketový útok. No a Lewinská mu taky dělala starosti.

A s tou Al-Kajdou je to taky trochu složitejší. Al-Kajdu včetně Usáma bin Ládina Spojené státy a Saúdská Arábie prostřednictvím pákistánské tajné služby ISI masivně financovaly a vyzbrojovaly na podporu proti komunistické vládě Afghanistánu a později proti intervenci sovětské armády. Po stažení Sovětů, a dalších 7 letech občanské války, ovládl Talibán, s výraznou podporou Pakistánu, na dalších 5 let 90% území Afghanistánu.No,a po 17 letech válčení nezaznamenala vojska NATO s USA žádný významný úspěch v likvidaci Talibánu, až na nějaké ty rozvaliny, utracené miliardy dolarů a tisíce mrtvých a raněných vojáků i civilistů. O podílu spřátelených Pakistánců a Saudů na podpoře islámských teroristů a Talibánu se taktně mlčí. Nezdá se, že by Talibáncům docházely zbraně, střelivo, bojovníci a spousta dalších věcí potřebných k vedení tak dlouhé války. Finance mají. Produkce opia a heroinu v Afghanistánu několikanásobně vzrostla. Kdopak ty drogy od nich kupuje? Kdopak je naopak zásobuje vším potřebným pro vedení války? Kdy a jak myslíte, pane Troško,že ta válka skončí? Jako v Libyi, Iráku? Jak ta válka zvyšuje naši bezpečnost? Kolik islámských teroristů myslíte, že je jen mezi 250 tisíci Afghánců, kteří přišli do Evropy mezi roky 2015-2016. Brání snad ta válka jejich migraci do Evropy?

K. Pavlik 27.8.2018 2:06

Samozrejme ze ma

Za meho mladi bylo Ceskoslovensko ve Varsavske smlouve a tam nemohlo do niceho kecat.

Ted je holt v NATO a je to podobne. Nikdo se Ceska na nic nepta.

P. Černoch 27.8.2018 0:36

Al-Kaida

Jaksi autor "pozapomněl",že Al-Kaidu vytvořilo,vyzbrojilo a financovalo CIA proti SSSR.

Potom to celé válčení USA v Afganistánu dostává poněkud jiný rozměr.

K. Nový 27.8.2018 0:33

Re: Armáda má chránit naše hranice

nájedníky -> nájezdníky

K. Nový 27.8.2018 0:33

Armáda má chránit naše hranice

Nezdá se mi, že by naši vojáci v Afghanistánu bojovali _ZA NAŠI BEZPEČNOST_.

K masivnímu vývozu islámského terorismu do Evropy dochází v posledních letech stejně.

Armáda by měla být doma a chránit hranice republiky před nájedníky! https://zpravy.idnes.cz/ceuta-maroko-spanelsko-enklava-migranti-fdo-/zahranicni.aspx?c=A180822_120548_zahranicni_jj

PS: O stmelování jsem slyšel už několikrát a jsou to pořád stále stejné kecy.

P. Štěpánek 27.8.2018 0:26

Odborník

Á proč nyní tedy USA vedou mírové rozhovory s Talibanem pane autore? A odpověď bude mlčení a celý ten článek pak vyzní jako jeden velký blábol. Nic víc. Bla bla bla.